En pahalı internet Türkiye'de

Bu konuyu okuyanlar

wd1001fals

Asistan
Reaksiyon puanı
2
DİKKAT:Bu haberi okuduysan sende (farklı) an az 1 sitede haber olarak paylaş ...

OECD ülkeleri içerisinde en pahalı internet Türkiye'de...
04.02.2011 - 13:38

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV), internet kullanıcılarına yönelik araştırmasına göre, Türkiye, internetin en pahalı olduğu ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

YÜZDE 40 ARTIŞ
TEPAV'dan yapılan yazılı açıklamada, vakfın, "Türkiye'de Kişilerin İnternet Kullanımlarının Ne Şekilde Değiştiğine" yönelik bir araştırma yaptığı belirtildi.

Araştırmaya göre, internet fiyatlarının OECD ölçeğindeki yüksekliğine rağmen üç yılda evlerdeki internete erişim imkanı yüzde 40'lara varan oranlarda artış gösterdi.

BAĞLANTI ÜCRETLERİNDEN ŞİKAYET
2009 yılı verilerine göre Türkiye'de nüfusun yüzde 62'sinin hayatlarında hiç internet kullanmadığı belirlenirken, bu oran AB 27 ülkeleri ile kıyaslandığında, Romanya ve Türkiye başı çekiyor. Hiç internete girmemiş nüfusun büyüklüğüne karşılık, son dört yılda evden internete erişim sahipliği açısından ise bir iyileşme gerçekleşti. 2007 yılında hanelerin yüzde 80'i evden internete erişemezken, bu oran 2010 yılında yüzde 57'lere kadar düştü.

Evden internet erişimine sahip olmayan hanelerin nedenlerine bakıldığında ise internet bağlantı ücretlerinin yüksekliğinden şikayet edenlerin oranının 2007–2010 döneminde yüzde 50'den fazla arttığı görüldü. Bir diğer önemli neden de bilgisayar gibi cihazların fiyatlarının yüksekliği olarak ortaya çıktı.

TÜRKİYE'DE 621, LÜKSEMBURG'DA 112 DOLAR
OECD Genişbant İstatistikleri'ne göre 2.39 dolarlık en düşük ve 76.11 dolarlık en yüksek Megabit/saniyelik fiyatlarıyla Türkiye, internetin OECD ölçeğinde en pahalı olduğu ülkelerden biri oldu. İnternet bağlantı ücretlerine daha yakından bakıldığında farklı bağlantı hızlarına göre Türkiye'nin yine OECD ülkelerinin birçoğundan daha pahalı bir servise sahip olduğu görülürken, özellikle yüksek hızlarda ortalama bağlantı maliyeti Türkiye'de 621 doları bulurken, en yakın takipçisi Lüksemburg'da benzer bir bağlantının ortalama fiyatı 112 dolar civarında.

Araştırmaya göre, 2008–2010 döneminde Türkiye'deki internet kullanıcılarının interneti kullanım amaçlarında ilk üç sırayı "e-posta göndermek/almak, sohbet odalarına girmek ve internetten gazete, dergi okumak" aldı. Bu sıralama AB 27 ülkelerinde "e-posta göndermek/almak, mal ve hizmetler hakkında bilgi almak ve sağlıkla ilgili bilgi aramak" olarak belirlendi.

http://www.ensonhaber.com/en-pahali-internet-turkiyede-2011-02-04.html

nevuser

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
hep ttnet ben bu ttnetin diye diye dilimde tüy kalmadı ama adamlar doymuyo aga her şeyin başı sevgi yerine ttnet oldu artık :D :D :D

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
yanlış hatırlamıyorsam Finlandiya da internet bedavaydı:)

ddddddddddd

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
internet sunucuları tarafından en çok kandırılan ülke de türkiyedir.

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
finlandiya, norveç, danimarka gibi iskandinav ülkelerinde bedavaya yakın cok cüzzi bi miktar, isvecteydi galiba bedava ayrica mecburiymis bütün evlere internet cekmeye baslamislar diye bi haber vardı.

takein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
finlandiya, norveç, danimarka gibi iskandinav ülkelerinde bedavaya yakın cok cüzzi bi miktar, isvecteydi galiba bedava ayrica mecburiymis bütün evlere internet cekmeye baslamislar diye bi haber vardı.

adamlar hizmet vermek için ülke yönetiyorlar bizimkiler bizi soyuyor

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
bilinmeyen bir olay değilki:) nerde tekel orada kazık fiyat... devletimiz sağ olsun...

crazyboys90001

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
hala ttnet mi kullanıyorsunuz arkadaşlar :D alt komşum dün 55 lira ttnete fatura ödedim diyor.normalde 49 ödüyordum zam gelmiş falan filan saydı . allah yardımcınız olsun ttnetcilere :)

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
hala ttnet mi kullanıyorsunuz arkadaşlar :D alt komşum dün 55 lira ttnete fatura ödedim diyor.normalde 49 ödüyordum zam gelmiş falan filan saydı . allah yardımcınız olsun ttnetcilere :)
sen ne kullanıyorsun kardeşim... firma ismi değişik diye ttnet altyapısını kullanmadığını mı dusunuyorsun... yok ben 3g kullanuıyorum diyorsa o da limitli zaten... uydu kullanuyorum diyorsan onun da bağlantısı stabil değil... tek bir secenek var... bu ülkedeki bir kaç sanslı insandan birisin süperonline gibi kendi alt yapısı ile fiberoptik bağlantı sağlayan bir şirketten hizmet alıyorsun...

