En çok namus bekçiliği yapanların en namussuz çıkmaları

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Şimdi buraya çeşit türlü hadisler atanlara bir sorum var. İyi güzel biz günah işliyoruz diye uyarı olarak depremler gönderiliyor ama ne garip ki şöyle bir hadis de var: "Suda boğulan, yangında ölen, duvar ve enkaz altında kalarak ölen, şehittir." E ben şimdi her türlü günahı işleyeceğim ve sonra enkaz altında ölecek, şehit olup cennete gideceğim. Burada bir mantık hatası yok mu sizce de? Alay olsun diye sormuyorum gerçekten mantıklı bir açıklamasını bekliyorum bilenlerden.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
"Depremi dinle bağdaştıranlar" gibi çok spesifik bir alt küme belirttim, kuşkuya yer bırakmayan çok açık bir ifade . Zan altında hissetmesi gereken kişiler de bunlar olmalı haliyle.

bir de zan altında bırakmak demek birini yapmadığı bir eylemle itham etmek demek. ben tüm forum demedim, şu dinin mensupları demedim, depremi dinle bağdaştıranlar diye özellikle altını çizdim.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Şimdi buraya çeşit türlü hadisler atanlara bir sorum var. İyi güzel biz günah işliyoruz diye uyarı olarak depremler gönderiliyor ama ne garip ki şöyle bir hadis de var: "Suda boğulan, yangında ölen, duvar ve enkaz altında kalarak ölen, şehittir." E ben şimdi her türlü günahı işleyeceğim ve sonra enkaz altında ölecek, şehit olup cennete gideceğim. Burada bir mantık hatası yok mu sizce de? Alay olsun diye sormuyorum gerçekten mantıklı bir açıklamasını bekliyorum bilenlerden.

Üç türlü şehit vardır:
1- Tam şehit,
Savaşta düşman, barışta eşkıya tarafından öldürülenler, tam şehit olur.

2- Dünya şehidi,
Bunlar münafıklardır. Bunların kalblerinde bulunan nifak emaresini sadece Cenâb-ı Hak bildiği için, dünya itibariyle şehid muamelesi yapılır. Çünkü bunlar, dış görünüşleri itibariyle Müslümanlardırlar, fakat kalbleri itibariyle kâfir

3- Ahiret şehidi.
Dünya itibariyle şehid sayılmayan, yani, yıkanıp kefenlenmiş olarak gömülen, fakat âhirette şehid muamelesi gören kimselere denir.

İşte burada önemli husus 2 veya 3ten hangisi olduğunu sadece yaradanın bilmesi. Biz bu dünyada savaşta ölenlere şehit derken doğal afetten ölenlere de diyoruz ama 2. veya 3.den hangisine ait olduklarını bilmiyoruz.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Keşke o yorum daha açık yazılsaydı ya da diyen kişinin yorumu alıntılanarak cevap verilseydi yanlış anlaşılma olmazdı. Emin olun yapılan yorumunuzu okuyan 10 kişiden en az 8i bu yorumu konu başlığına ithafen yazıldığını düşünür.

Ben hala neresinin yanlış anlaşıldığını idrak edemiyorum zaten. Matematik formulü gibi apaçık bir mantık örgüsüyle son noktasına kadar anlattım tekrardan. Mesajımı gören bunu konu başlığına değil alıntıladığım mesaja ithafen yazdığımı düşünür. Alıntıladığım mesaj mı görünmüyor nedir.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Keşke o yorum daha açık yazılsaydı ya da diyen kişinin yorumu alıntılanarak cevap verilseydi yanlış anlaşılma olmazdı. Emin olun yapılan yorumunuzu okuyan 10 kişiden en az 8i bu yorumu konu başlığına ithafen yazıldığını düşünür.

hah pc'ye geçtim, rahat rahat yapıştırabilirim :D

asa.png

bunu okuyan herhangi biri mesajımı konu başlığına değil alıntıladığım mesajdaki içeriğe ithafen yazdığımı düşünür. yazdığımı nasıl konu başlığına mal edebildin bilemiyorum. ya öncesini okumadın ya da alıntıladığımı okumadın.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Her kötü olaya bu kim ki diyorsunuz ama maalesef ülkemizde yaşayan bir mahluk bu adam

Anlatmaya çalıştığımda tamda bu. Bu mahluklar bitmeyecek. Böyle irdeleyerek boşu boşuna kendinize dert ediniyorsunuz diyorum bu adamları bende.

