En Çok Satılan Ve Yeni Çıkan Kitaplar

Bu konuyu okuyanlar

SmiLey

Profesör
Emektar
Katılım
28 Ağustos 2009
Mesajlar
2,169
Reaksiyon puanı
55
Puanları
48
Haber 7 Kitap Sayfası ve ilknokta.com sitesinin stratejik işbirliği ile hazırladığı geçtiğimiz haftanın en çok satılan kitaplar listesi bu hafta aşağıdaki gibi şekillenirken, elimize ulaşan yeni çıkan kitaplar listesinde de şu kitaplar yer alıyor.

1- Muz Sesleri - Ece Temelkuran - Everest Yayınları
2- Kayıp Gül - Serdar Özkan - Timaş Yayınları
3- İki Darbe Arasında - İskender Pala - Kapı Yayınları
4- Sadakat - İnci Aral - Turkuvaz Kitaplığı
5- Kayıp Sembol - Dan Brown - Altın Kitaplar
6- Aşk - Elif Şafak - Doğan Kitap
7- Türkan - Ayşe Kulin - Everest Yayınları
8- Küçük Arı -Chris Cleave - Pegasus Yayıncılık
9- Görünmeyen - Paul Auster - Can Yayınları
10- Yavuz - Okay Tiryakioğlu - Timaş Yayınları
11- Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor - Soner Yalçın - Doğan Kitap
12- Ya Sen Olmasaydın - Bir Genç Kızın Gizli Defteri 9 - İpek Ongun - Epsilon Yayınevi
13- Cumhuriyet - Turgut Özakman - Bilgi Yayınevi
14- Ay Hırsızı - Sunay Akın - İş Bankası Yayınları
15- Osmanlı'nın Hayaleti - Erhan Afyoncu - Yeditepe Yayınevi
16- Velev ki Ciddiyim! - Gülse Birsel - Turkuvaz Kitaplığı
17- Çöküş - Yalçın Küçük - Mızrak Yayınevi
18- Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger - Yapı Kredi Yayınları
19- Osmanlı İmparatorluğu'nda - Askeri İsyanlar Ve Darbeler - Erhan Afyoncu - Yeditepe Yayınevi
20- Kapital Manga Cilt 2 - Karl Marx - Yordam Kitapları

Yeniler:


Edebiyat Dışı:

İki Darbe Arasında - İskender Pala - Kapı Yayınları
28 Şubat süreci….her gün bir yığın hüsran… Günler ilerledikçe dalgalar şiddetini arttırarak dövmeye başlamıştır kalbinizin duvarlarını ve çaresizliğin sesi çığlık çığlığadır içinizde. Ateş düştüğü yeri yakar ve bir serçe olsun, gagasıyla bir damla su getirmez yangını söndürmeye…


Bilinmeyen Yönleriyle Osmanlı Bahriyesi - Şakir Batmaz - Yitik Hazine Yayınları
“Bilinmeyen Yönleriyle Osmanlı Bahriyesi” hakkında birkaç türküden başka malumatımız olmayan Osmanlı bahriyesini ana hatlarıyla bize tanıtacak mühim bir çalışma…


İslam Uygarlığında Astronomi Coğrafya Ve Denizcilik - Fuat Sezgin - Boyut Yayınları
İslami bilimlerin yetkin ismi Prof.Dr. Fuat Sezgin'in güçlü kaleminden İslam uygarlığının saklı kalmış bilimsel geçmişine dopdolu bir yolculuk…

Hak Zail Olmaz - Mustafa Demiray - Küre Yayınları
Bu eserde, öncelikle, Roma hukukunda doğan ve Kıta Avrupası hukuku üzerinden günümüz Türk hukukuna geçen tabiî/eksik borçların tarihî arkaplanı ve mevcut durumu farklı boyutlarıyla ortaya konuluyor


