"Ezanlar Türkçe okunsun"

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
BURSA’nın Mudanya İlçesi'nde düzenlenen sempozyumda konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkuran, “Ezan yabancı dil olan Arapça ile okunuyor, niye Türkçe okunmuyor?'' dedi. Prof.Dr. Yurtkuran'ın salondakilerden bir kısmından alkış aldığı bu sözleri üzerine, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Yeşilyurt toplantıyı terk etti.
Dün Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde Mudanya Belediyesi, Mudanya Kaymakamlığı ve Uludağ Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Mütarekenin 85'inci Yıldönümü’ konulu sempozyum düzenlendi. Sempozyumda konuşan Prof.Dr. Mustafa Yurtkuran, şunları söyledi:
“Türk üniversiteleri olarak bu ülkenin kuruluşunun ve kuruluşundaki temel ilkeleri anlatmaya devam edeceğiz, bu bizim asli görevimizdir. Bugün içine düştüğümüz tablo, bu ülkenin nasıl kurulduğunun ve kuruluşundaki temel ilkelerin unutturulması veya bu ilkelerden uzaklaşılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Atatürk ilke ve devrimlerinden uzaklaştıkça, bunlara olan inanç azaldıkça, unuttukça bu ülkenin daha çok batağa batacağını ve bu ülkenin sadece ve sadece Atatürk ilke ve devrimleriyle çağdaşlaşabileceğini, gelişebileceğini, refaha ulaşabileceğini insanlarımız anlasın.'' Konuşmasını, Atatürk’ün vefatından sonra geçen süreç içinde birçok ekonomik modelin denendiğini, dışarıdan empoze edilen sistemin kurulmaya çalışıldığını açıklayan Prof.Dr. Yurtkuran, şöyle devam etti:
“Hepsi sukutu hayale uğratmıştır. Bugün dış ve iç borcu dünyada en çok olan ülke, dili ciddi tehdit altında olan ülkeyiz. Sokaklardaki tabelaları anlamak mümkün değil, vazgeçtik bu tabelalardan bizi namaza bile çağırmaya yabancı dilde devam ediyorlar. Namaza Arapça çağrılıyoruz. Ben 80 yıllık cumhuriyet çocuğuyum, eğer Türk milleti olmasaydı bugün İslam dünyasının ne halde olacağını herkes bir defa düşünsün. Eğer insanın ibadete kendi dilinde çağrılması haksa, bunu en çok hak eden Türk milletidir. 40 yıl süreyle Atatürk ilke ve devrimleri bize yanlış anlatılmıştır, özellikle devrimcilik ve milliyetçilik ilkeleri tukaka hale getirilmeye çalışılmıştır.''

-MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SALONU TERKETTİ-
Prof. Dr. Yurtkuran'ın “Ezan yabancı dil olan Arapça ile okunuyor, niye Türkçe okunmuyor'' dediği anda salondakilerden bir kısmı alkışlarken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Yeşilyurt tepki göstererek salondan ayrıldı. Yeşilyurt’un bu tepkisi, salondakilerden bir kısmınca eleştirildi. Kaymakam Ali Çınar, salonu terkeden İlçe Milli Eğitim Müdürü hakında soruşturma açacağını söyledi.

‘EZAN EVRENSEL MESAJDIR’
Sempozyumda bulunan Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik bu konuda kendisine yöneltilen soruya şu karşılığı verdi:
“Ezan bütün müslümanların evrensel sesidir. İslamın evrensel simgesidir. Tüm insanlığın, bütün müslümanların mesajı, bütün insanlığa bu evrensel çağrı ile ulaşıyor. Bir Arnavut Malezya’ya gittiği zaman, bir Endonazyalı Türkiye’ye geldiği zaman, ezan ile namaz vaktini anlar, camiye gider. Böyle bir işareti, böyle bir evrensel değeri illa ki bir milletin diline çevirmeye gerek yok. Bir değerin özünü, tüm insanlığın anladığı ortak mesajı değiştirmeye kimin gücü yetebilir? Onun bozulamayacak bir gerçek olduğu, tüm alimler, tüm bilim adamları tarafından kabul edilmiştir. Milli değerlerimiz, milli duygu ve düşüncelerimiz milli heyecanlarımızla manevi değerlerimize de değer vermemiz gerekir. İstiklal Marşımızın şairi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ beyitinin iyi değerlendirilmesini, ayrıca Yunus Emre’nin ‘ilim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır’ ifadesinde geçen bu konuda İlahiyat akademisyenlerine ve İlahiyat bilim adamlarına bırakmamızın ve Atatürkümüzün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığımızın yetkililerin cevap vermesinin uygun olacağı düşüncesindeyim.'

