Eskide kalmis birine bilgisayar toplamasinda yardimci olur musunuz?

Bu konuyu okuyanlar

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Selam arkadaslar,

Baslikta da belirtmek istedigim gibi donanimlar konusunda bilgim baya eski pek güncel degil. O yüzden ciddi anlamda yardima ihtiyacim var. Hazir sistem almak istemiyorum. Parcalari satin alip full bir sistem yapma niyetindeyim ve bilgisayarin uzun bir süre gitmesini istiyorum.

Kullanim Amaci:
Ben yazilimci olarak calisiyorum ancak elektronik ile ilgili isler de yapiyorum. Istedigim bilgisayarin aslinda performans anlaminda cok fazla yüksek olmasini beklemiyorum. Cünkü öyle oyun oynayan biri degilim ama güclü bir bilgisayar olursa kafa dagitmak icin Call of Duty gibi bir oyun oynayabilirim arada.. Ama ekseri olarak Visual Studio kullanacagim. Ayrica bazen 100 lerce websayfasi aciyorum ve acik kaliyorlar sürekli, onlar da bellegi sisiriyor..

Parca düsüncelerim
Harddisk kesinlikle SSD düsünüyorum. Yedekleme icin bi yandan 1 tb lik hdd alabilirim. SSD de 250 gb olabilir. Ancak bazen sanal bilgisayar vs kurmam gerekiyor.
Islemci olarak Intel i7 düsünüyorum
Bellek olarak 16 gb yeter

Diger cevre birimleri hakkinda bilgim yok.

Monitör:
Monitörü ayri bi alana yazmak istedim. 3 tane monitör almak istiyorum cünkü ciddi anlamda 3 ekrani da kullanma ihtiyacim var. 1. ekranda bi seyler izlemek icin (video tutorial tarzi, 2. ekranda yazilim gelistirme, 3 ekran da web siteleri vs.. Önce curved monitör almak istiyordum ama vazgectim, flat ve 27 inc düsünüyorum. Aslinda dell in SE2717H modeli cok hosuma gitti ama maalesef vesa destegi olmadigi icin monitörleri asma apartina baglayamayacagim ( Aski Aparati amacim bu ürünü alip 3 monitörü bu sekil baglamak). Monitör tavsiyelerinizi bekliyorum. Asiri pahali monitörler alma niyetinde degilim cünkü 3 tane alacagim..

Bütce:
Her hangi bir sinir belirlemedim aslinda ama monitörler dahil 15 bin tl civari düsünüyorum.

Yardimci olabilirseniz cidden cok sevinirim. Suan bir macbook pro kullaniyorum, yine kullanmaya devam edecegim mobil oldugu icin ama calisma odamda bilgisayarimi kullanacagim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bilgisayar mühendisliği 2. sınıf öğrencisi olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım :) Çoklu görevlerde harikalar yaratan çekirdek ve iş parçacığı sayısının fazla olması sebebiyle Ryzen sistemler öneriliyor artık. Ayrıca sistemde 16 GB RAM bulunuyor ileri etapta 64 GB kapasiteye kadar yükseltilebilir ama 2x8 16 ile 32 GB çok rahat yeter diye düşünüyorum(100 sekme dediğiniz için). Ayrıca monitör için 24" öneririm neden? 1080p de 24" den sonra görüntü kalitesi ciddi manada düşüyor ve pikseller sayılmaya başlıyor desek yeridir. O yüzden beğenir misiniz bilemiyorum ama çerçevesiz ve yan dönebilen bu monitörden 3 tane önerebilirim. Askı olayı var mı bilmiyorum açıkçası hiçbir ürünün açıklamasında bu yazmıyor. Bunun yanında çok hızlı 500 GB NVME SSD mevcut sistemde. Ekran kartı 3 tane DP çıkışına sahip böylece 3 monitörü DP ile rahatça bağlayabilirsiniz.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Bilgisayar mühendisliği 2. sınıf öğrencisi olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım :) Çoklu görevlerde harikalar yaratan çekirdek ve iş parçacığı sayısının fazla olması sebebiyle Ryzen sistemler öneriliyor artık. Ayrıca sistemde 16 GB RAM bulunuyor ileri etapta 64 GB kapasiteye kadar yükseltilebilir ama 2x8 16 ile 32 GB çok rahat yeter diye düşünüyorum(100 sekme dediğiniz için). Ayrıca monitör için 24" öneririm neden? 1080p de 24" den sonra görüntü kalitesi ciddi manada düşüyor ve pikseller sayılmaya başlıyor desek yeridir. O yüzden beğenir misiniz bilemiyorum ama çerçevesiz ve yan dönebilen bu monitörden 3 tane önerebilirim. Askı olayı var mı bilmiyorum açıkçası hiçbir ürünün açıklamasında bu yazmıyor. Bunun yanında çok hızlı 500 GB NVME SSD mevcut sistemde. Ekran kartı 3 tane DP çıkışına sahip böylece 3 monitörü DP ile rahatça bağlayabilirsiniz.