Ayrıca konu içinde çoğu kişide bu adamda bağımsız başka konularda şeyler yazıyor diğeride o başka konuda yazılana kendince cevap veriyor flan.

Madem konu din ile alakalı değil neden altına bu tarz yorumlar geliyor o zaman ?

1604312873813.png

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
İslam 1500 yıllık bir miras insanlara. Bu soruna eminim sen şehit sayılırsın deyip kendince mantıklı açıklamalar yapanlar da olacaktır bilgili insanlardan, aynı şekilde sen bunca günahı işlediğin için, kalben müslüman hissetmediğin için şehit sayılmazsın diyenler de çıkacaktır.

Miras 1500 yıllık olunca evriliyor, çevriliyor. Her ne kadar Kuran tektir öğrenmek isteyen oraya bakmalıdır diye düşünenler olsa da günümüzde bu dini hakkınca yaşayanlar parmakla sayılabilecek kadar az olduğunu düşünüyorum.

Kimseye buna inanmalısın gerçek budur diyecek hadde sahip değilim ama benim düşüncem islam günümüz şartlarında, küresel dünyada hiçbir devletçe tam olarak uygulanamaz. Hepimiz faizli borç batağındayken, kredi kartımız olmadan evden dışarı adım atamıyorken, bir ev, bir araba almak için banka banka dolaşıp kredi başvurusu yapıyorken, yediğimiz fabrika çıkışlı kırmızı beyaz etlerin helal kesim mi değil mi bilmeden biz gözlerimizi zinaya, islam ahlakının uygulanmamasına çeviriyoruz ve İzmir'e olan depremin bununla alakalı olduğunu söylüyoruz.

Sormak istiyorum madem ki deprem Allahın yoldan çıkanlara hadlerini bildirmek için yaptığı bir cezalandırma, neden bütün dünya olarak faiz yiyerek, dini işimize geldiği gibi eğip bükerek yaşayan bizlerin başına bela vermiyor yaratıcı?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bir adamın yaptıkları üzerinden adama değil de dine saldıranları görünce üzülüyorum. Adam sapıklık yapıyorsa bunun dinle ne alakası var? Gidin adama çatın.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Şöyle insanları dönüp dolaşıp nerden buluyorsunuz ?

Sizde AĞACA BAKMAKTAN ORMANI GÖREMEME SORUNU VAR...

Bu adam kim ki bizi veya dinimizi veya Türk milletini ne bağlar ? Böyle insanlar tarih boyunca oldu bundan sonrada olacak. Neden Referans alınır neden tiye alınır ki ?
Ormanın içerisindeki ağaçların neredeyse yarısı bu zihniyete yakındır zaten. Bu ülkenin halkı birbirinin zayıflıklarından beslenen bir halk maalesef.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ormanın içerisindeki ağaçların neredeyse yarısı bu zihniyete yakındır zaten. Bu ülkenin halkı birbirinin zayıflıklarından beslenen bir halk maalesef.

Tek tek bak bu ağaç çürük bu ağaç yamuk bu ağaç çılız diyerek elimize ne geçecek ? Ben diyorum ki Ormana bakalım. Ne güzel yeşillik güzellik diyelim.

