Eski cep telefonlarında altın var

mr_rain

Guru
Alman hükümeti, eski cep telefonlarını toplayıp, ülkenin altın ihtiyacının yüzde 40’ının karşılanması için kampanya başlattı. Açıklama üzerine eski ceplere hücum başladı!

Eski cep telefonlarının iç aksamında 1.2 euroluk altın kullanıldığının açıklanması üzerine Almanya'da modası geçmiş cihazlara hücum başladı.Hükümet, ülkenin yıllık altın ihtiyacının yüzde 40’ına yakın para elde etmek için bir kampanya başlattı.Okullarda başlayan projede öğrenciler eski telefonlarını yetkililere teslim ediyor, cep telefonlarının geri dönüşümü sağlanıyor.Projenin Türkiye'ye uyarlanması mümkün. Rakamlar, Türkiye’de yaklaşık 200 milyon cep telefonu olduğunu ve bunların 60 milyonunun aktif olarak kullanıldığını söylüyor.Cep telefonlarının yüzde 65 ile 80 oranında geri dönüştürülebildiği belirtilirken, telefonların iç aksamlarında altının yanı sıra paladyum, gümüş ve bakır gibi malzemeler kullanılıyor.

kaynak

pcwolf

Dekan
Bende olsaydı da vermezdim hem geri dönüşümü yapacaklar hem de yine pahalıya satacaklar, olduu:)

TheInvasion

Üyecik
hey gidi gunler ya koskoca alaman hukumeti ne hale gelmis . hurda toplayip ekonomiyi mi duzelticekler. allah yardimcilari olsun. bu teknolojiyi kesin bizim memleketten caldilar. beyin gocune engel olmak lazim. yoksa bizde ne teknoloji varsa calicak bunlar.

MrKSK

Üyecik
ortaokul son (8)sınıftaydım galiba ericsson t18 yeni çıkmış olmalı arkadaş almış titreme özelliği var deyip övünüyordu şimdiki telefonlara bakıyorum bi uçmadığı kaldı nereden nereye:huh: t18' in içinde altın varmıydı acaba :tt2:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arhadaslar, cep telefonlarının içindeki temas yüseyleri yani kontak anten mic hoperlor kısımlarında 24 ayar altın var ama bu altın sadece koklatılıyo yani 20 mikron kalınlığında, 1 ton hurdadan en az 100 gr altın çıkıyo