Soru "Erdoğanistan" "Tayyibistan" Kelimeleri TCK 299 İhlali midir?

Bu konuyu okuyanlar

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim şekilde şimdiden yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sorunun Amacı: Cumhur İttifakı belediyelerine ait olduğu şehirler için başlıktayı cümleyi kullanmak. Örn. Konya ve Rize gibi.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hakaret kapsamına girer mi girmez mi onu bilemeyiz. Hakimin savcının insiyatifindedir.

Ama şikayet olursa ve birisi senin hakında TCK 299 üstünden şikayetçi olursa dava yüzde 99 dava açılacaktır.

Ve en iyi ihtimal 1-2 kere mahkemeye çıkacaksındır. Savunma ve ifade vermek için. Ve ceza almasan bile mahkeme tozunu tadarsın.

Not: Ben şahsen hakaret kapsamına girmeyeceğini düşünüyorum ama ne gerek var böyle saçma ifadelere bir şikayete bir cimer üstünden mesaja bakar mahkemelik olman.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bence değildir ama ülkede hukuka karşı bir güven kalmadı ne olacağı belli olmaz.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Hakaret kapsamına girer mi girmez mi onu bilemeyiz. Hakimin savcının insiyatifindedir.

Ama şikayet olursa ve birisi senin hakında TCK 299 üstünden şikayetçi olursa dava yüzde 99 dava açılacaktır.

Ve en iyi ihtimal 1-2 kere mahkemeye çıkacaksındır. Savunma ve ifade vermek için. Ve ceza almasan bile mahkeme tozunu tadarsın.

Not: Ben şahsen hakaret kapsamına girmeyeceğini düşünüyorum ama ne gerek var böyle saçma ifadelere bir şikayete bir cimer üstünden mesaja bakar mahkemelik olman.
Tamamdır Özkan hocam yardımınız için minnettarım. Instagram'da yazmıştım yazdıktan hemen sonra ama en geç 35 saniyede falan sildim hemen.
Bence değildir ama ülkede hukuka karşı bir güven kalmadı ne olacağı belli olmaz.
Doğrudur hocam tedbirli olmam gerekiyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Tamamdır Özkan hocam yardımınız için minnettarım. Instagram'da yazmıştım yazdıktan hemen sonra ama en geç 35 saniyede falan sildim hemen.

Cümlelerin önü arkası söyleme şeklide önemli. Mesela bir örnek vereyim.

“Bir Cumhurbaşkanı ülkesinin gençliği insanları tarafından hırsız, katil, diktatör olarak anılıyorsa o Cumhurbaşkanı artık Cumhurun başkanı değildir.” şeklindeki sözler cumhurbaşkanına hakaret suçu teşkil etmez.

Ama sen bu cümleyi.

Cumhurbaşkanı Hırsızdır katildir diktatördür şeklinde kurarsan suçtur ve TCK 299 devreye gider.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ülkenin en büyük derdi bu işte: AKP iktidarında öyle bir hale geldik ki herkes oto sansür uyguluyor ya da uygulamak zorunda kalıyor. Söylediğiniz bir söz hakaret kapsamına girmese dahi bir dava açılması durumunda sonucun nasıl çıkacağını kestiremiyorsunuz. AİHM kararları uygulanmıyor. Vs

Reaksiyon puanı
5,172
Yazık resmen... Korku siyaseti ile insanları getirdikleri hale bak. Tek motivasyonum bir gün hepsinden bunların hesabını soracak olmamız.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Adamın birini trafik polisi çevirip ceza kesmiş. Adam polise sormuş: "Siz kanunları bilirsiniz. Bir kimse düşüncesinden dolayı ceza alır mı?" Polis cevap vermiş: "Düşünce suç değildir, suç olan bir şeyi yaparsanız ceza alırsınız ama sadece suç işlemeyi düşünüp eyleme geçmezseniz ceza almazsınız. Neden sordunuz?". Adam polise şöyle demiş: "Sizin salak olduğunuzu düşünüyorum."

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Adamın birini trafik polisi çevirip ceza kesmiş. Adam polise sormuş: "Siz kanunları bilirsiniz. Bir kimse düşüncesinden dolayı ceza alır mı?" Polis cevap vermiş: "Düşünce suç değildir, suç olan bir şeyi yaparsanız ceza alırsınız ama sadece suç işlemeyi düşünüp eyleme geçmezseniz ceza almazsınız. Neden sordunuz?". Adam polise şöyle demiş: "Sizin salak olduğunuzu düşünüyorum."
Eee sonra hocam?