Yorumlarin icin cok tesekkür ederim degerli meslektas adayim :) Amd ye kisa bir süre haric hep soguk bakmisimdir ve her zaman intel tercih etmisimdir. Bahsettigin islemciye bakacagim. :) Monitör olarak IPS düsünüyordum onu yazmayi unutmusum ancak senin yazdigin da öyleymis. 27 inc de ne kadar sikinti olur bilmiyorum ama pixellerin görünmesi hic hos degil. Benim macbook umda retina ekran var, internetten okudugum kadariyla IPS ekranlar da biraz retinaya benziyor, yani farkli acilardan da görülebiliyor.

Ben yurtdisinda yasiyorum, buradaki fiyata göre hesaplarsam

AMD Ryzen 5 2600X 3.6 => 221 CHF = 1304 TL
MSI B450 => 113 CHF = 668 TL
CORSAIR 16GB(2X8GB) => 180 CHF = 1063 TL
MSI GeForce GTX 1070 => 502 CHF = 2966 TL
SAMSUNG 500GB NVMe M.2 SSD => 145 CHF = 857 TL
Sharkoon TG5 => 72 CHF = 426 TL
Thermaltake Smart 700W 80 => 60 CHF = 355 TL
Dell U2414H => 202 CHF = 1193 TL
Toplam=>1495 CHF = 8835 TL

Fiyat uygun görünüyor hocam.. Sadece monitör biraz daha büyük olsun istiyorum. Ayrica söyledigin bellek 16 gb toplam (2 tane var), bunu 32 ye tamamlamak icin sanirim 4 tane almak lazim ama sonra genisletilebilir.. Türkiye'de kaca geliyor ona da bakayim.. Bir de almanya fiyatlarina bakayim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yorumlarin icin cok tesekkür ederim degerli meslektas adayim :) Amd ye kisa bir süre haric hep soguk bakmisimdir ve her zaman intel tercih etmisimdir. Bahsettigin islemciye bakacagim. :) Monitör olarak IPS düsünüyordum onu yazmayi unutmusum ancak senin yazdigin da öyleymis. 27 inc de ne kadar sikinti olur bilmiyorum ama pixellerin görünmesi hic hos degil. Benim macbook umda retina ekran var, internetten okudugum kadariyla IPS ekranlar da biraz retinaya benziyor, yani farkli acilardan da görülebiliyor.

Ben yurtdisinda yasiyorum, buradaki fiyata göre hesaplarsam

AMD Ryzen 5 2600X 3.6 => 221 CHF = 1304 TL
MSI B450 => 113 CHF = 668 TL
CORSAIR 16GB(2X8GB) => 180 CHF = 1063 TL
MSI GeForce GTX 1070 => 502 CHF = 2966 TL
SAMSUNG 500GB NVMe M.2 SSD => 145 CHF = 857 TL
Sharkoon TG5 => 72 CHF = 426 TL
Thermaltake Smart 700W 80 => 60 CHF = 355 TL
Dell U2414H => 202 CHF = 1193 TL
Toplam=>1495 CHF = 8835 TL

Fiyat uygun görünüyor hocam.. Sadece monitör biraz daha büyük olsun istiyorum. Ayrica söyledigin bellek 16 gb toplam (2 tane var), bunu 32 ye tamamlamak icin sanirim 4 tane almak lazim ama sonra genisletilebilir.. Türkiye'de kaca geliyor ona da bakayim.. Bir de almanya fiyatlarina bakayim
Ortaya şöyle bir şey çıkıyor. 27" istiyorsanız 2K ekran öneririm fiyat olarak çok fark yok ama 3 tane 2K ekran desteklemesi için biraz daha iyi ekran kartı öneririm. Yani ekran kartını RTX 2080 alıp bu önermiş olduğum monitörden 3 tane alabilirsiniz. Hem 27" hemde 2K ekran ve IPS. Geri kalan bileşenler aynı kalabilir.

