Eski Macbook Pro'ya SSD ve RAM Takviyesi Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

YeniKullanıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar,

Okul için hem beni biraz götürsün hemde kasma gibi bir sorun oluşmasın diye yurt dışından Early 2011 model macbook pro aldım. Uygun aldım. ilk aldığımda el capitan yüklüydü diye hatırlıyorum. Pek anlamam macbooklardan internette kısa bir araştırma ile sürümünün eski olduğunu okudum. Gerek güvenlik gerek ise hız açısından yükseltme yapılması gerektiği yazyoru ben de önce sierra sonra high sierra yükseltimini sağladım. Ama güncelleme sonrası bariz bir yavaşlama (örneğin safari açılışı) ve nedenini anlayamadığım ses çıkışlarında cızırtılar başladı.

Okul gereği sürekli office programları ve üç boyutlu gösterim yapan uygulamalar çalıştırıyourm.
Bunun yanında arada illustrator ve photoshop ile uğraşyorum

Sormak istediğim bu yavaşlık normalmi (ne bilim hep işte mac hızlıdır duyduk :) apple sonuçta sıfır noteboom parasına ikinci el alıyorsun )
Ram yada ssd yükseltmesi düşünüyorum( çünkü beni en az 4 yada 5 yıl götürmesini bekliyorum) bi yarar olurmu
Sistem düşürmesi yapmalımıyım yada bu sorun neyden kaynaklı olabilir
Son olarak seri numarasını apple de sorguladığım zaman aldığınız yılı doğrulayın diyor ve işlem yapamıyorum ikinci el sonuçta :)

Yardımlarınızı bekliyorum

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bence 2011 model macbook alarak hata yapmışsın

nextman

Profesör
Reaksiyon puanı
567
Apple Eko sisteminde 2. el olarak en fazla 2 yıl öncesi ürünlerin alınması konusunda çok tecrübe yaşadım müşterilerimde.Keşke satınalma öncesinde konu açsaydınız. Sistem düşürmeden önce clean my mac 3 ile sistmi test edin derim performansı arttıran bir uygulama .yine de hayırlı olsun

YeniKullanıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bence 2011 model macbook alarak hata yapmışsın
Cevabınız için teşekkür ederim.
Neden böyle düşünüyorsunuz ? Yani bütçe olarak 1500 tl ye bunun en iyi olabileceğini düşündüm. Türkiyede satışı galiba 1900 yada 1800 civarı satıp yeni modeli almam mantıklı olurmu Yada ssd ve/veya ram yükseltmesi yapmak mı daha mantıklı olur. Öğrenci olarak :) Yani o kada mı kötü :(
--- Gönderi Güncellendi ---
Apple Eko sisteminde 2. el olarak en fazla 2 yıl öncesi ürünlerin alınması konusunda çok tecrübe yaşadım müşterilerimde.Keşke satınalma öncesinde konu açsaydınız. Sistem düşürmeden önce clean my mac 3 ile sistmi test edin derim performansı arttıran bir uygulama .yine de hayırlı olsun
Teşekkür ederim. Hiç düşünemedim biraz da heyecandan olsa gerek. Sizce beni ne kadar götürür ? Yada Anladığım kadarı ile bilgisayar işi ile uğraşıyorsunuz sizce ne kadar bir fiyata satabilirim ?

nextman

Profesör
Reaksiyon puanı
567
Cevabınız için teşekkür ederim.
Neden böyle düşünüyorsunuz ? Yani bütçe olarak 1500 tl ye bunun en iyi olabileceğini düşündüm. Türkiyede satışı galiba 1900 yada 1800 civarı satıp yeni modeli almam mantıklı olurmu Yada ssd ve/veya ram yükseltmesi yapmak mı daha mantıklı olur. Öğrenci olarak :) Yani o kada mı kötü :(
--- Gönderi Güncellendi ---

Teşekkür ederim. Hiç düşünemedim biraz da heyecandan olsa gerek. Sizce beni ne kadar götürür ? Yada Anladığım kadarı ile bilgisayar işi ile uğraşıyorsunuz sizce ne kadar bir fiyata satabilirim ?

Benim tavsiyem aldığınız ürün ile bir süre devam edin zira bu konuda bilgisi olan kişiler az olsada pil döngüsü cihaz üretim yılı devreye girince zarar edebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde öğrenci indirimi eğitim bursu gibi Desteği olan kampanyalar yapılıyor bunları takip edin derim

YeniKullanıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Benim tavsiyem aldığınız ürün ile bir süre devam edin zira bu konuda bilgisi olan kişiler az olsada pil döngüsü cihaz üretim yılı devreye girince zarar edebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde öğrenci indirimi eğitim bursu gibi Desteği olan kampanyalar yapılıyor bunları takip edin derim
Anladım haklısınız. İndirimleri zamanında görmüştüm ama indirim ile bile yüksek mevlalar oluyor :) Pil döngüsü olarak 1020 de şarj iyi gidiyor. En azından 2 yıl götürse yeterli. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Hayırlı geceler dilerim.

nextman

Profesör
Reaksiyon puanı
567
Anladım haklısınız. İndirimleri zamanında görmüştüm ama indirim ile bile yüksek mevlalar oluyor :) Pil döngüsü olarak 1020 de şarj iyi gidiyor. En azından 2 yıl götürse yeterli. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Hayırlı geceler dilerim.
Rica ederim değerli arkadaşım elbette Apple ürünleri öğrenci olarak erişim biraz sıkıntılı siz yine de verdiğim uygulamayı google da aratın deneyin derim farkı görürsünüz. İyi geceler

Reaksiyon puanı
16,118
hep macbook'ta linux mint nasıl olur diye merak etmişimdir dene...

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
1800-1900 TL'ye güncel bir Laptop alabilirdin.Bana da pek mantıklı gelmedi ama hayırlı olsun ne diyelim :) Satmak olmaz artık ama eskiyi getir yeniyi götür kampanyaları mantıklı olabilir ya da High Sierra değil de Sierra'yı kurmakta mantıklı olabilir tercih senin. İyi forumlar :)

YeniKullanıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hep macbook'ta linux mint nasıl olur diye merak etmişimdir dene...
Aslında önceden ubuntu kullanıcısıydım. Aklıma kurmak gelmedi değil :) Ama sonra verdiğim para göz önüne geldi...
1800-1900 TL'ye güncel bir Laptop alabilirdin.Bana da pek mantıklı gelmedi ama hayırlı olsun ne diyelim :) Satmak olmaz artık ama eskiyi getir yeniyi götür kampanyaları mantıklı olabilir ya da High Sierra değil de Sierra'yı kurmakta mantıklı olabilir tercih senin. İyi forumlar :)
Teşekkür ederim. Değerli dostum normal bir laptop almak dediğin gibi mantıklı yalnız windows işletim sistemini sevmiyorum. Zamanında virüsler, donmalar ve zor arayüze sahip olması nedeniyle ubuntu sistemine geçmiştim. Dediğin gibi sistem düşürmek mantıklı olabilir ama maalesef bir yedeğim bulunmuyor ve imaj dosyasını farklı sitelerden kurmak istemiyorum. En son çözüm bu gibi duruyor. Hayırlısı yine. Hayırlı geceler, hayırlı forumlar.