Eski pc nasıl yükseltilir zamanla ve parça parça ?

Bu konuyu okuyanlar

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Şu anki bilgisayarımın özellikleri;
Everest 706B 350W Midt Atx Siyah Kasa

Asus P5G41T-M LX Intel G41 1333MHz DDR3 LGA775 Anakart

Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz, 2936 Mhz, 2 Çekirdek, 2 Mantıksal İşlemci

AMD Radeon HD 5450

Samsung HD502HJ ATA Device 500 Gb Hdd ( başta 250gb C 250gb D şeklindeydi ama birkaç yıl sonra 150gb C 350gb D gibi bir değişiklik oldu bu bir bozulma mı bilmiyorum.)

Ram'lerin markasına hızına CL'sine bakamadım CMD'tan nedense ama 2x2 gb DDR3 ramler olduğunu düşünüyorum.

Sorum şu bunları parça parça nasıl değiştirebilirim ? Anakart değişsem ram modeli eski diye kesin ram de değişiyor. Peki ram ve anakart aldığımda işlemciyle ekran kartı bunlara uyumlu olacak mı veya psu yetecek mi vs. tam hakim değilim nasıl bir yol haritası izleyebilirim. Ben düşünüyorum sonra hepsini aynı anda değiştirmem gerekiyormuş gibi hissediyorum mesela önce anakart ve ram alsam bir süre sonra işlemci alsam bir süre sonra kasa alsam bir süre sonra ekran kartı alsam en son ise ssd ve monitör alsam falan mantıklı mıdır uyumluluk olur mu bilemiyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Bu arada monitörümde de sadece VGA var ve yanında ne olduğunu bilmediğim -DVI-D olsa gerek 24 pinli midir nedir ondan- beyazlı bir soket var ve yeni alacağım grafik kartına anakarta falan bu monitör uymayacak hdmi yok diye aktif dönüştürücü ile bu idare edilebilir mi ?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Hocam bütçe ne kadar toplam ve ne gibi işler yapıyorsunuz bilgisayarda? Ona göre önerebilirim.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Şu anki bilgisayarımın özellikleri;
Everest 706B 350W Midt Atx Siyah Kasa

Asus P5G41T-M LX Intel G41 1333MHz DDR3 LGA775 Anakart

Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz, 2936 Mhz, 2 Çekirdek, 2 Mantıksal İşlemci

AMD Radeon HD 5450

Samsung HD502HJ ATA Device 500 Gb Hdd ( başta 250gb C 250gb D şeklindeydi ama birkaç yıl sonra 150gb C 350gb D gibi bir değişiklik oldu bu bir bozulma mı bilmiyorum.)

Ram'lerin markasına hızına CL'sine bakamadım CMD'tan nedense ama 2x2 gb DDR3 ramler olduğunu düşünüyorum.

Sorum şu bunları parça parça nasıl değiştirebilirim ? Anakart değişsem ram modeli eski diye kesin ram de değişiyor. Peki ram ve anakart aldığımda işlemciyle ekran kartı bunlara uyumlu olacak mı veya psu yetecek mi vs. tam hakim değilim nasıl bir yol haritası izleyebilirim. Ben düşünüyorum sonra hepsini aynı anda değiştirmem gerekiyormuş gibi hissediyorum mesela önce anakart ve ram alsam bir süre sonra işlemci alsam bir süre sonra kasa alsam bir süre sonra ekran kartı alsam en son ise ssd ve monitör alsam falan mantıklı mıdır uyumluluk olur mu bilemiyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Bu arada monitörümde de sadece VGA var ve yanında ne olduğunu bilmediğim -DVI-D olsa gerek 24 pinli midir nedir ondan- beyazlı bir soket var ve yeni alacağım grafik kartına anakarta falan bu monitör uymayacak hdmi yok diye aktif dönüştürücü ile bu idare edilebilir mi ?
Bütçe ne kadar?

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Hocam bütçe ne kadar toplam ve ne gibi işler yapıyorsunuz bilgisayarda? Ona göre önerebilirim.
Bütçe ne kadar?
Belirli bir bütçe yok zaten zamana yayarak alacağım için bütçe değişkenlik gösterir f/p ürünler arıyorum.
Kullanım amacım ise bilgisayar mühendisliği için gerekli çizim, kodlama, ps programları tarzı şeyler ve oyun olarak ise aaa değil de daha orta segment oyunları kaldırsa yeterlidir hocam.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Bende de tıpatıp aynı sistem var. Sadece ekran kartı geforce g100.
Ben de SSD almayı düşünüyorum bu konuya da bakayım.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Belirli bir bütçe yok zaten zamana yayarak alacağım için bütçe değişkenlik gösterir f/p ürünler arıyorum.
Kullanım amacım ise bilgisayar mühendisliği için gerekli çizim, kodlama, ps programları tarzı şeyler ve oyun olarak ise aaa değil de daha orta segment oyunları kaldırsa yeterlidir hocam.
Hocam bütçe belirtirseniz çok çok daha iyi olur ama size en ucuza sisteminizi geliştirebileceğiniz birkaç parça önericem(Biraz ölü yatırım olur, düşük bütçe sonuçta.):

2. el bir rx460, rx550, gt1030, 750 ti gibi bir ekran kartı öneririm 500-600TL civarına.