Viewsonic VX2778-SMHD 27" 5ms (HDMI+Display+miniDisplay) Fiyatı

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Ortaya şöyle bir şey çıkıyor. 27" istiyorsanız 2K ekran öneririm fiyat olarak çok fark yok ama 3 tane 2K ekran desteklemesi için biraz daha iyi ekran kartı öneririm. Yani ekran kartını RTX 2080 alıp bu önermiş olduğum monitörden 3 tane alabilirsiniz. Hem 27" hemde 2K ekran ve IPS. Geri kalan bileşenler aynı kalabilir.

Viewsonic VX2778-SMHD 27" 5ms (HDMI+Display+miniDisplay) Fiyatı

bahsettigin ekran karti 2 kat daha pahali.. sirf monitör yüzünden bu islere girmeye gerek yok.. Ayrica bu dell monitör de acayip hosuma gitti.. Tavsiyelerin cok iyi hocam cok sagolasin.. Baya bi düsündürüyordu parca bulmak .. O kadar monitör aradim haftalardir bulamadim tam istedigim gibi, 2 dk da tüm sorunlari cözdün, cidden cok yardimci oldun.. Aralikta türkiye'ye gelecegim 1 aylik. Muhtemelen döndügümde alirim hepsini ya da kafam eserse bu hafta icinde hepsini alirim :) bazen gereksiz büyük kararsizliklar yasiyorum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
bahsettigin ekran karti 2 kat daha pahali.. sirf monitör yüzünden bu islere girmeye gerek yok.. Ayrica bu dell monitör de acayip hosuma gitti.. Tavsiyelerin cok iyi hocam cok sagolasin.. Baya bi düsündürüyordu parca bulmak .. O kadar monitör aradim haftalardir bulamadim tam istedigim gibi, 2 dk da tüm sorunlari cözdün, cidden cok yardimci oldun.. Aralikta türkiye'ye gelecegim 1 aylik. Muhtemelen döndügümde alirim hepsini ya da kafam eserse bu hafta icinde hepsini alirim :) bazen gereksiz büyük kararsizliklar yasiyorum
Ekran kartı 1070 değil 1070 Ti olacak yalnız yukarıda onu önermiştim 1070 ile karışmasın :) Eğer GTX 1080 kartı uygunsa yaşadığınız yerde yine yukarıda önerdiğim Viewsonic modelini alabilirsiniz ama sıkıntı olursa ilk önermiş olduğum monitörle 1070 Ti iyi olacaktır. Bütçenize göre yükseltme yapmak isterseniz işlemciyi Ryzen 2700-2700X alıp anakartı bu önereceğim 3 modelden birine yükseltebilirsiniz. Bu son dediklerim size ve bütçenize kalmış artık. Rica ederim bu arada :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Ekran kartı 1070 değil 1070 Ti olacak yalnız yukarıda onu önermiştim 1070 ile karışmasın :) Eğer GTX 1080 kartı uygunsa yaşadığınız yerde yine yukarıda önerdiğim Viewsonic modelini alabilirsiniz ama sıkıntı olursa ilk önermiş olduğum monitörle 1070 Ti iyi olacaktır. Bütçenize göre yükseltme yapmak isterseniz işlemciyi Ryzen 2700-2700X alıp anakartı bu önereceğim 3 modelden birine yükseltebilirsiniz. Bu son dediklerim size ve bütçenize kalmış artık. Rica ederim bu arada :)

ekran karti su sanirim MSI GeForce GTX 1070 Ti Armor 8G zum günstigsten Preis einkaufen | PC-Ostschweiz.ch
ben 502 diye aldim ama o fiyata vergi eklenmesi ama cok da fark yok 513 frank en ucuzu.
diger ekran karti
Asus GeForce GXT 1080 Ti ROG STRIX 11 GB
Asus GeForce GXT 1080 Ti ROG STRIX 11 GB Grafikkarte - kaufen bei melectronics.ch
bunun fiyati 900 frank civari. Nerdeyse bu da iki kati..

