Emniyet dizileri takibe aldı. Hangi diziler yüksek, hangi diziler düşük not aldı?

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Emniyet Genel Müdürlüğü, dizilerdeki sahnelerde fotoğraf çekme yöntemiyle trafik kurallarına uyulup uyulmadığını belirliyor ve sonucu dizi yapımcılarına iletiyor.

emniyet-dizileri-takibe-aldi-hangi-diziler-yuksek-hangi-diziler-dusuk-not-aldi-190-130.jpg

Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerinin dizi yapımcılarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda, son iki ayda bazı televizyon dizilerinde trafik kurallarına uyma oranlarında yüzde 100'lük uyum sağlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı verilerine göre, Türkiye'de televizyon kanallarında oynanan dizilerde trafik kurallarına uyulup uyulmadığı, yapımcılarla dizi setlerinde emniyet görevlilerinin yüz yüze yaptıkları görüşmelerin ardından titiz bir şekilde takip ediliyor. Görevliler, dizilerin oynanan bölümlerindeki sahnelerde fotoğraf çekme yöntemiyle trafik kurallarına uyulup uyulmadığını belirliyor ve sonucu dizi yapımcılarına iletiyor.

Dizi isimlerine göre, TRT 1'de izleyiciyle buluşan 'Zengin Kız Fakir Oğlan', Kanal D'de 'Güneşi Beklerken', Show Tv'de 'Pis yedili', Atv'de 'Aldırma Gönül', Fox Tv'de 'Babam Sınıfta Kaldı', Atv'de 'Doksanlar' dizilerinde Ağustos ayında emniyet kemeri takma kuralına yüzde 100'lük oranla uyuldu. Cep telefonu kuralına uyma durumu ise Kanal D'de 'Güneşi Beklerken', Star Tv'de 'Benim Hala Umudum Var', Kanal D'de 'Güzel Çirkin' ve Fox Tv'de 'Babam Sınıfta Kaldı' isimli dizilerde Ağustos'ta yüzde 100'lük oranla gerçekleşti.

TRT 1'deki 'Beni Böyle Sev', Fox Tv'deki 'Lale Devri' isimli dizilerin Eylül ayındaki bölümlerinde cep telefonu kullanma kuralına yüzde 100 uydukları, Fox Tv'deki 'Unutma Beni' ve TRT 1'deki 'Beni Böyle Sev' isimli dizilerin de bu aydaki bölümlerinde emniyet kemeri takma kuralına yüzde 85'lik oranla riayet edildiği belirlendi.

Dizi yapımcılarıyla yapılan görüşmelerin ardından 11 Nisan- 30 Eylül arasında en çok izlenen 7 televizyon kanalındaki dizilerdeki rollerde oyuncuların 'emniyet kemeri takma durumu', TRT 1'de yüzde 81, Fox Tv'de yüzde 75, Show Tv'de yüzde 73, ATV'de yüzde 70, STV'de yüzde 69, Star Tv'de yüzde 66, Kanal D'de yüzde 64 olarak belirlendi. Bu kanallarda izlenen 844 dizi bölümünde bin 618 sahnede yüzde 70 ortalamayla emniyet kemeri kuralına uyuldu.

Aynı televizyon kanallarındaki dizilerde bu tarihler arasında 'cep telefonu kuralına uyma durumu', TRT 1'de yüzde 75, Star TV'de yüzde 75, Kanal D'de yüzde 67, Show TV'de yüzde 67, Fox TV'de yüzde 58, STV'de yüzde 50, ATV'de yüzde 24, olarak ortaya çıktı. Bu kanallarda izlenen 844 dizi bölümünün 259 sahnesinde yüzde 61 oranıyla cep telefonu kuralına riayet edildi.

Emniyet birimleri vatandaşların trafik kurallarına uyma noktasında, dizi oyuncularının oynadıkları sahnelerde trafik kurallarına uymalarının çok büyük örnek teşkil ettiğini belirtiyor.

AA -Medyatava