Explorer.exe hatasının çözüm yolları

Bu konuyu okuyanlar

soresger2121

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bilgisayarımız sürekli explorer.exe hatası veriyorsa bunun nedeni şunlardır;

explorer.exe yi bilmeyenler için söylüyorum.windowsun çalışmasını sağlayan bir nevi sistem dosyası diyebiliriz.explorer.exe masaüstü demek de diyebiliriz. çünkü explorer.exe hatası felan olduğu zaman masaüstü gözükmez.yeniden çalıştırmak içinde alt>ctrl>delete yapıp üstte dosya kısmında çalıştıra basıp''explorer.exe''yazıp entere basarız.bu hataların olma sebebi büyük ihtimal virüs,veya bir video oynatırken codeclerin o videoyu desteklememesi,yada kayıt girdisinin bozulmasıdır.şimdi bunların çözümü çoktur en son olarakta format başvururuz şimdi çözümlerini aşağıya sıralayacam.

1)Arkadaşlar explorer.exe nin en basit bir olayda bile hata verdiği bir durumu söyleyim.Bu durum diyelimki bir müzik ve ya resim klasörü oluşturmuşsunuz,o klasörede program ve resim ve ya müzik dışında bişiler yüklemişsiniz siz o klasörü açmaya çalıştığınızda explorer.exe hatası alırsınız.çünkü explorer.exe o klasörü açmada zorlanır.ha bide resim klasörü oluşturduğunuzda bu hatayı vermesse bile o klasörde gezinseniz bilgisayarın çok yavaşladığını görürsünüz.çözüm yolu ise şudur;klasöre sağ tıkla>özelleştir>''bu klasör türünü şablon olarak kullan bölümünde'' seçili olan müzik ve ya resim se ordan>belgeler (her dosya türü için) seçeneğini işaretleyin.

2)virüs kapmışsa bilgisayar bir antivirüs programıyla (nod32,ksperky) koruma şekline en üst düzeye getirip tarama yapacaz.yanlız tarama yaparken bunlara dikkat etmeliyiz.taramayı güvenli modda yapmalıyız.(güvenli modu açmak için bilgisayar açılışında ankartın isminin geçtiği yerde F5(asus...) yada F8 e basılı tutup bir siyah ekran karşımıza gelir burda ok tuşlarıyla güvenli mod u seçip (en üstte) entere basarız.bastıktan sonra admini(bilgisayarınızın kullanıcı ismi neyse)onu seçip güvenli modda bilgisayarı açarız ordan virüs taraması yapmadan önce bilgisayarımı açıp c yereldiskin üzerine sağ tıklayıp kota>kota yönetimini etkinleştiri işaretleriz(ki virüsü silindiğinde kendini bir daha kopyalayamasın.daha sonra alt>ctrl>delete basıp dosya>çalıştıra ''msconfig'' yazıp en üst menüde başlangıç kısmında ctfmon ve virüs programı hariç bütün işretlerini kaldırıp uygula deriz.ve bilgisayarı yeniden başatırız(yeniden başlatmayı bilgisayarı kapat menüsünden yapmalayızki yaptığımız işlemler kayıtlı olsun.yeniden başlarken yine bilgisayarı güvenli modda açıp bu kez virüs taramasına başlarız.(bu virüs taramasını güvenli modda yapmak için antivirüs programınızın güvenli modda çalışması lazım tavsiye ettiğim program nod32 dir.)nod 32 için;
http://rapidshare.com/files/185291944/ESET_Smart_Security_3.0.659_FINAL-32_BIT__TURKCE_.exe

NOT:virüs taraması yaptıktan sonra yaptığınız bütün ayarları geri alın yani kota sınırını tekrar açın ve işaretlerini kaldırdığınız programları tekrar işaretleyin tabi virüsün temizlendiğinden emin olduğunuz programları)
bu ufak yazılımlarlada virüsleri temizleyebilirsiniz indirmek için;
http://rapidshare.com/files/190102069/virus.bat
http://rapidshare.com/files/219954258/ComboFix.exe

3)codec sorunundan oluşan explorer.exe hatası için k-lite codec i yükleyin explorer.exe hatası vermesin.k-lite codec için;
vista için;
http://rapidshare.com/files/190098351/K-Lite_Codec_Pack_Full_4.00_Chappy.rar
xp için;
http://rapidshare.com/files/190105147/klmcodec160.rar