Suan fiyat 1500 frank gibi görünüyor. Eger yilbasindan sonra alirsam düser diye düsünüyorum.. Bütce olarak 2000 frank civari düsünmüstüm o yüzden biraz daha yükseltebilirim.

O zaman söyle bi sorum olacak: bütceyi arttirisam donanimlardan hangisine daha cok yatirim yapmak gerek? Islemci mi ekran karti mi yoksa anakart mi ya da ikili olarak islemci + anakart, ekran karti + monitör vs..

tesekkürler tekrar hocam

---- Mesajlar birleştirildi ----

not: bahsettigin islemci + anakart yükseltmesi cok pahaliya gelmiyor. 150 frank oynuyor sadece cok degil..

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
ekran karti su sanirim MSI GeForce GTX 1070 Ti Armor 8G zum günstigsten Preis einkaufen | PC-Ostschweiz.ch
ben 502 diye aldim ama o fiyata vergi eklenmesi ama cok da fark yok 513 frank en ucuzu.
diger ekran karti
Asus GeForce GXT 1080 Ti ROG STRIX 11 GB
Asus GeForce GXT 1080 Ti ROG STRIX 11 GB Grafikkarte - kaufen bei melectronics.ch
bunun fiyati 900 frank civari. Nerdeyse bu da iki kati..

Suan fiyat 1500 frank gibi görünüyor. Eger yilbasindan sonra alirsam düser diye düsünüyorum.. Bütce olarak 2000 frank civari düsünmüstüm o yüzden biraz daha yükseltebilirim.

O zaman söyle bi sorum olacak: bütceyi arttirisam donanimlardan hangisine daha cok yatirim yapmak gerek? Islemci mi ekran karti mi yoksa anakart mi ya da ikili olarak islemci + anakart, ekran karti + monitör vs..

tesekkürler tekrar hocam

not: bahsettigin islemci + anakart yükseltmesi cok pahaliya gelmiyor. 150 frank oynuyor sadece cok degil..
O zaman işlemci+anakart yükseltmesi öneririm böylece uzun yıllar işlemci değişimi gerekmez. Anakart olarak ilk tercihim 3,1,2 şeklinde gider linklere göre. Bu arada ben burada indirim olduğu için belleği 3000 MHz verdim ama orada büyük fark olmayacağı için aynı belleklerin 3200 MHz olanını alabilirsiniz. Ekran kartını da doğru seçmişsiniz geriye anakart+işlemci yükseltmesi kalıyor.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
not: bahsettigin islemci + anakart yükseltmesi cok pahaliya gelmiyor. 150 frank oynuyor sadece
O zaman işlemci+anakart yükseltmesi öneririm böylece uzun yıllar işlemci değişimi gerekmez. Anakart olarak ilk tercihim 3,1,2 şeklinde gider linklere göre. Bu arada ben burada indirim olduğu için belleği 3000 MHz verdim ama orada büyük fark olmayacağı için aynı belleklerin 3200 MHz olanını alabilirsiniz. Ekran kartını da doğru seçmişsiniz geriye anakart+işlemci yükseltmesi kalıyor.

Tavsiye anakart bu mu hocam MSI X470 GAMING PRO CARBON (AM4, AMD X470, ATX) - Mainboard - digitec
bi kac cesidi var tam emin olamadim..

bellekte de 3200 olani var bu mu yine emin olamadim. Ayrica indirimdeymis, 3000 olaniyla sadece 4 frank fark var :)

Corsair DDR4 Vengeance RGB LED 16GB 2-Kit (2x, 8GB, DDR4-3200 - digitec

islemci de bu AMD Ryzen 7 2700X (AM4, 3.70GHz, Unlocked) - Prozessor - digitec

bunun disinda degisen bi sey yok sanirim..

son olarak hocam ekran karti da bu mu? 110 frank indirime girmis :)
MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8G (8GB, High End) - digitec öyleyse hemen alayim :)

ankart icin ASUS STRIX X470-F var hocam 20 frank daha pahali MSI X470 GAMING PRO dan. Daha iyi diyorsan onu alirim.. kararimi verdim en kisa zamanda aliyorum insallah. Sadece parcalari netlestirelim. Biraz karisti :)

verdigin sitede de o anakarttan var .. https://www.itopya.com/asus-rog-strix-x470-f-gaming-amd-ryzen-2000-soket-am4-ddr4-3466mhzoc-rgb-gaming-anakart/

