F klavye için genelge!

Bu konuyu okuyanlar

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
1943’TEN BERİ MÜCADELE
Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanmış... Bu konuda 1943’ten itibaren ‘daktilo öğretmeni’ sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955’te başarabilmiş. Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu’nca oluşturulan ‘on parmak yöntemi’ ile Türkçe için ideal klavyeyi 20 Ekim 1955’te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi’ne ‘Standart Türk Klavyesi’ olarak kabul ettirdi. Türkiye’deki tüm daktilo makinelerinin F klavyeye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu’na eklenmesi ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından “zorunlu standart” olarak kabul edilmesiyle kesinleşti. 25 yıllık bir mücadelenin sonunda kendisine inananların da yardımları ile o günlerde ‘Klavye İnkılabı’ olarak anılan bu standardizasyonu gerçekleştiren İhsan Yener, ‘F klavyenin babası’dır. F klavyeyi öğrenen ‘iki adam’ yerine geçer.

Sizin üst nesliniz de geç kaldık diyordu. Bu kafayla iş yapacaksak ohooo…

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
F kalvye Türkçe yazmak için birebirdir. ilk başta zorlanıcaz ama alışınca yazmak daha kolay olacak :)

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Anlamadığım birşey var. Bu devlet dairelerinde çalışırken insanlar hızlı yazma yarışı falan mı yapıyor? F klavye daha hızlı yazıma müsait evet ama bu kadar hızlı yazmaya ne gerek var? Mesleği yazmak olan insanları anlarım sonuçta adam parasını yazarak kazanıyor ama diğer insanlara neden diretiliyor bu? Atıyorum SGK'da çalışan bir memur Q klavye kullansa ne olur F kullansa ne olur? Ne farkeder? Tamamen gereksiz birşey bence. Üstüne bir de işi uluslararası olan insanları zor durumda bırakıyorlar. Bunun bir örneği de Fransa'da var. Onlar da farklı klavye kullanıyor, her gelen yarım saat afallama süreci yaşıyor klavyeye alışayım derken.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Ulen o kadar f daha iyi daha kolay dediniz gaza geldim en kısa zamanda f klavye alacam deneyecem bakalım dediğiniz kadar var mı :D :D

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
biraz geç olmadı mı sanki :)
Neyse destekliyorum F'yi :) alışınca kolay olur herhalde

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Vergi dairesine sabaht 10:00 da gidip 15 :30 a kadar işlemimız halledilemiyorsa kuantûm klavye gelsin boş

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Benim anlamadığım neden karşı gelindiği. Q klavye kullanan biri olarak eğer daha rahat yazabileceksek isek bende F klavyeye seve seve geçerim.. Alışma dönemi olsun yeterki geç olmasın.. En azından latin alfabesi.
Japonlar, Çinliler, Ruslar vs farklı bir alfabe kullanırken bu kadar işi yapıyorda biz klavyede harflerin yeri değişince neden bu kadar itiraz ediyoruz anlamadım..
İtiraz ettiğimiz kadar, alışmak için çaba göstermiş olsak şu an çok daha farklı olurdu..
finished.jpg

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
f klavye kullanmanın mantığı nedir evrensel q neyine yetmiyor. illa bişey yaptım diyecekler

F klavye dizilimi Türkçe kelimeleri daha hızlı yazmak için optimize edilmiş şekildedir. Q dizilimi ise İngilizce kelimeler için optimize edilmiştir. Bu illa bir şey yaptım değil. F klavyede bir iki gün kullanınca(çalışınca bile demiyorum) tuş yerlerinin daha kolay akılda kaldığını söyleyebilirim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ulen o kadar f daha iyi daha kolay dediniz gaza geldim en kısa zamanda f klavye alacam deneyecem bakalım dediğiniz kadar var mı :D :D

Almana gerek yok. Kolayca çıkan etiketlerden al klavyeye yapıştır. Klavye ayarlarından da F klavyeyi ekle ön tanımlı default olarak onu seç. Eğer etikete gerek yok sadece sistem ayarlarından değiştireyim dersen de problem yok.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
10 parmak F klavye, 10 parmak Q klavyeden gerçekten çok daha hızlı. Ancak alışması tabi ki zor. Ama imkansız da değil.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben eskiden Q klavye kullanıyordum, herkes gibi benimde bilgisayarım Q klavye idi ancak adliyeye katip olarak girdikten sonra F klavyeyle tanıştım ve geçiş yaptım şu anda 10 parmak iyi bir şekilde yazıyorum .F klavye iyidir.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
eğer böyle bir zorunluluk getirilirse bu en hayırlı bir karar olmuş olur.
boşuna uğraşmayın Q klavyeciler, sonunda bizim limana demir atmak zorunda kalacaksınız,
başka çareniz yok.

ne demişti rahmetli Özal: "alışırsınız, alışırsınız!" :D

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
eğer böyle bir zorunluluk getirilirse bu en hayırlı bir karar olmuş olur.
boşuna uğraşmayın Q klavyeciler, sonunda bizim limana demir atmak zorunda kalacaksınız,
başka çareniz yok.

