Ensevdiginiz isletim sistemi hangisi

Ensevdiginiz isletim sistemi hangisi

• Kullanılan toplam oy
    230

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Titus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux derim buna ve daha da uzatmam konuyu :D

8600GTS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vista güzel.Görünüm olarak güzel hemde Windows sürümleri içerisinde en güvenlisi(Pardus'tan güvenli olamaz.)

darqness

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 hafta boyunca vista kullandım ama sistemimi çok yordu bu yüzden daha stabil ve sistem kaynaklarını yormayan xp yi tercih ediyorum.
Ayrıca oyun oynuyorsanız xp tercih edin(en azından directx 10 destekli oyunlar çıkana kadar)

KesKin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows Millenium Edition :) Aslında bir çok kişi tarafından bilinmeyen. Adete bozulmak için yazılmış bir sistem :p

TayFun Keskin

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bende vistayı seviyorum.Süper çalışıyor hızlı stabil özellikşi ve görünüşü harika..

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Saglam 64 bit özellikler i için Vista derim ben

alperveli

Müdavim
Reaksiyon puanı
48
xp şimdilik iyi ama vista yakında ne tür özellikler gösterir bilmem ama şimdilik xp

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
en sewdiğin işletim sistemi: Pardus 2007.2
en rahat kullandığım ise: XP

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben daha çok yamaların hastasıyım, özellikle Power Toys kılıfına sokup yamananları !

Lykan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Walla Vista süper kullanacaksanız ya Home Premium ya da Ultimate sürümünü kullanın diğerlerinde fazla bir özellik yok zaten bu iki sürüm harikalar yaratıyor XP'ye 5 basar

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Lykan dedi ki:
Walla Vista süper kullanacaksanız ya Home Premium ya da Ultimate sürümünü kullanın diğerlerinde fazla bir özellik yok zaten bu iki sürüm harikalar yaratıyor XP'ye 5 basar
5 değil 10 basar..

Titus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gokhans19 dedi ki:
Lykan dedi ki:
5 değil 10 basar..

peki neden 5 ya da 10 basar. Vista'da yeni olan ne varda böyle bir katlama yapıyor?

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Titus dedi ki:
gokhans19 dedi ki:
Lykan dedi ki:
5 değil 10 basar..

peki neden 5 ya da 10 basar. Vista'da yeni olan ne varda böyle bir katlama yapıyor?
Vistayı bilmek için vistayı yaşamak lazım.Vista anlatılmaz yaşanır.Eğer vista kullanırsan görürsün :p :p İnsanlar vistayı xpnin temalısı zannediyor ama yanılıyorlar.Vista başlı başına bir yeni kodlanmış şuanda dünyanın en harika,en güvenli,en iyi işletim sistemi.Bunu kullanınca anlayacaksınız.

Titus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
en güvenli işletim sistemi sıfatını takmışsın Vista'ya. Sen vista kullandın mı da böyle bir yetkilendirme yaptım Vista için. Ayrıca bir Google'a girip Vista ve güvenlik olarak arama yapıver lütfen. Bakalım gerçekten en güvenli sistem mi?

ben sadece vistadaki yenilikleri sordum sen bana baştan kodlanmış işletim sistemi diyorsun, Vista kapalı kaynak kodlu sen nereden biliyorsun ki baştan kodlandığını? Birisi ortalığa bu şekilde bir söylenti yaymış olamaz mı?

Hala vista ile gelen bir yenilik göremedim ben. Bünyesine ne katmışsa diğer sistemlerde olan bileşenleri kendine özelleştirip kullanıcıya sunmuş o kadar.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Titus dedi ki:
en güvenli işletim sistemi sıfatını takmışsın Vista'ya. Sen vista kullandın mı da böyle bir yetkilendirme yaptım Vista için. Ayrıca bir Google'a girip Vista ve güvenlik olarak arama yapıver lütfen. Bakalım gerçekten en güvenli sistem mi?

ben sadece vistadaki yenilikleri sordum sen bana baştan kodlanmış işletim sistemi diyorsun, Vista kapalı kaynak kodlu sen nereden biliyorsun ki baştan kodlandığını? Birisi ortalığa bu şekilde bir söylenti yaymış olamaz mı?