Xeon e5450 775 pine modlanmış şekilde 170TL'ye bulabilirsiniz 2. el. (Gittigidiyor'da var.) g41 chipset'i çok overclock desteklemez ama minimum düzeyde yapılabilir.

En azından 120GB bir ssd almanız sizin yararınıza olur. İşletim sistemini ssd'ye kurarsınız.

İşlemci ve Ekran kartı Psu'nuza göre güçlü olduğu için, 500w bir kaliteli psu öneririm.

2x2 rami satıp 4x2 ddr3 ram alırsanız performansınız baya artar.

Sonuç olarak, 1200-1300TL civarında para yatırırsınız. Daha ucuza ya da aynı fiyata, daha iyi bir upgrade yapılamaz diye düşünüyorum.

Umbre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Bütçe belirtmezseniz yardımcı olamayacağım.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Yeni bir bilgisayar almanın zamanı gelmiş gibi görünüyor, parça parça geliştiremezsin. Çünkü tüm parçaların değişmesi gerekiyor. Anakart+ işlemci + ram tek seferde değişir hatta senin sistemde buna bir de psu eklemek gerekiyor.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Aynı anakartı Xenon işlemci ile kullandım hala da bir arkadaşım kullanıyor, hediye ettim (=
Tavsiye olarak önce güç kaynağından başla yenilemeye ben 2.el 700W lık bir şey almıştım. Sonra zamanla işlemci ekran kartı ram ve ssd alındı o sisteme ssd dışında hepsi 2.el di. (=

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Tavsiye olarak önce güç kaynağından başla yenilemeye ben 2.el 700W lık bir şey almıştım. Sonra zamanla işlemci ekran kartı ram ve ssd alındı o sisteme ssd dışında hepsi 2.el di. (=

Anakart+ işlemci + ram tek seferde değişir hatta senin sistemde buna bir de psu eklemek gerekiyor.
Psuyu ekran kartıyla eş zamanlı değiştiririm diye düşünmüştüm anakart işlemciye bu psu yetebilir belki diye

2. el mantıklı olabiliyor fiyat açısından ama konulara hakim olmadığım için parayı çöpe atmak olur biraz

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Psuyu ekran kartıyla eş zamanlı değiştiririm diye düşünmüştüm anakart işlemciye bu psu yetebilir belki diye

2. el mantıklı olabiliyor fiyat açısından ama konulara hakim olmadığım için parayı çöpe atmak olur biraz
Yeter de eski ya ne olur ne olmaz yeni parçalar o psuya emanet edilmez :D

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bu arada elinizdeki işlemci hâlâ Overclock ile idare eder. Güzel bir soğutucu alırsanız (Soğutucu'yu yeni sistemde de kullanabilirsiniz.) İnternetten belirli rehberlerde Overclock yapabilirsiniz. Soğutucu önerim

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Yeter de eski ya ne olur ne olmaz yeni parçalar o psuya emanet edilmez :D
Güzel parçalar benim de hoşuma gidiyodu ama i3 10100f ve b460m-a pro mu daha uzun gider r3 3100 ve b450m s2h mi ? Yüksek bir ekran kartı için vs. hangileri daha uzun ömürlü kullanılsbilir ve hangileri
Düzenleme: Alacağım herhangi bir psu kasanın içerisine sığar mı kasanın dışını en son almayı düşünüyodum da
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada elinizdeki işlemci hâlâ Overclock ile idare eder. Güzel bir soğutucu alırsanız (Soğutucu'yu yeni sistemde de kullanabilirsiniz.) İnternetten belirli rehberlerde Overclock yapabilirsiniz. Soğutucu önerim
Sanıyorum hiç overclock edilmedi ve mantıklı olabilir bu konu hakkında pek bir fikrim yok maalesef

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Güzel parçalar benim de hoşuma gidiyodu ama i3 10100f ve b460m-a pro mu daha uzun gider r3 3100 ve b450m s2h mi ? Yüksek bir ekran kartı için vs. hangileri daha uzun ömürlü kullanılsbilir ve hangileri

