'En büyük Türk düşmanı Osmanlı'

Bu konuyu okuyanlar

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
'En büyük Türk düşmanı Osmanlı'

Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kaptan Kaptangil, “Üniversite ve Türkiye” konulu konferansında Osmanlı’nın en büyük Türk düşmanı olduğunu iddia etti.

Niğde Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen “Üniversite ve Türkiye” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kaptan Kaptangil, ecdad düşmanlığına soyundu.

Çağ açıp çağ kapatan bir cihan devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nu yerden yere vuran Kaptangil, tarihte Osmanlı’nın ‘sanayi devrimini’ ıskaladığını ileri sürerek, Türkleri Osmanlı Devleti’nin boyunduruğu altında yaşayan etnik bir grup olarak tarif etti. Kaptangil, “Biz Osmanlı’nın boyunduruğundaydık, onların içerisinde yaşayan bir etnik grup olarak kendimizi Osmanlılara bağlıyoruz. Aslında Osmanlı, Türklerin en büyük düşmanıdır” diye konuştu.

Kaptangil’in Derbent Kültür Merkezi’ndeki konferansını Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hamza Uygun, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Üçer, akademisyenler ve öğrenciler tepkisiz dinledi. Prof.Dr. Kaptan Kaptangil, konferansında eğitim kurumlarını üçe ayırdı. Bu kurumların birincisinin mesleki eğitim ile ilgili kurumlar olduğunu, ikincisinin din eğitimi ile ilgili medreseler, üçüncüsünün de üniversiteler olduğunu anlatan Kaptangil, “Meslek eğitimi, usta çırak ilişkisidir. Usta çırağını yanına alır, ona mesleğin inceliklerini öğretir. O da bu meslek incelikleri içerisinde mesleğini öğrenir. Medreseler ise, din eğitimi üzerine kurulmuştur. Önceden Meslek eğitimi ve medrese eğitimi vardı. Osmanlılardan önce de vardı. Medreseler Selçuklular zamanında kurulmuştu. En gelişmişi Bağdat’ta kurulmuş medresedir. Medreseler insanların uhrevi konularda bu dünyada yapması gereken işleri ortaya koyar. İyimserdir. Üniversiteler ise, daha sonra ortaya çıkmıştır. Medreseler ilimseldir, üniversiteler ise bilimseldir” dedi.

OSMANLI SANAYİ DEVRİMİNİ ISKALADI

Tarih boyunca insanlığın en büyük anlaşmazlıklarının din konusunda çıktığını, Avrupa’da üniversitelerin kurulması ile başlayan fen alanındaki gelişmeler sonucu sanayi ve teknoloji devriminin ortaya çıktığını anlatan Prof.Dr. Kaptangil, buradan sonra Osmanlı Devleti’ne yüklendi. Kaptangil, “Biz o zaman sanayi devrimini ıskalamışız. Aslında Osmanlılardan bahsediyorum, biz derken evvelden biz, Osmanlı’nın boyunduruğundaydık. Onların içerisinde yaşayan bir etnik grup olarak kendimizi Osmanlılara bağlıyoruz. Aslında Osmanlı, Türklerin en büyük düşmanıdır. Onların boyunduruğu altında yaşamışız. Osmanlı sanayi devrimini ıskalamış, çünkü müspet ilime sahip olamamış, kendini geliştirememiş, medreselerde eğitim yapılıyor. Üniversitelerin aklı kullanmasına karşılar. Kuran-ı Kerim’in dışındaki şeyler lüzumsuzdur düşüncesi vardır” iddiasında bulundu.

Kaynak İçin Burdan

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Nihayet çizgiler keskinleşiyor. Devamı gelecek.
Nitekim Osmanlı bir "basamak", nihai hedef değil.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
osmanlı türk düşmanı diyen kişi(ler) yakında islamiyet içinde bişeyler derler.bende bu varlıklara içimden sarfettiğim şeyleri forumda yazarım :) .
nekadar kafasız insanlar var yaa :( ...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
yer6 dedi ki:
osmanlı türk düşmanı diyen kişi(ler) yakında islamiyet içinde bişeyler derler.bende bu varlıklara içimden sarfettiğim şeyleri forumda yazarım :) .

Osmanlı bir adım. Daha önemli olan sonraki adım.
Türk halkı büyük oyunlarla uyutuldu şimdiye kadar.
Ve bu oyunların hepsi adım adım oynandı.
Şimdi de son oyunlarının bir adımını oynuyorlar.

Ama bu iyi haber; çünkü taraflar belli oluyor.
Çizgiler keskinleşiyor ve kimin kimin olduğu ortaya çıkıyor.

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Türkleri dünyaya tanıtan osmanlı değilmi?

amisos61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunlar Türk ismi kullanırlar ama Türkede,Müslümana da düşmandırlar.Düşmanlıklarını da bu şekilde dile getirirler.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Arkadaşlar, saldırılar sizi yanıltıp ters köşeye yatırmasın.
Osmanlı'nın onlarca hatası var geçmişte bu bir gerçek.
Teknik ve teknolojiyi çok geriden takip etmeleri, dini hurafeleştirmeleri, İslam'ı yaymak adına sağa sola asker çıkartıp savaş ilan etmeleri gibi ölümcül hataları var, laf söyletmeyelim derken bunları da görmezden gelmeyelim.

