Evime fiber internet nasıl getiririm bilen varsa cevaplasın nolur

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Ben İstanbul avcılar da oturuyorum ve evimde yalın adsl kullanıyorum en fazla alabildiğim hız 9mbps yan sokağımın başında fiber internet kutusu var türk Telekoma ait balkondan görüyorum 20 metre mesafede ve yan sokakta fiber var ben oradan bir kablo çektirebilirmiyim veya binama nasıl fiber getirtirim ? Masrafı olur mu veya ne kadar olur

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Sanırım altyapı diye lanet bi şey yapmaları lazım bana buna benzer bişey oldu mahalleye altyapı taktırdılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şanlıurfa da yaşıyorum 1 2 ay İnternet bağlamadılar

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Sanırım altyapı diye lanet bi şey yapmaları lazım bana buna benzer bişey oldu mahalleye altyapı taktırdılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şanlıurfa da yaşıyorum 1 2 ay İnternet bağlamadılar
Binada adsl altyapısı var fakat hiç bir kutu yok yalın adsl kullanıyorum adsl var diye gözüküyor

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
O zaman operatör bağlamak Zorunda Operatörü arayıp eğer onları biraz darlarsanız gelip bakarkar anca yoksa gelir afedersin kafasından bi sorun uydurup gider

Yasiin

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,968
Ttnin keyfi isterse anca öyle getirir yoksa ne kadar uğraşırsan uğraş getirmezler.

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Ttnin keyfi isterse anca öyle getirir yoksa ne kadar uğraşırsan uğraş getirmezler.
Aynen öyle adam daha modeme bakmadan kâhin gibi problemi anlıyor ve telekinetik güçlerini kullanarak problemi çözüp gidiyor ?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Hocam şuan evime getirdiler fiberi dün akşam aradık binamıza fiber getirin diye tamam biz başvuru oluşturduk dediler bu sabah kanalizasyon kapağını açtılar ve fiber çektikler fakat şuan sadece bina içinde bir top dışarıdan gelen kablo var bundan sonraki işlemler nasıl olacaktır ?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Kablolar su şekilde duruyor bundan sonrası bina içi biz mi tesisat değişikliği yapacağız yoksa onlar mı gelip halledecek?
16033616fd52c103c3b24071128b95d6.jpg

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Fotoğrafta gördüğünüz gibi bina içine kadar kabloları getirdiler fakat öylece duruyor daha bu sabah oldu bu işlem bundan sonrası bizim mi elektrikçi ile o kabloları bağlamamız gerekir yoksa daha işlemler var mı türk Telekom tarafında?
12c94473444f7c2f4adbe3defcc7e9bb.jpg

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553

Hocam fiber hakkında yazdığım kendi konum. Sizin sorunuza da cevap vereyim.

Fiber intenet altyapısında her şeyi Türk Telekom hallediyor. Müteahhit evinizin içine fiber kablolarını sokuyor. Devamında Türk Telekom yeri kazıp sizin binanıza dışarıdan fiber kablosu sokuyor. Daha sonra ankastre kutusu getiriyor. Daha sonra ankastre ile fiber kablolarını bağlıyor. Daha sonra siz Türk.Net, Netspeed, Türk Telekom, Millenicom nereden isterseniz abonelik alıyorsunuz ve yine Türk Telekom gelip sizin aldığınız şirket adına kurulum yapıyor. Her şeyi Türk Telekom yapıyor yani. Bu kadar.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526

Hocam fiber hakkında yazdığım kendi konum. Sizin sorunuza da cevap vereyim.

Fiber intenet altyapısında her şeyi Türk Telekom hallediyor. Müteahhit evinizin içine fiber kablolarını sokuyor. Devamında Türk Telekom yeri kazıp sizin binanıza dışarıdan fiber kablosu sokuyor. Daha sonra ankastre kutusu getiriyor. Daha sonra ankastre ile fiber kablolarını bağlıyor. Daha sonra siz Türk.Net, Netspeed, Türk Telekom, Millenicom nereden isterseniz abonelik alıyorsunuz ve yine Türk Telekom gelip sizin aldığınız şirket adına kurulum yapıyor. Her şeyi Türk Telekom yapıyor yani. Bu kadar.
Şimdi anladım bu kabloları bu şekilde bırakmayacaklar dimi ve adsl altyapı var bizim binada yalın şeklinde bizim elektrikçi vs ile anlaşıp fiber kabloları dairelere getirmemiz gerekiyor mu ? Ve tahmini kaç günde bu ankastre kurulum işlemi vs gerçekleşir?