Ama orada ki bir çürük ağacı çekip bütün ORMAN KÖTÜ. Müslümanlar şöyle yok diğerleri böyle İzmirli'ler alkolik zina yapıyorlar ondan oldu diye ayrışmanın zıtlaşmanın kinlenmenin ne alemi var ? Bu konuların altında kesin 1 tane akıllı çıkıyor. Müslümanlık buysa ben Müslüman değilime getiriyor konuyu sonra...Veya Müslüman mı o zaman cahil saf geri kafalı bunlara geliyor konu. Gerek yok diyorum bende.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Tek tek bak bu ağaç çürük bu ağaç yamuk bu ağaç çılız diyerek elimize ne geçecek ? Ben diyorum ki Ormana bakalım. Ne güzel yeşillik güzellik diyelim.

Ama orada ki bir çürük ağacı çekip bütün ORMAN KÖTÜ. Müslümanlar şöyle yok diğerleri böyle İzmirli'ler alkolik zina yapıyorlar ondan oldu diye ayrışmanın zıtlaşmanın kinlenmenin ne alemi var ? Bu konuların altında kesin 1 tane akıllı çıkıyor. Müslümanlık buysa ben Müslüman değilime getiriyor konuyu sonra...Veya Müslüman mı o zaman cahil saf geri kafalı bunlara geliyor konu. Gerek yok diyorum bende.
Tek tek bakmaya gerek yok diyorum bende zaten. İnsanların çoğu direkt kötü demiyorum ama kötülüğe sebep olan ana etkenlerden birisi de cahilliktir ve bizim ülkemiz büyük oranda cahil maalesef. En fenası da okumuş cahillerdir. Onların sayısı da azımsanacak gibi değil. Yoksa tek tek birilerini ön plana çıkarmaya gerek yok bence de.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Değerli üyedaş, ben üzerime alınmadan edemeyeceğim :) Ama benden bahsediyorsan eğer yazımı okumuş olman gerekirdi... Yazımın tamamında dikkat edersen iyi olsun kötü olsun çeşitli sebepler veya hikmetler dolasıyla herkes imtihana veya cezaya tabi tutulabiliyor. Bu ayrıntılı bir konudur. Bahsettiğin hadis ile ilgili şu bilgileri vereyim; Öncelikle o kişinin iman etmiş olması ve Şehitlik makamını arzulaması gerekir ve o kişi doğal olarak günah da işlemiş olabilir fakat Allah tabi tutulduğu imtihanlara sebep onun derecesini yükseltmek ve katında şerefli bir mertebeye yükseltmek istediğinde bu böyledir...

‘Yüce Allah kainatı bir imtihan vesilesi olarak yartattı. Tabi bu imtihanda Kuran-ı Kerim ‘Mallarınızla ve canlarınızla deneneceksiniz’ diyor.. Peygamberimiz zamanında da depremlerin olduğunu biliyoruz. Bu durumlarda dua felaketleri bertaraf ediyor. Gelecek felaketlere karşı bir kalkandır.. Dinimizde, insanın üstesinden gelemeyeceği afetlerde ölenlerin imanlı olmak şartıyla şehit sayılırlar. Büyük alimler, bu gibi 'felaketlerde yitirilen mallar birer sadakadır, yitirilen canlar birer şehittir’ demiştirler.(Alıntıdır)

Yani mantık hatası kesinlikle yoktur, akıl çok büyük bir nimettir. :)

İnsanların isyandan vazgeçmesi için ilahi bir ikaz olan depremden ibret alınmalıdır. Sel, deprem, kuraklık gibi, ilahi musibetlerin ara sıra zuhur edişi, Allahü teâlânın sonsuz nimetlerine, lütuf ve ihsanına karşı isyanda olanları ikaz mahiyetindedir. Hiçbir nimet ve felaket sebepsiz değildir. Düşünebilenler için nice hikmetleri vardır. Günahların affına sebep olduğu gibi başka hikmetleri de vardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ümmetim için depremler günahlarına kefaret olur.) [Hakim]

(Allahü teâlâ, depremleri iyilere öğüt, müminlere rahmet, kâfirlere ise azap kılar.) [İ.Asakir]

Bela genelde umumi olarak gelir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Günahlar açıktan işlenince, iyi kötü herkes genel bir azaba maruz kalır.) [Taberani]