Şimdi de Osmanlı'ya söylenenler Osmanlı'nın şahsında İslam için söyleniyor. Eğer Osmanlı İslam'ın şanını korusaydı kimse böyle ithamlarda bulunamazdı. Yani Osmanlı bahane, asıl düşman İslam. O halde İslam'ı nereye getirdiğimize bakalım çamur atanlara laf yetiştirmeden önce.

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Elmacik dedi ki:
Arkadaşlar, saldırılar sizi yanıltıp ters köşeye yatırmasın.
Osmanlı'nın onlarca hatası var geçmişte bu bir gerçek.
Teknik ve teknolojiyi çok geriden takip etmeleri, dini hurafeleştirmeleri, İslam'ı yaymak adına sağa sola asker çıkartıp savaş ilan etmeleri gibi ölümcül hataları var, laf söyletmeyelim derken bunları da görmezden gelmeyelim.

Şimdi de Osmanlı'ya söylenenler Osmanlı'nın şahsında İslam için söyleniyor. Eğer Osmanlı İslam'ın şanını korusaydı kimse böyle ithamlarda bulunamazdı. Yani Osmanlı bahane, asıl düşman İslam. O halde İslam'ı nereye getirdiğimize bakalım çamur atanlara laf yetiştirmeden önce.

cuma akşamı TRT1'de Enine Boyuna adlı programda Basbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan ve Koc Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman konuktular.

daha önceden haberim olduğu için programı baştan sona izledim ve hep bu konular üzerinde duruldu.

burada siyasi parti önemi olmadan üzerinde durmak istediğim Basbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, kendisi bir tarih uzmanı ve sadece islam tarihini değil tüm medeniyetlerin tarihini incelemiş, bunun yanında felsefi bilgisi çok yüksek bir kişi.

o programda dikkatimi çeken Ahmet Davutoğlu'nun tarihi tüm kaynaklardan incelediğini ve bugün bizim ve kendi okulunda okutulmakta olan tarih bilgilerinin yanlış ve komik olduğunu sürekli vurguladı.
dediği gibi bize verilen ana tema sanki medeniyet eski yunan ve roma imparotorlukları ile doğmuş, islam medeniyeti savaşlar ile geçtmiş ve osmanlı 300 sene gerileme dönemi yaşayıp bitmek bilmeyen bir çöküşün içine girmiş.

1600-1700'lü yıllarda bile avrupadaki çağdışı ilkel uygulama-kanun gibi birçok örnek sıralamak mümkünken rektör yardımcısı böyle bir açıklama yapması ilginç.

bence burada önemli olan türk düşmalığı veya osmanlı değil, islam ve islam medeniyetlerinin kötülenip yok edilmeye çalışılması !!!
(bunları yazmamın sebebi Elmacik'in başka bir yazısı daha görmüştün, dikkatimi çekti bende birşeyler söylemek istedim)

ayrıca şuan ülkemizde yapılan aşırı milliyetçiliğin sadece devletimiz için değil tüm sosyal yaşam için yanlış ve tehlikeli olduğunu düşünüyorum. bugün rektör yardımcısının aşığı olduğu avrupa ülkelerinde bırakın aşırıyı milliyetçilik yapıldığında büyük tepki görüyor !!!

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Doğru demiş doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Türk milletini rumun, ermeninin, yunanlının, yahudinin, arapın, sırpın, hırvatın, fransızın kölesi yaptılar. Türk milleti çilekş olduğu için osmanlı tarafından adam yerine konmadı, kan kustu kızılcık şerbeti içti, gık demedi sayggısından ama saygı duydukça Türk milleti aşağılandı pabuçsuz kıyafetsiz aç bırakıldı, bugünkü kıçı kırıklar gibi ayaklanmadı isyan etmedi dayandı. Tüm hizmetler bu saydıklarıma gitti, mısır balkanlar, arabistan oralardaki yatırımlar Türk milletinin olduğu yerde yapılmadı. Onları da geçiyorum osmanlı osmanlı diyen adamlar ve onların savunucuları Türk milletinin Cumhurbaşkanlığı makamının şerefini ayaklar altına aldırırlarken, osmanlı türküsünü dillerinden düşürmeyen bu adamlar ecyad kalesini yıkan adama şeref madalyası verirler düşülen şu acze, şu ikileme bakın, osmanlıcılık budur, güçlüyken kendi milletini ezer, güçsüz duruma düştüğü zaman şerefini satar.

Osmanlı neslinden o kadar utanıyordu ki devletin üst kademelerine Türkleri değil dönmeleri getirirlerdi, Osmanlı padişahları tahtı kaybedeceğim diye sırplara kendi evlatlarına güvendiğinden fazla güvenirdi.

Onlara o kadar güvenirdi ki devşirir devşirir kendilerine özel koruma yaparlardı, vezir yaparlardı, maliyeye atarlardı tıpkı dönemimizde ki yabancı vatandaşlığına sahip kişilerin bakan oldukları gibi kemal derviş gibi, tıpkı bugün bakan olan mehmet şimşek gibi birgün o devşirmeler devletin kendisini yıktı.

Osmanlı o kadar utanıyordu ki Türklüğünden Türkleri köleleştirip pis işlerde çalıştırırken yüksek kazançlı ticaretleri, paralı işleri ermenilere, rumlara yaptırırlardı.

Fransıza, arap'a sırp'a tanıdığı hakların binde birini Türk mileltine tanımadı. Yavuz mısır seferine giderken Türkmen'leri kılıçtan geçirdi çünkü tehditti, osmanlı sırpa güvenir kendi soyundan adamlara güvenmezdi.

Ama o insanları hakir gören, aç bırakan zihniyet yandaşlarını yine Türk milleti kurtardı 1919'dan sonra.