ne demişti rahmetli Özal: "alışırsınız, alışırsınız!" :D

Q cuyuz evelallah :D

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Korsan olarak ülkeye sokar yine Q kullanırız sıkıntı yok

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bir yenisi daha eklendi ne güzel tam camelot oynamayı öğrendim baktım oyunun içine ettiler sonra tam knightta bişiler öğrendim atı alan üsküdarı çoktan geçti bu yıl daha yeni yeni 10 parmakla q klavyede yazmayı öğrendim şimdi de f klavye çıktı telefonları çözene kadar hangisi iyi diye 1 milyardan fazla zararım oldu neye el atsam kuruyor arkadaş allah belamı mı versin diyim ne diyim bilemedim şimdi.Bari bu yıl düzgün çalışcam seneye önlisans kpssye gircem diyorum orası kurumasa bari...

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Alistiktan sonra sorun olmaz, ama ben sahsen Q klavye tercih ediyorum.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Ben en iyisi A klavye çıkarayım, şaka bir yana q kullanıyorum. Hala bazen bakarak yazıyorum.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
klavye2.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanılması talimatını vererek, kamu kurum ve kuruluşlarında 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağını bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan "F klavye" konulu genelge resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgede, "Ülkemizde bilgisayar ve internet kullanım oranlarında son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiştir. Bilgisayar giriş birimlerinden biri olan klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisi, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biridir. Günümüzde birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirilmiş, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulmuştur" denildi.

"BU GÜNDEN İTİBAREN ALINAN TÜM KLAVYELER F KLAVYE OLACAK"

Türkiye'de tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye geçişin sağlanacağının belirtildiği Başbakan Erdoğan, "Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 "Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni" standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Bu çerçevede; Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır" ifadelerine yer verdi.

F klavyenin yaygınlaşması için kamu kurum ve kuruluşlarındaki personellerin eğitime alınması talimatınıda verildiği genelgede şu ifadeler aktarıldı; "Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde en önemli husus olan kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilecektir. Bu eğitimin sağlanmasında uzaktan eğitim öncelikli olacaktır. Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacaktır. Eğitimin alınması, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli yönlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Vatandaşa doğrudan hizmet sunan veya iş sürecinde yoğun klavye kullanan personelin eğitimi öncelikli olarak tamamlanacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye eğitiminin planlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması konusunda sorumlu olacak birimler tespit edilerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecektir. Kamu kurum ve kuruluşları F klavyeye geçiş planlarını; kurumsal işleyişi aksatmayacak şekilde ve personelinin F klavye eğitim takvimini dikkate alarak kendileri oluşturacaktır. Ayrıca, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu özel sektöre ait kamuya açık alanlarda (internet salonu vb. toplu kullanım sağlayıcıları) ve özel sektör kuruluşlarında F klavyenin teşvik edilerek yaygınlaştırılması sağlanacaktır."

Zaman

UDmg1fu.jpg

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Erdoğan'dan F klavye talimatı

1386681662909.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanılması talimatını vererek, kamu kurum ve kuruluşlarında 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağını bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan "F klavye" konulu genelge resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgede, "Ülkemizde bilgisayar ve internet kullanım oranlarında son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiştir. Bilgisayar giriş birimlerinden biri olan klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisi, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biridir. Günümüzde birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirilmiş, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulmuştur" denildi.

"BU GÜNDEN İTİBAREN ALINAN TÜM KLAVYELER F KLAVYE OLACAK"
Türkiye'de tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye geçişin sağlanacağının belirtildiği Başbakan Erdoğan, "Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 "Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni" standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Bu çerçevede; Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır" ifadelerine yer verdi.

F klavyenin yaygınlaşması için kamu kurum ve kuruluşlarındaki personellerin eğitime alınması talimatınıda verildiği genelgede şu ifadeler aktarıldı; "Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde en önemli husus olan kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilecektir. Bu eğitimin sağlanmasında uzaktan eğitim öncelikli olacaktır. Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacaktır. Eğitimin alınması, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli yönlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Vatandaşa doğrudan hizmet sunan veya iş sürecinde yoğun klavye kullanan personelin eğitimi öncelikli olarak tamamlanacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye eğitiminin planlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması konusunda sorumlu olacak birimler tespit edilerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecektir. Kamu kurum ve kuruluşları F klavyeye geçiş planlarını; kurumsal işleyişi aksatmayacak şekilde ve personelinin F klavye eğitim takvimini dikkate alarak kendileri oluşturacaktır. Ayrıca, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu özel sektöre ait kamuya açık alanlarda (internet salonu vb. toplu kullanım sağlayıcıları) ve özel sektör kuruluşlarında F klavyenin teşvik edilerek yaygınlaştırılması sağlanacaktır."

KaynaK

sdmh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Liseden beri q klavye kullanıyorum. F klavye kullanmayı ve öğrenmeyi düşünmüyorum.