Eskisi gibi şarkılar neden yok?

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Bakıyorum da şuan ki çoğu şarkı hazır yemek gibi hızlı çıkıyor hızlı tüketiliyor. Neden eski şarkılar gibi güzel çıkmıyor? Mesela bir sil baştan veya kupa kızı sinek valesi gibi...

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Çünkü sanatçı para peşinde değil, yaptığı sanatın peşindedir (mesela bir tane Cem Karaca kalitesinde eleştiri yapan şarkı verin, çıkın duygularını Barış Manço gibi anlatan bir örnek gösterin, çıkın Erkin Koray gibi bir ses gösterin, gösteremezsiniz çünkü yok).

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Çünkü sanatçı para peşinde değil, yaptığı sanatın peşindedir (mesela bir tane Cem Karaca kalitesinde eleştiri yapan şarkı verin, çıkın duygularını Barış Manço gibi anlatan bir örnek gösterin, çıkın Erkin Koray gibi bir ses gösterin, gösteremezsiniz çünkü yok).
Zaten çok para kazanmıyorlar mı? Neden sanat için değil de para için yapıyorlar ki?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Zaten çok para kazanmıyorlar mı? Neden sanat için değil de para için yapıyorlar ki?
Para öyledir, insanlar para için birbirini öldürüyor, kalp kırıyor, nefret ve kin besliyor vs. Hayat kapitalist düzende acıdır, paranız kadar adamsınızdır, paranız yoksa insan bile değilsinizdir, bir körcehal sadece parası var diye bir filazoftan daha fazla adam yerine konur çünkü bu sistem sömürüdür, zengin zenginleşmeye ve fakir fakirleşmeye devam eder, ülkelerin bağımsızlıkları yerlerini siyasilerin zenginliğine bırakın, ailede huzurun yerini aldatmaya bırakır, firmada hoşgörünün yerini patron zorlaması bırakır, okulda eğitim yerini propagandaya bırakır, dini işlerde hayır yerini yalana bırakır işin içine para girerse. Paranın olduğu işte hayır yoktur, afedersiniz b*kluk vardır.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Benim sesim çok güzel.

Daha dün annemizin kollarında yatarken.
Çiçekli bahçemizin yollarında koşarken.
Şimdi okullu olduk.
Yaşasın okulumuz.

Bu da benim yeni parçam. Klib de çekeceğiz İnşaallah.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Yeni şarkıcılar resmen bi yerlrerini göstermek için şarkı söylüyor. Şarkı klibi değil tövbestafurullah bi şeyler izliyor gibiyiz :D Bi ferdi bi müslüm gibi olamaz onlar. Bu dünya da Kerim can gibilerine saygı duyanlar varken.

Reaksiyon puanı
66
Bakıyorum da şuan ki çoğu şarkı hazır yemek gibi hızlı çıkıyor hızlı tüketiliyor. Neden eski şarkılar gibi güzel çıkmıyor? Mesela bir sil baştan veya kupa kızı sinek valesi gibi...
Bencillikten başka duygu kalmadı, bence bu yüzden. İnsanlar basit,daha doğrusu ilkel, ve eğlenceli şeyler istiyor.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
d306a913-ba15-4bfb-8152-9147d1b04c22-m-20180322083247.jpg

mrtrclb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Aslında yeni şarkılar da güzel. Ama eskileri güzel yapan geçmişimizin ta kendisi hocam. Çünkü anılar bir şarkıları hatırlatır kılıyor. Bu düşünce ilk bana ait değil, Okan Bayülgen bir programda sarfetmişti bu cümleleri. Kesinlikle doğru.. Yeni şarkılarla anılar biriktirmeye başladığımızda daha güzel gelmeye başlayacak kulağa..

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Aslında yeni şarkılar da güzel. Ama eskileri güzel yapan geçmişimizin ta kendisi hocam. Çünkü anılar bir şarkıları hatırlatır kılıyor. Bu düşünce ilk bana ait değil, Okan Bayülgen bir programda sarfetmişti bu cümleleri. Kesinlikle doğru.. Yeni şarkılarla anılar biriktirmeye başladığımızda daha güzel gelmeye başlayacak kulağa..
Yalnız çiçekte nasıl bir anı birikebilir ki? Rock şarkı yapan yok. Son zamanlarda hiç duymadım. Coverler bile yapılmıyor artık. Gerçi Ümit Besen bile pamela ile düet yaptı o güzelim seni unutmaya ömrüm yeter mi şarkısı milletin ağzına sakız oldu

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ümit Besen de gitti, meydanlar bana kaldı.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
bakın sırasıyla
Firuze sözleri yapısı
h.t.tps://youtu.be/3vNtVJ7dGxg

İstanbul sokakları
h.t.tps://youtu.be/Zv9vncPBLjU

Biricik gurbet kuşları
h.t.tps://youtu.be/J0tmlNirBq4?list=RDJ0tmlNirBq4

Alpay fabrika kızı
h.t.tps://www.youtube.com/watch?v=Ici0zvNKdi0

bunlar eski şarkılardan 4 adet örnekdir,sözlerine dikkat edin öncelik olarak,neler anlatıyor.
sanat müziği,halk müziğine başlamadım dahi.

2000 yıllarından sonra yapılan müziklerin çoğu çöptür,çok azı sıraya girer.
yabancı şarkılarda aynıdır

The Animals - The House Of The Rising Sun (sözlerini çevirin bakın)
h.t.tps://youtu.be/0Fy7opKu46c

Pink Floyd - Money
h.t.tps://www.youtube.com/watch?v=-0kcet4aPpQ

Pink Floyd - Another Brick In The Wall, Part Two
h.t.tps://youtu.be/HrxX9TBj2zY