Regedit zaten son yazdığı paragrafta gülmekten insanların sırt üstü yuvarlanacağı cümle sarfetmiş "avrupada milliyetçilik yokmuş" o avrupa hangi avrupa?

Sırplar milliyetçi değil, milliyetçiliğin beşiği fransa değil, hırvatlar değil, yunanlılar değil, almanlar değil, avusturyalılar değil, hollandada Türkçe yayınları yasaklayanlar değil, belçikada Türklerin meclise girişini engelleyenler değil pardon ama birader senin bahsettiğin milliyetçi olmayan avrupa nerede?

Bu saydıklarım dışında avrupa mı var?

Bak bugün bayrak asan işyerlerini taşladı teröristler şeriatçi kafa, osmanlı kafası olursa bu admalara dokunulmaz gocunmayın ey ahali gocunmayın.

Ümmet tanımıyorum, bölücü teröristlerle, şeriatçi amerikancı işbirlikçilere karşı MİLLİYETÇİLER büyük tehdittir korksunlar tabi korksunlar.

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Tarihte 2 tane Osmanlı Devleti var galiba.

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
bu osmanlı düşmanlığı nedir anlamıyorum...

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
kapıarkası arkadaşım yine saçma sapan bisürü şey yazmış :) . ama onu suçlamamak lazım ona böyle şeyleri öretenlerde kabahat :( .osmanlı devleti sanki ayrı bi varlıktı,türk milleti ayrı bi varlıktı.arkadaş daha burayı bile tam kavrayamamış.taaa orta asyadan buyana kurulan tüm devletler(göktürkiuygur,hitit vs vs) türk ler tarafından kurulmuştur.sayın arkadaşımız heralde osmanlı dendiğinde sadece ennnn son yıkılış devrindeki ülkeyi kabul ediyo.ona kim ne anlatıyo bilmiyorum ama gerçektende okurken güldüm.

arkadaşımız başarılı olan,haklı olan,doğru olan herşeyin karşısına çıkmaya çalışıyo.hani "akepe" ye karşı çıkıyo ya.hani yaptığı iyi hiçbişey yok gibilerinden davranıyo ya.osmanlı nın üç kıtaya yayıldığını zamanında en mert,en güçlü,en merhametli olan ülkenin,insanların o ülkede olduğunu yine gözardı etmiş.sanırım sadece osmanlının eeeen son dönemini öretmiş birileri bu arkadaşa.zaten kendisinin araştırıp örenme gibi bi lüksü yok galiba.bu arkadaşımız hor görmeyelim bence.biz türk üz.atalarımızın osmanlı olmasından dolayı biz hala ozamanki özelliklerimizi taşıyoruz.merhametliyiz yani.yani bu arkadaşa da merhamet edelim :).(şaka tabii ;) )

arkadaşımız soyunu inkar ediyo.kendisi türk diil sanırım.yada ataları türk diil.böyle birisiyle zaten tartışmaya gerek bile yok.kendisi türk diilse aramıza fesat sokmaya çalışıyodur.yok eğer kendisi türk ama ataları türk diilse içinde osmanlının gücüne karşı bi düşmanlık vardır(ATALARIMIZ ZAMANINDA ÇOK ÜLKE FETH ETMİŞ)...

kumlukoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Osmanlinin soyunun Türklere dayandigini unutanlar var...

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
osmanlı beyliğini türkler kurdu!tüm halkı türktü.daha sonra anadoludaki diğer türk beyliklerini alarak büyüdü.yani osmanlının tüm nüfusu türktü.daha sonra zamanın şartlarından dolayı büyümeye devam etmek zorunda kaldı.ama ozamnlar sadece anadoluda olan bi ülkenin nüfusunun milyonlarca olması imkansızdı.yani yeni aldığı yerlere çok fazla insanını yollayamadı!osmanlı imparatorluk olmasının nedeni seninde sölediğin gibi çok fazla millete hüküm etmesidir.ama bu milletler herzaman azınlıktı.vede osmanlının yıkılma dönemine kadar tamamı çok huzurlu şekilde yaşamışlardır.yani osmanlıya baş kaldırcak güç hiçbir ülkede yoktu.tüm ülkelerin bileşiminde bile yoktu!yani senin dediğin yok ermenilere güvendi yok bilmem ne bunlar yalan!çünkü ihtiyacı yoktu.ancak butür yalanlara sen inanırsın :) .
madem bi hikaye duymak istedin sana söliyim.zamanında padişahın adını tam anımsayamadım ama kanuni sultan olması lazım,yahudiler önünde diz çöküp ağlayıp,tüm servetlerini vericeklerini ama onlara toprak satmasını sölediğinde bir türk onları kapı dışı etmiştir.bilmem anladınmı!türkler herzaman en öndeki ırktır.yani senin yıkılma dönemindeki insanların yaptıklarını tüm osmanlıya maaletmen yanlış.tüm düşüncelerin gibi yanlış.

sana bikaç bilgi daha veriyim.türk dil kurumunda çalışmışlığım var.bikaç makalem değerlendirilmeye alınmıştı :O .ayrıca össde türkçede yanlışım yok!%100 yapmıştım :D .yani türkçeyi senden iyi olmasın iyi kullanırım.argo üzerine mastır yapım diyebilirim.bir dili en iyi kullanmanın yolu argoyu iyi kullanmaktır!!!(çok mütevaziyim ayrıca)

faşist falan bişeler demişsin hiç okumadım bile.en başta yazdığın kelimede espiri içeriyo sanırım.ama komik değil.forumda sana arka çıkan kimse yok.ve bu bi bilgi-teknoloji forumu.çok bilgili insanlar var.bi düşün bakalım herkes ankara derken sen neden ısrarla başka şeyler sölüyosun?

