🔥 Öne Çıkan Konular

F-16’ların Elektronik Harp Sistemleri Yerli Olacak

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Katılım
29 Haziran 2007
Mesajlar
64,461
Reaksiyon puanı
518
Puanları
0
20130424_f16_2.jpg


TÜBİTAK, F-16 savaş uçaklarında kullanılan ve dünyada sadece 5 ülkenin üretebildiği elektronik harp sistemini milli olarak geliştirecek yüksek bütçeli projeleri destekleyecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, F-16’ları hava savunma unsurlarına karşı koruyacak sistemin radar algılayıcı ve karıştırıcı özelliklere de sahip olacağını açıkladı.


Savunma alanında önemli projelere imza atan TÜBİTAK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vurucu gücünü artırıyor. Türkiye’de ilk kez geliştirilen seyir füzesi SOM, beton delici bomba NEB, akıllı bomba olarak bilinen HGK, lazer güdümlü füzelerin dedektörü, füze ve güdüm kitlerinde kullanılan ısıl piller TSK’nın kullanımına sunuldu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğiyle yeni bir proje için düğmeye basan TÜBİTAK, F-16’ların olmazsa olmazı elektronik harp sistemlerinin milli olarak tasarlanması ve geliştirilmesi için hazırlanacak yüksek bütçeli projelere destek verecek. “F-16 Elektronik Harp Podu Sistemi”nin yerli olarak geliştirilmesi için TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG) tarafından 1007 Programı kapsamında çağrıya çıkıldı.

“F-16’ların Kritik Sistemleri Millileştiriliyor”

F-16 uçaklarının yurtdışında tasarlanan ve üretimi ülkemizde yapılan elektronik harp sistemlerinin artık güncelliğini yitirmeye başladığını açıklayan Bakan Ergün, MSB ve TÜBİTAK’ın öncülüğünde konunun uzmanlarının katkısıyla en son teknolojiler kullanılarak milli olarak geliştirecek ve uzun yıllar kullanılabilecek sistemin çerçevesinin çizildiğini kaydetti. Bu kapsamda TÜBİTAK’ın çağrıya çıktığını anlatan Bakan Ergün, destek miktarının projelerin büyüklüğüne göre belirleneceğini ifade etti.

“Sistemi Geliştirebilen 6. Ülke Olmak İstiyoruz”

Elektronik harp sisteminin dünyada temel olarak sadece 5 ülkede geliştirilebildiğini vurgulayan Bakan Ergün, şunları söyledi: “Savunma alanında artık ülkemizde de yüksek teknolojiye sahip ürünler geliştiriliyor. Bu kabiliyetimizi F-16’ların en önemli unsularından biri olan elektronik harp sistemlerini geliştirmek için kullanacağız. Bunu başarabilecek güçteyiz. Destek konusunda maddi imkanlarımız geniş. Ar-Ge ve sistem maliyeti yüksekliği nedeniyle bu sistemi her ülke geliştiremiyor. Ama herkes böyle bir sistemi hava kuvvetlerinde mutlaka görmek istiyor. Elektronik Harp Podu geliştirilmesi projesinin başarıyla sonuçlanması durumunda uçak başına yaklaşık maliyeti birkaç milyon dolar olan bir sistemi yerli olarak üreteceğiz. Bir diğer önemli tarafı ise bu sistemleri ithal eden değil ihraç eden bir ülke konumuna yükseleceğiz. Böylesi önemli bir proje ile milli savaş uçağı geliştirme yolunda önemli bir adım daha atmış olacağız”

Elektronik Harp Podu Nedir?

F-16’lara takılıp sökülebilen bir sistem olan elektronik harp podu, harekat esnasında savaş uçaklarının tehdit radarlar ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olmasını sağlıyor. Tehdit radar bulunduğunda pilotu ikaz eden ve otomatik olarak kendini izleyen radarları yanıltan özellikleri bulunuyor.

Tübitak
 

dadaist

Profesör
Katılım
18 Eylül 2010
Mesajlar
1,638
Reaksiyon puanı
8
Puanları
38
F-16 mı kaldı artık. f-15 projesi bittiğinde çoğu ordu zaten ona geçecek. Elde kalan F-16 sistemlerini de 3. Dünya Ülkeleri'ne satarlar.
 

Son mesajlar

Üst