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Şimdi anladım bu kabloları bu şekilde bırakmayacaklar dimi ve adsl altyapı var bizim binada yalın şeklinde bizim elektrikçi vs ile anlaşıp fiber kabloları dairelere getirmemiz gerekiyor mu ? Ve tahmini kaç günde bu ankastre kurulum işlemi vs gerçekleşir?
Hocam elektrikçi vs. hiç karıştırmanıza gerek yok. Zaten Türk Telekom çalışanı gelip onay vermeden elektrikçi yapmışsa bile aynı sürede sürüyor.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Hocam elektrikçi vs. hiç karıştırmanıza gerek yok. Zaten Türk Telekom çalışanı gelip onay vermeden elektrikçi yapmışsa bile aynı sürede sürüyor.
Bir konuda okumuştum türk Telekom bina içine kadar getiriyor dairelere gelmesi için elektrikçi çağırın diye de oyuzden sordum şimdi sizin dediğiniz yani ilk işlemi fiber çekmeyi bitirdiler ankastre kurulum işlemi kaldı onun ne olduğunu bilmiyorum kusura bakmayın onu da yapacaklar sonra biz abonelik Başlatabilecegiz

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Hocam ankastre bu oluyor;
turk-telekom-nakil-islemi-1.jpg

Bu kutuyu koyacak ve sizin dairelere giden kablolar ile sokaktan gelen kabloları burada birleştirecekler. Ondan sonra 1 hafta içinde Türk Telekom'un sistemlerine altyapınız tanımlanacak. Sonrasında istediğiniz internet servis sağlayıcıdan internet alabileceksiniz.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526

Bu kutuyu koyacak ve sizin dairelere giden kablolar ile sokaktan gelen kabloları burada birleştirecekler. Ondan sonra 1 hafta içinde Türk Telekom'un sistemlerine altyapınız tanımlanacak. Sonrasında istediğiniz internet servis sağlayıcıdan internet alabileceksiniz.
Bu kutuyu getirmeleri ne kadar süre alır acaba ?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526

Hocam bir sorum var bu kablo fiber kablosumu ben adamlara sordum bu işlemi yaparken bana fiber dedi de belki yalan söylüyor hiç bilemedim biliyorsanız bir baksanız
cf3dae01b47ad2fa22cd201bac8aae7f.jpg

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Hocam içinde ince bir plastik/cam olması lazım bakır yerine. Fiber olduğunu anlamak için kendi dairenize bakmanız daha mantıklı olur. Sizin evinizin duvarında turuncu, ucunda yeşil bir çıkış olan bir kablo bulunuyor mu?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Hocam içinde ince bir plastik/cam olması lazım bakır yerine. Fiber olduğunu anlamak için kendi dairenize bakmanız daha mantıklı olur. Sizin evinizin duvarında turuncu, ucunda yeşil bir çıkış olan bir kablo bulunuyor mu?
Hocam bu kabloda ki sağdaki grilik cam bakır değil onu teyit ettim bizim evde girişler şöyle İnternet için telefon kullanmıyoruz çünkü yalın internet kullanıyoruz kutu yok bina 6 senelik yeni yani biz bu fotodaki girişe üç uçlu priz takıp onun üstüne dsl kablosu takıp sonra modeme takıyoruz internet buradan geliyor yani şimdi ankastre konulacak dediniz herhalde biz illa ki iç tesisati Fiber için değiştirmek zorunda kalacağız bu giriş ile fiber olmaz sanırsam
6ceb191d79bc98781a3be0046faa2662.jpg

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Fiber daha bina girişinde bu şekilde duruyor kablolar hocam bizim binaya 6 senedir fiber falan gelmedi onu da diyeyim size hep sabit telefon olmadan internet kullandık
dea3f989f8894220558f6eff5a633109.jpg