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı ailedir ve osmanlı ailesinin soyu Türklere dayanır.
Kökenin değil nasıl hissettiğin önemlidir, İsmail Türüt lazdır ama benim için İsmail Türüt nice adamdan daha Türk'tür.

Sanırım anlaşılmıştır, osmanlı ailesi Türk olabilir ama Türk gibi değil arap gibi yaşamış ve hissetmişlerdir, anadolu Türklerini de böyle hissetmeleri için baskı altında tutmuşlardır, kendi halkını ümmetçilik için asimile etmeye çalıştılar ama yine de ümmetçiliğin araplar sayesinde boş bir hayal olduğu anlaşıldı, bakmayın osmanlı da ileriyi görebilseydi bir tane arapı, sırpı barındırmaz uçururlardı.

Ne bizi asimile edebildiler, ne arapları ümmete dahil edebildiler ne de o çok sevdikleri sadık millet ermenilere onca desteğe rağmen yaranabildiler.
Özetle ne şiş yansın ne kebap diye uğraştılar ama hem şişi yaktılar hem de kebabı, koskoca imparatorluğu mahvettiler bizi bu hallere düşüren onlar oldu, ileri görüşsüzlükleri, dogmacılıkları.

Yeniçağı açmışız ama yeniçağdan sonra osmanlı ortaçağa girdi.

Kalkıp bir de forumda bugün bu millete laf edenler var "efendim teknolojimiz geriymiş de amerika bizi mahvedermiş, suçlusu da bizmişiz"
Yahu 1. dünya savaşında adamların tankı vardı bizde ne vardı? Osmanlı ne bıraktı da neyin hesabını soruyorsun Türk milletinden, ne yaptıysa onları balkanlarda, arap yarımadasında bıraktı Türk milletine koca bir hiç ve koca bir borç bıraktı duyunu umumiye bıraktı.

Kalkmış bir de bizden hesap sormaya kalkıyorlar.

(Sayın yer; eğer siz bu yazılarınızla makale yazdıysanız pes diyorum.

"bişeler" "diil" makale yazan kişi bunları yapıyorsa valla ne diyeyim Türk Dil Kurumunu da kendilerine benzetmiş değerli yöneticilerimiz.

Bahsettiğim şey farklı bir husustu ama tarafınızdan farklı algılanmış neyse olayı saptırmak istemiyorum. )

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
BacKDooR dedi ki:
Osmanlı ailedir ve osmanlı ailesinin soyu Türklere dayanır.
Kökenin değil nasıl hissettiğin önemlidir, İsmail Türüt lazdır ama benim için İsmail Türüt nice adamdan daha Türk'tür.

Sanırım anlaşılmıştır, osmanlı ailesi Türk olabilir ama Türk gibi değil arap gibi yaşamış ve hissetmişlerdir, anadolu Türklerini de böyle hissetmeleri için baskı altında tutmuşlardır, kendi halkını ümmetçilik için asimile etmeye çalıştılar ama yine de ümmetçiliğin araplar sayesinde boş bir hayal olduğu anlaşıldı, bakmayın osmanlı da ileriyi görebilseydi bir tane arapı, sırpı barındırmaz uçururlardı.

Ne bizi asimile edebildiler, ne arapları ümmete dahil edebildiler ne de o çok sevdikleri sadık millet ermenilere onca desteğe rağmen yaranabildiler.
Özetle ne şiş yansın ne kebap diye uğraştılar ama hem şişi yaktılar hem de kebabı, koskoca imparatorluğu mahvettiler bizi bu hallere düşüren onlar oldu, ileri görüşsüzlükleri, dogmacılıkları.

Yeniçağı açmışız ama yeniçağdan sonra osmanlı ortaçağa girdi.

Kalkıp bir de forumda bugün bu millete laf edenler var "efendim teknolojimiz geriymiş de amerika bizi mahvedermiş, suçlusu da bizmişiz"
Yahu 1. dünya savaşında adamların tankı vardı bizde ne vardı? Osmanlı ne bıraktı da neyin hesabını soruyorsun Türk milletinden, ne yaptıysa onları balkanlarda, arap yarımadasında bıraktı Türk milletine koca bir hiç ve koca bir borç bıraktı duyunu umumiye bıraktı.

Kalkmış bir de bizden hesap sormaya kalkıyorlar.
Birkaç kişinin hatasını tüm imparatorluğa maletmek,çok az kişinin göstereceği bir gaflet örneğidir.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
lb.bingol

Kişisel olay kişiyle sınırlı olandır, yavuzdan sonra ülke böyle yönetildi bu da kişisellik değildir, ülke politikasıdır.
Kabullenmesi zor ama bunlar gerçekler, Türk insanı asimilasyona uğramıştır çok azı bundan kurtulmuştur, arap faşistliği halkımıza empoze edildi ama başarılı olunamadı.

