En son okuduğunuz kitap

 
askkk.jpg

İnceleme yapacak kadar edebiyat bilgisine sahip değilim. Yine de aynı duyguları yaşıyoruz. Benim için biraz yanlış zaman olsa da kitabı görünce "aşk romanı" diye atladım. Kitabı okurken neler hissedeceğimi biliyordum. Ancak hisleri bilmek değil hissetmek esas olandır. Aşk romanları/hikayeleri bana tekrar/yeniden/ilk defa aşık olmak gibi hisleri çağrıştırıyor. Aslında biraz da bu yüzden seviyorum okumayı. Kendi yargılarıma göre oluşturduğum hayal dünyasında tam da istediğim olayları görüyor kimi zaman iyice içine giriyorum, yaşıyorum adeta.

Yaa işte kitap okumak insanı böyle değiştiriyor. Geçen gün
tıpkı bu kitaptaki gibi cümleler kurdum doktor randevumda. Bir garip geldim kendi kendime.

Kitabın arka kapağında da yazdığı üzere genç bir hanımın önce nefret ettiği sonrasında sevdiği adam karşı olan duyguları anlatılıyor.Okudukça baş roldeki Elizabeth karakterini iyice benimsedim. Hatta hayal etmek isteyenler şu şarkıcı hanım efendiye bakabilirler. Ve karakterler arasındaki olayı okudukça her zaman söylediğim "tanımadan sevemez yada nefret edemezsin" düşünceme bir daha vardım. Sevgi dış görünüş değil, hissettiklerimiz olduğunu bir daha görmüş oldum.

Kitapta iki cümle beni benden aldı.
"Gençliğe, güzelliğe ve genellikle gençlikle güzelliğin verdiği sözde iyi huylu birine tutulan babasının anlayışsız ve dar kafalı bir kadınla evlendiğini çok geçmeden anlaması eşine olan bütün sevgisini kaybetmesine neden olmuştu."

"Lydia hala aynı Lydia'ydı. Yabani, küstah, arsız, yaygaracı ve korkusuz.
Ayrıca insan kişiliklerini ne kadar az bildiğimi anladım. Kızgın,mutlu,neşeli,somurtkan vb gibi basit şeylerden öte doğru düzgün tanımıyormuşum insanları.Belki de tanımak istemiyorum.

Kimi nezaket halleri beni sıksa da sağda solda gördüğüm çiftlere nazaran daha gerçekci geliyor bana anlatılan hikayedeki sevgi/aşk.
 

Murataltug

Doçent


Madem ki insanlar birbirine acı veriyordu, o zaman en güzel şey hayata meydan okumak ve mutlak bir yalnızlığı secmekti.
Zülfü Livaneli
Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli

En son okuduğum kitap zülfü livaneliden gene harika bir kitap bir konak ve istanbul ne güzel bir kalem ne güzel tespitler kalemine sağlık zülfü can
 
utop.jpg
dikkat etti iseniz hiç alıntı yapmadım.neredeyse kitabın hepsini alıntılamak zorunda kalacaktım.korono nedeni ile kalan bazı baş dönmeleri vb derken kitabı tam manası ile okuyamadım.adından da anlaşılacağı üzere bizlere çooook uzak bir medeniyet olan ütopya anlatılıyor.kısaca bahsedecek olursak herkesin adaletli/eşit bir şekilde ihtiyaçlarına ulaşması, çalışması,savunması ve eğlenmesi gibi temel ve ileri seviye ihtiyaçları birlik beraberlik içinde sağlanmış.Kimi zaman islam dinini kimi zaman israili andırdı bana ama son noktayı koyamadım.
 

Murataltug

Doçent


En son jules vernenin maceralarını okudum çok ta hoşuma gitti macera doğa hepsi iç içe ve tabi ki aksiyonsuz olmaz daha önce esrarlı ada ve 20 bin fersahıda okumuştun ve bana 9 kitaplar olarak gelmişti tabiye ederim ancak kaptan grant ta her şey rastlantıya dayanıyor bilimsel ve nedensellikten uzak kalıyor bu nedenle kitaba 8 puan verdim şu anda buzlar sfenksini okuyorum hadi sizde okuyun bakalım bu kitap nasıl ama şunu kendime huy edindim amacım bir yazarın tüm kitablarını okumak
 
Üst