En Çok Program Destekleyen Linux?

Bu konuyu okuyanlar

41ph337h4

Doçent
Reaksiyon puanı
579
Üstelik hepsinde derleme olayı var. Herhangi bir dağıtımı kur, sıkıntı yaşamazsın.

Son düzenleme:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Debian 10 Buster ve bunun üzerine inşa edilmiş dağıtımlar diye biliyorum.

Bu dağıtımlar;
Ubuntu,
-Alt dağıtım Elementary Os,
-Alt dağıtım Ubuntu DDE,
-Alt dağıtım POP_OS!,
Deepin Os.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
debian tabanlı ve exe emülatörü olan dağıtımlar. exe emülatörünü ayrıca kurabilirsiniz istediğiniz dağıtıma

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,909
Birçok linux denedim 5 gün arka arkaya. En çok program desteği Linux MX'te olduğuna emin olabilirsin.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Debian'ın kendisini kullanmakla onu taban alan bir sistemin paketleri aynı değil yalnız. O yüzden illa Debian tabanlı bir şey istiyorum diyorsan Debian'ın kendisini kullanmak daha mantıklı olur ama en çok program destekleyenden ziyade hangisi sana hitap ediyor bu önemli. En çok paket bu Linux'ta var diye en iyi olacak diye bir şey yok. Linux'ta en iyi yoktur zaten. Kullandığımız belirli yazılımlar var ve artık her dağıtımda aşağı yukarı erişebiliyoruz. Debian taa 1996'da ilk sürümünü çıkarmış bir dağıtım bırakında en fazla pakete sahip olsun :)

Linux dağıtımı seçilirken ilk bakılacak şey kernel ve boot etme süresi aslında. Donanım düzgün çalışmıyorsa ki genelde Linux'ta problem çıkartan Pulseaudio sürümü yani ses, grafik kartı ve wi-fi oluyor bazen de yazıcılar diyebiliriz. Yani donanım düzgün çalışmıyorsa isterse herşeye sahip olsun bi anlamı yok.

ArdaKC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
en çok driver ve program destekleyen linux sürümü hangisidir?
Çok destek sunan veya az destek sunan dağıtım diye birşey yok diye biliyorum.
Fakat büyük depolara sahip dağıtımlar var arch tabanlı dağıtımlar gerçekten büyük bir depoya sahiptir ve aur'da baya fazladan şeyler var eğer pacman -s yay kurup yay -s yazarak aur deposundan indirme yapabiliyorsunuz.

Ubuntu depolarıda gayet geniştir tavsiye ederim debian tabanlı dağıtım olarak linux mint kullanabilirsiniz.

Arch tabanlı dağıtım için manjaro linux önerebilirim.

su_acayip_kisi

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Çok destek sunan veya az destek sunan dağıtım diye birşey yok diye biliyorum.
Fakat büyük depolara sahip dağıtımlar var arch tabanlı dağıtımlar gerçekten büyük bir depoya sahiptir ve aur'da baya fazladan şeyler var eğer pacman -s yay kurup yay -s yazarak aur deposundan indirme yapabiliyorsunuz.

Ubuntu depolarıda gayet geniştir tavsiye ederim debian tabanlı dağıtım olarak linux mint kullanabilirsiniz.

Arch tabanlı dağıtım için manjaro linux önerebilirim.
diğer arkadaşlar debian tabanlı bütün dağıtımlar dedi. arch linux da debian tabanlı değil, yani arch linuxlara kurduğumuzu debianlılara kuramıyoz mu
Mesaj otomatik birleştirildi:

mx linux çok güzel de onu kullancam

ArdaKC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
@su_acayip_kisi, Kurabiliyorsunuz ama deb türü dosyaları kuramıyorsunuz zaten debian da olan paketlerin hepsi arch tabanlı dağıtımlar da aur ve kendi deposun da olur zaten ihtiyacın olabilecek herşey çok dert olmuyor yani.

MX Linux debian tabanlı ve debian da olan paketler vardır orada beğendiğin dağıtımı kullan. :)