Kaynak DHA

Kişisel yorumum

Aslında çok fazla şey yazmayacağım. Sayın Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın ne rektörü olduğu üniversitede nede oturduğu lüks semtte ezan okunmamaktadır. Sayesinde üniversitesinde orucumuzu evdeki yakınlarıma telfon açarak bozuyoruz.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Uludağ Üniversitesi rektörünün yapacak başka işi yok galiba Türban sorununa çözüm bulsalar daha iyi olmaz mı ???

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Jojoba dedi ki:
Uludağ Üniversitesi rektörünün yapacak başka işi yok galiba Türban sorununa çözüm bulsalar daha iyi olmaz mı ???
birileri konuş diyor konuşuyor oda ne yapsın zavallım.. nasıl akp çık konus diyorsa karşı tarafta kozlarını oynuyor.. türk üni. lerinin durumu belli onlar önce kendilerine baksınlar.. akademik personelin üni.lere nasıl alındığını hepimiz biliyoruz.. örnek vermek gerekirse

adamlar ilan vermişler, ingilizce okutman alacklar... tarih bölümü mezunu olcak diyolar. yani kendi adamlarının mezun oldugu bölümden.. kel alaka hesabı bukadarda sacmalık olmaz

wwhirlwind

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ezan evrenseldir ole turkiyede turkce almanyada almanca çinde çince vs... okunursa olmaz yani :)

munot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o rektor zaten ateisttir. ezan tukce okunsada cince okunsada namazi zaten kilmayacak.Alni zaten secdeye hic degmediki. ama ortada bir islam dusmanligi varki kotu olan o. oysa toplumun degerlerine saygili olmak bir insanligin bir erdemidir. onlarin islama bu dusmanca tavirlaridan dolayi turkiyede islama yonelis artmistir. iyiki onlar var ve cok sukurki onlar icinde cehennem var.

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
***** Herşey orjinalince güzeldir. Dinsiz herfiler ne olucak

Moderatör: Bu forumda, kişilere hakaret edilmez.

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ezan sesi Umar'ı kaçırttı

Leyla Umar yüksek ezan sesinden rahatsız oldu. Evini taşımaya karar verdi.

Evi tarihi Ortaköy caminin hemen yaında bulunan Gazeteci Leyla Umar, ezan sesinin yüksekliğinden ötürü taşınmaya karar verdi.

Yüksek sesten sadece kendisinin değil evine gelen Kezban Hatemi ve eşinin de rahatsız olduğunu iddia etti.

Gümüşsuyu'nda İmam Adnan Sokak'ta bir başka ünlü gazeteci Cengiz Çandar'a komşu oluyor. Umar çok tartışılacak şu açıklamayı yaptı:

"Rahatsız oluyorum. Bunu söylemek suçmuş gibi. Susmayı tercih ediyorum. Müezzinlere söylediler. Malesef rahatsız oldular. Hoparlorsüz kendisi çıkıp okusa fevkalade memnun oluruz. Çünkü ben uzun yılar dışarıda yaşadığım zaman tatile geldiğimde onları tek başıma çıkıp kendi sesiyle hoparlörsüz okuduğu zaman gerçekten gözlerimden yaşlar akar durduramazdım.

Onlara karşı değilim. Ama sanki bunları söylerken din adamlarına hakaret etmiş gibi algılanıyorum. Kezban Hatemi ve eşi günde 5 kez namaz kılan insanlar. Onlar dahi buraya geldiği zaman evime bu sesten rahatsız olur aman allahım nedir bu yüksek ses derse ben neden susayım"

Kaynak: http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=107505

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hehe gene toplanmış akepeli kardeşler.

