En Hızlı Tarayıcı Hangisi

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
En yeni güncellemelerden sonra, hangi tarayıcı web sayfalarını daha hızlı açıyor? Firefox mu, Internet Explorer mı yoksa Safari mi? İlginç sonuçlar, bu haberde.

Son güncellemeler, tarayıcılar arasındaki savaşı daha da alevlendirdi. Pazar liderliğini elinde bulunduran Internet Explorer'ı devirmek isteyen Firefox, 3.0 sürümüne adım adım yaklaşırken, artık Windows'ta da çalışan Safari, varlığını kabul ettirmek için geliştirilmeye devam ediyor. Gadgetzone sitesinin yaptığı testin sonuçlarını okurlarımızla paylaşıyoruz.

tarayicilar.jpg

Nasıl Test Edildi?

Tarayıcıların test edildiği sistem; Windows XP yüklü, 1.73GHz Pentium M işlemcili 1GB RAM'li bir bilgisayar. Sayfa açma ve sayfa yenileme olarak iki aşamada gerçekleşen testin sonuçları ise aşağıdaki grafiklerde mevcut.

Katılan tarayıcılar ve indirme linkleri;

:: Internet Explorer 7
:: Safari 3.1.1
:: Firefox 3 RC1

Grafikler Ne Diyor?

tarayici_testi.jpg

Grafiklerde de görüldüğü gibi Apple Safari, hem sayfa açma hem de sayfa yenileme konusunda diğer tarayıcılara fark atıyor ve daha kısa zamanda bu işlemleri gerçekleştiriyor.

2. sırada yer alan Firefox'un aldığı rakamların yanı sıra Internet Explorer ise en yavaş tarayıcı olarak testten çıkıyor.

:: Sizce en hızlı tarayıcı hangisi?

SDN – http://shiftdelete.net

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ben aylardır SAFARİ diyorum. açık ve net hızlı. inanın bana diğerleri o kadar güzel değil.
firefox eklentiymiş bence yersiz bir tespit.

SAFARİ

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Opera'yı neden sallamamışlar merak ettim.

PESSIMIST03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Maxthon gibi alanında başarılı ve hızlı bir tarayıcıyı bu teste nasıl eklemezler?

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hakkaten Opera nerde? 9.50 sürümü çıktıktan sonra bir test etsinler gene, kim yapıyor bu testleri ya :)

calvaria

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Operanın olmadıgı test test deildir.

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
İnternet Explorer boşyere teste sokmuşlar herzaman kötüydü yinde kötü :D Firefox ve listede olmayan opera tarayıcıları iyidir.

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tarayıcıda hız önemlidir ama firefox da o eklentiler olduğu sürece firefox dünyanın en hızlı tarayıcısıdır gözümde.

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Safari kurdum alışana kadar zorluk çekicem ama hepsinden iyi gözüküyor.

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Opera hemde mobile pazarında da söz sahibi ciddi bir tarayıcı. Testte Opera da olmalıydı.

pusluvadi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Safari'yi daha önce iki defa kurdum ama ilk işlemimde dondu gitti, tekrar indiriyorum tekrar deneyecem ama yine donarsa şaşmam. bu arada firefox 3'ü indirdim eskiye göre şekli şemali değişmiş ama bazı eklentilerimi desteklemedi ne yapacaz şimdi?

colins22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hepsi kurulu ama benim tercihim genelde firefox tan yana oluyor ;)

burajan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Operasız internet kambersiz düğüne benzer. :) Bence Opera

Özgür Hoca

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Testi nasıl yaptınız, ayrıntılar belirtilmemiş !!! Şu soruların cevaplanması lazım:

1. Tarayıcıların varsayılan ayarları mı kullanıldı ???
2. Tarayıcıların üzerinde herhangi bir eklenti yüklü mü ???
3. Her bir tarayıcıyı test etmek için sistemi yeniden başlattınız mı ???
4. Test yapılmadan önce her bir tarayıcı için geçici dosyalar klasörünün içeriği tümüyle silindi mi ???
5. Son olarak neden Opera testte yer almadı ???

Şu tarayıcı iyidir, bu tarayıcı kötüdür demeden önce test koşulları biraz daha iyi açıklanmalı. Aksi halde yapmış olduğunuz bu hız testinin hiçbir anlamı yok!!!

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
firefox kullanıyordum ama şimdi safari kurdum iyi gibi gözüküyor aynı sayfayı safaride 4 firefoxta 6 sn de açtım
ama bazı kötü yanları var mesela kota öğrenmek istediğim zaman bilgileri girdiğim sayfadaki adımı ve şifremi hatırlamıyor

PESSIMIST03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
myefsane dedi ki:
safari diyen arkadaşlar hız konusunda evet hılzı gibi ancak araştırma yaptım nette http://www.turkceyazilim.net/index.php?newsid=514 Türkçe seçeneğini bir türlü bulamadım arkadaşlar sadece hız değil bence kulanış açısıda önemli... değil mi???

Evet safariyi yükledim. Çalıştırdım 3 dk sonra kapattım. Alışamadım..

Ademsx1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Safari de 1 sayfa acikken en az 60-80 mb ram yer gerisini siz dusnun Opera ise cogu siteye uyumsuz sevmiyorum..Firefox desen bence cok yavas..Benim favorim yine testte sonucuda olsa İE7:;; ;)

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Gadgetzone sitesinin sonuçlarına niye güveniyoruz onu anlamadım
içinde opera ve maxthon'un olmadığı bir test yapmışlar nasıl güvenilir olabilir ki?

(hadi testi yaptılar diyelim sdn niye güvenip bu testi burada yayınlıyor)

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evde cok eski bir bilgisayarim var . Internet Explorer ve Firefox insani sinirden catlatacak kadar yavas aciliyor.

Sonra Maxthon yukledim. Internet explorer altyapisini kullandigi halde IE7'den ve Firefoxtan en az 3-4 kat daha hizli aciliyor.

Eski bilgisayari olanlara tavsiye ederim

PESSIMIST03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Eski bilgisayar varsa Maxthon 1 ama bilgisayar yeniyse Maxthon 2 kullanın.

berckai

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
opera en hızlısı ama en kullanışlı mozilla bence safarinin neden bu kadar daha yeni yeni piyasaya girdikten sonra ünlenmesi windowsun int. explrr yerine yeni nesil işlmc. de safariyi desteklemesi yani bildiğiniz reklam entrikaları safarinin türkçesi var mı hiç sanmıyorum mozillasız eklenti eklentisizde mozilla olmaz ayrıca

vlk4n

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu teste birde firefox un alt yapısını kullanan flock u ekleyin bakın safariye bile fark atacaktır. Lütfen aynı testi bu tarayıcıyaa yapın

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Arakdaşlar yavaş derken siz açılışını anlıyorsunuz açılması tabiki firefox yavaş açılıyor bizimsöylemek istediğimiz. sayfalar arasında gezinti en hızlı kim?

14henry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla ben uzun zaman dır opera yı kullanıyorum bu konuda da zaten tek geçerim diğerlerini de denedim ama en iyisi opera B)

Son mesajlar