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
BacKDooR dedi ki:
lb.bingol

Kişisel olay kişiyle sınırlı olandır, yavuzdan sonra ülke böyle yönetildi bu da kişisellik değildir, ülke politikasıdır.
Kabullenmesi zor ama bunlar gerçekler, Türk insanı asimilasyona uğramıştır çok azı bundan kurtulmuştur, arap faşistliği halkımıza empoze edildi ama başarılı olunamadı.
Osmanlı politikasında diğer ülkelerle iyi ilişkiler kurmak için kız alıp verilmiştir.Ve burada hata yapılmış gibi görünse ve kadınların fazla etkili olduğu dönemler olmuş olsa da bu bazı zamanlar yazılan fermanlar ile engellenmiştir.Türk insanı bu arada her zaman devletine bağlı olmuştur.Bu arada devlet de onların güvenliklerini sağlayarak onlara karşılık vermiştir.Türk insanı asıl sonradan asimilasyona uğramaya başlamıştır ki M.Kemal Atatürk bile sadece iyi taraflarının alınması gerektiğini söylediği halde biz halk olarak bir Avrupa ve ABD özentiliği içine girip iyi olmayan her tarafını almışızdır.Bu Başörtüsü(Türban değil) tartışması da işte bu asimilasyon sebebiyle çıkmıştır.Bu asimilasyonu Osmanlı'ya malederseniz maalesef bu benim fikrimce ayıptır.

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Bizler Osmanlının torunlarıyız..
Başka söze icap varmı ???

otek72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bu adamın Tarihle hiç bir alakası yoktur sadece zırvalamıştır bakın Aşağıda geçmişi var

Prof.Dr.Kaptan KAPTANGİL

1947 yılında Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde doğdu. İlk eğitimini doğduğu ilçede, orta ve lise eğitimini, ailesinin görevi nedeniyle Zonguldak'ta tamamladı.

Yükseköğrenimini, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ekonomi ve İşletmecilik Bölümü'nde yaptı.

İlk doktora çalışmasına "İstatistik" dalında başladı ve Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümüne asistan olmasından sonra ikinci doktora eğitimine "Kırsal Kalkınma" alanında, Norveç'ten almış olduğu Avrupa Konseyi Bursu ile devam etti.

Doktora sonrası çalışmaları için 1979 yılında NORAD bursunu kazandı ve tekrar Norveç'e gitti. İskandinavya ülkelerinde uygulanmakta olan Kırsal Entegrasyon ve Kalkınma sahasındaki uğraşlarına devam etti. 1983 yılında Türkiye'ye döndü ve Üniversitede ki görevini yürüttü.

1988 yılında Ankara Üniversitesi'nde doçent, 1993 yılında Trakya Üniversitesi'nde profesör oldu. Hollanda ve Belçika'da bilimsel çalışmalarda bulundu.

1997 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde görev aldı ve şu anda bu görevine devam etmektedir.

Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMOD) Genel Başkan Yardımcılığını yapmaktadır. Aynı zamanda, Üniversitemiz Rektör Danışmanlığı işlevini yürütmektedir.

İki kitabı ve kırk'ın üzerinde bilimsel çalışması vardır. Evli ve iki çocuk babası olan Prof.Dr. Kaptan KAPTANGİL İngilizce bilmektedir.

Üniversite vakfında maaş yolsuzluğu

Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri Trakya Üniversitesi Vakfı nda 1992–1993 yılları arasında yürütme kurulu başkan ve üyeliklerini yapan Prof. Dr. Askeri Baran, Prof. Dr. Kaptan Kaptangil, Musa Albayrak, Mustafa Polat ve Yücel Kurtdere nin usulsüzce maaş alarak vakfı 405 milyon 470 bin lira zarara uğrattıklarını tesbit etti.
Ayrıca 92–93 yılları arasında hesaplarda da uyuşmazlık tesbit eden müfettişler, yürütme kurulunun kanunen yasak olmasına rağmen bir başka vakfa para transfer ettiklerini ve o dönemde yapılan birçok işlerin ihmale uğratılarak amatörce icra edildiğini ortaya çıkardılar.

doctor

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kendi tarihini küçümseyen, alaylı ifadeler kullanan başka bir millet daha gelmemiştir dünyaya!

(Sanırım gelmeyecekte..)

Övünüyorum o milletin bir ferdi olarak! İyiki Türkiyede doğmuşum iyiki bu topraklarda doymuşum!

"Ne mutlu Türküm Diyene!" diyorum..

_TEUFEL_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onu kim demişse halt etmeiş. Bizler OSMANLI TORUNLARIYIZ.Bizim damarlarımızda atalarımızın yani Osmalı kanı akar. Orektörmüdür nedir onada daha çok şey söylerim ama dua etsin ki forum kurallarında küfür yasak vede zaten bunuda terbiyem müsade etmez. Çünkü biz Çünkü biz OSMANLI TORUNLARIYIZ....

Başka söze gerek yok.... :)

honen

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Elmacik dedi ki:
yer6 dedi ki:

Osmanlı bir adım. Daha önemli olan sonraki adım.
Türk halkı büyük oyunlarla uyutuldu şimdiye kadar.
Ve bu oyunların hepsi adım adım oynandı.
Şimdi de son oyunlarının bir adımını oynuyorlar.

Ama bu iyi haber; çünkü taraflar belli oluyor.
Çizgiler keskinleşiyor ve kimin kimin olduğu ortaya çıkıyor.
Katılıyorum sana saflarını belli etmeleri iyi oluyor ve bizde kimin ne düşündüğünü ve kimlerin yanında olduğunu anlamaya başlıyoruz yavaş yavaş.

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
iol dedi ki:
Tarihte 2 tane Osmanlı Devleti var galiba.