Ezan Türkçe okunmalıdır, bazıları hala anlayamadı arapça'nın kutsal olmadığını.
Arapça olan şey nasıl evrensel olur bunu biri anlatsın.
Yüksek ezan sesinden rahatsız oluyorlarmış olur tabi kardeşim, adamlar camiyi yeni yaptık deyip diğer camideki müezzinlere artizlik edeceğiz diye bilinçli olarak son ses ezan okuyor, sabah vakti belli miktar aç diğer vakitler istediğin kadar aç caminin dibindeki kadın "torunum var daha yeni doğdu az kısın" dedi diye dinsiz ilan edildi Allah yobazlardan ve hışımlarından korusun.

Türkçe ibadet yapılır, din ve kuranı kerim sırf yobaz kesimin tekelinden çıkmasın diye, millet okuduğunu anlamasın ben ne dersem ona inansın, uyuşuk beyinler yetişsin, araştırmasın diye Türkçe ibadet yobazlar tarafından dinsizlik olarak gösterilir, Allah Türkçe de bilir İngilizce de kafanızı yormayın.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
BacKDooR dedi ki:

Yüksek ezan sesinden rahatsız oluyorlarmış olur tabi kardeşim, adamlar camiyi yeni yaptık deyip diğer camideki müezzinlere artizlik edeceğiz diye bilinçli olarak son ses ezan okuyor, sabah vakti belli miktar aç diğer vakitler istediğin kadar aç caminin dibindeki kadın "torunum var daha yeni doğdu az kısın" dedi diye dinsiz ilan edildi Allah yobazlardan ve hışımlarından korusun.

Türkçe ibadet yapılır, din ve kuranı kerim sırf yobaz kesimin tekelinden çıkmasın diye, millet okuduğunu anlamasın ben ne dersem ona inansın, uyuşuk beyinler yetişsin, araştırmasın diye Türkçe ibadet yobazlar tarafından dinsizlik olarak gösterilir, Allah Türkçe de bilir İngilizce de kafanızı yormayın.
yavv arkadaş sen şu şahsi fikirlerini kendine saklasan
veya söylediklerine bir kaynak göstersen
hangi ilmihalde yazıyor türkçe ibadet yapılır diye
ve ya sen kuranı okuyanlara nasıl yobaz diye hakaret edebiliyorsun
lütfen forumun başlığındaki yazıya bak"BİLİYORSAN PAYLAŞ BİLMİYORSAN SOR"
senden rica ediyorum lütfen sen de sor istersen bi türkçe ibadet yapılırmı diye

MİLLİ MARŞIMIZ istiklal marşında ne diyor:

BU EZANLARKİ ŞAHADETLERİ DİNİN TEMELİ
EBEDİ YURDUMUN ÜSTÜNDE BENİM İNLEMELİ

bizde gidip ufak bir çocuğu bahane edip ezanın sesini kısacağız öylemi?????

elbette sabah ezanı sesli okunacak
essaletü hayrün minennevm (namaz uykudan hayırlıdır)diyor sabah ezanında
sesli olacakki millet uyanacak
ama sizin gibi 1400 senedenberi var ola gelen kutsal bir sünnettten rahatsız oluyorsa oda başka mesele

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
BacKDooR dedi ki:

tam arayıp da bulamadığın yer değil mi backdoor!!!biz kafamızı yormuyoruz. yormaya da gerek duymuyoruz ama senin gibiler kafamızı yoruyor :mad:

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
mehmet1101 dedi ki:
BacKDooR dedi ki:

Arkadaşım sen boşuna uğraşma. "Benim inancım Türk'dür" diyen insanı ne ben ne de başkaları kaale alır.Dinime küfür eden müslüman olsa. Herşeyi türkçeye çevirdikte tek ezanmı kaldı. Eğer Türkçe olsaydı arkadaş namaz kılmaya başlayacakmı? Kimse arapçanın kutsal olduğunu söylemiyor. Kutsal olan ezandır. Bütün müslüman ülkelerde arapça okunuyor. Senin hazmedediğin ezanın arapça okunması değil ezanın okunması. Elinizde olsa hiç okutmazsınız ya.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
kadir_yaylaci dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:
BacKDooR dedi ki:

Arkadaşım sen boşuna uğraşma. "Benim inancım Türk'dür" diyen insanı ne ben ne de başkaları kaale alır.Dinime küfür eden müslüman olsa. Herşeyi türkçeye çevirdikte tek ezanmı kaldı. Eğer Türkçe olsaydı arkadaş namaz kılmaya başlayacakmı? Kimse arapçanın kutsal olduğunu söylemiyor. Kutsal olan ezandır. Bütün müslüman ülkelerde arapça okunuyor. Senin hazmedediğin ezanın arapça okunması değil ezanın okunması. Elinizde olsa hiç okutmazsınız ya.
ah be kadir_yaylaci arkadaşım, neden böyle konu açtın? böyle özel konular çözüme ulaşmadığı gibi bazılarına da mazleme konusu oluyor, buna üzülüyorum.

endican

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ezan türkçeleştirilmelidir. Kendimizi artık arap kültür emperyalizimden kurtarlıyız herşeyden önce. Ne yazıkki bilgisizlikten sokakta görmüş olduğu üzerinde küfür içeren arapça kağıtları alnımıza götüren insanlarınız. Gerçek şudur ki nicelik değil, nitelik.
Her şeye kadir olan Allah her dönem ve her halk için çeviri güzel yapılabilecek bir kelam göndermiştir.
Bunun aksini iddaa edenler küfre düşerler.
Nah şuyara yazdım.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mehmet1101
Ya ne alem adamsınız. ;D
Allah'ın yolladığı kitabı öğrenmek için arapça'ya gerek olmadığını anlamak için delile değil biraz kafayı çalıştırmaya gerek var.

Kuranı kerimde yazan şey bile bunu destekler şimdi sen bunu da inkar edersin abul etmezsin.

"Biz hiçbir elçiyi, kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki, onlara apaçık anlatsın. Böylece Allah, dilediğini şaşırtıp saptırır, dilediğini hidayete erdirir. O, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir." ibrahim suresi ayet 4.

Bakalım bundan ne sonuç çıkaracaksın oradaki apaçık sözü sana neyi ifade ediyor? Senin dediğine göre islam dini sadece araplara gönderilmiş olur, Allah sizlerin şerrinden Türk milletini korusun.

Allah bile demiş arapça yollama nedenim araplara peygamber yollamamdır siz hala neyden bahsediyorsunuz yazıklar olsun, ben dinsiz siz dindar öyle mi peh. Türkçe okuyup ibadet etseydin bu kadar basit bir şeyi bilebilirdin.

Yahu size hayret ediyorum bunu anlamak için dahi mi olmak gerek.
Valla var ya sizleri görünce acayip gülüyorum eğleniyorum ortaçağ dönemine dönmüşümde zamanda makinada yolculuk yapar gibiyim dünya yuvarlak desem sizler çıkıp yuvarlak şeyler delikanlılığı bozar der linçe kalkarsınız.

Siz din falan öğrenmeyi istemiyorsunuz islama en büyük kötülüğü arapçaya onu mahkum etmekle yaparsınız elin gavuru aptal değil, arapça okuyup haa güzelmiş deyip müslüman olsun, o adam kendi dilinde ister. İslama düşmana ne gerek var sizin gibi savunucuları olduktan sonra.

İstiklal marşında ezan diyor, arapça demiyor bunu iyi okuyun.

Bir başka husus ezan yaşı gelmişler için hayırlıdır islam hukukunda din vecibelerini yerine getirmek için bile yaş olayı vardır, bir aylık bebeği yataktan fırlatınca o çocuk için bu hayırlı olmaz o bebeğin öyle bir yükümlülüğü de yoktur o halde.

Bulmeh, gene eski bulmeh sadece laf salatası zaten deyinmeye, cevap vermeye gerek yok.

Panculli

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
endican dedi ki:
Ezan türkçeleştirilmelidir. Kendimizi artık arap kültür emperyalizimden kurtarlıyız herşeyden önce. Ne yazıkki bilgisizlikten sokakta görmüş olduğu üzerinde küfür içeren arapça kağıtları alnımıza götüren insanlarınız. Gerçek şudur ki nicelik değil, nitelik.
Her şeye kadir olan Allah her dönem ve her halk için çeviri güzel yapılabilecek bir kelam göndermiştir.
Nah şuyara yazdım.