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Şimdi ben bazen 50-150 sekmeye kadar açıyorum ve 8GB Bellek var sadece :D.
70-80 sekmede tıkanmaya başlıyor. Tabi bu arada CPU kullanımı 50-60'lara kadar çıkıyor. Size tavsiyem bütçeniz de yeterse bu bellek mevzusunun 32 GB kapasiteye kadar yolu var.
Onun dışında Görkem'in önerdiği parçalar şu an günümüze göre gayet güncel parçalar gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Belirtmemişsiniz ama eğer ses ile de işiniz olacaksa ya enthusiast bir anakart ya da bir ses kartı alabilirsiniz. Ha ses ile işiniz olmayacaksa O Carbon model anakart gayet yeterli olacaktır. Çünkü en büyük fark ses yongası olacaktır.
Onun dışında OverClock vs. yapılmayacaksa geri kalan mosfet kapasitesi vs. çokta önemli olmayacaktır.
Şimdiden hayırlı olsın :) 0

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
not: bahsettigin islemci + anakart yükseltmesi cok pahaliya gelmiyor. 150 frank oynuyor sadece

Tavsiye anakart bu mu hocam MSI X470 GAMING PRO CARBON (AM4, AMD X470, ATX) - Mainboard - digitec
bi kac cesidi var tam emin olamadim..

bellekte de 3200 olani var bu mu yine emin olamadim. Ayrica indirimdeymis, 3000 olaniyla sadece 4 frank fark var :)

Corsair DDR4 Vengeance RGB LED 16GB 2-Kit (2x, 8GB, DDR4-3200 - digitec

islemci de bu AMD Ryzen 7 2700X (AM4, 3.70GHz, Unlocked) - Prozessor - digitec

bunun disinda degisen bi sey yok sanirim..

son olarak hocam ekran karti da bu mu? 110 frank indirime girmis :)
MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8G (8GB, High End) - digitec öyleyse hemen alayim :)

ankart icin ASUS STRIX X470-F var hocam 20 frank daha pahali MSI X470 GAMING PRO dan. Daha iyi diyorsan onu alirim.. kararimi verdim en kisa zamanda aliyorum insallah. Sadece parcalari netlestirelim. Biraz karisti :)

verdigin sitede de o anakarttan var .. ASUS ROG STRIX X470-F GAMING AMD Ryzen 2000 Soket AM4 DDR4 3466MHz(O.C) RGB Gaming Anakart | ITOPYA
Hepsi tamamlanmış hocam :) Bellek, işlemci ve ekran kartı bunlar. Anakartı dediğiniz gibi bütçede sıkıntı olmayacaksa Asus modelini alabilirsiniz.

ASUS STRIX X470-F GAMING (AM4, AMD X470, ATX) - Mainboard - digitec

Fiyatına göre iyi olan birde bu ürün var buna da bakmanızı öneririm :)

Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming (AM4, AMD X470, ATX) - digitec

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Şimdi ben bazen 50-150 sekmeye kadar açıyorum ve 8GB Bellek var sadece :D.
70-80 sekmede tıkanmaya başlıyor. Tabi bu arada CPU kullanımı 50-60'lara kadar çıkıyor. Size tavsiyem bütçeniz de yeterse bu bellek mevzusunun 32 GB kapasiteye kadar yolu var.
Onun dışında Görkem'in önerdiği parçalar şu an günümüze göre gayet güncel parçalar gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Belirtmemişsiniz ama eğer ses ile de işiniz olacaksa ya enthusiast bir anakart ya da bir ses kartı alabilirsiniz. Ha ses ile işiniz olmayacaksa O Carbon model anakart gayet yeterli olacaktır. Çünkü en büyük fark ses yongası olacaktır.
Onun dışında OverClock vs. yapılmayacaksa geri kalan mosfet kapasitesi vs. çokta önemli olmayacaktır.
Şimdiden hayırlı olsın :) 0

cevap icin tesekkürler hocam :) almisken 32gb dan alayim. Birazdan listeyi yaparim tam alacaklarima. Onaydan sonra almaya baslarim.
Ses olayina gelince evet arada bir bi seyler dinleyecegim ya da izleyecegim. Bazen film vs olabilir bazen dedigim gibi video tutorial olabilir
ASUS STRIX X470-F icin ne düsünüyorsun? Ses kartina ihtiyacim olur mu?