(Eski milletlerden bir kısmına deprem ile azap yapıldı. İyiler de helak oldu. Çünkü günah işlenirken susmuşlar, önlememişlerdi.)
[Taberani]

(Allahü teâlâ, bir meleğe, bir beldeyi yıkmasını emreder. O melek, bu beldede hiç günah işlemeyen bir zatın da olduğunu bildirince, Cenab-ı Hak, "Belde halkı ile onu da alt üst et! Çünkü o zat, günah işleyenlere yüzünü ekşitmemiştir" buyurdu.) [Beyheki]

Peygamber efendimize, (İçinde iyilerin de bulunduğu bir ülke helak olur mu?) dendi. Cevabında, (Evet günah işlenirken, iyiler sükut ederse, hepsi helak olur) buyurdu. (Bezzar)

Derecelerin yükselmesi gibi sebepler hariç, suçsuz kimseye bela gelmiyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Kimseye buna inanmalısın gerçek budur diyecek hadde sahip değilim ama benim düşüncem islam günümüz şartlarında, küresel dünyada hiçbir devletçe tam olarak uygulanamaz. Hepimiz faizli borç batağındayken, kredi kartımız olmadan evden dışarı adım atamıyorken, bir ev, bir araba almak için banka banka dolaşıp kredi başvurusu yapıyorken, yediğimiz fabrika çıkışlı kırmızı beyaz etlerin helal kesim mi değil mi bilmeden biz gözlerimizi zinaya, islam ahlakının uygulanmamasına çeviriyoruz ve İzmir'e olan depremin bununla alakalı olduğunu söylüyoruz.

Sormak istiyorum madem ki deprem Allahın yoldan çıkanlara hadlerini bildirmek için yaptığı bir cezalandırma, neden bütün dünya olarak faiz yiyerek, dini işimize geldiği gibi eğip bükerek yaşayan bizlerin başına bela vermiyor yaratıcı?
Giriş güzel, gelişme şöyle böyle ama finalde puff. Yaratıcıyı vefasından, affediciliğinden mi sorguluyorsun şuan sonuç olarak ? Dönüyorsa dünya, yazıldıysa kader döndüren belki 15 yaşındaki bir çocuğun saflığıdır, belkide bir imam'ın dua'sı. Allahın takdirini kim bilebilir ki ?

Arabam yok, taksiye biniyorum. Alacağım ne varsa bin defa düşünüyorum ve kesinlikle nakit ödüyorum. Cebindeki iğneden, iplikten, taraktan hesap sorulan biri varken niye fazlasını istiyorum diye kendime soruyorum. Siz niye kart kullanarak dışarıya çıkıyorsunuz ? Ben param yoksa en yakın arkadaşıma minnet etmem, onu düşünürüm gururumu düşünürüm. Siz bunca şeyi pekte güzel biliyorken niye faizcilerin sisteminde k.kartı kullanarak sistemin devam etmesini sağlıyorsunuz ? Fabrika çıkışlı etleri bir kenarıya koy kestiğin kurbanın nasıl kesildiğini görüyor musun ? Tabi kesiyorsan eğer.. Kasaptan komşun akraban gelecek diye aldığın etin veya ? Yahu çarşıda yediğin et mamülleri ne durumda ? Herşeyi geçtim ya rezil halde olan üretim sistemimiz ? Hiçbir üründe domuz eti olmadığının garantisi ? Hangisini net görüyorsun biliyorsun ? Bunca detayı görebilip düşünebiliyorken kafasına garip takkeler takan, ağzında lafı geveleyip bolca konuşan birinin dediği iki kelime mi dokunuyor size ? Pardon ama demek ki siz yobazların haksız ithamlarını bile hak ediyorsunuz demektir bu.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim(sana değil üstüne alınma sn alpsadik);
Namus bekçiliği yapmadan önce her daim kendine bakacaksın. Her koyun kendi bacağından asılır.
İt sokak sokak gezer, karıştırmadık çöp, koşturmadık yol bırakmaz. Sıcak odandan çıkıp ite gocunmanın ne manası var ?