Zorunuza giden ne kardeşim ezan ilk arapça söylendi öyle kalıcaktır Allah'ın izniyle.
Haaa anlamıyorum diyorsan bi zahmet aç bak anlamına.
Yok Türkçe katlediliyor diyorsan önce Türkçenin içindeki kelimelerin çoğu nereden geliyor ona bak.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Panculli dedi ki:
endican dedi ki:
Nah şuyara yazdım.

Zorunuza giden ne kardeşim ezan ilk arapça söylendi öyle kalıcaktır Allah'ın izniyle.
Yok Türkçe katlediliyor diyorsan önce Türkçenin içindeki kelimelerin çoğu nereden geliyor ona bak.

Ayeti oku ayeti bedavaya laf etmeyin.

Kadi yaylacı da yazmış göremedim eski dostum ;D
Pekaka sempatizanlarının islamı savunması zaten islam için utançdır bari oraya buraya mesaj atıp milleti dininden soğutma.

Kuranı kerimin yazdığını uygulamıyorsunuz kalkmış arapçayı savunuyorsunuz delil dediniz delil verdim, sen arapsan arapça anlıyorsan oku akrdeşim, ben arapça bilmem Allah da demişki arapça bilenlere arapça yolladım Türkçe bilenlere yolladım demiyor ki, ya bu kuranı kerim Türkçe okunabilir dua edilebilir ya da bu kuranı kerims adece araplara geldi üçüncü şık yok.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
BacKDooR dedi ki:
Panculli dedi ki:
endican dedi ki:
Nah şuyara yazdım.

Pekaka sempatizanlarının islamı savunması zaten islam için utançdır bari oraya buraya mesaj atıp milleti dininden soğutma.

Kuranı kerimin yazdığını uygulamıyorsunuz kalkmış arapçayı savunuyorsunuz delil dediniz delil verdim, sen arapsan arapça anlıyorsan oku akrdeşim, ben arapça bilmem Allah da demişki arapça bilenlere arapça yolladım Türkçe bilenlere yolladım demiyor ki, ya bu kuranı kerim Türkçe okunabilir dua edilebilir ya da bu kuranı kerims adece araplara geldi üçüncü şık yok.
seni özel mi tuttular ya burada? sen kim oluyorsun da o ayeti kendi düşüncelerine göre yorumluyorsun ayrıca burada fetva çıkartırmış gibi yorumlar yazıyorsun?nesin sen müftü flan mı?nerede din içerikli bir yorum yazılsa hemen akp die işe başlar sonrada kendi fikirlerinle millete kafa tutarsın. bunca yıldır o kadar alimler gelmiş geçmiş sen çok mu akılısında bu yorumları yapıyorsun.saygısızlık yapıpta yağ gibi üste çıkmaya çalışman bile saçmalığın danişkası.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Herşeyden önce şunu bi' söylemiş olayım,[size=14pt]cehaletin bu kadarı ancak tahsille mümkündür[/size]. Dinimizde doğmalardan söz etmek yersizdir ancak, bazı kurallar ve kaideler vardır. Ezan 'ın şekli-dili-özü-sözü bellidir. Belli olmayan şey bunu sorun edecek "Mümtaz Şahsiyet" in, anasından emdiği sütün kıvamsızlığıdır. Hilkat garibesi Profiterol amcanın antropoz 'dan olsa gerek, beyni sulanmış. Yoksa Prof'larımızın kafasını yorması gereken, "neden hiçbir ilim-irfan veya bi' edebiyat dergisi bizi umursamıyo" ,"şu güne kadar, otorite kaç dergide, kaç makalemiz yayınlandı" gibi problemler var, bunlarla ilgilenilirdi. Sevgili dostlar,
ben uzun uzun yazacaktım ancak, içinde bulunduğumuz ayın en kıymetli günü bugün, ne ağzımı nede niyetimi bozmayacağım.Canlı bombaları daha iyi anlıyorum şimdi. Böylesine sarılıcan, sonra çekecen fünyeleri şerefsizim. Allah ıslah etsin. Söyleyecek söz bulamıyorum.