Hepsi tamamlanmış hocam :) Bellek, işlemci ve ekran kartı bunlar. Anakartı dediğiniz gibi bütçede sıkıntı olmayacaksa Asus modelini alabilirsiniz.

ASUS STRIX X470-F GAMING (AM4, AMD X470, ATX) - Mainboard - digitec

Fiyatına göre iyi olan birde bu ürün var buna da bakmanızı öneririm :)

Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming (AM4, AMD X470, ATX) - digitec
hocam cok tesekkürler. O zaman önceligim Asus Strix olacak. 32gb bellek almayi düsünüyorum.. Bunlarin birbirine uyumlarindan emin degilim. https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-X470-F-GAMING/HelpDesk_QVL/ burdaki linkten bakinca pek uyumlu listesi cikmiyor. Yani cok fazla ürün yok ama belki full yazmamislar bilemedim..

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
cevap icin tesekkürler hocam :) almisken 32gb dan alayim. Birazdan listeyi yaparim tam alacaklarima. Onaydan sonra almaya baslarim.
Ses olayina gelince evet arada bir bi seyler dinleyecegim ya da izleyecegim. Bazen film vs olabilir bazen dedigim gibi video tutorial olabilir
ASUS STRIX X470-F icin ne düsünüyorsun? Ses kartina ihtiyacim olur mu?

hocam cok tesekkürler. O zaman önceligim Asus Strix olacak. 32gb bellek almayi düsünüyorum.. Bunlarin birbirine uyumlarindan emin degilim. ROG STRIX X470-F GAMING Memory / Device Support | Motherboards | ASUS USA burdaki linkten bakinca pek uyumlu listesi cikmiyor. Yani cok fazla ürün yok ama belki full yazmamislar bilemedim..
Uyumlu olacaktır hocam dert etmeyin.
Film VS. için aman aman ses yongasına ihtiyaç olmaz. Zaten alacağınız kartın oldukça güçlü bir yongası var.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Herhangi bir uyumluluk sorunuz olmaz merak etmeyin :) Siz sistemin son halini atın birde öyle değerlendirelim eksik bir şey kalmasın :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Sistem burda arkadaslar son..

ASUS X470-F + Ryzen 7 2700X (AM4, AMD X470, ATX) - Mainboard - digitec
Corsair DDR4 Vengeance LPX Black 32GB 2-Kit (2x, 16GB, DDR4-3200 - digitec
MSI GeForce GTX 1070 Ti Armor 8G (8GB, High End) - digitec
Samsung 970 EVO (500GB, M.2 2280) - SSD - digitec
Sharkoon TG5 (Midi Tower) - PC Gehäuse - digitec
Thermaltake Smart RGB PC Netzteil 700 W ATX 80PLUS®
Dell U2414H (24", 1920 x 1080 Pixels) - Monitor - digitec

Hdd yi almisken 1tb alayim diye düsündüm ama sonra bozulursa o kadar data ucar diye düsündüm (macbookun ssd i bozuldu). O yüzden ilerde bir tane 500gb almak daha mantikli (anakart destekliyordur muhtemelen). Simdilik bu kadar.
Ne diyorsunuz bu sisteme :)
Not: ilk linkte anakart + cpu yu birlikte satiyorlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sistem burda arkadaslar son..

ASUS X470-F + Ryzen 7 2700X (AM4, AMD X470, ATX) - Mainboard - digitec
Corsair DDR4 Vengeance LPX Black 32GB 2-Kit (2x, 16GB, DDR4-3200 - digitec
MSI GeForce GTX 1070 Ti Armor 8G (8GB, High End) - digitec
Samsung 970 EVO (500GB, M.2 2280) - SSD - digitec
Sharkoon TG5 (Midi Tower) - PC Gehäuse - digitec
Thermaltake Smart RGB PC Netzteil 700 W ATX 80PLUS®
Dell U2414H (24", 1920 x 1080 Pixels) - Monitor - digitec