Uçmağa Varmak Kitabı - Emine Gürsoy Naskali - Kitabevi Yayınları
İnsan hayatı üç önemli geçitten geçer; doğum, evlenme ve ölüm. Ölüm bu geçişlerin en şiddetlisidir. Ölüm etrafında törenler, dini ve batıl inançlar gelişmiştir. Ölümü uzak tutmayı, öleni uğurlamayı ve yad etmeyi, geride kalanları teselli etmeyi amaçlayan ritüeller geleneğin parçası olmuştur. Dil; ölüm gerçeğini çok çeşitli biçimlerde ifade etmiştir. Ölüm; mezar taşları da dahil olmak üzere hemen hemen bütün sanat ve edebiyat eserlerine konu olmuştur.


Etnometodoloji - Alain Coulon - Küre Yayınları
Alain Coulon, bu kitabında etnometodolojinin amaçları ve uygulamalarını inceliyor, alanın gelişiminin özet bir tarihini sunuyor, alan içindeki mevcut, tamamlayıcı temel ilgi konularını gözden geçiriyor ve alanın en etkili bazı araştırma bulgularını sistematik olarak değerlendiriyor.


Yurt Dışındaki Türk Okulları - Aysal Aytaç - Kaynak Kitaplığı
Türk Okullarının açıldığı ülkelerde görev alan "eğitim gönüllerinin" başarılı çalışmaları kısa sürede o ülke insanlarının takdirine de muhatap olmuş ve bu okulların öğrencileri dünya çapında yapılan olimpiyatlarda ülkelerini başarıyla temsil etmişlerdir.


Google Olsa Ne Yapardı - Jeff Jarvis - MediaCat Kitapları
Hiçbir şirket, yönetim ya da kuruluş internet çağında nasıl ayakta kalacağını ve gelişeceğini tam anlamıyla kavrayamıyor. Google dışında. Dolayısıyla, günümüzde karşılaşılan zorluklar karşısında şu soruyu sormak mantıklı görünüyor: Google olsa ne yapardı?


Fütuhat-ı Mekkiyye 12 - İbn Arabi - Litera Yayıncılık
Vahiy Mertebelerinden Birinin Birleştirdiği Üç Sırdan Ayrı iki Sırrın Musevî Mertebeden Bilinmesi. Mülk Hamdinin Mertebesinden Vahyin Tafsili Hakkında iki Sırrın Menzilinin Bilinmesi. Muhammedi Mertebeden, Mağfiret Sırlarından îki Sırrın Menzilinin Bilinmesi


Doğu-Batı İkilemine Dört Bakış - Kaan Durukan - Everest Yayınları
Bu küçük kitapta yer alan Doğu, Batı, Doğulu, Batılı tarzı tüm ifadeleri nüanslı bir şekilde, biraz ihtiyatla, eleştirel bir bakış açısıyla ele almak gerekir, çünkü buradaki ana tez bunlar ve bunlara benzer tanımlamaların ilk bakışta nötr gözükmekle birlikte aslında nötr olmayan, üzerine doğru-yanlış pek çok anlam yüklenmiş, sıklıkla daniteliği metinde ilerledikçe ortaya konacak bir güç ilişkisini belirten kültürel yapılar, kurgular olduklarıdır.


Çekiç Güç’ten Kürt Açılımı’na - Şevket B. Yahnici - Truva Yayınları
CIA, ABD’yi Irak’ta nasıl yanılttı?… · ABD’nin Başkan Adayı Irak sokaklarında gezemedi. Çelebi yanılgısı… · Biz ülkeyi iki sene başbakansızlığa mahkum ettik. Başbakan fiilen yoktu, hukuken de kimse vekalet etmiyordu.


Dil Zekası ( LQ ) - M. Abdullah Yılmaz - Akis Kitap
Kitap, kuru ve klasik bir anlatımın dışına çıkıyor. Önce, dille ilgili genel bilgiler vererek başlıyor yazar. Sonra Dil Zekânızı geliştirmek için kullanabileceğiniz teknikler, akademik bir çalışmanın ötesine geçiyor ve herkesin anlayabileceği bir kolaylıkla sunuluyor okuyucuya. Eserin formatı daha ilk başta gönlümüzü fethediyor.