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Hocam bu kabloda ki sağdaki grilik cam bakır değil onu teyit ettim bizim evde girişler şöyle İnternet için telefon kullanmıyoruz çünkü yalın internet kullanıyoruz kutu yok bina 6 senelik yeni yani biz bu fotodaki girişe üç uçlu priz takıp onun üstüne dsl kablosu takıp sonra modeme takıyoruz internet buradan geliyor yani şimdi ankastre konulacak dediniz herhalde biz illa ki iç tesisati Fiber için değiştirmek zorunda kalacağız bu giriş ile fiber olmaz sanırsam
6ceb191d79bc98781a3be0046faa2662.jpg
Hocam şöyle bir durum da var. Fiberin iki tipi var şu an. 1- FTTH 2-FTTB

FTTH olan dairenin içine kadar fiber kablosu getirilmesidir, FTTB olan binanın ankastresine fiber takılır, ondan sonra bakır kablo ile dağıtılır demektir. Eğer sizin dairenizde fiber tesisatı yoksa ikinci dediğim yapılır. Alta fiber takarlar sonrasında sizin evinize normal DSL ve ya ne varsa onla getirirler. Şu an siz prizden internet alıyorsunuz ya büyük ihitmalle o sistemin yerine takacaklar. Çok net bir şey söyleyemiyorum.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526

FTTH olan dairenin içine kadar fiber kablosu getirilmesidir, FTTB olan binanın ankastresine fiber takılır, ondan sonra bakır kablo ile dağıtılır demektir. Eğer sizin dairenizde fiber tesisatı yoksa ikinci dediğim yapılır. Alta fiber takarlar sonrasında sizin evinize normal DSL ve ya ne varsa onla getirirler. Şu an siz prizden internet alıyorsunuz ya büyük ihitmalle o sistemin yerine takacaklar. Çok net bir şey söyleyemiyorum.
Bende o şekilde düşündüm hocam çünkü buradaki her bina bizim gibi ankastre içine takacaklar fiberi sonra evlere dağılacak yani fttb olan oyuzden benim sorduğum bana gelen kabloyu bu attığım prize kadar olanı Cat 6 ile değiştirsem daha verimli olur mu ?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526

O üçlü priz değişecek yani doğru anladım herhalde

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Bende o şekilde düşündüm hocam çünkü buradaki her bina bizim gibi ankastre içine takacaklar fiberi sonra evlere dağılacak yani fttb olan oyuzden benim sorduğum bana gelen kabloyu bu attığım prize kadar olanı Cat 6 ile değiştirsem daha verimli olur mu ?
Hocam bina 6 yıllık ise büyük ihtimalle Cat5 ve ya Cat5e olur. Bunlar 100Mbpsdir. (Cat5e 1000mbps sağlıyor olabilir.) Hadi 6 yılda kalitesi düşmüş olsa ve en başta kalitesiz kablo kullanılmış olsa 85Mbps olur diyelim. Cat6 ile yenileyip 1000Mbps hıza sahip olabilirsiniz. (Tabi internet paketine parasını verirseniz. :) ) Benim önerim Cat6'ya geçmeniz mantıklı olur. Ayrıca kabloyu prize değil de normal duvara ayrı sokete takmanız daha mantıklı olur.

Son düzenleme:

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Hocam bina 6 yıllık ise büyük ihtimalle Cat5 ve ya Cat5e olur. Bunlar 100Mbpsdir. (Cat5e 1000mbps sağlıyor olabilir.) Hadi 6 yılda kalitesi düşmüş olsa ve en başta kalitesiz kablo kullanılmış olsa 85Mbps olur diyelim. Cat6 ile yenileyip 1000Mbps hıza sahip olabilirsiniz. (Tabi internet paketine parasını verirseniz. :) ) Benim önerim Cat6'ya geçmeniz mantıklı olur. Ayrıca kabloyu prize değil de normal duvara ayrı sokete takmanız daha mantıklı olur.
Sağolun hocam kusurabakmayin da son sorum olacak binada bizim şöyle açık şekilde bir yer var herkes interneti oradan alıyor kablolar oraya bağlı yandada gördüğünüz gibi getirilen fiber kablolar var şimdi ankastre binada yok veya herhangi bir kutu bunun için biz mi başvuru yapacağız gelin kutu takın diye yoksa onlar gelip takacaklar mı? Ve bu açıkta olan o kablo karmaşası olan yer nedir ?
86be5b12b832dd0abebc0239afe273b4.jpg