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
BacKDooR dedi ki:

Düşüncelerini kendine sakla Yorumların inciltici olabilir istersen yorumlarını daha dikkati yap...
biliyoruzpi9.gif

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
ne güzel okunuyor ne zorunuz var.. Türkçe okutmadaki ısrarrınız nedir?

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Jerusalem dedi ki:
Herşeyden önce şunu bi' söylemiş olayım,[size=14pt]cehaletin bu kadarı ancak tahsille mümkündür[/size]. Dinimizde doğmalardan söz etmek yersizdir ancak, bazı kurallar ve kaideler vardır. Ezan 'ın şekli-dili-özü-sözü bellidir. Belli olmayan şey bunu sorun edecek "Mümtaz Şahsiyet" in, anasından emdiği sütün kıvamsızlığıdır. Hilkat garibesi Profiterol amcanın antropoz 'dan olsa gerek, beyni sulanmış. Yoksa Prof'larımızın kafasını yorması gereken, "neden hiçbir ilim-irfan veya bi' edebiyat dergisi bizi umursamıyo" ,"şu güne kadar, otorite kaç dergide, kaç makalemiz yayınlandı" gibi problemler var, bunlarla ilgilenilirdi. Sevgili dostlar,
ben uzun uzun yazacaktım ancak, içinde bulunduğumuz ayın en kıymetli günü bugün, ne ağzımı nede niyetimi bozmayacağım.Canlı bombaları daha iyi anlıyorum şimdi. Böylesine sarılıcan, sonra çekecen fünyeleri şerefsizim. Allah ıslah etsin. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Sanırım arkadaşın üstüne laf söylenmesi doğru olmaz bu güzel yorumun için teşekkür ederim çok sağol

biliyoruzpi9.gif

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
BacKDooR dedi ki:
Mehmet1101
Ya ne alem adamsınız. ;D
Allah'ın yolladığı kitabı öğrenmek için arapça'ya gerek olmadığını anlamak için delile değil biraz kafayı çalıştırmaya gerek var.

Kuranı kerimde yazan şey bile bunu destekler şimdi sen bunu da inkar edersin abul etmezsin.

"Biz hiçbir elçiyi, kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki, onlara apaçık anlatsın. Böylece Allah, dilediğini şaşırtıp saptırır, dilediğini hidayete erdirir. O, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir." ibrahim suresi ayet 4.

Bakalım bundan ne sonuç çıkaracaksın oradaki apaçık sözü sana neyi ifade ediyor? Senin dediğine göre islam dini sadece araplara gönderilmiş olur, Allah sizlerin şerrinden Türk milletini korusun.

Allah bile demiş arapça yollama nedenim araplara peygamber yollamamdır siz hala neyden bahsediyorsunuz yazıklar olsun, ben dinsiz siz dindar öyle mi peh. Türkçe okuyup ibadet etseydin bu kadar basit bir şeyi bilebilirdin.

Yahu size hayret ediyorum bunu anlamak için dahi mi olmak gerek.
Valla var ya sizleri görünce acayip gülüyorum eğleniyorum ortaçağ dönemine dönmüşümde zamanda makinada yolculuk yapar gibiyim dünya yuvarlak desem sizler çıkıp yuvarlak şeyler delikanlılığı bozar der linçe kalkarsınız.

Siz din falan öğrenmeyi istemiyorsunuz islama en büyük kötülüğü arapçaya onu mahkum etmekle yaparsınız elin gavuru aptal değil, arapça okuyup haa güzelmiş deyip müslüman olsun, o adam kendi dilinde ister. İslama düşmana ne gerek var sizin gibi savunucuları olduktan sonra.

İstiklal marşında ezan diyor, arapça demiyor bunu iyi okuyun.

Bir başka husus ezan yaşı gelmişler için hayırlıdır islam hukukunda din vecibelerini yerine getirmek için bile yaş olayı vardır, bir aylık bebeği yataktan fırlatınca o çocuk için bu hayırlı olmaz o bebeğin öyle bir yükümlülüğü de yoktur o halde.

