Facebook spam reklamlara lanet olsun! Canımdan bezdirdi!

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. Facebook kullanıcılarından sürekli ve istem dışı gelen oyun istekleri, etiketlemeler vs gibi durumlardan nefret eden birisi olarak korktuğum benim başıma geldi ve bu yüzden akrabağlarım dahil bu illet reklamlara ve etiketlenmelerine dayanamayıp beni silmeye başladı. Facebook da 15 gündür lanet olası bir spam reklam virüsü hesabıma bulaştı. Samsung S3 ve S4 reklamı yapan bu spam beni samsungdan soğuttu!
qfmxr.jpg

Sitenin adı, reklamın altında değişik domainlerde gözüküyor ama site aynı tabi.
www.tmoci3vpnetyarnt7d.tk/
www.8N47qjzO.tk
2 domainde de açılan lanet site bu;
qfmyp.jpg

Ne yaptıysam yapayım bu spam reklamların, profilimde 2 günde bir 20 civarı arkadaşımı etiketleyerek benim adıma paylaşım yapmasını engelleyemedim ve her seferinde bu paylaşımları kaldırıyorum tabi kaldırırken engelle gibisinden bi seçenek yok. Sadece kaldırıyorum. Lakin ertesi gün tekrar duvarımda yayınlanıyor.

Combofix ve Spybot ile PC'yi tarattım lakin her taramada combofix her zamanki şeyleri buluyor spybot da kaale değer birşey bulamıyor. Zaten bilgisayarı temiz kullanan birisiyimdir. Öyle tanımadığım hiç bir linkede tıklamam, facebook uygulamalarınıda sevmem. Son 20 gündürde bilgisayara birşey yüklemedim. Virüs programı olarak kaspersky internet security 2013'ü kullanıyorum. Yani buna rağmen bu virüs nasıl bulaştı anlamadım. Tabi ben facebook hesabımdaki bu spam reklamların nedeninin virüs olduğunu düşünüyorum zira facebook hesabımdaki bütün ayarları yapmama rağmen bu reklamları durduramıyorum. Ee en son çare olarak akla "bilgisayarımın içinden bir şey buna neden oluyor" düşüncesi geliyor!
Facebook gizlilik ayarları şu şekilde;
1-) Uygulama olarak sadece 5 aydır oynadığım Stormfall oyunu var ve onada benim adıma paylaşımda bulunma yetkisini vermedim zaten ki bu soruna yol açan bu uygulama değil. Çünkü bu spam reklamlar 15,20 gün önce başladı.
qclsq.jpg

2-) Facebook Reklamları kısmında kimsenin adına paylaşım yapmamak için Üçüncü şahıs siteleri ve raklamlar kısmını "Hiç kimse" olarak da değiştirdim
qclxs.jpg

qclxq.jpg

3-) Zaman tüneli ve etiketleme ayarlarında ise herşeyi neredeyse "sadece ben" olarak değiştirdim ki en azından bu spam reklamı benim adıma tekrar yayınlanırsa bile en azından millet görmesin yada etiketlenmesin. Yada arkadaşlarımı da etiketleyerek benim adıma paylaşım yapmasın yada virüsün bulaştığı başka bir arkadaş tekrar beni etiketleyerek virüsü bana bulaştırmasın vs. Bu arada kullandığım tarayıcı chrome ve idm'den başka hiç bir eklenti yüklü değil.
qcm0t.jpg

Ama nafile. Bütün bunlardan sonra bile her 2 günde bir bu spam telefon reklamı duvarımda milletide etiketleyerek paylaşıma devam ediyor. 6 yıllık face hesabım bu. Ne yani böyle bir sorun yüzünden ergen gibi hesabı kapatıp yeni hesaplar mı açacağım? Bu ne nalet bir olaydır böyle? Yokmu arkadaşlar bunun bir çözümü? Yardımcı olursanız sevinirim.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
Alla alla ben de yok böyle bir şey . arkadaşta da buna benzer bir sıkıntı vardı combofix ile tarattım cihazı sorunu kalmadı bir denemeniz de fayda var derim.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ben kapatmıştım. reklamları o günden beri gelmiyorlar

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Ben tarayıcına kurulmuş olan bir eklenti yada facedeki izin verdiğin bir uygulama bunu yapıyor olabilir. Tarayıcı eklentikerini facebook uygulamalarını kontrol ettikten sonra facebook şifreni değiştir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Konuda belirttiğim gibi.

1- Combofix ile de tarattım.
2- Reklamları da kapattım.
3- Oynadığım tek bir oyun haricinde hiç bir uygulamada ekli değil ve bu oyunda bu soruna neden olmuyor. Google chrome'da ise sadece IDM eklentisi var.

Yani çözümler bunlar değil. Şimdi gene "belki bir yararı olur" diyerek facebook şifresini değiştirdim. Aklına başka çözüm fikri gelen varmı?

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
birde facebook ads blocker dene tarayıcı için

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Bildiğim kadarıyla adblock eklentisi bunları göstermiyor yani bende hiç çıkmadı.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Eklentileri kaldır kaspersky ile tarat combofix ile tarat malwarebytes ile tarat

RedDevil

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Kullandığın tarayıcına eklenti yüklemiş. Sana tavsiyem "SpybotPortable" "Malwarebytes' Anti-Malware" ile tarat. Kullandığın tarayıcı profillerine bak oraya gizlenmiş olabilir. Sorunun çözülemez ise farklı yöntemler buluruz.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar biraz geç oldu kusurabakmayın zira gezinirken açtığım bu konuya, sorundan kurtulduktan sonra sevinçten cevap vermeyi unuttuğumu farkedip utandım :)

Sorunu şu şekilde çözdüğüme inanıyorum :)
Spybot güvenlik programı ile sistemi komple tarattıktan sonra facebook şifremi değiştirdim. Spam reklamlar 3 haftadır yayınlanmıyor. Yani sorun çözüldü sanırım. Ama bu sırada facebook yöneticilerine de ard arda şikayet yazmaya devam ettim. Sorunun çözümü 3 şekilde de olabilir;

1- Spybot
2- Şifre değişikliği
3- Yöneticiler düzeltti

Hangisi neden oldu bilmiyorum ama kurtulduğuma sevindim. İlginiz için teşekkürler.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
bezdirdiyse kullanma o zaman illa kullancam dıyosan da adblockplus kur eklenti webstore dan tamamdır

TosunPasaa

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Facebookta izin verdiğiniz uygulamalar yüzünden oluyor böyle. Senelerden beri kullanıyorum böyle bir sorunla karşılaşmadım çünkü hiçbir uygulamaya izin vermiyorum.