En iyi antivirüs programı (2016 için güncellendi)

Bu konuyu okuyanlar

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Avast kullanmaya değer bence. Siteleri hep kontrol ediyor şimdiye kadar da hiç kötü yanını görmedim
Avastın tam sürümü sadece windowsa var. Maclere sadece secureline diye bir şey var. O da internet bağlantısıyla alakalıymış sanırım.

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Arkadaşlar Mac için ücretli ücretsiz fark etmez önerebileceğiniz güzel antivirüsler var mı? Türkçe olursa iyi olur. Norton nasıl mesela aranızda kullanan var mı?

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Kaspersky antivirus konusunda gerçekten beni şaşırttı.
Bilgisayarı neredeyse hiç yavaşlatmadı, hayran kaldım.
İnternet trafiğini de hiç yavaşlatmadı.
Uyduruk cookieler için de sanki önemli birşey yapmış gibi saçma uyarılar vermiyor, rahatsız etmiyor.
Bulduğu virüs ne kadar tehlikeli olursa olsun sizin onayınızı almadan silmiyor, siz onay verene kadar karantinaya alıp disinfect edip etkisiz hale getiriyor.
Gerçekten değerini hak ediyor.
Kaspersky rus istihbaratına hizmet için kurulmuştur sizi korur gibi gözükür ama bilgilerinizi iatihbarata aktarır...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kaspersky rus istihbaratına hizmet için kurulmuştur sizi korur gibi gözükür ama bilgilerinizi iatihbarata aktarır...
Windows 10 da bilgilerinizi Amerikan istihbaratına aktardığı kanıtlandı.
Zaten üst düzey koruma istiyorsanız açık kaynak kodlu Linux kullanmalısınız çünkü Windows'ta hangi yazılımı kullanırsanız kullanın %100 güvende olmazsınız. Sadece açık kaynak kodlu işletim sistemi ve programlarda böyle durum olmayacağının garantisi vardır, diğerlerinde her türlü olur. Bitdefender, Norton vs hepsinde az ya da çok vardır.

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Zaten üst düzey koruma istiyorsanız açık kaynak kodlu Linux kullanmalısınız çünkü Windows'ta hangi yazılımı kullanırsanız kullanın %100 güvende olmazsınız. Sadece açık kaynak kodlu işletim sistemi ve programlarda böyle durum olmayacağının garantisi vardır, diğerlerinde her türlü olur. Bitdefender, Norton vs hepsinde az ya da çok vardır.
Zaten bende linux kullanıyorum boşuna bas bas bağırmıyorum linux üzerine windows diye

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Benim en güvenli bulduğum anti virüs f-scuredir

Neova

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Avast hem ücretsiz hemde kaliteli tavsiye ederim.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Beyler bir sorum olacak elimde bitdefender kodu var, aktiflestirmek istemiyorum ama kod çalışıyor mu bilmek istiyorum kontrol edebileceğim yer yok mu aktiflestirmeden

tarik1968

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Beyler bir sorum olacak elimde bitdefender kodu var, aktiflestirmek istemiyorum ama kod çalışıyor mu bilmek istiyorum kontrol edebileceğim yer yok mu aktiflestirmeden
Öyle bir program varsa bana da lazım çünkü şu an elimde en az 15 adet Bitdefender lisansı var ama bu lisansların geçerli olup olmadıklarını bilemiyorum daha önce uygun fiyata satın aldığım 5 adet lisanstan hiç birini o an deneyemedim 6 ay sonra satınaldığım lisanslardan birini Bitdefendera girdim birde ne göreyim lisans geçersiz diye bir uyarı aldım diğer 4 adet lisansı tek tek denediğimde lisansların sürelerinin dolduğunu öğrendim maalesef acı bir tesadüfle

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yıllardır aynı konu her kafadan farklı bir ses çıkıyor kimse ne yazdığını bile bilmiyor. Arkadaşlar açık ve net bakın;

" En iyi antivirüs yazılımını son kullanıcı bilemez yada sizler bilemezsiniz. En iyi antivirüs yazılımını ve en iyi imza veritabanını taşıyan antivirüs yazılımını hem antivirüs yazılımlarının derinliklerinden anlayan kişiler, hemde zararlı yazılım dünyasında olan kişiler bilir "