Bulmeh, gene eski bulmeh sadece laf salatası zaten deyinmeye, cevap vermeye gerek yok.

Okuduğunu anlayabildiğin kesin de nedir bu Elmalı 'lı Hamdi Yazır tripleri?

Panculli

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
BacKDooR dedi ki:
Panculli dedi ki:
endican dedi ki:
Nah şuyara yazdım.

sadece ayeti diil kuranıda okuyorum ben sen merak etme yalnız senin cahilliğin bu boyutlara nasıl varabildi onu merak ediyorum. Anlamına bak lütfen okunuşuna laf söyleme. Ezan Arapça okundu Atatürk devrindede Osmanlı devrindede şimdi neden uğraşıyorsunuz?

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ne o bulmeh kızdın mı, salataya devam ediyorsun fikrin varsa bilgin varsa paylaş yoksa eğer, oku bir şeyler öğren. Dinsiz, zındık demekten başka bir şey bilmediğine iyice kanaat ettim islamı savunma bari bilmediğin bir şeyi savunamazsın ;)

Amesfa hayırdır? Sende bumeh gibi misin sus zındık deyip bir bilgi ortaya koyamayıp, inandığı şeyi savunacak bir cümle bulamayanlardan mısın?
Kendime saklamam ha çıkarsın dersin şu yanlıştır çünkü bak burada bu var dersin, yoksa kapatsınlar forumu gidelim, acaba bu forumsadece sizlerin fikirlerini söylemeleri için mi? Akepe ve katı düşünmeden uzak bir inanç savunma noktası mı?

Jerusalem;
Yanlış bilgiler veriyorsun, ezanın şekli nasıl okunacağı kesin belli değildir.
Bırak islam ülkelerindeki ezanın aynı oluşunu, iki imam bile aynı okumamaktadır madem evrensel makamı da aynı olsun.
Kuranı kerimde şekli, şemali, sözleri de yazmamaktadır.

O şekilde yazmakla sadece fanatik şeriatçilerin şaşasını alırsın bu konuları bilen birilerinin değil amesfa da seni tebrik etmiş sanki kuranda sözleri var sanki şöyle okunacak diyor seni tasdikliyor bir, buna gelenek derseniz yanınızda bile yer alırım ama kalkıp din düşmanlığı olarka gösterirseniz, arapçayı kutsal sayıp, bir dini arapçaya mahkum ederseniz sizin yanınızda aklı başında adam yer almaz.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
endican dedi ki:
Nah şuyara yazdım.

Ortam, ulemadan geçilmiyormuş meğersem, SDN sen ne mübarek bi' teknoloji sitesi imişsin.
Aslan parçası, yolda yürürken üzerinde arapça küfür yazan kaç kağıt parçasıyla karşılaştın? Minik potansiyelinle bi' nokta yakaladığını zannederek birşeyler söylemişsin ama olmamış.
Arapça okunan ezan dilimize zarar veriyor, diyenler kullanıcı adı olarak "Backdoor" ismini tercih etmişler ki bu ne lahana bu ne perhiz .

keyfedeğer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peygamber efendimiz tüm alemlere rahmet olarak gönderildi.. Belli bir topluluğa veya zümreye değil.. Kur'an evrenseldir.

Sorsanız "Eğer Ezan Türkçe okunsa camilere gidecekmisiniz? Vakit namazlarını kılacakmısınız?" Hepsi dudak büker. Bu yüzden samimi değil "Türkçe okunsun" açıklamaları yapanlar.

Peki zamanında Türkçeye çevirenler ne düşünmüş! gerçekten merak içindeyim.
Çeviriye bakalım hele;

Orjinal tüm sözleri Arapça'dan Türkçe'ye çevrilen kelimelerden oluştuğu halde, sadece bir yerde, yani ''hayye ale'l-felah*'' cümlesinde, Arapça-Türkçe çevirisinin unutulmuş????? . Zira halka açıktan 'haydin kurtuluşa' deyip de istemedikleri bir kurtuluş vesilesini işaret etmek istememiş olacak zamanın iktidarı elinde tutan güçleri.

İlginç dimi..