:D :D :D aynen katılıyorum, pişman oldum yazdığıma, bazen bazı kişiler ile tartışmak gereksiz oluyor :*

Panculli

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Kim ne derse desin Soyunu inkar eden soysuzdur
Hata yapılmış olabilir ama Osmanlı olmasaydı bizler nerelerde olurduk kim bilir.

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Küçük bir alıntı :)

http://www.hp.com/hpinfo/execteam/speeches/fiorina/minnesota01.html

Carly Fiorina'nın HP yönetim kurulu başkanı iken ana konuşmacı olarak davet edildiği "Teknoloji, piyasalar ve hayat tarzımız: Gelecekte neler olacak?" konulu konferansda yaptığı konuşmanın son kısmı:

"Konuşmamı tarihten bir örnek ile bitirmek istiyorum:

Bir zamanlar tarihte öyle bir medeniyet vardı ki, o dönemin en büyük medeniyeti idi. Bu medeniyet birçok kıtalara yayılmış, sınırları okyanustan okyanusa, kuzey iklimlerinden tropik iklimlere ve çöllere kadar uzanmıştı. O medeniyetin tebaası olarak, farklı ırklardan, farklı dillerden, farklı kültürlerden yüz milyonlarca insan yaşamıştı.

Bu medeniyette konuşulan dillerden bir dil, dünyada çok konuşulan bir dil haline gelmiş ve farklı kıtalardan insanlar arasında köprü olmuştu. Bu medeniyetin ordusundaki farklı milletlerden olan askerler, dünyanın belki de hiçbir zaman görmediği bir barış sundu, tebaasına ve dünyaya. Bu medeniyetin tacirleri, Latin Amerika'dan Çin'e ve arada kalan bütün ülkelere ulaşmışlardı.

Yeni buluşlar bu medeniyetin temel taşlarından biri olmuştu. Bu medeniyetin mimarları, yerçekimi hesaplarına dayanan binalar yapmışlar, matematik bilginleri, bilgisayarın temel logaritması olan algebrayı (cebiri) bulmuşlar ve kodlamayı keşfetmişlerdi. Doktorları, hastalıklara yeni ilaçlar bulmuşlar, uzay bilginleri gökyüzündeki yıldızları incelemişler ve onları isimlendirerek, bugünkü uzay çalışmalarının temellerini atmışlardı. Edipleri, binlerce romantik ve sihirli hikayeler yazmışlar ve şairleri kendilerinden öncekilerin yazmadığı şekilde sevgi üstüne şiirler yazmışlardı.

Öteki medeniyetler yeni fikirlerden korkarken ve sansür uygularken, bu medeniyet devamlı yeni fikirlere açık olmuş ve bilgiyi, kültürü devamlı canlı tutmuştu.

Günümüz Batı medeniyeti de bu özelliklerin bir çoğuna sahip, fakat benim sözünü ettiğim medeniyet, 800'den 1600 yılına kadar uzanan ve Osmanlı İmparatorluğu'nu da içine alan, Kanuni Sultan Süleyman'lar gibi hükümdarlar yetiştiren İslam medeniyetidir.

Bu medeniyetin bize sunduğu miras, bugünkü Batı medeniyetinin temelini oluşturmaktadır. Bugünkü teknoloji İslam matematikçilerinin sayesinde vardır. Sufî yazar Mevlana gibi yazarlardan çok şeyler aldık. Kanuni Sultan Süleyman gibi hükümdarlardan tolerans göstermeyi ve liderliği öğrendik.

Bu medeniyetten dersler çıkarmalıyız. Bu medeniyetin sunduğu liderlik mirasa değil, yeniliklere dayanmış, Hıristiyanlık, Müslümanlık ve Yahudilik gibi farklı farklı din ve kültürler mozaiğini esas almıştı. Zaten bu şekilde de 800 yıl ayakta kaldı.

Şu anki gibi kritik zamanlarda, biz de tarihteki bu medeniyetten ders almalı ve onun gibi sosyal yapı ve liderler yetiştirmeliyiz. Özetle, bu konuya, liderlik mevzuundaki tartışmaya ve fikir teatisine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. "

Minnepolis, Minnesota
September 26, 2001
"Technology, Business and our way of life: What’s next"

Başkaları örnek alırken biz bir yerlerde hata mı yapıyoruz acaba? Nefret edip, sövmeliyiz değil mi?

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
lb.bingol.

Haklısınız Türk insanı, devletinin yöneticilleri Türk de olsa yabancı da olsa saygı duymuşlardır, Bulgaristan Türkleri katlediliyordu, ayaklanmadılar.

Fakat, asimiliasyonun anlaşılmasında bir sorun var gibi geldi bana. Türk milletine olan asimilasyon ne yönden gelirse gelsin kabul edilemez.
Atatürk de "hangi millet vardır ki ecnebilerin sözüyle kalkınmış" demiştir, asimilasyonun iyisi kötüsü olmaz, osmanlı dönemindeki asimilasyon faşist arap asimilesiydi bugün ek olarak emperyalizm asimilasyonu da katıldı. Bugün sizin eleştirdiğiniz asimilasyonu şu anda Osmanlıyı şiddetle savunan bir kesim yapıyor maalesef “emperyalizm kuklası olanlar”.

İkisinin arasında fark yok arap faşizmi de emperyalizm kadar kötüdür. İslam araplaşmak demek olmamasına rağmen islamı araplaşmak gibi algılamak asimilasyonu kabullenmek demektir, din ayrıdır Araplık ayrıdır, arap gibi yaşamak araplaşmaktır.

Diğer arkadaşlar da ilginç şeyler yazmışlar.

