Katılım
24 Mayıs 2017
Mesajlar
7,164
Reaksiyon puanı
626
Puanları
293
Yaş
25
eskisehir-hava-durumu-20-4-2018-79976.jpgAfyonkarahisar Meteoroloji 5. Bölge Müdürlüğünce Afyonkarahisar, Denizli ve Uşak için zirai don uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji'den gelen son verilere göre Eskişehir Hava Durumu bugün sıcaklık 13 derece olacak.

Eskişehir bugün daha soğuk, kapalı bir hava ve yer yer sağanak yağış beklenmekte. Dün Eskişehir'de (Perşembe günü 19.4.2018) sıcaktan bunalan vatandaşların klima çalıştırdığı görülmüştü bugün ise klimalar ısınmak için çalıştırılacak gibi.

ESKİŞEHİR İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

5gunulkeskisehir.jpg


BÖLGEDE HAVA
Zirai don uyarısı yapıldı!
Meteoroloji 5. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, hava sıcaklıklarının bölgede devam eden yüksek basınç merkezi ile Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak havanın etkisi altında olmasından dolayı mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyrettiği bildirildi.
Sıcaklıkların cuma gününden itibaren düşeceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Yarın Afyonkarahisar ve Uşak çevreleri sıcaklık düşüşü ile birlikte hafif sağanak yağışlı geçecek. Mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının bölgemizde yağışlı sistemle birlikte 6-12 derece azalarak mevsim normalleri civarına ve yer yer altına düşeceği tahmin ediliyor. Sıcaklık düşüşüne bağlı olarak cumartesi ve pazar günleri, gece ve sabahın ilk saatlerinde iç Ege'de Afyonkarahisar, Uşak ve Denizli'nin yükseklerinde hafif kuvvette zirai don riski bulunduğundan başta zirai faaliyetlerle uğraşan ilgililerin ve vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının 22 Nisan Pazar gününden itibaren tekrar yükselmesi bekleniyor."

Meteoroloji kafa karıştıran açıklama! 3 gün arayla 2 farklı tahmin…

Meteoroloji’den yapılan son açıklamaya göre mayıs ve haziran aylarında Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde hava sıcaklığı mevsim normalleri ve altında seyredeceği bildirildi. Ancak daha 3 gün önce Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş ise "Haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5 ile 2 derece üzerinde seyretmesini öngörüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Peş peşe gelen açıklamaları gören ise şaşkınlıklarını gizleyemedi…

Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Dr. Latif Gültekin, hem geçen yılın sıcaklık ve yağış değerlendirmesini yaptı, hem de mayıs ve haziran aylarında Türkiye genelindeki hava durumu tahminlerini açıkladı. Bu yıl kış mevsiminin bahar tadında geçmesi sebebiyle yaz aylarında yüksek sıcaklıklarla karşılaşacağımız düşünülse de mayıs ve haziran aylarında Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde hava sıcaklığı mevsim normalleri ve altında seyredecek. Hava sıcaklığının, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güneyi, İç Anadolu ve Göller Yöresi bölgelerinin ise mevsim normallerinin yer yer üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

3 GÜN ÖNCE İSE FARKLI BİR AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Ancak daha 3 gün önce Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş ise yaptığı açıklamada "Haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5 ile 2 derece üzerinde seyretmesini öngörüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

İçinde bulunduğumuz nisan ayında, Ege Bölgesi’ndeki hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde ise üzerinde olduğunu vurgulayan Gültekin, “Sıcaklık Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’da da mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Mayıs ve haziran aylarında Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güneyi, İç Anadolu ve Göller Yöresi’nde mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık tahmin ediliyor. Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Marmara bölgelerinde ise mayıs ve haziran aylarında sıcaklığın mevsim normallerinde ve yer yer daha altında seyredeceği tahmin ediliyor. Bu yıl kışı sıcak geçirdik, yazın ise belli bölümlerde yer yer sıcak bir yaz geçireceğimizi görüyoruz” dedi.

“YAĞIŞLAR MEVSİM NORMALLERİNİN YÜZDE 5 ALTINDA”

2017 yılının Türkiye genelinde tüm zamanların sıcaklık rekorlarına sahne olduğunu, özellikle yaz aylarının sıcak geçtiğini kaydeden Gültekin, “2017’de yağışlar, mevsim normallerinin yüzde 12 altında seyretti. 2018’in ilk aylarında yağış eksikliği devam etse de 2017’ye göre yağış daha fazla. 2018’in ilk aylarında yağışlar, mevsim normallerinin yüzde 5 altında seyrediyor. 2018 yılının ilk üç ayı sıcaklık bakımından yüksekte seyrediyor. Şu anda sıcaklık, mevsim normallerinin 4 derece üzerinde görülüyor” ifadelerini kullandı.

İlk üç ayın yağış değerlendirmesini de yapan Gültekin, “Batı kesimlerinde yağışların mevsim normallerinin az da olsa altında seyrettiğini görüyoruz. Nisan ayında Doğu Anadolu Bölgesi’nin güney kesimleri ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde mevsim normallerinin daha da altında yağışların olduğunu görüyoruz. Mayıs ayında Doğu Anadolu Bölgesi’nin güney kesimleri ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar mevsim normallerinin altında seyredecek, batıda ise mevsim normallerinde yağış görülüyor. Haziran ayında özellikle yurdumuzun kuzey kesimlerinde yağışlar mevsim normallerinin altında seyrederken, güneyde ve batıda mevsim normallerinde yağışlar bekleniyor” diye konuştu.

BU HAFTA SONU SERİN GEÇECEK

Bugün Ege Bölgesi’nde yağışsız ve serin havanın hakim olacağını, sıcaklıkların düşeceğini dile getiren Gültekin, bu hafta yurt genelinde yer yer sağanak yağış olacağını, sıcaklık düşüşlerinin yarın da devam edeceğini, pazartesi gününden itibaren ise sıcaklıkların artacağını söyledi.Eskişehir hava durumu 20.4.2018
 
Üst