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Sağolun hocam kusurabakmayin da son sorum olacak binada bizim şöyle açık şekilde bir yer var herkes interneti oradan alıyor kablolar oraya bağlı yandada gördüğünüz gibi getirilen fiber kablolar var şimdi ankastre binada yok veya herhangi bir kutu bunun için biz mi başvuru yapacağız gelin kutu takın diye yoksa onlar gelip takacaklar mı? Ve bu açıkta olan o kablo karmaşası olan yer nedir ?
86be5b12b832dd0abebc0239afe273b4.jpg
Hocam o açıkta olan kablo karmaşası (kırmızı kutu içindeki) normal telefon destekli internet hattının kabloları. Eğer soldaki beyaz fiber kablolarını Türk Telekom getirdiyse oraya yine onlar kutu takacak ve yine onlar kurulumu yapacak. Sizin başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Ayrıca sizden bir isteğim bulunuyor. Binanıza fiber gelirse ve Türk.Net'e abone olmak isterseniz benim referansımla olmanızı rica edeceğim. (Hem siz hem ben 1 ay bedava internet kazanıyoruz.)

Davet kodu: DYJ69CS72EUP (Müşteri hizmetlerini arayarak kayıt olursanız.)
Bağlantı: turk.net/p/DYJ69CS72EUP (İnternetten kayıt olmak isterseniz.)

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Hocam o açıkta olan kablo karmaşası (kırmızı kutu içindeki) normal telefon destekli internet hattının kabloları. Eğer soldaki beyaz fiber kablolarını Türk Telekom getirdiyse oraya yine onlar kutu takacak ve yine onlar kurulumu yapacak. Sizin başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Ayrıca sizden bir isteğim bulunuyor. Binanıza fiber gelirse ve Türk.Net'e abone olmak isterseniz benim referansımla olmanızı rica edeceğim. (Hem siz hem ben 1 ay bedava internet kazanıyoruz.)

Davet kodu: DYJ69CS72EUP (Müşteri hizmetlerini arayarak kayıt olursanız.)
Bağlantı: turk.net/p/DYJ69CS72EUP (İnternetten kayıt olmak isterseniz.)
Hocam gerçekten türknet istiyordum sağolun yaparım tabiki ama hocam bize niye telefon yok dediler yani bizim binada kimse telefon ile internet kullanamıyor hocam herkes su şekilde bağlanti ile kullanıyor yani telefon yok
c68228ce8ef807f887d8c607a369a585.jpg
1ec31e9317e0f06be8e54b63b1c2508e.jpg

AlperShal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,553
Hocam telefon yok demelerinin sebebini bilmiyorum. Duvara splitter bağlayarak internet ve telefon alabiliyor olmanız lazım belki yanlış biliyorumdur ancak emin olamadım.

Ayrıca internette biraz araştırma yaptım. Benim dediğim FTTB ayrıca VDSL olarak geçiyormuş ben bunların aynı şey olduğunu fark etmemiştim. Şimdi olacak şey büyük ihtimalle şöyle. Türk Telekom çalışanları fiberi direkt sizin ev hattınıza bağlayacak (o kablo karmaşası var ya kırmızı kutudaki, oraya dışarıdan gelen kabloları fiber kablolar ile değiştirecek ve sizin evinize gelen hız artacak kablo aynı kalacak) ve 35-100Mbps gibi bir hıza sahip olacaksınız. İsterseniz Cat6 kablosu ile tesisatınızı değiştirebilirsiniz yararı olur. Başka bir sorunuz var mıydı?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Hocam telefon yok demelerinin sebebini bilmiyorum. Duvara splitter bağlayarak internet ve telefon alabiliyor olmanız lazım belki yanlış biliyorumdur ancak emin olamadım.

Ayrıca internette biraz araştırma yaptım. Benim dediğim FTTB ayrıca VDSL olarak geçiyormuş ben bunların aynı şey olduğunu fark etmemiştim. Şimdi olacak şey büyük ihtimalle şöyle. Türk Telekom çalışanları fiberi direkt sizin ev hattınıza bağlayacak (o kablo karmaşası var ya kırmızı kutudaki, oraya dışarıdan gelen kabloları fiber kablolar ile değiştirecek ve sizin evinize gelen hız artacak kablo aynı kalacak) ve 35-100Mbps gibi bir hıza sahip olacaksınız. İsterseniz Cat6 kablosu ile tesisatınızı değiştirebilirsiniz yararı olur. Başka bir sorunuz var mıydı?
Yok hocam sağolun teşekkür ederim