Haber Erdoğan: Sakın Fransız markalarını satın almayın

Dilara Kaya

Profesör
İçerik Ekibi
Yoo gayet ciddiyim... Devlet aldıklarınız dursun bundan sonra almayın diyor. Bazı çok bilmiş kıt akıllılar da iyi de sen geçmişte fransız malı almıştın onları napacan diyor. Veya elindeki malı kırıp döküyor. Boykot demek aldığın sende kalsın bunda sonra alma demek kabaca. Madem geçmişte alınan şeyler de boykota dahil oluyo öyleyse Fransız malı laikliğin de boykota dahil edilmesi gayet doğal bir şey. Sonuçta bu ülkeye laiklik kadar zarar veren 2. bir fransız malı yok. Reno adına, pejo adına darbe yapılmadı bu ülkede laiklik adına yapıldı hem de defalarca.

"26 Teşrinisâni 1934 tarihli ve 2590 sayılı Efendi, Bey, Paşa Gibi Lâkap ve Unvanların Kaldırıldığına Dair Kanun". Bu kanun hala geçerli çünkü inkılap kanunudur ve inkılap kanunları anayasal koruma altındadır. Ama takan kim, hiç kimse. Bey de deniyor, paşa da deniyor, ağa da deniyor. Normalde senin Hakkı Abi'ye Hakkı Bey dediğin için mahkemeye çıkarılman lazım. Kanuna göre suç çünkü. Laikliğin de halk nezdinde konumu bu. Jakoben - elit bir kesim hariç emin olun laiklik kimsenin umurunda bile değil. Zaten bir insanın başka inançlara, görüşlere saygılı olabilmesi için laikliğe ihtiyacı varsa gitsin kendini köprüden atsın. Kaldı ki devlet laik olur vatandaş değil. Benim laik olmak, laikliği sevmek-övmek gibi bir görevim yok ama laik demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye cumhuriyetinin kanunlarına uymak gibi bir görevim var ve onu da yerine getiriyorum. Geriye kalan kısım fikir ve düşünce özgürlüğüdür, hani bazılarını(zı)n dilinden düşürmediği ama karşıt bir fikir gelince hakarete, aşağılamaya başladığı...
Geçmişte israil'i boykot etmek için parasını verip aldığı kolaları döken kişilerle dalga geçmek istemiş olabilirler mi?

Usui Takumi

Profesör
Geçmişte israil'i boykot etmek için parasını verip aldığı kolaları döken kişilerle dalga geçmek istemiş olabilirler mi?
O geri zekâlılara da kızıyom ben :) Ama hiç öyle bir amaçla dediklerini sanmıyorum. Senin dediğinin doğru olabilmesi için muhalefetin iktidara muhalafet ile ülkeye muhalefet arasında farkı bilmesi lazım. Maalesef bu muhalefet o farkı bilmiyor.