“Osmanlı olmasaydı biz ne olurduk” gibi, Selçuklular olmasaydı Osmanlı da olmazdı, Göktürkler olmasaydı onlar da olmazdı bu şekilde tarih mi savunulur Allah aşkına.
Adem Havva olmasaydı insanlar da olmazdı, o zaman hepimiz kardeşiz haydi barış, çiçek, böcek ama hani nerede? Bugün Müslümanlar "Türkler olmasaydı" diyor mu?

Başka bir savunma “ne mutlu Türküz diyene” deniyor bir kere Osmanlı Türk adını ağzına bile almıyordu biz burada Osmanlıyla beraber "Ne mutlu Türküz diyene" diye savunma yapıyoruz.

Bir imparatorluk vardı ve ayakta durması için Türklükten uzaklaşılmalıydı, Osmanlı o nedenle Türk halkına değer vermedi asimile etmeye çalıştı aynısı bugün de yapılıyor.

Osmanlı torunuyuz peki ne bıraktılar bize borç harç dışında? Koca imparatorluk vardı ezasını biz çektik sefasını padişahlar, ermeniler, sırplar araplar sürdü.
Yanmış şehirler dışında ne bıraktılar? Fabrikalar mı? Silah projeleri mi? Tank projeleri mi? Uçak, füze projeleri mi? Bilim adamları mı? Bilim enstitüleri mi? Üniversiteler mi? Hastaneler mi? Okullar mı? Doktorlar mı? Öğretmenler mi?

Silahımızı neden üretmiyoruz diye cumhuriyete saldıranlar Osmanlı severlerin ta kendileridir. Elin italyanı o tarihlerde tank yapıyordu, uçak yapıyordu, gemi yapıyordu, fabrikaları vardı, projeleri vardı, adamlar araba yapıyordu, telefon yapıyorlardı, kamera üretiyorlardı o zamanki o adamların bıraktıkları mirasla o ülkeler bugün bilimde teknolojide ilerlediler, süper güçler oldular. Osmanlı hangi birini bize bıraktı da, beceriksizliklerinin geri kafalılığının hesabını Türk milletinden soruyorlar ve bunları bizim beceriksizliğimize veriyorlar.

Elin almanı uçmuş sanayide biri çıkıyor ben Türküm deyince “Türkük öyle olmaz çalışarak olur” diyor, elin almanını örnek gösteriyor, elin almanına o zamandan adamlar proje bıraktı, bilim adamı bıraktı 2. dünya savaşından çıkmalarına rağmen bu projeler ellerinde oldukları için fabrika yapıp direktolarak üretime başladılar, uçtular. 1700lerde adamlar bugünkü sanayinin temelini atarken biz şurada 80 yıldır buna uğraşıyoruz, bu çarpı 3 demektir, sonrada "Osmanlı büyüksün" diyoruz neden? Bu memlekete 300 sene ortaçağı yaşattı, sanayiyle değil adam devşirmeyle uğraşıyordu, matbaa getirelim mi getirmeyelim mi diye tartışıyordu.

Bıraktığı toprak için bile işgal olan tüm toprakları tekrardan geri almak için kan döktük.

iol, anlaşılan o ki konuyu tam anlamamışsınız.
Osmanlının kültür ve medeniyet alanındaki çalışmaları değil osmanlının Türklüğe bakışı konuşuluyor.
Osmanlı Kültür ve bilime zamanında katkılıydı ama bakın yazıda ne diyor "1600 e kadar" 600 senenin son 300 senesi yatarak gafletle geçti, o tarihten sonraki yatışını eleştirenlere kızıyoruz, TC'ye borç dışında o yatmalar nedeniyle bir halt bırakmadı sağolsunlar, silahı da elin gavurundan alıyoruz, arabayı da. Sonra osmanlı bir numara oluyor, TC ise günah keçisi.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
BacKDooR dedi ki:
lb.bingol

Yavuz'dan sonra İslam başka ellere geçti. Gerçekten de Yavuz'dan sonraki devlet politikaları devleti de halkı da perişan etti. (III. Selim'e neden Yavuz denildiğini araştıranlar bunun sebebini anlayacaklar.) Dolayısıyla İslam akıl dini olmaktan çıkıp hurafe dini olmaya başladı. Zaten ta ö dönemde çökmüş olan halifelik sistemi hiç bir bilgisi olmayan sultanlara geçti ve akli çöküş başladı.

Ancak hiç bir zaman Arap faşizmi Osmanlı'yı etkisi altında bırakmadı. Daha doğrusu asimile olmadı Türkler. Bilakis asimile etmeye çalıştı, ama eline yüzüne bulaştırdığı için Osmanlı hem dini, hem de milli açıdan karma bir devlet oldu.

Şimdi bunları tartışmak yersiz. Önemli olan araştırmaların objektif zeminlerde yürütülüp çıkarılacak olan paylar. Yani "geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez" olayını Osmanlıcılar da, Atatürkçüler de yanlış yorumluyorlar. Osmanlı taraftarları hadi eski günlere dönelim diyor, diğerleri ise geçmişteki herşeye tü-kaka gözüyle bakıyor. Geçmişi bilmek bize hiç bir fayda sağlamaz eğer sırf bilmiş olmak için öğreniyorsak.