Her kafadan farklı ses çıkmış ve herkes benim yaptığım gaz daha güzel kokuyor derdine düşmüş. Bakın antivirüs yazılımları genelde inişli çıkışlı grafikler çizer bunlar saatlik hatta dakikalık durumlara bile düşüyor. 2014'ün son çeyreğinden 2015'in son çeyreğine kadar ESET liderliğini açık ara korudu. Ama şuan yükselişteki iki isim Fortinet ve Gdata, ardından bilmeyenlerin eleştirdiği ESET geliyor. Genel olarak ESET'ten iyi antivirüs yazılım teknolojisi dünyaya henüz gelmemiştir. Bakın imza veritabanının zenginliğinden bahsetmiyorum bir yazılımı saf olarak ele alıyorum. İmza veritabanın dediğim gibi saatlik hatta dakikalık olarak sürekli iniş ve çıkış içerisindedir bunu genelde aylık veya yıllık çizelgeye dökerler ve çoğunun aslı yoktur. Bağımsız antivirüs test kuruluşlarının çoğunda para döner onlara itibar etmeyin. Zararlı yazılım yazan bir arkadaşınız varsa ona sorun hangi antivirüsten çok çektin diye size kuşkusuz fortinet ve ESET'i gösterecektir. Zararlı yazılımı yazarsınız, onu internet ortamına yayıp zenginlik kazandırırsınız, ama antivirüs yazılımları bunu hangi süre zarfında imza veritabanına alacak kırılma noktası bu. İşte burda sezgisel tarama devreye girer ve FUD işlemi görmüş zararlı yazılımı tereyağından kıl çekercesine ayıklar. X yazılımını yerden yere vurma hakkınız yoktur. Çünkü o eleştirmiş olduğunuz yazılım bugün iyi yarın kötüdür bunu "zero time" ve analistlerin ne kadar zararlı yazılım dünyasına hakim olduğu belirler. Ben 2011'den beri çeşitli antivirüs kuruluşlarına ham zararlı yazılım göndererek zero-time'a katkı yaptım. Beni en çok şaşırtan şey ne oldu biliyor musunuz ? Gönderdiğim zararlı yazılımların çoğunu antivirüs yazılımcıları ya yeni imzasına eklemişti yada çoğunu sonradan eklemişti. Ama ESET ben gönderdikten 1.5-2 gün önce imzasına eklemişti bile. Bu durum genel olarak böyle ama her ay, her gün, her dakika böyle olmuyor. Bir zararlı yazılım kodu çıkar x yazılımı dünyada 1 numarayken bunu imza veritabanında bulundurmaz ama basit gördüğünüz bir antivirüs yazılımı bu kodu imza veritabanında bulundurup engellemiştir bile. Umarım bu yazdıklarım bu karmaşayı ufakta olsa çözmüştür. Daha bilinmeyen o kadar çok şey var ki yazsam bitiremem.

Son düzenleme:

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Yıllardır aynı konu her kafadan farklı bir ses çıkıyor kimse ne yazdığını bile bilmiyor. Arkadaşlar açık ve net bakın;

" En iyi antivirüs yazılımını son kullanıcı bilemez yada sizler bilemezsiniz. En iyi antivirüs yazılımını ve en iyi imza veritabanını taşıyan antivirüs yazılımını hem antivirüs yazılımlarının derinliklerinden anlayan kişiler, hemde zararlı yazılım dünyasında olan kişiler bilir "