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Limitli kullananlar için 3g kampanyaları yavaş yavaş rekabetçi olmaya başladı.
Gün geçtikçe de bu rekabet artarak devam edecek ve telekom büyük kan kaybedecektir. 6 Yıldır kullandığım 4gb limitli internet için telekoma aylık yaklaşık 29 tl adsl + 20 tl makinası bağlı bile olmayan telefon hattı için toplam 50 tl ödüyordum.
Turkcellin HP DM1 kampanyasına katıldım. Telekomdan telefonu ve interneti kapattırdım. şimdi yine 50 lira ödüyorum ama HP dm1 ve 2 yıl boyunca 4gb 3g internetle birlikte...
Turkcell de kolay kolay böyle cazip kampanya yapmazdı ama, demekki milletin artık uyandığını telekomdan önce farketti..

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Limitli kullananlar için 3g kampanyaları yavaş yavaş rekabetçi olmaya başladı.
Gün geçtikçe de bu rekabet artarak devam edecek ve telekom büyük kan kaybedecektir. 6 Yıldır kullandığım 4gb limitli internet için telekoma aylık yaklaşık 29 tl adsl + 20 tl makinası bağlı bile olmayan telefon hattı için toplam 50 tl ödüyordum.
Turkcellin HP DM1 kampanyasına katıldım. Telekomdan telefonu ve interneti kapattırdım. şimdi yine 50 lira ödüyorum ama HP dm1 ve 2 yıl boyunca 4gb 3g internetle birlikte...
Turkcell de kolay kolay böyle cazip kampanya yapmazdı ama, demekki milletin artık uyandığını telekomdan önce farketti..

ben limitli nete net demem. limitli nete tap olan da neti kullanmayı bilmiyordur...

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Finlandiya'da herkesin 1mb internete ücretsiz ulaşması Anayasal bir Hak...

Adamların anayasasına girdi internet hakkı...

Bizde de internet için çekilen telefon hattından telekomun zorla aldığı sabit ücret yasal bir hak!.

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
nedir bu milletin TT netten çektiği bir tane de memnun olan yazsın şuraya, kimsenin bedava internet isteği falan yok ,sadece ödediğimiz faturanın karşılığı olan hizmeti alsak yetecek, fazla bir şey istemiyorum ben

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
bu haber, sürekli basın toplantısı düzenleyip "nette çığır açtık, hızı katladık, ücretleri de avrupa standartlarına çektik" diyen türk telekom yetkililerine kapak olsun!

X_Codesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
durmak yok yola devam

vergininde vergisi alınan bi ülkede internet nasıl ucuz olabilirdi

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
kapak mapak umurlarinda degil adamlarin dostlar onlarda biliyolar dünyayı herseyin farkındalar, ama tekel olduklarinin, insanlarin baska sanslarinin olmadiğınında farkındalar. böyle tekel bi piyasada bi sirketin alabilecegi en yüksek parayi almak istemesi normaldir, ne zaman gercek bi rakip gelir o zaman fiyatlar nasıl bir anda iner. he bu ne zman olur? daha bi 20 30 sene bisey beklemeyin alistirin kendinizi gitsin.

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
hocam 20-30 sene çok oldu sanki ,bence o kadar sürmeyecek bu saltanat, superonline her tarafa kendi altyapısını kuruyor bildiğim kadarıyla

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
sürecek sürecek sadece bi sirketle fiyat miyat düsmez süperonlide hacdan gelmis bi firma degil onlarda sömürürler merak etmeyin. o avrupa ülkeleri gibi fiyatlar olmasi icin en az 10 tane adam gibi firma lazim rekabet lazim o da en az 20 sene bence. ayrica ttnetin bu saltanatini yıktırmazlar koaly kolay devletin icinde surda burda herseyde kolu bacagi olan korunan bi firma.

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
ben o kadar karamsar değilim,superonline bence TT netin gözünü korkutmaya yetecektir ilk başta ,kim istemez onlarca firma olsun rekabet olsun ,bu kullanıcının karına olacaktır şüphesiz,

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
süperonline adam gibi fiema olsa daha cok yayılıp fiyatlarida yari yariya indirirdi, onlarda farkindalar alanlarinda tek olduklarinin sömürebildikleri kadar sömürme pesindeler. ttnetin gözünü korkutmaya yetmedikleride ortada korkan firma fiyat arttirmaz. yani 20 sene gayet mantikli bi tarih :(

eskibirkullanici

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Süperonline konusunda çok ümitli değildim ama Samsun'a gelip altyapı çalışmaları yapmaya başladıklarında anladım ne kadar çabuk ilerlediklerini. 1 Ayda Samsun'un NEREDEYSE TAMAMINA hat çektiler.

Şuanda da çalışmalar devam ediyo nereye gitsem turuncu kablolar ve fiberoptik çalışma tabelası orda çok sevindim bu olaya inşallah Türk Telekomun devri sona erer.

Ama Süperonline tek başına yetmez 1-2 firma daha çalışma yapsa çok güzel olur en azından bu süreç hızlansa biz de elimizden geleni yapsak herşey olur.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
lanet olsun sana ttnet bitirdin bizi iliğimizi sömürdün, adamlar birde utanmadan reklam yapıp kaliteli ve ucuz internet demezmi deli oluyorum valla.

Jagler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Belçikada yasiyorum ve ileride Türkiyeye yerlesmek istiyorum. Geçim derdinden sonra dusundugum ilk sey internet hiziydi. Bu yorumlari okuduktan sonra biraz daha ürktümmü desem :D.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Artık Dünyanın 8. harikası Türktelekom Alıştık artık alıştırdılar.....