4)windows cd si ile onarmak.windows cd sini takın bilgisayarı açın ya açılırken R tuşuna basın.ya da bilgisayar açıkken cd de bulunan onara basın.böylece windowsu onarır.tabi onarma yapmadan önce wpa.dll adında bir sistem dosyasını ara dan arattırın bulup yedeğini aldıktan sonra onarın onardıktan sonra wpa yı yedekleriyle değiştirin ki windowsun aktivasyonu bozulmasın.onarmak için windowsu hangi cd yle kurduyssanız o cd yi takın yoksa onarmaz bir yol daha çalıştıra sfc //scannow yazıp entere basın bunu yapmadan önce xp cdnizin cd roma takılı olması gerek yoksa onarmaz.bunun içinde wpa nın yedeğini almanız gereklidir.

5)kayıt girdisini değiştirmek için aşağıdakilerini not defterine yazın daha sonra dosya>kaydet>dosya ismi ''explorer.reg''(tırnaklar yok) aynen böyle olacak(.reg yapmamızın amacı not defterini uzantısını kayıt defterinin reg adlı uzantısına dönüştürmek neden bunu yapıyoruz:kayıt defterinin eski kayıtlarıyla yeni kayıtlarını değiştirmek için)daha sonra kaydettiğimiz explorer.reg adlı dosyaya çift tıklayıp gelen yazıda kayıt defteri girdilerini değiştirmek istiyormusunuz uyarısına evet diyip değiştiririz.bu girdiyi değiştirmeyi mutlaka güvenli modda yapmalıyız ve bilgisayarı yeniden başlatmalıyız aksi takdirde eski girdiler değişmez.yeni kayıtlar için;hepsini aynen kopyalayın.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"StartMenuFavorites"=dword:00000002
"StartMenuInit"=dword:00000002
"StartButtonBalloonTip"=dword:00000002
"DisableThumbnailCache"=dword:00000000
"ServerAdminUI"=dword:00000000
"Hidden"=dword:00000001
"ShowCompColor"=dword:00000001
"HideFileExt"=dword:00000001
"DontPrettyPath"=dword:00000000
"ShowInfoTip"=dword:00000001
"HideIcons"=dword:00000000
"MapNetDrvBtn"=dword:00000000
"WebView"=dword:00000001
"Filter"=dword:00000000
"SuperHidden"=dword:00000001
"SeparateProcess"=dword:00000000
"ListviewAlphaSelect"=dword:00000001
"ListviewShadow"=dword:00000001
"ListviewWatermark"=dword:00000001
"TaskbarAnimations"=dword:00000001
"TaskbarSizeMove"=dword:00000000
"TaskbarGlomming"=dword:00000000
"NoNetCrawling"=dword:00000000
"FriendlyTree"=dword:00000001
"ClassicViewState"=dword:00000000
"FolderContentsInfoTip"=dword:00000001
"PersistBrowsers"=dword:00000000
"WebViewBarricade"=dword:00000000
"StartMenuChange"=dword:00000001
"CascadeNetworkConnections"="NO"
"CascadeMyDocuments"="NO"
"StartMenuRun"=dword:00000001
"CascadeControlPanel"="NO"
"IntelliMenus"=dword:00000001
"StartMenuLogoff"=dword:00000000
"StartMenuScrollPrograms"="NO"
"CascadeMyPictures"="NO"
"CascadePrinters"="NO"
"StartMenuAdminTools"=dword:00000000
"Start_AdminToolsRoot"=dword:00000000
"Start_ShowNetPlaces"=dword:00000001
"Start_LargeMFUIcons"=dword:00000001
"Start_MinMFU"=dword:00000004
"Start_ShowSearch"=dword:00000001
"Start_ShowMyDocs"=dword:00000001
"Start_ShowMyComputer"=dword:00000001
"Start_ShowRun"=dword:00000001
"Start_ShowControlPanel"=dword:00000001
"Start_ShowMyMusic"=dword:00000001
"Start_ShowSetProgramAccessAndDefaults"=dword:00000001
"Start_ScrollPrograms"=dword:00000000
"Start_ShowMyPics"=dword:00000001
"Start_EnableDragDrop"=dword:00000001
"Start_ShowHelp"=dword:00000001
"Start_ShowPrinters"=dword:00000001
"Start_ShowRecentDocs"=dword:00000002
"Start_AutoCascade"=dword:00000001
"Start_NotifyNewApps"=dword:00000001
"EnableBalloonTips"=dword:00000001

böyle uğraşmak istemiyorsanız kayıt defteri girdisini burdan indirebilirsiniz;
http://rapidshare.com/files/190101702/explorer.reg

