Erzurum'daki 'gizemli yolun' sırrı çözüldü

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Katılım
21 Ekim 2016
Mesajlar
9,543
Reaksiyon puanı
3,060
Puanları
113
Erzurum'da Palandöken Dağı eteklerinde bulunan ve 'gizemli yol' olarak ünlenen yolun sırrı çözüldü.

Erzurum'da Palandöken Dağı eteklerindeki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne giderken karayolunun sol tarafında bulunan ve 'gizemli yol' olarak ünlenen yol, büyük ilgi görüyor.

Deneme yapmak için her gün onlarca vatandaşın akın ettiği yolda, kontağı kapatılan otomobiller 200 metrelik yolu yokuş yukarı çıkıyor.

upload_2017-5-5_15-47-1.png


Su terazisiyle yapılan ölçümde 'gizemli yolun' sırrının göz yanılgısı olduğu belirlendi.

Abdurrahman Gazi'nin Palandöken Dağı eteklerindeki türbesine giderken yolun sol tarafından bulunan 200 metrelik bölüm, gizemli yol olarak anılıyor. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören 'gizemli yol'la ilgili anlatılanlara tanıklık etmek isteyenler, yer bulmakta güçlük çekiyor.

Kontağı kapatılan otomobillerin kendiliğinden yokuş yukarı çıktığını görenler gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyerek bunu 'Abdurrahman Gazi'nin kerameti' olarak yorumlarken, bilim adamları bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu belirterek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu söylüyor.

Belediye tarafından konulan iki tabelanın ilkinde 'Gizemli yol başlangıcı' yazarken ikincisinde nasıl hareket edilmesi gerektiği anlatılıyor.

Tabelada aracın durdurulması, vitesin boşa alınması ve ayağın frenden çekildikten sonra denemeye başlanması tavsiye ediliyor.

"TAMAMEN GÖZ YANILMASI"

Gizemli yolun sırrının belirlenmesi için bugün Makine Mühendisi Fırat Aladağ, su terazisiyle yolda ölçüm yaptı. Yapılan ölçümde rampa yukarı görülen istikametin aslında aşağı eğimli olduğu belirlendi.

Makine Mühendisi Fırat Aladağ, "Yokuş yukarı gibi gözüken yol aslında rampa aşağı. Bu tamamen bir göz yanılması" dedi.
 

Neutral

Müdavim
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
1,947
Reaksiyon puanı
179
Puanları
63
Yaş
40
Bu haberi zamanında Saadettin Teksoy yapmıştı ve göz yanılması olduğunu ortaya koymuştu o günlerde aslında aşağıya doğru gidiliyor bilim bu şekilde açıklıyor denilmişti izlemiştim programı net hatırlıyorum.

Zamanında dediğim 20 yıl önceki Teksoy Görevde Programı...

Halen gizemli yol mu diyorlar ? İlla millet keramet hurafe felan bu tip olaylara bu şekil anlam yüklemeye bayılıyorlar.

Şimdi aynı bilimsel açıklama yine getirilmiş.
 
Üst