Sanıyorum hiç overclock edilmedi ve mantıklı olabilir bu konu hakkında pek bir fikrim yok maalesef
Hocam bir video izleyerek yapabileceğiniz çok basit bir işlem. Şu an link atamıyorum (Türk forum sitesi linki atmak yasak.) ama bir internet araştırmasıyla çok rahat bulabilirsiniz. Yeni aldığınız fanı yeni aldığınız sistemde de kullanabilirsiniz. Tercih size kalmış, bütçe belirtirseniz hazır sistem önermek en mantıklısı olacaktır.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
2060 ya da 5600xt ve üstü bir ekran kartı almayacaksan sorun yok, 1080P de bunların üstüne çıkarım diyorsan 10400f alabilirsin. Amd nin şuan önerilecek herhangi bir işlemcisi yok, bu 3100 den hem bir tık daha iyi, hem ucuz, hem de sorunsuz. Ryzen in saçmalıkları ile uğraşmazsın. Tak çalıştır oyna kafan rahat :) 10100f ile 10400f ikisi de fiyatına göre alınabilecek en iyi islemciler bunların başka alternatifi yok.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
2060 ya da 5600xt ve üstü bir ekran kartı almayacaksan sorun yok, 1080P de bunların üstüne çıkarım diyorsan 10400f alabilirsin. Amd nin şuan önerilecek herhangi bir işlemcisi yok, bu 3100 den hem bir tık daha iyi, hem ucuz, hem de sorunsuz. Ryzen in saçmalıkları ile uğraşmazsın. Tak çalıştır oyna kafan rahat :) 10100f ile 10400f ikisi de fiyatına göre alınabilecek en iyi islemciler bunların başka alternatifi yok
sanırım 10100f ile devam edeceğim videolarını falan da izledim hoşuma gitti. Ekran kartı da maksimum 1650s 5500xt 1660 falan tarzı şeyler olur sanırım tabi ilk etapta 2. el idarelik alıp sonradan 5500xt ye çevirme de olabilir

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
sanırım 10100f ile devam edeceğim videolarını falan da izledim hoşuma gitti. Ekran kartı da maksimum 1650s 5500xt 1660 falan tarzı şeyler olur sanırım tabi ilk etapta 2. el idarelik alıp sonradan 5500xt ye çevirme de olabilir
Aynen dediğim kartlara kadar sorun yok, bu islemci ilk çıktığında 3300x ile kafa kafaya performans veriyordu. 3100, 3300x den çok düşüktu overclock lu bile yaklasamiyordu. Sonra zaman geçti ne olduysa 3100 un rakibi yaptılar bunu, videolarin bazıları aldatmaca. O yüzden 10100f her açıdan daha iyi 3100 den.

Dediğim kartlara kadar derken onlarda da sorun yok sınıri o kartlar yani onlardan sonra oyundan oyuna bazen zorlamaya baslar

Idarelik kart alıp paranı boşa harcama elindeki ekran kartını kullanmaya devam et

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Idarelik kart alıp paranı boşa harcama elindeki ekran kartını kullanmaya devam et
Çok saçma bir soru olacak belki ama soruyorum :D Anakartı değiştirdiğimde ekran kartını takabilirim ama işlemciyi takamaz mıyım ? Nedir bu pin muhabbeti b460m-a pro ile işlemcimi çalıştıramam değil mi ?
Ayrıca dediğinizi anladım 10100f dediğiniz kartlara kadar besleyebiliyorsa yeterlidir alacağım max grafik kartı 5500xt veya 1650s olur ki bunlar da benim performans ihtiyacımı rahat karşılar diye düşünüyorum.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Çok saçma bir soru olacak belki ama soruyorum :D Anakartı değiştirdiğimde ekran kartını takabilirim ama işlemciyi takamaz mıyım ? Nedir bu pin muhabbeti b460m-a pro ile işlemcimi çalıştıramam değil mi ?
Ayrıca dediğinizi anladım 10100f dediğiniz kartlara kadar besleyebiliyorsa yeterlidir alacağım max grafik kartı 5500xt veya 1650s olur ki bunlar da benim performans ihtiyacımı rahat karşılar diye düşünüyorum.
Çalıştıramazsınız hocam. Alacağınız anakartın soket yapısı işlemcinize uymuyor ama ekran kartlarının soketleri %99 aynıdır.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Evet oraya kadar besleyebilir. İşlemci ram ve anakart bir birine uyumlu olmak zorunda. Ekran kartı sadece anakarttaki pcıe yuvasına uymak zorunda. Ekran kartının kendini içinde işlemcisi rami anakartı, elektrik düzeni var kendi başına bir sistem gibi yani o yüzden farklı.