Hala vista ile gelen bir yenilik göremedim ben. Bünyesine ne katmışsa diğer sistemlerde olan bileşenleri kendine özelleştirip kullanıcıya sunmuş o kadar.
Öncelikle ben 5 aydır vista kullanıyorum.Ve yazdığım bilgileri biyerlerden duymadım veya bi tarafımdan çıkarmadım.Vista ile gelen yeniliği görmediysen ya çok acemi kullanıcısın dünyadan haberin yok veya vista kullanmadın.İnternette vista için ne söylendiği beni veya vistayı hiç bağlamaz.Yazılanların tamamen doğru veya yanlış olduğunuda kimse kanıtlayamaz.Ben 5 aydır kullanıyorum ve vardığım sonuç vista dünyanın en güvenli işletim sistemi.5 ay boyunca sadece 1 tane virüs girdi oda html virüsü.Mesela xpdeki güvenlik duvarı sadece dışarıdan gelen bağlantıları kontrol ediyor ama vistadaki güvenlik duvarı hem dışarıdan gelen hemde bilgisayardan dışarıya giden bağlantıları kontrol ediyor(xp için bu özellik sp3 le gelecek)
Şimdi diyebilirsinki ne alaka linuxa hiçbişey olmuyo bende derimki linuxa saldıran 1 kişi gördünmü hayatında..
Vistanın kodlarının xpden veya diğerlerinden farklı olduğunu bilmek için bill gatesin yeğeni falan olmaya gerek yok.Kullandığında göreceksin..
Benim amacım xpmi vistamı veya linuxmu vistamı tartışması yaratmak veya diğer işletim sistemlerini kötülemek değil.Ama vista kullanan diğerlerinden farkı kolayca anlayabiliyor.Yeterki önyargılı davranmayıp biraz konuya bilimsel ve bilgisel yaklaşın..
Ve unutmadan söyleyeyim:Kis 7yi kapalı tutuyorum ve arkada sadece vistanın güvenlik duvarı var.. ;)

Titus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin 5 aylık vista deneyimine karşı benim 5-6 yıllık Linux geçmişim var ve evet linuxa saldıranları gördüm hem de 1 kişi değil birden fazla. Benim amacım da tartışma yaratmak değil ama madem bilimsel ve bilgisel yaklaşmamı istiyorsun sadece arayüze bakarak da bir sistemin baştan yazıldığını iddia etme lütfen. Kaynak kodları görmeden bu asla bilinmez. Belki XP'de kırmızı olan bir yer Vsita ile yanar döner hale gelmiş olabilir ama bu olay Vista'da Xp çekirdeği kullanılmıyor Vista çekirdeği sıfırdan yazılmıştır gibi bir anlam çıkarmaz.

Dediklerinin sadece bilimsel ve bilgisel yaklaşın kısmında sana hak veriyorum.

ekleme:

http://www.olympos.org/article/articleview/2205/1/7/vista_da_yeni_bir_guvenlik_acigi
http://www.olympos.org/article/articleview/2192/1/9/kaspersky_vista_windows_xp_den_daha_guvensiz
http://www.ntvmsnbc.com/news/385533.asp
http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=16668

buyrun Vista güvenliği, senin makinana belki 5 ayda 1 adet virüs girmiş olabilir ama bu olay bile Vista güvenliğini evrensel kılmaz.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Titus dedi ki:
senin 5 aylık vista deneyimine karşı benim 5-6 yıllık Lniux geçmişim var ve eve linuxa saldıranları gördüm hem de 1 kişi değil birden fazla. Benim amacım da tartışma yaratmak değil ama madem bilimsel ve bilgisel yaklaşmamı istiyorsun sadece arayüze bakarak da bir sistemin baştan yazıldığını iddia etme lütfen. Kaynak kodları görmeden bu asla bilinmez. Belki XP'de kırmızı olan bir yer Vsita ile yanar döner hale gelmiş olabilir ama bu olay Vista'da Xp çekirdeği kullanılmıyor Vista çekirdeği sıfırdan yazılmıştır gibi bir anlam çıkarmaz.

Dediklerinin sadece bilimsel ve bilgisel yaklaşın kısmında sana hak veriyorum.
5-6 yıldır linux kullanabilirsin.Bende 3 yıl win.98 1,5yıl xp profesyonel 5 aydırda(6ya giriyorum hatta) vista home premium kullanıyorum.Çevrene bak bakalım hiç bilgisayarında linux yüklü birini görebiliyomusun.
Vistada xp çekirdeği kullanılıyor olabilir(pardusta linux veya ubuntu herneyse çekirdeği kullanıldığı gibi)
Ama xp çekirdeğinin hiç geliştirilmeden veya hiçbir değişiklik yapılmadan vistaya aktarıldığını söyleyemezsin..Öyle olsa vista çekirdeği için driver veya progrramlar çıkarılmaz programlarada vista complete sertifikası alınmazdı..
XPde kırmızı olan bi yerin vistada yanar dönerli janjanlı olması onun çekirdeğinin değişmediği sadece görünümünün değiştiği anlamınamı gelir.O zaman media player 9 ile 11in çekirdekleri aynımı veya ie6 ile ie7nin.

Bide son bişey sorucam:Windows ürünlerinin kodları kapalı kod olduğu ve microsoft dışında kimsede bulunmadığı halde xp ile vistanın çekirdeği aynı olduğunu nasıl anlayabildin.Bill gates sana xp ve vistanın kaynak kodlarını falanmı verdi ???

Titus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu olay Vista'da Xp çekirdeği kullanılmıyor Vista çekirdeği sıfırdan yazılmıştır gibi bir anlam çıkarmaz.

ben burada kesin kullanılıyor mu dedim? Sadece bu anlam çıkmaz dedim ama içinde konuyu vista ve Linux tartışmasına çevirmek isteyen bir ateş olduğu için hemen böyle anlamış bulunuyorsun.