Son düzenleme:

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Giriş güzel, gelişme şöyle böyle ama finalde puff. Yaratıcıyı vefasından, affediciliğinden mi sorguluyorsun şuan sonuç olarak ? Dönüyorsa dünya, yazıldıysa kader döndüren belki 15 yaşındaki bir çocuğun saflığıdır, belkide bir imam'ın dua'sı. Allahın takdirini kim bilebilir ki ?

Arabam yok, taksiye biniyorum. Alacağım ne varsa bin defa düşünüyorum ve kesinlikle nakit ödüyorum. Cebindeki iğneden, iplikten, taraktan hesap sorulan biri varken niye fazlasını istiyorum diye kendime soruyorum. Siz niye kart kullanarak dışarıya çıkıyorsunuz ? Ben param yoksa en yakın arkadaşıma minnet etmem, onu düşünürüm gururumu düşünürüm. Siz bunca şeyi pekte güzel biliyorken niye faizcilerin sisteminde k.kartı kullanarak sistemin devam etmesini sağlıyorsunuz ? Fabrika çıkışlı etleri bir kenarıya koy kestiğin kurbanın nasıl kesildiğini görüyor musun ? Tabi kesiyorsan eğer.. Kasaptan komşun akraban gelecek diye aldığın etin veya ? Bunca detayı görebilip düşünebiliyorken kafasına garip takkeler takan, ağzında lafı geveleyip bolca konuşan birinin dediği iki kelime mi dokunuyor size ? Pardon ama demek ki siz yobazların haksız ithamlarını bile hak ediyorsunuz demektir bu.
"Her ne kadar Kuran tektir öğrenmek isteyen oraya bakmalıdır diye düşünenler olsa da günümüzde bu dini hakkınca yaşayanlar parmakla sayılabilecek kadar az olduğunu düşünüyorum." derken tam olarak anlattıklarınızı kastediyordum. Yaşayabiliyorsanız ne mutlu size. Aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Yazının sonunda neye çıkıştığınızı anlayamadım sadece. Kurban konusunda zaten ben de özellikle fabrika çıkışlı diyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sümerler 5 bin yıl önce depremin fay kırılması ile olduğunu bulmuş ama bazı gerzekler ne diyor? onlar yüzünden çocuklar ateist oluyorlar...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Çünkü insan karşısındakinde kendi kötü düşüncelerini ve korkularını arar.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
bu insanlar genelde bgöyle çıkar
Bu şekilde namus bekçiliği yaparak konuşan kişilerin hep böyle çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

ben şöyle dinine sadık insanım ayağına yatarlar sonuç bu. ama hepsi böyle değil yanlış anlaşılmasın

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
bu insanlar genelde bgöyle çıkar

Mesaj otomatik birleştirildi:

ben şöyle dinine sadık insanım ayağına yatarlar sonuç bu. ama hepsi böyle değil yanlış anlaşılmasın
Göstere göstere şov yapanlar ve başkalarını yargılayanlar maalesef genelde böyle çıkıyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
"Her ne kadar Kuran tektir öğrenmek isteyen oraya bakmalıdır diye düşünenler olsa da günümüzde bu dini hakkınca yaşayanlar parmakla sayılabilecek kadar az olduğunu düşünüyorum." derken tam olarak anlattıklarınızı kastediyordum. Yaşayabiliyorsanız ne mutlu size. Aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Yazının sonunda neye çıkıştığınızı anlayamadım sadece. Kurban konusunda zaten ben de özellikle fabrika çıkışlı diyorum.
Bunca günah işleniyor "yaratıcı" diye tebliğ ettiğiniz niye yok etmiyor gibisine vefasına, bağışlayıcılığına yönelik sorgunuza çıkıştım.

Buradaki "it" kimler oluyor tam olarak
Yapma dilara, algılarının açık olması lazım. Namussuz diye tebliğ ettiğin kişilere sallıyorum, yanlış yere dikkat veriyorsun.