Hdd yi almisken 1tb alayim diye düsündüm ama sonra bozulursa o kadar data ucar diye düsündüm (macbookun ssd i bozuldu). O yüzden ilerde bir tane 500gb almak daha mantikli (anakart destekliyordur muhtemelen). Simdilik bu kadar.
Ne diyorsunuz bu sisteme :)
Not: ilk linkte anakart + cpu yu birlikte satiyorlar
Her şey tam gayet iyi bir sistem olmuş. Hayırlı olsun şimdiden :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Her şey tam gayet iyi bir sistem olmuş. Hayırlı olsun şimdiden :)

cok sagol hocam. Dikkat ettiysen bellegi 32 gb olarak alacagim. Isvicre'de yasamainin avantaji ürünleri herhangi bir sebep göstermeksizin iade edebilmen. Hic bir sorun cikarmiyorlar. Ayrica garanti konusunda da acayipler. Macbook da 3 tane ölü pixel cikti, verdim garantiye, kasasindan tut,ekranina, cpu fanina bilmem neyine kadar degistirip verdiler ücretsiz olarak :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
cok sagol hocam. Dikkat ettiysen bellegi 32 gb olarak alacagim. Isvicre'de yasamainin avantaji ürünleri herhangi bir sebep göstermeksizin iade edebilmen. Hic bir sorun cikarmiyorlar. Ayrica garanti konusunda da acayipler. Macbook da 3 tane ölü pixel cikti, verdim garantiye, kasasindan tut,ekranina, cpu fanina bilmem neyine kadar degistirip verdiler ücretsiz olarak :)
Bellekte hiçbir sorun yok önceki modelle tek farkı RGB aydınlatmaya sahip olmaması o kadar yani herhangi bir uyumsuzluk olmaz ama dediğiniz garanti ve iade olayı tüketici için çok iyi bir şey buradaki şartları düşününce.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Bellekte hiçbir sorun yok önceki modelle tek farkı RGB aydınlatmaya sahip olmaması o kadar yani herhangi bir uyumsuzluk olmaz ama dediğiniz garanti ve iade olayı tüketici için çok iyi bir şey buradaki şartları düşününce.

tamamdir hocam cok tesekkür ederim :) Iyi bir bilgisayar toplamasi oldu. Elinize bilginize saglik. utkuversus sana da tesekkür ederim fikirlerin icin. Sistemi kurunca tekrar yazarim :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112

hocam iki kücük sorum daha olacak :)

ekran karti olarak armor modeli yerine bunu alsam ? MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8G (8GB, High-end) - digitec

suan indirimde ve armor modeline göre daha pahali. Uyumlu olur mu?

Ayrica güc kaynagi icin baska alternatif verebilir misiniz? hepsini ayni yerden alayim diyorum
burda tüm güc kaynaklari var Power supply (computer) - digitec
sadece thermaltake olanlar Power supply (computer) - digitec

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
hocam iki kücük sorum daha olacak :)

ekran karti olarak armor modeli yerine bunu alsam ? MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8G (8GB, High-end) - digitec

suan indirimde ve armor modeline göre daha pahali. Uyumlu olur mu?

Ayrica güc kaynagi icin baska alternatif verebilir misiniz? hepsini ayni yerden alayim diyorum
burda tüm güc kaynaklari var Power supply (computer) - digitec
sadece thermaltake olanlar Power supply (computer) - digitec
Bu ürünü önerebilirim. İlk ürün Gold sertifikalı, diğer ürün Platinium. İkisi de iyidir bütçenize göre hangisi uygunsa.

Seasonic Focus Plus 750 Gold (750W) - digitec

Seasonic Focus Plus 750 Platinum (750W) - digitec

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Bu ürünü önerebilirim. İlk ürün Gold sertifikalı, diğer ürün Platinium. İkisi de iyidir bütçenize göre hangisi uygunsa.