Her kafadan farklı ses çıkmış ve herkes benim yaptığım gaz daha güzel kokuyor derdine düşmüş. Bakın antivirüs yazılımları genelde inişli çıkışlı grafikler çizer bunlar saatlik hatta dakikalık durumlara bile düşüyor. 2014'ün son çeyreğinden 2015'in son çeyreğine kadar ESET liderliğini açık ara korudu. Ama şuan yükselişteki iki isim Fortinet ve Gdata, ardından bilmeyenlerin eleştirdiği ESET geliyor. Genel olarak ESET'ten iyi antivirüs yazılım teknolojisi dünyaya henüz gelmemiştir. Bakın imza veritabanının zenginliğinden bahsetmiyorum bir yazılımı saf olarak ele alıyorum. İmza veritabanın dediğim gibi saatlik hatta dakikalık olarak sürekli iniş ve çıkış içerisindedir bunu genelde aylık veya yıllık çizelgeye dökerler ve çoğunun aslı yoktur. Bağımsız antivirüs test kuruluşlarının çoğunda para döner onlara itibar etmeyin. Zararlı yazılım yazan bir arkadaşınız varsa ona sorun hangi antivirüsten çok çektin diye size kuşkusuz fortinet ve ESET'i gösterecektir. Zararlı yazılımı yazarsınız, onu internet ortamına yayıp zenginlik kazandırırsınız, ama antivirüs yazılımları bunu hangi süre zarfında imza veritabanına alacak kırılma noktası bu. İşte burda sezgisel tarama devreye girer ve FUD işlemi görmüş zararlı yazılımı tereyağından kıl çekercesine ayıklar. X yazılımını yerden yere vurma hakkınız yoktur. Çünkü o eleştirmiş olduğunuz yazılım bugün iyi yarın kötüdür bunu "zero time" ve analistlerin ne kadar zararlı yazılım dünyasına hakim olduğu belirler.
Herhalde antivirüs programları hakkında az çok bir bilgin var. Bana Mac' de olan -mümkünse Türkçe- güzel bir antivirüs önerebilir misin? Ücretli veya ücretsiz fark etmez.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Herhalde antivirüs programları hakkında az çok bir bilgin var. Bana Mac' de olan -mümkünse Türkçe- güzel bir antivirüs önerebilir misin? Ücretli veya ücretsiz fark etmez.
ESET Cyber Security her konuda beklentilerinizi karşılayacaktır.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Eski pcler için pcyi yormayan x64bit önerisi olan var mı?

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Öyle bir program varsa bana da lazım çünkü şu an elimde en az 15 adet Bitdefender lisansı var ama bu lisansların geçerli olup olmadıklarını bilemiyorum daha önce uygun fiyata satın aldığım 5 adet lisanstan hiç birini o an deneyemedim 6 ay sonra satınaldığım lisanslardan birini Bitdefendera girdim birde ne göreyim lisans geçersiz diye bir uyarı aldım diğer 4 adet lisansı tek tek denediğimde lisansların sürelerinin dolduğunu öğrendim maalesef acı bir tesadüfle
1 ini denedim 362 gün verdi digerlerini sonra deneyeceğim bakalim

Secret++

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Hiç bir güvenlik programı kullanmıyorum sistemimi kendim monitöring ederim.

Tcpview,Autoruns,ProcessExplorer,ProcessMonitor gibi programcıklarla sistemi denetlerim regedit ve msconfig ayarlarını denetlerim.

Tabi yukardaki saydığım programcıklar biraz sistem bilgisi gerektirir.

Standart bir user için antivirüs çözüm olabilir onun için standart bir kullanıcı olsa idim tercihimi comodo'dan yana kullanır yanına walwarebyte kurardım.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hiç bir güvenlik programı kullanmıyorum sistemimi kendim monitöring ederim.

Tcpview,Autoruns,ProcessExplorer,ProcessMonitor gibi programcıklarla sistemi denetlerim regedit ve msconfig ayarlarını denetlerim.

Tabi yukardaki saydığım programcıklar biraz sistem bilgisi gerektirir.

Standart bir user için antivirüs çözüm olabilir onun için standart bir kullanıcı olsa idim tercihimi comodo'dan yana kullanır yanına walwarebyte kurardım.
Hocam haklısın da exploit, cache ve tarayıcı önbelleklerinden bulaşan zararlı yazılımlara son kullanıcı müdahale edemez. Daha doğrusu bunun farkına bile varamaz. Bildiğimiz gibi tarayıcıların bir çok java açıkları var ve .js uzantılı zararlı yazılımlar tarayıcı önbelleklerine otomatik olarak sızma yetenekleri olduğu için son kullanıcı bunun farkına varamıyor buna sen ve bende dahiliz. O yüzden profesyonel bir gerçek zamanlı zararlı yazılım koruması şart.

