En Performanslı İşletim Sistemi Hangisi?

Bu konuyu okuyanlar

semihcam744

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Eski bir laptopum var, günlük işlerim için genellikle bu laptopu kullanıyorum. Bileşenleri oldukça yetersiz olduğundan internet tarayıcısında bile takılmalar yaşıyorum. Bir web sitem olduğu için genellikle çoğu işim tarayıcıda geçiyor, bunun dışında oyun gibi herhangi bir beklentim yok. Hangi işletim sistemini önerirsiniz? Sadece tarayıcı üzerinde rahatça gezebileyim, işletim sistemi bilgisayarı zorlamasın yeter.

Özellikler:
İntel Celeron N2840 işlemci
2GB DDR3 Ram
512GB HDD
Tabikide ekran kartı yok
Şuanda kullandığım işletim sistemi Windows 8.1

Reaksiyon puanı
279
Eski bir laptopum var, günlük işlerim için genellikle bu laptopu kullanıyorum. Bileşenleri oldukça yetersiz olduğundan internet tarayıcısında bile takılmalar yaşıyorum. Bir web sitem olduğu için genellikle çoğu işim tarayıcıda geçiyor, bunun dışında oyun gibi herhangi bir beklentim yok. Hangi işletim sistemini önerirsiniz? Sadece tarayıcı üzerinde rahatça gezebileyim, işletim sistemi bilgisayarı zorlamasın yeter.

Özellikler:
2GB DDR3 Ram
512GB HDD
Tabikide ekran kartı yok
Her ne kadar eski olsada windows 7 öneririm,malum sizinde sisteminiz eski.Ama her türlü size sistem yükseltmesi tavsiye ederim eğer bilgisayar toplayacak bütçeniz ve bilginiz yoksa rami yükseltin.Anakartınızıda paylaşabilir misiniz? eğer 4gb yapma imkanı sunuyorsa 4gb yapın winvows8.1 öneririm sizin için ben win 10 kullanıyorum 4gb ile son derece rahatsızım:( ama yakında 8gb yapacağım sizde 4gb yapmak istiyorsanız ve oyun oynamayacaksanız sadece web siteniz için uğraşacaksanız win8de kalmanızı öneririm.

semihcam744

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Her ne kadar eski olsada windows 7 öneririm,malum sizinde sisteminiz eski.Ama her türlü size sistem yükseltmesi tavsiye ederim eğer bilgisayar toplayacak bütçeniz ve bilginiz yoksa rami yükseltin.Anakartınızıda paylaşabilir misiniz? eğer 4gb yapma imkanı sunuyorsa 4gb yapın winvows8.1 yada linux öneririm sizin için ben win 10 kullanıyorum 4gb ile son derece rahatsızım:( ama yakında 8 yapacağım sizde 4gb yapmak istiyorsanız ve oyun oynamayacaksanız sadece web siteniz için uğraşacaksanız linux öneririm
Anakartım 8GB a kadar destekliyor o bakımdan bir sorunum yok fakat ram yükseltsem bile işlemcim oldukça yetersiz bu yüzden daha düşük bir işletim sistemi arıyorum. Windows 7 yerine bildiğiniz sistemi fazla yoramayan Linux sürümü var mı?

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580

Özellikler:
2GB DDR3 Ram
512GB HDD
Tabikide ekran kartı yok
Linux Lite, Slax Linux, CloudReady deneyebilirsiniz.