6)son yolsa bunları yaptıysanız hala bu hatayı veriyorsa formattan başka çare yok.format atın.format attıktan sonra bile kapanışta bu hatayı veriyorsa , yüklediğiniz programları kontrol edin kapanışta sonlandırılmıyordur.

kolay gelsin...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir keresinde vistaya xp teması yüklemiştim kitlendi çare bulamıyıca formatt artttık

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bencede ya windowsta başımıza gelmeyen kalmadı:)

soresger2121

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşler zaten virüsler windowsa göre yazılıyor bakalım linuxa göre virüsler yazılınca linux ne yapacak.windowsun kullanıcısı fazla olduğu için virüs yazanlar windowsa göre yazıyor virüsleri.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linuxun potansiyeli virüslerden korunacak şekilde yapıldı.Alıntı: Daima virus,trojan,spyware ve benzeri zararlı yazılımlar tarafından tehdit altındasınız. Windows işletim sistemlerine sahip olmak bu problemleri çözecek üçüncü parti yazılımları kullanmayı zorunlu kılıyor. Çünkü işletim sisteminde bunlardan korunmak için doğal bir mekanizma yoktur. Windows kullanımı kolay olduğu düşünüldüğü için birçok kullanıcı teknik bilgiden yoksunlar. Bu kullanıcıları kolay bir şekilde kandırabilirsiniz. Fakat windows bunlar için kalıcı bir çözüm üretmiyor.
Kaynak:http://www.enginkuzu.org/neden-linux.php

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Konu İşletim Sistemleri bölümüne taşınmıştır. Konuları uygun bölüm ve kategori altında açmaya özen gösteriniz.

307kd

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Linux virüsten korunacak şekilde yapmışmış... Kim yapmış? Parasız gönül verene adamlar. peki gönülle bu işi yapanlar virüsten koruyabiliyorlar da trilyonlarca dolarlık yatırım yapan ticari bir şirket yapamıyor mu?
Linux a da bulaşan virüsler var ama linux pek kullanılmadığı için kimse otutup linux a virüs yazmaya zahmet etmiyor...
YANİ LİNUX U KAALE ALMIYOR...

black_hack7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Aradan 4-5 Ay Geçmiş Ama Ben Yinede Öyle Bir Problemi Olan Arkadaşlar İçin Yazıyorum. Öncelikle explorer.exe Hatası Alanlar Hata Raporu Gönderme Seçeneğini Tıklamasınlar.Orda alt tarafta (bu hata raporunun içerdiği verileri görmek için tıklayın) Altını Çizerek Yazdım Oraya Tıklayın.Karşınıza Çıkan Pencerede Sağ tarafta (ModName): ... NOT: ... Yazdığım Yerde explorer.exe nin kapanmasının nedeni orda yazılır Artık Orda Ne Yazarsa o Muhakkak Pc De Vardır İsterseniz Onu Başlat ta Arama Yerinde Arayın Eğer ModName:yanında yazan programı vb. şeyi silin hepsini (orda çıkan programla ilgili herşeyi)Sonrada Bir Virüs Taraması Yapın Ve Bi reset Atın Tamamdır.Eğer Yinede Alamadıysanız Sevgili KARDEŞLERİM msn Adresimi Ekleyin [email protected]

S

SDN Okuru

SDN Okuru
videoyu izledim ama pc mde görev yöneticisi açılmıyor çalıştırdan ayarlar değiştirilemiyor nedeni virüsmüdür bilmiyorum ama.. sizce napmalıyım internetten yedeklesem exploreri sahte çıkar diye korkuyorum yardım edermisiniz ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yaww Ben Bu explorerexe 'yi sildim ne yapcam acil bi ulaşabilirmisiniz ??

murocen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
(Arkadaşlar, spyhunter 4, uvk ultra virüs killer ve spybot tarzı bir kaç malware programı ile tarama yaptım virüsü bulup sildim fakat etkileri kalıtsal olduğu için pencereler yeni pencere de açılmaya devam etti ardından son olarak windows 10 manager fix araçları ve sistem düzeltme ve one click cleaner aracı ile sorunu tamamen ortadan kaldırmayı başardım Bilginize. Kolay gelsin.