Seasonic Focus Plus 750 Gold (750W) - digitec

Seasonic Focus Plus 750 Platinum (750W) - digitec

tamam tesekkürler.. Aralarinda fark yok. Aslinda ben sessiz calisanini tercih ederim varsa :) fan sesi acayip konsantreyi dagitiyor :)

ekran karti icin bi sey demedin hocam? sorun olur mu bahsettigimi alsam? tesekkürler

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
tamam tesekkürler.. Aralarinda fark yok. Aslinda ben sessiz calisanini tercih ederim varsa :) fan sesi acayip konsantreyi dagitiyor :)

ekran karti icin bi sey demedin hocam? sorun olur mu bahsettigimi alsam? tesekkürler
Bahsettiğiniz GamingX modeli daha iyi zaten :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Selam arkadaslar tekrar

Oncelikle Görkem arkadasa cok tesekkür ederim bu bilgisayari toplamama yardimci oldugu icin. O yardim etmeseydi sittin sene yapamazdim. Cünkü acayip secici biriyim. Bana kalsa asla uygun parcalari bulamazdim. 2 ay monitör aradim bulamadim o derece :) Neyse cok sükür topladik bir tane. Cok sagol hocam tekrar..

Konu ne kadar faydali olur birilerine ama ben yine sonucu yazayim.

Bilgisayarimin kurulumunu yaptim biraz zor oldu, yeni güc kaynaklari biraz karisik geldi. Gerek anakartin kitapciginin yardimiyla gerek Görkem arkadasimizin yardimiyla hallettim. Windows 10 Pro Oem lisans satin aldim r10 dan 10 tl karsiligi ve sikintisiz gidiyor. Performansi deneyecek henüz bi seyler yapmadim.

Visual Studio yükledim, performansi iyi gibi simdilik Hala programlari yükleme asamasindayim. Monitörleri 24 inc aldim, simdi 27 inc alsaydim keske diyorum ama bunlar da idare edecegiz artik uzun bir süre :)

Suana kadar tek sikintim fan sesi. Islemci cok fazla calismasa da fani bazen hizlaniyor ve rahatsiz edici boyutlara geliyor. Oysa alt tarafi atiyorum visual studio yu acinca bunu yapiyor.. Bunu beklemiyordum acikcasi. Simdi bile ara ara fan biraz hizlaniyor ve ses yapiyor.. Kasanin kendisinin 4 tane fani var.

Acaba bu fanlar yetersiz mi kaliyor bilmiyorum ama belki su sogutma sistemi takabilirim ilerde böyle giderse. Hadi oyun vs oynasam belki normal diyecegim ama pek islem yapmasam bile ve islemci calismasi %1-3 lerdeyken bile fanin böyle calismasi hosuma gitmiyor..

Bilgisayar böyle gözüküyor

IMG_7873.JPG

fatura.png

Ekli dosyalar

• fatura.png
    fatura.png
    280 KB · Görüntüleme: 542
Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Tekrardan hayırlı olsun hocam görüntü şahane :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Tekrardan hayırlı olsun hocam görüntü şahane :)

sagolasin hocam görüntü benim de hosuma gidiyor. Aliexpressten kablo toparlamak icin bi sey siparis etmistim o gelsin bu kablolari bi düzene koyayim.. Ayrica amazondan su ekranlari birlestiren aparati alinca daha güzel olacak.. Iyi bilgisayar aldiktan sonra iyi calismak gerek.. Suan isteki bir projeyle ugrasiyordum. Telerik i .Net Standard library de calistirmayi deniyordum, is yerinde pek zaman bulamadim yapmaya ama simdi hallettim :) Ama asil is elektronik/bilgisayar/mobil üzerine olacak.. Cesitli projeler yapacagim bu ücünün birlesiminin oldugu, bir youtube kanali da acma fikrim var bakalim ne olacak :) sagolasin tekrar :) simdi uyuma zamani yarin is var :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
sagolasin hocam görüntü benim de hosuma gidiyor. Aliexpressten kablo toparlamak icin bi sey siparis etmistim o gelsin bu kablolari bi düzene koyayim.. Ayrica amazondan su ekranlari birlestiren aparati alinca daha güzel olacak.. Iyi bilgisayar aldiktan sonra iyi calismak gerek.. Suan isteki bir projeyle ugrasiyordum. Telerik i .Net Standard library de calistirmayi deniyordum, is yerinde pek zaman bulamadim yapmaya ama simdi hallettim :) Ama asil is elektronik/bilgisayar/mobil üzerine olacak.. Cesitli projeler yapacagim bu ücünün birlesiminin oldugu, bir youtube kanali da acma fikrim var bakalim ne olacak :) sagolasin tekrar :) simdi uyuma zamani yarin is var :)
Kolay gelsin hocam şimdiden. Kanalı açtığınız zaman forumda haber verin muhakkak :)