Sinema: Tarih - Kuram - Eleştiri - Seçil Büker, Y.Gürhan Topçu - Kırmızı Kedi
Sinema yazılarından oluşan bu kitap tarih, kuram ve eleştiriyi bir arada sunuyor. Kimi yazılar, alanla ilgili son tartışmaları yansıtırken, kimileri de yenilerle bağlantı kuruyor.


Zamane - Engin Geçtan - Metis Yayıncılık
Psikiyatrist Engin Geçtan Zamane'de geniş bir zaman aralığında, Türkiye'de yaşanan süreçlere bakıyor, toplumun ve bireylerin değişmesine dair tespitlerde, yorumlarda zaman zaman da önerilerde bulunuyor. Otorite, öfke, sıkışmış kızgınlıklar, persona ve gölge, özerklik, kimlik sorunları, çocuk yalnızlığı gibi konularda söz alırken klinik deneyimlerinden gözlemler de aktaran Geçtan'dan zamane hallerine bilgece bir bakış.


Akıllı Bebeklerin Oynadıkları 365 Oyun - Sheila Ellison, Susan Ferninandi - Pozitif Yayınları
Bebeğinizle yaşadığınız her gün çocuk bakımına, eğitimine, meşguliyetine ve bebeğin ilk deneyimleriyle beraber gelişime özel anlar getirir. Bu her günkü özel anları oluşturmak ve zenginleştirmek için sihirli yöntemlerle dolu olan ‘Akıllı Bebeklerin Oynadığı 365 Oyun’ sizin ve bebeğinizin hayatınızda yalnızca bir kez paylaştığı fırsatları takdir etmenize yardımcı olacak.


Demokrasi: Türkiye Serüveni - İlkay Sunar - Doruk Yayınları
Türkiye’de demokrasinin kuruluş öyküsüne yeniden bakmak, geçirdiği evreleri görebilmek, bugünün Türkiye’sini okuyabilmek için Demokrasi: Türkiye Serüveni kitabında İlkay Sunar, bize özgün bir bakış açısı, temel bir başvuru kaynağı sunuyor.


Cumhuriyet'in Aynası Osmanlı - Vahdettin Engin - Yeditepe Yayınevi
Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarındaki bazı olaylara değinen bu kitaptaki yazılar tamamen hayatın içinden konuları içeriyor. Hortumculuktan cami soygunculuğuna, büyücülükten çöpçatanlığa ve aşk intiharlarına, bütçe açıklarından enflasyona ve işçi grevlerine, futboldan boğa güreşine, İstanbul’un ilk ulaşım araçları ve bunların toplumsal konumundan İstanbul’un çöplerine, tarih boyunca gündemden düşmeyen kadın-erkek çekişmelerine kadar birçok konu kitapta yer alıyor.


Etkili ve Güzel Konuşma Sanatı - Sırrı Er - Hayat Yayıncılık
Sırrı Er’in kitabını okuyanlar iletişim sürecinde bütüncü davranış içinde yer alan dilin, konuşmanın rolünü, yerini öğrenecekler.


Cumhuriyet Öncesinin Perde Arkası - Rıza Nur - Örgün Yayınevi
Çağdaşımız olan bir yazarın “yazma” eserlerinden söz etmek, ilk bakışta şaşırtıcı görünebilir. Fakat Doktor Rıza Nur’un siyasi hayatı ve eserlerinin mahiyeti gözönünde tutulursa, Türkiye dışında hazırlanmış ve belirli bir zamandan sonra okuyuculara sunulması istenmiş olan bu eserlerin niçin yazma halinde bulunduğu kolaylıkla anlaşılır.