Bu arada ben sana işletim sistemi çekirdeğinin farkından bahsettim ama sen bana kalkmış amatörce IE6 IE7 ya da bilmem ne diyorsun. Bir kere işletim sistemi çekirdeği ile bu adını verdiğin 3. parti programlar ayrı işlere yarar, bunların ayırdına varılsın önce.

Evet çevremde son kullanıcı olarak ve sunucu sistemleri olarak Linux kullanan bir çok kişi var, istersen de sana adres bilgilerini vereyim git konuş. Peki siz çevrenizde sunucu bazlı sistemlerde çok güvenli Vista'nızı kullanan kaç kişi biliyorsunuz.

Bir de Bill amca bana kodları vermedi sen Vista'nın sıfırdan yazıldığını nereden öğrendiysen ben de tam tersi istikametten sıfırdan yazılmadığını öğrendim.

Bu andan itibaren tek şey diyorum:"Senin en doğrusunu en gerçeğini bildiğin gibi
evet sen haklısın Vista ultra süper güvenlikli, dünyanın en kaya işletim sistemidir."

Umarım bu son kabulümden sonra işi kişisel tartışmaya dönüştüren zihniyetin durulur. Bilgisel ve bilimsel yaklaşımlar yaparsın.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben zaten bilgisel ve bilimsel yaklaşım yapıyorum.O dediğin linux kullananlar ya 3 ya 5...
Benim kullandığım ve gördüğüm vista en iyisi ve en güvenlisi.Ayrıca ben sana %100 güvenlikli demiyorum internette hiçbişeyin %100 güvenlik garantisi yoktur.
Ama sen demişsinya xp ile vista çekirdeği aynı diye.Bende bunu soruyorum sana.Bunu nasıl biliyosun sonuçta bu kapalı kod.Nasıl inceleyipte bu karara varabiliyosun? Benim tanıdığım vista kullanan herkes çok memnun ki vista ile pardus kullanan arkadaşımda var.Ben konuyu linux vista kavgasına dönüştürmek istemiyorum..Ama körde değilim herşeyi görebiliyorum :p

Eğer vistayı alıp adam akıllı bi kullansaydın ne demek istediğimi anlardın..İnternette vista hakkında yalan yanlış şeyler olabilir yalan yazılar olabilir hayatında vista kullanmamış birinin vista hakkındaki yorumları olabilir.Ama kullananları görürsen herkes güvenliğin iyi olduğundan ve vistanın xpden 10 kat daha iyi olduğundan bahsediyor.At gözlüğüyle bakmayın mesajlara.Kötü bahsedilince herkes a işte vista kötü diyor ama iyi bahsedilince kimsede tık yok.. :L

Titus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben ne yazıyorum okumuyor musun? ilk cümlemi oku bir zahmet ben kesin kullanılıyor mu dedim?Bu anlam çıkmaz mı dedim.
Hem madem kapalı kod sen nasıl Vista'nın farklı olduğunu anladım buna cevap vermedin ki daha?Sen kör değilsen biz de çok şükür kör değiliz ve anlıyoruz bazı şeyleri.

Son söz: linux kullananlar 3 ya 5.. demişsin ya: TSK, tüm bankalar, üniversiteler, sunucu hizmeti sağlayan şirketler, belli başlı yazılım şirketleri.... linux kullanıyor. Bak kategoriye ayırdım kullanan kurum/kuruluşları 5 etti kişiyi saysak kaç olur acaba?

Konuyu bilinli ya da bilinçsiz bir şekilde amaçsızca uzattığını anla lütfen. Sen bana demişsin ya Vista kullanmadan anlaşılmaz diye, sen de bir kere Linux felsefesini öğren ondan sonra bu şekilde bir ayrım yap Vista/Linux/Xp bilmem ne diye. Yeter artık kendi adıma konuşayım sana cevap verip konuyu uzatmayacağım.

Sen haklısın, Vista süper bir sistem, 5 ayda bir kere virüs girecek bir sağlamlıkta. Verdiğim bağlantılardaki haberler külliyen yalan.Herkes Vista kullanmalı!

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bende konuyu uzatmak istemiyorum ama sen alta mesajını atıyosun tekrar..Benim linux felsefesini falan öğrenmeye ihtiyacım yok zaten ben linux kullanın veya kullanmayın demiyorum vistadan bahsediyorum :p
Neyse konu en sevdiğiniz işletim sisteminden çıkmasın buradan sonra bununla ilgili mesaj atmayalım.Karar ise her zaman son kullanıcının olsun :p

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Ben XP'i seviyorum.. Bilgisayarı 98'te öğrendim XP'de geliştirdim. Linux'u denemeyi de istiyorum fakat nasıl yapacağım hakkında hiç bi fikrim yok. :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...