Esnaf Kepenk Kapattı, Sigara Yasağına Tepki Gösterdi

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Geçtiğimiz yıllardan itibaren Türkiye'de geçerli olan sigara yasağı özellikle Trabzon'da bir grup esnafın tepki göstermesine neden oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında tütün ve tütün ürünlerinin kullanılması kapalı alanlarda yasaklandı. Özellikle Trabzon Kalkınma Mahallesi'ndeki vatandaşlar düzenlemeye tepki gösterdi. Yüze yakın kafe ve restoran sahibinin bir araya geldiği gösterilerde işyerleri kapatılırken mevcut düzenlemenin iptal edilmesi istendi.

Sektör Kötü Etkileniyor!

Yasağın sektörü kötü bir şekilde etkilediğini söyleyen esnaflar, özellikle denetimler ile birlikte altından kalkamayacakları yüksek para cezalarının kesilmeye başlandığını ve bu durumun da ciddi mağduriyetler yaşattığını söyledi. Yapılan açıklamalarda kapalı alanda sigara içilmesinin önlenemediği ifade edilirken yüze yakın iş yeri sahibinin bu durum nedeniyle ceza alma ile karşı karşıya kaldığı ve aynı zamanda mevcut yasanın devam etmesi halinde işyerlerinin birer birer kapatılmak zorunda kalacağı ifade edildi. Yapılan açıklamaların ardından gösteri sona erdirilirken sigara yasağına dair böylesine bir tepki oldukça dikkat çekti.

Şu ana kadar hükümet cephesinden herhangi bir açıklama gelmezken konu ile ilgili olayların devam etmesi bekleniyor.
15E8C465-B935-4675-9853-3E27A963DA7D_20201211.jpg

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
Tekel bayii mi Cafe mi şimdi bu değişikler?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Açık alanda müsade ediliyor.
Sadece cafe içerisinde açık bir alan oluşturmanız gerekiyor.
Sen tekel bayi değilsin, cafe'sin.

Kapalı alanda sigara içmek engellenemezmiş.
Bu ne hadsizlik.
Sizlerin orada bulunan diğer insanların sağlığını etkilemeye ne haddiniz var.
Zamanında böyle diye diye hastanelerde doğum odalarında bebeklerin yanında bile sigara içmekteydi bu şahıslar.

Allah hükümetten razı olsun, bunlarla mücadelede geri adım atılmadı.
Hükümeti sigara ile mücadele konusunda destekliyorum.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
İyi olmuş bunlara, kapatsınlar yiyorsa. İnsanlar mecbur değil kimsenin dumanını, kokusunu çekmeye. Şahsen yolda önümde sigara içen biri yürüdüğünde bile rahatsız oluyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sigaradan rahatsız olanlar gelmesin sigara içilmeyen yere gitsinler her yerde yasaklanması saçma sigara içilen ve içilmeyen yerler yapılmalı girişe uyarısı konulmalı...
haklar ve özgürlükler tartışılamaz.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
sigaradan rahatsız olanlar gelmesin sigara içilmeyen yere gitsinler her yerde yasaklanması saçma sigara içilen ve içilmeyen yerler yapılmalı girişe uyarısı konulmalı...
haklar ve özgürlükler tartışılamaz.
Başka bir insanın özgürlüğünü ve hakkını ihlal edene kadar özgürsünüz bunu unutmayın.