Secret++

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Hocam haklısın da exploit, cache ve tarayıcı önbelleklerinden bulaşan zararlı yazılımlara son kullanıcı müdahale edemez. Daha doğrusu bunun farkına bile varamaz. Bildiğimiz gibi tarayıcıların bir çok java açıkları var ve .js uzantılı zararlı yazılımlar tarayıcı önbelleklerine otomatik olarak sızma yetenekleri olduğu için son kullanıcı bunun farkına varamıyor buna sen ve bende dahiliz. O yüzden profesyonel bir gerçek zamanlı zararlı yazılım koruması şart.

Evet hocam lakin tarayıcı güvenliği konusunda bir kaç eklenti kullanıyorum noscript,adblock gibi firebug ile xss veya oltama saldırılarına dikkat edersek kullandığımız yazılım java,adobe vs gibi güncellemelerini sık takip edersek pekte sorun teşkil etmiyor.

Sonuç olarak kimse bana %100 güvenlik garantisi veremez genede bir antivirüs programı lazım.

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Anti virusler anlık korumada belli kodları algılar ve bu kodlara göre kötü amaçlı yazılımı antivirus programına göre crypterlerle fod etmek gerekir.Eğer karşı taraf sizin anti virus programınızı bikmiyorsa sisteminizi ele geçirmesi bi hayli zor olucaktır.Zaten bu işin kolay kısmı.

Yani kısaca iş sizde bitiyor.

Çokca kullanılan yöntemler....
1)oynlar için geliştirilmiş hack toollar kesinlikle uzak durun

2)Program indir para kazan tarzı uygulamalar bu uygulamalar işlemcinizde madencilik yapar

3)torrentler kesinlikle uzak durmalısınız(ki zaten utorrentin free versyonu bile üzerinizden işlemci madenciliği yapıyor.

4)Bilmediğiniz sitelerden olabildiğince az uygulama indirin.

5)reklamlardan kesinlikle uzak durun.

6)cracka dikkat edin

7)kesinlikle orjinal windows kullanın windowsu kırıcam derken sistemin tam merkezine çok tehlikeli bir tür olan rootkit bulaştırıyorsunuz

Alınabilecek önlemler

Mesela Özellikle dikkat etmeinz gereken bir konu karşı taraf sizin netinize bağlı olmasa bile sizin netinizi dondurup aynı adda başka bir ağ açıp sizi ona bağlanmaya teşfik edebiliyor.wpa2 şifrelerin %70i bu şekilde kırılıyor.Modeminizde wps açığı olmamasına dikkat edin.

Ctrl+alt+shift+x tuşlarına bastığınızda sizden şifre istiyorsa direkt ağ balatısını kesip reset atın

Kullandığınız anti virusu herjese duyurmayın.

Taratıcı olarak mozilla daha güvenlidir.

Eğer üst seviye güvenlik istiyorsanız linuxsa geçin

Ve sistemi malware temizleyici gibi extra araçlarla sık sık temizleyin.

Benim çok ilgi alanıma giremesede çok yakın arkadaşım bunlarla kafayı bozmuş durumda onun tavsiyeleri:)Kafamdan istemeden ufak tefek şiiler eklemiş olabilirim kusura bakmayın....

Quilliam

Doçent
Reaksiyon puanı
86
Ya eset dediğiniz antivirüsede warez serial kullanılabiliyor şimdi eset iyi antivirüs mü ? :)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Eskiden antivirüsler sistemde virüs bulursa virüslü dosyayı temizler ama dosyaya dokunmazlardı.

Şimdi bulduğu an karantinaya alıyor ya sileceksin ya da geri göndereceksin geldiği yere virüslü şekilde. Yada ben yanlış mı hatırlıyorum acaba.

HypeRocktiF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Eskiden antivirüsler sistemde virüs bulursa virüslü dosyayı temizler ama dosyaya dokunmazlardı.

Şimdi bulduğu an karantinaya alıyor ya sileceksin ya da geri göndereceksin geldiği yere virüslü şekilde. Yada ben yanlış mı hatırlıyorum acaba.
Temizleme özelliği bildiğim kadarıyla Bitdefender ve Kaspersky'de hala var. Dosya virüs'den temizlenebiliyorsa temizliyorlar, temizlenemiyor'sa tamamen siliyorlar.