İsmet Özel'in şiirinden bir alıntı yapmak istiyorum;

"..binlerce yılın yabancısı bir ses
değdi minarelere:
Tanrı uludur, Tanrı uludur
polistir babam
Cumhuriyetin bir kuludur.."

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Panculli dedi ki:
sadece ayeti diil kuranıda okuyorum ben sen merak etme yalnız senin cahilliğin bu boyutlara nasıl varabildi onu merak ediyorum. Anlamına bak lütfen okunuşuna laf söyleme. Ezan Arapça okundu Atatürk devrindede Osmanlı devrindede şimdi neden uğraşıyorsunuz?
gayet açık: ılıştırılmış islam.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
BacKDooR dedi ki:
Jerusalem;
Yanlış bilgiler veriyorsun, ezanın şekli nasıl okunacağı kesin belli değildir.
Bırak islam ülkelerindeki ezanın aynı oluşunu, iki imam bile aynı okumamaktadır madem evrensel makamı da aynı olsun.
Kuranı kerimde şekli, şemali, sözleri de yazmamaktadır.

Kuranda sabit değildir tabiki. Kendi ülkem insanı adına konuştum ben. Bugün Iğdır ile İzmir 'de kılınan öğlen namazı ne kadar farklı olabilir ki. Anlatabildiğimi umuyorum.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Jerusalem dedi ki:
endican dedi ki:
Nah şuyara yazdım.

Ortam, ulemadan geçilmiyormuş meğersem, SDN sen ne mübarek bi' teknoloji sitesi imişsin.
Aslan parçası, yolda yürürken üzerinde arapça küfür yazan kaç kağıt parçasıyla karşılaştın? Minik potansiyelinle bi' nokta yakaladığını zannederek birşeyler söylemişsin ama olmamış.
Arapça okunan ezan dilimize zarar veriyor, diyenler kullanıcı adı olarak "Backdoor" ismini tercih etmişler ki bu ne lahana bu ne perhiz .

Hehe bir akepeli şeriatçi de farklı şey yazsın ;) Backdoor nedir teknolojisiyle ilgisi var mıdır? O adı neden kullanmışım önce bir araştırın teknolojideki adı neymiş sonra gelin, ikincisi yine tipik bir şeriatçi ve akepeli gibi davranıp söylemediğim sözü söylemiş gösteriyorsun "dile zararlı demedim" göster öyle dediğim yeri, gösteremezsen sizi de yalancı olarak nitelendireceğim.

Geçende de bir arkadaş demediğim sözleri dedi gibi söyleyip aleyhimde kamu oyu oluşturmaya çalıştı başaramadı lütfen neyi neden tartıştığımızı önce bilelim sonra laf edelim.

Ulemaya gelince siz varken bizlerin lafı olmaz.
Böyle kalitesiz laflarla tartışılmaz, attığınız mesajlarda lütfen bilgi olsun izah olsun, yok ulemeadır, yok dinsizdir bunlar halk avcılığı yapmaya yönelik sözler bilgi yok içlerinde.

Bir akepeli bir şeriatçi yok mu dünyada bilgi paylaşacak bu tür demagoji dışında söylediklerine yanıt verecek.

Bulmeh;
Gene salataya devam ediyorusn dedim ya bilmiyorsan oku öğren diye, ılıştırılmış islam, ABD'nin formülüdür ve akepenin ortak olduğu bop içinde yer alır, onlar çıkardı yani sizin oy verdiğiniz ve şu an ABD ile işbirliği yapanların formulü rektörün değil, benim değil, milliyetçilerin değil.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
BacKDooR dedi ki:
Ne o bulmeh kızdın mı, salataya devam ediyorsun fikrin varsa bilgin varsa paylaş yoksa eğer, oku bir şeyler öğren. Dinsiz, zındık demekten başka bir şey bilmediğine iyice kanaat ettim islamı savunma bari bilmediğin bir şeyi savunamazsın ;)
onu sen zaten yapıyorsun. bir kaç ayet gösterip bişeyler bildiğini / kanıtladığını mı sandın? şunu unutma ki bazı ilimler sahibini zehirler.gerçi sen böyle sözlere bile takılmazsın.
sana son sözüm şudur bay ukala:
"yarım hoca imandan, yarım doktor candan edermiş"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...