Etnometodoloji - Alain Coulon - Küre Yayınları
1960’larda California üniversiteleri kampuslarında doğan Etnometodoloji, diğer sosyoloji akımlarına kıyasla oldukça yenidir. Teorik ve epistemolojik önemi, geleneksel sosyolojik düşünce tarzlarının köklü ihlali olmasından gelir. Bir teori inşasından ziyade bir araştırma perspektifi, yeni bir entelektüel tutumdur; sosyolojide ve insan bilimlerinde yeni bir paradigmatik harita oluşturur. Sosyolojik kültüre katılması, toplumsal düşüncenin genişlemesinde yer alan sosyolojik gelenekte gerçek bir altüst oluşa yol açmıştır.


Haklı Savaş Haksız Savaş - Michael Walzer - Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Son on yılı zehir eden sayısız etnik çatışmaya müdahale edilmesinin veya edilmemesinin ahlaki açılımlarını ele alan önsözüyle birlikte Michael Walzer’ın bu klasikleşmiş çalışması, Atinalıların Melos saldırısından ABD’nin Vietnam’daki katliamına dek tarihten birçok örneği inceliyor; tarihî olaylarda karar makamında bulunan kişiler ile bu olayların kurbanlarının tanıklıklarına başvurarak, savaş ve ahlakın ana meselelerine eğiliyor.


Temizlik Kitabı - Emine Gürsoy Naskali - Kitabevi Yayınları
Temizlik kavramı; zıddı olan pislik kavramı ile birlikte var olabilir ve anlam kazanır; aynen gece ve gündüz, canlı ve cansız kavramlarında olduğu gibi. O sebeple temizlikten söz ederken haliyle pislikten, kirlilikten de söz etmek gerekir.


Senaryo Kitabı - Pana Film - Öktem Başol - Pana Film
Senaryo Kitabı, bine yakın film örneğinden yola çıkarak, senaryo yazmanın kurallarını ve dramatik teknikleri sokaktaki insana ulaştırmayı hedefliyor. Senaryo metnine hakim olma ve iyi bir öykü kurabilme kabiliyeti elbette ki yalnızca kitap okuyarak oluşmaz. Ancak tüm kuralları yıkacağını söyleyen bir sinemacının herşeyden önce neyi yıkacağını çok iyi bilmesi gerekir. Bu kitabın öncelikli işlevi, bu konudaki kafa karışıklığını gidermek ve iyi bir öykünün hangi kriterlere göre yorumlanabileceği konusunda sinemaseverlere yardımcı olmaktır.


Kadın Ve Bedeni - Altan Kar, Yasemin İnceoğlu - Ayrıntı Yayınları
Güzellik kavramı insanoğlunun yolculuğuna paralel olarak, bir dönem tinsel çalışmalarda kendine yer bulurken, başka bir dönemde ise nerdeyse matematiksel formüllere indirgenmiştir. Güzellik, aslında bir anlamda, insanın estetik tarihinin ve bu tarihsel süreç içinde “estetik bir obje olarak insan bedeninin” incelenmesidir.

Hobart Paşa'nın Anıları - Kansu Şarman - İş Bankası Yayınları

Ebedi uykusuna İstanbul’da yatmış İngiliz asıllı bir Osmanlı paşası: Hobart Paşa…1869 Girit İsyanı’nı bastırmış, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nın Karadeniz Cephesi’nde boşa giden başarılar kazanmış bir asker…

Edebiyat:

Ruh Ve Yürek - Maeve Binchy - Doğan Kitap
Dokunaklı hikâyelerin usta yazarından sıcacık bir roman…Doktor Clara Casey için bundan daha kötü bir zamanlama olamazdı. Kocasından ayrıldığı sırada ve iki kızının sorunlarıyla boğuşurken aldığı iş teklifi, tüm özel sorunlarını rafa kaldırmasını gerektiriyordu. Sıfırdan kurduğu kalp kliniği tüm zamanını ve enerjisini alsa da, kendisi ve çevresindekiler için yepyeni, umut dolu bir başlangıç olabilir miydi?