Reaksiyon puanı
279
Anakartım 8GB a kadar destekliyor o bakımdan bir sorunum yok fakat ram yükseltsem bile işlemcim oldukça yetersiz bu yüzden daha düşük bir işletim sistemi arıyorum. Windows 7 yerine bildiğiniz sistemi fazla yoramayan Linux sürümü var mı?
Hocam ekran kartınız nedir?Bu arada 8e kadar ram desteğiniz varsa anakartınızda 4-6yada8 yapın en az 4 olmalı linux ise min 4gb ram kullandığı için zorlanırsınız ubuntuda 4gb kullanıyor ama ben ubuntu öneriyorum çünkü işlemcinizi çok zorlamaz.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Hocam ekran kartınız nedir?Bu arada 8e kadar ram desteğiniz varsa anakartınızda 4-6yada8 yapın en az 4 olmalı linux ise min 4gb ram kullandığı için zorlanırsınız ubuntuda 4gb kullanıyor ama ben ubuntu öneriyorum çünkü işlemcinizi çok zorlamaz.
Yanlış bilgi. Linux eğer düzgün kullanırsanız, çok ağır masaüstü ortamları kullanmazsanız veya sisteminizde 32 GB Civarı Ram yoksa boşta 4 GB felan kullanmıyor. Ayrıca yukarıdaki sistem Unity arayüzü ile Ubuntu kaldırmaz. GNU/Linux dağıtımları çok ağır olmayan masaüstü ortamları kullanıldığında boşta 500 MB Civarı harcar genelde.

Son düzenleme:

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yanlış bilgi. Linux boşta 4 GB felan kullanmıyor. Ayrıca yukarıdaki sistem Unity arayüzü ile Ubuntu kaldırmaz. GNU/Linux dağıtımları boşta 500 MB Civarı harcar genelde.
İkinizin dediği de yanlış. Hangi masaüstü ortramını kullanılacağı vb. etkenler sistem tüketimini etkiler. Kafanıza göre burada herhangi bir kriter belirlemeden şu şu kadar harcar deme gibi bir lüksünüz yoktur.

Özellikler:
2GB DDR3 Ram
512GB HDD
Tabikide ekran kartı yok
Linux Mint MATE, Ubuntu MATE vb. bir dağıtım işinizi görebilir.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Performansa kesinlikle arayüz etki ediyor herkesle aynı fikirdeyim fakat kullanılan kodlama dili ve sistemi yani bir nevi taban da çok önem arz ediyor. Piyasada bulunan en bilindik tabanları sıralarsak; Debian, Fedora, openSUSE, Solus, Arch Linux, Slackware, Mageia

En iyisi hangisi dersek bunun net bir cevabı yok ama kişisel yorumum Arch Linux'ın yeri çok başka. Arch Linux olmasaydı peki Fedora. O da olmasaydı Solus derdim. Debian'ı en sona koyuyorum :)

Sonuç maksimum hız istiyorsan: Arch Tabanını al yanına yada kendisini yükle. Üstüne bir sistem seç Manjaro, Endeavour OS, Garuda veya Arco Linux'tan biri. Sonra üstüne bi i3wm arayüzü yapıştır tabi biliyorsan eğer bilmiyorsan en aşağı artık XFCE. LXQT/DE artık eski duruyor bence. Sonuç = Keyfine bak :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
@Harnapazade arkadaşa bende katılıyorum arch tabanlı dağıtımlar kullanmanını öneririm onun dışında masaüstü ortamımı kullanacaksın örnek olarak (xfce,lxqt,lxde vb gibi) yoksa pencere yöneticisimi kullanacaksın benim sana önerim o sisteme pencere yöneticisi kurman örnek(openbox,i3 gibi aklımda olan bunlar)
Dağıtım olarak Mabox linux kullanman Arch linux tabanlı olan Manjaro linux tabanını benimsiyor Mabox linux, bu dağıtım openbox pencere yöneticisini kullanıyor denemekte fayda var derim

Mabox linux indirme linki

.iso olan linke tıkla ve indir sonra usb ile bilgisayarına kur dene beğenmezsen başka dağıtımlar denersin...

Son düzenleme:

olge

Asistan
Reaksiyon puanı
185
systemd kullanmayan linux distrolarını tercih et bence bu tarz bir sistemde, antix veya mx linux

Reaksiyon puanı
686

Özellikler:
2GB DDR3 Ram
512GB HDD
Tabikide ekran kartı yok
Benimki
Celeron N3450
4gb ram
64gb ssd
Böyle W10 kullanıyorum.
Ama çok da iyi olmuyor.
Hafif Linux şeyleri var onlara bakabilirsin.

syrexdll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
63

Özellikler:
2GB DDR3 Ram
512GB HDD
Tabikide ekran kartı yok
Şimdi diyosan WİNDOWS 10 önce diyosan tabi ki WİNDOWS 7