uydu3405

Doçent
Reaksiyon puanı
115
Kesinlikle sigara icilemez batsalar dahi icirilmeyecektir.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Kesinlikle kaldırılmasın. Rahatça kapalı alanlarda oturabilir olduk bu yasak geldiğinden beri.
He evinde kova mı yaparsın, art arda 4-5 tane mi içersin ne yaparsan yap.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Hayatımda bir dal bile sigara denemedim. Kokusundan hep tiksinti duydum.
Gençler bilmez; eskiden uzun yol otobüslerinde bu mereti kullanmak yasak değildi. Memlekete gidene kadar elimde poşet içim dışına çıkardı.
En medeni ve kültürlü insanlar bile, mesele kendi alışkanlıkları olunca bencilleşebiliyorlar. Bundan dolayı bu tip yasalar çok önemli. Şurada sigara içenlerin hiç birisi çocuğunun sigara içmesini istemez mesela. Bu meretin ölümcül olmasi bir yana, içmeyen insanları nasıl rahatsız ettiğini anlamak istemiyorlar.
Kanunlara lütfen uyunuz. ;)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
kafelerde serbest olsun deniyor ayrıca çoğu sürücü aracında içiyor belediye otobüsü şöförleri de içiyor trafikte arızalı tiplerle uğraşıyorlar çünkü...
yasaklar çiğnenmek içindir yasağa karşıyız sigara içilen cafelere sigara içmeyenler girmesin zorla mı sokuyorlar?

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Sigara içenler girmesin o zaman

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
adamlar sigara içmeyen gelmesin diyor nargile kafeye giden var mı?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Senın mantığınla bakıyorum. 3 tarafı açık alanda nargile içebilir zaten. Terasında içebilir.
bazıları illa içerde içmek istiyor esasında bu işletmeci içinde kötü ceza olmasa da badana,masa örtüsü,perde ve bilumum şeyin temizliği derdi var ben dışarda içiyorum daha iyi.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
bazıları illa içerde içmek istiyor esasında bu işletmeci içinde kötü ceza olmasa da badana,masa örtüsü,perde ve bilumum şeyin temizliği derdi var ben dışarda içiyorum daha iyi.
Bırakın şu meretide rahat bi nefes alın.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Kapalı alanlarda ki yasak devam etmeli insanların pislik kokusunu solumak zorunda değiliz...

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
kafelerde serbest olsun deniyor ayrıca çoğu sürücü aracında içiyor belediye otobüsü şöförleri de içiyor trafikte arızalı tiplerle uğraşıyorlar çünkü...
yasaklar çiğnenmek içindir yasağa karşıyız sigara içilen cafelere sigara içmeyenler girmesin zorla mı sokuyorlar?
İki yorumu siz yazmışsınız bu nasıl oluyor:D

uralaltay69

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İsteyen cafe full içirtsin. İstemeyen de içirtmesin.Bunu tabelasında bir logo ile belirtsin. Insanlar da kendi tercih ettikleri yere gitsin. Ne kadar meraklısınız arkadaş başkalarının özgürlüğünün kısıtlanmasına.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ben yasağı sonuna kadar destekliyorum.

Bu yasaklar mevcut içicileri çok etilese de en önemli özelliği yeni nesil de olumlu etkileri görülüyor.

Mevcut içenler dahi olumlu yönde evriliyor.

Şaka değil eskiden otobüslerde sigara içilir her koltuğun arkasında leş gibi kokan kültablaları olurdu.

Hastahanelerde içerde koridorlarda sigara içilir ve duvar kenarlarında kültablaları olurdu.

Öğrenciydik. Öğretmenler odasına girerdik. Heryr dumanaltı durumdaydı. Tüm öğretmenlerin dumanaltı olduğu yerde öğrenciye sigara içmeyin demek neye yarardı?

Şimdi bakıyorum insanlar çok daha medeni bakıyor bu duruma.

50 Yıldan fazla süredir yoğun sigara içen babam 5 yıl önceye kadar evde sigara içerdi. Evin içi leş gibi kokardı. perdeler sararırdı.

Şimdi kendi evinde kimse bir şey demeden sigara içeceği zaman kışın soğukta dahi balkona çıkıyor.

Eski arabasını sattı 2 yıl önce. Yeni arabasında araba kokmasın diye kendisi de içmiyor başkalarına da içirmiyor.

Bunları yapmasını kimse söylemedi kendisine. Mevcut sigara yasakları ve toplumda sigaraya karşı gelişen duyarlılık 60 Indan sonra adamı dönüştürdü.

Sigara bir zorunluluk değildir.

Özgürlük hiç değildir aksine tutsaklıktır. sigara içme özgürlüğü diyen önce kendini sigaranın esaretinden kurtarsın.