Hareket İblisi - Stefan Grabinski - Okuyan Us Yayınları
Hayalet trenler, trenlerde bambaşka biri haline gelen yolcular, yalnızca “ileri” gitmekten hoşlanan çılgın makinistler…
Raylar üzerine kurulmuş bir dünyada geçen tekinsiz öyküler…


Bu Kenttir Gidip Gideceğin Yer - Konstantinos Kavafis - Can Yayınları
Neredeyse üç kuşağın okuduğu, Kavafis'in Barbarları Beklerken adlı seçme şiirler toplamının 10. basımını, yeni çeviriler eklenmiş, gözden geçirilmiş biçimiyle, Bu Kenttir Gidip Gideceğin Yer adıyla yayımlamaktan kıvanç duyuyoruz.


Karanlığa Dokunmak - Karen Change - Pegasus Yayıncılık
Cassandra Palmer geleceği görebilmekte ve ruhlarla iletişim kurabilmektedir; yetenekleri onu ölümlülere ve ölümsüzlere karşı çekici yapmaktadır. Ölülerin hayaletleri genellikle tehlikeli değillerdir; sevdikleri şey konuşmak… Hem de çok konuşmaktır.


Genç Osman - Lütfi Parlak - Popüler Kitaplar
Genç Osman akıncılarıyla birlikte surun dibinde beklerken bir gürültü ile meydan karardı, burçlar sarsıldı. Kale cephaneliği ateş alıp patlamış; toz-toprak uçuşup havayı kaplamıştı. Genç Osman ve arkadaşları, toz bulutunun içinde kaybolmuşlardı. Gözleri kararan padişah: -"Eyvah!" diye bağırdı.


Aşkın Sanal Halleri - Canan Tan - Altın Kitaplar
Vakt-i zamanında, “Aldanma ki şair sözü elbette yalandır!” diyen Fuzûlî, günümüzde yaşasa, “Aldanma ki sanal aşklar elbette yalandır!” mı derdi? Yoksa, “Aşk aşktır!” diyerek, gerçek ya da sanal tüm sevdalıların önüne mi sererdi dizelerini?...


Ya Sen Olmasaydın - Bir Genç Kızın Gizli Defteri 9 - İpek Ongun - Epsilon Yayınevi
Aysun, yaz tatili için Almanya dan Türkiye ye gelirken, çelişkili duygular içindeydi. Üstelik kendi arzusuyla değil, babasının zorlamasıyla gerçekleşiyordu bu gezi. Kuzeni Özgür ve eşi Serra'yla anlaşabilecek miydi? Ya Furkan? O ne olacaktı?


Oğlumun Öyküsü - Nadine Gordimer - Can Yayınları
Oğlumun Öyküsü, Nobel ödülü sahibi Nadine Gordimer'in yazarlık tarihçesindeki önemli bir dönüm noktasıdır. Önceki kitaplarında Gordimer ırk ayrımının şiddetle yaşandığı, ırkçılığa karşı insanüstü bir direncin sürdürüldüğü Güney Afrika'daki beyazların yaşam tarzını, kara derililere yaptıkları zulmü beyazların ağzından yazmıştı. Oğlumun Öyküsü'ndeyse hem beyazlarla siyahları ayıran somut sınırı aşarak siyahların yaşam koşullarını irdeliyor, hem de romanı siyahların ağzından, onların bakış açısıyla aktarıyor.


Sayfiyede - Anton Çehov - Can Yayınları
Dünyanın en büyük oyun yazarlarından Anton Çehov, özellikle oyunlarındaki karakterlerin kişiliklerini çizerken, duygu ve düşünce yapılarını yansıtırken gösterdiği ustalıkla tanınır. Çehov'un bu üstün yeteneği, insanların kişiliklerini birkaç cümleyle aynı güçte ifade edebildiği öykülerinde de görülür. Sayfiyede, yazarın bu tarzını örnekleyen öykülerden oluşuyor. Kitapta yer alan otuz beş öykü, yalnızca otuz beş olayı ve yüze yakın karakteri aktarmakla kalmıyor.