Tabi geçmiş derken nedense herkesin bir "en geçmiş" korkusu var. Çünkü kimse ırkların doğumunu tartışmıyor; belki kimsenin işine gelmiyor. Yani eğer insanlar gerçekten maymundan bozma olduklarına inanıyorlarsa durum vahim. O halde demek ki ırklar farklı farklı maymunların başkalaşmasıyla oluşmuş. Primat, şempanze, orangutan gibi.. Yine "en geçmiş"e cevap vermiyor bunlar.

celep84

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu saçmalığa verilebilecek en güzel cevap İsmail Kapan'ın bugünkü yazısında mevcut...

İkiyüzlülük ve tarih bilinci

Türk halkının en büyük eksikliklerinden biri de, yeterli bir tarih bilgisine ve tarih şuuruna sahip olmamasıdır. Cumhuriyetle birlikte yürürlüğe konulan eğitim müfredatında, en büyük sapma tarih alanında olmuştur. Devrimleri yerine oturtmak için, geçmişi olabildiğince kötüleme! Bunu da tarih bilgisi (veya bilgisizliği) ile gerçekleştirme stratejisi... Bu konuda o kadar savrulmalar yaşanmıştır ki, ciltlerle kitap yazılsa dahi, tam olarak izahı mümkün değildir. Mesela bir vakitler, Türk tarihi denilince; sadece Cumhuriyetin kuruluş yılları ve sonrası anlaşılmış, önceki devirler neredeyse tamamen yok sayılmış. Cumhuriyetin kuruluş yılları ve sonrası da, resmi tarih tezi çerçevesinde işlenmiş tabii. Bir müddet sonra bunun çıkmaz sokak olduğu görülünce, yani Türk tarihinin 1923’ten başlatılması gibi bir ucubenin tutmayacağı anlaşılınca da; eski çağlarla ilgili yalan-yanlış bilgiler, tarih diye okullarda okutulmaya başlanmış.
Yaşı kırkın üzerinde olan nesiller, mesela Selçuklu ve Osmanlı tarihi hakkında, Ortaokul ve Lise çağlarında “tarih” olarak ne öğrenmişlerdir? Şimdikiler ne kadar muhtevalı bilmiyorum ama, bizim öğrencilik yıllarımızdaki tarih kitaplarında; Osmanlı tarihi ile ilgili sadece birkaç tane meşhur savaş ve onun etrafındaki hikayeler okutuluyordu.
Üniversite seviyesindeki tarih eğitiminin de hiç yeterli olmadığını, konunun uzmanlarından dinleyip duruyoruz... Ama bu eksik ve yanlış tarih bilgileri ile de, geçmişi yargılayıp duruyoruz. Toplum olarak geçmişimizi doğru biçimde öğrenmek yerine; adeta karalama kampanyası başlatmışız! Bu karalama rezaletinde en fazla hedef alınanlar da Osmanlı Padişahları ve onların aile efradı!.. Altı yüz küsur yıllık cihanşümul bir muhteşem devletin hükümdarlarına neden bu kadar düşmanlık beslenir acep? Bu kampanyanın altında hangi saikler yatıyor? Bu kampanyanın arkasında hangi odaklar var? Bunun üzerinde çok fazla düşündüğümüz iddia edilemez.
Ne zaman medya konu sıkıntısı çekse, hemen Osmanlı padişahları veya onların aile efradı ile ilgili bir hikaye uydurulur. Bazen bu hikayelere güya bilimsellik kisvesi de giydirilir. Efendim bilmem hangi ülkenin arşivlerindeki belgelere dayandığı söylenen saçma sapan iddialar ortaya atılır. Hikayenin yazarı olan ismin başında da, Prof. etiketi varsa tamamdır... Artık desteksiz atmanın sınırı yoktur. Hele hele bu prof’lar; resmi devlet görüşünün borazanlığını yaparak maişetini temin ediyorsa, orada durum daha da dramatiktir. Tam bir ikiyüzlülük söz konusudur. Hiç kimse onlara demez ki, hey dostum; sen önce bizim ülkemizdeki arşivlerde kapalı tutulan belgeleri bir açıversene! Eğer tarihi hakikatleri ortaya çıkarmak istiyorsan, o tozlu raflardaki bilgileri gün ışığına çıkarıver... Bunun için uzaklara gitmene gerek yok.
Yıllar yılı bize gerçek diye; arşivlerdeki belge diye yutturulan saçmalıkların nasıl uydurulduğunu zamanla öğrendik ama, bu arada nice insanların zihinleri bulandırıldı. Yakın zamana kadar, Sultan Abdülhamid Han’ın; ismini dahi telaffuz etmek suç olarak telakki ediliyordu. Daha sonra onun, devlet idare etmedeki dehası ile ilgili bilgiler neşredilince durum değişti. Vahideddin Han hakkında da, seksen senedir devam eden bir kampanya var. Birileri ona “hain” yaftası vurmaya çalışıyor. Ancak güneş balçıkla sıvanamaz. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar... Bugün resmi ideolojinin gölgesinde, Osmanlı Hanedanını karalamayı sürdürenler, yarın tarihi hakikatler tam olarak açıklandığında çok utanacaklar.
Kendi sefahatlerini, işret alemlerini örtmek için; ikide bir Osmanlı padişahlarının yaşantılarını saptırarak tedavüle koyanlar, bilmelidir ki, onların yalan ve iftiraları, artık eskisi gibi tiraj ve reyting yapmıyor. Bırakın bizim ülkemizdekileri, şayet bir gün İngiliz ve Fransız arşivlerindeki belgeler tam olarak açıklanırsa, bazıları utancından saklanacak delik arayacaktır... Bunu bir kenara yazınız.