Kayıp İncil - Osman Aysu - İnkılap Kitabevi
Doğu'da uzak bir köyün sırtlarındayız. Sarp kayalıkların ve uzak dağ yollarının ardında henüz kimselerin farkında olmadığı, fakat çok yakında dünyadaki tüm dengeleri değiştirecek, yaşanan çağı yeni bir boyutla alevlendirecek bir kavganın mücadelesi veriliyor; en son Süryani Kadim Cemaatleri'nin elinde bulunan ve 1860'larda aniden ortadan kaybolan, yepyeni bir İncil'in kavgası…


Yüz Gün - Lukas Barfuss - Metis Yayıncılık
İsviçreli yazar Lukas Bärfuss, 1994'te Ruanda'da sekiz yüz bin kişinin ölümüne yol açan ve Batılı ülkelerin seyirci kaldığı katliamı anlatıyor Yüz Gün'de. Her türlü ırkçılık ve adaletsizliğe tepki göstermeye çalışan David, bu hislerle, Ruanda'da otuz yıldır faaliyet gösteren İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı'na katılarak ülkenin başkenti Kigali'ye gelir.


Birbirimize Söyleyemediğimiz Onca Şey - Marc Levy - Can Yayınları
Düğününden birkaç gün önce, Julia babasının sekreterinden bir telefon alır. Önemli bir iş adamı olan babası Anthony Walsh törene katılamayacaktır. Her zaman mesafeli ve sorunlu bir ilişkileri olduğundan, Julia bu habere pek de şaşırmaz, ancak bu kez babasının mazereti haklıdır: Anthony Walsh ölmüştür.


Prelüd – Bir Şairin Zihinsel Gelişimi - William Wordsworth - Yapı Kredi Yayınları
William Wordsworth, 18. yüzyıl sonlarında başlayıp 19. yüzyıla uzanan Romantizm akımının en önemli şairlerindendir. Asıl önemli ürünlerini kırk yaşından önce vermişse de son yıllarına kadar yazmaya devam etmiş ve 1850 yılında kraliyet şairi olarak ölmüştür. Prelüd kendine has özellikleriyle yapıtları arasında ayrı bir yer tutar.


Ayın Çağırdıkları - Patricia Briggs - Epsilon Yayınevi
Mercedes Thompson serisinin ilk kitabı doğaüstü olayları konu alan sürükleyici kurgusuyla okurlarını büyüleyecek!


Lancelot - Walker Percy - Ayrıntı Yayınları
Walker Percy, kurgu ve kurgu olmayan dokuz kitabın yazarı. National Book Award da dâhil olmak üzere birçok ödül aldı ve çağdaş Amerikalı yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul ediliyor.


Gizli Ortaklık - Patricia Cornwell - Altın Kitaplar
Massachusetts eyaleti dedektiflerinden Win Garano'ya zorlu bir görev verilir. Genç bir kadın olan görme engelli Janie Brolin 1962 yılında tecavüze uğramış ve ölüme terk edilmiştir. Katilin Boston Canavarı olduğu tahmin edilmektedir.

Haber7


Genel Yorumum: Güzel bir çalışma olmuş. Köprüleri ise detaylı incelemeniz için kaldırmadım. :)
 

kayıp kuşak

Profesör
Katılım
27 Kasım 2009
Mesajlar
3,275
Reaksiyon puanı
33
Puanları
0
Teşekkürler Smıley ''Ejderha Dövmeli Kızı göremiyorum çok satanlar listesinde çoğu listede birinci sırada görünüyordu :) Patricia Cornwell in Yeni kitabı çıkmasına sevindim ''Sinek'' den sonra yeni bir kitabını sabırsızlıkla bekliyordum Osman Aysu ya gelince seviyesi belli bir yazar ne yazdığını hepimiz görüyoruz Küçümsenen Ruth Rendell Osman Aysu ya göre çok çok iyi bir yazar :) (Bir hayranı olarak ben kefilim)
 
Üst