Elon Musk kimdir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

necromancers

Öğrenci
Katılım
16 Mar 2018
Mesajlar
31
Reaksiyon puanı
4
Puanları
8
Yaş
27
Elon Musk kimdir? Merak edenler için bu makale size yardımcı olacak. Elon Musk hakkında bilinmeyen detayları, sahip olduğu şirketler ve girişimler nelerdir? Sizler için araştırdık!

Elon Musk kimdir ve hayatı

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da doğdu. Ayrıca annesi, Kanadalı'dır. Çocuk yaşta yazılım ve kodlamayı öğrenen Musk, 12 yaşlarında "Blastar" adlı uzay oyununu kodlayarak, yaklaşık olarak 500 Dolar civarına sattı.

18 yaşına geldiğinde, annesinin Kanada vatandaşı olması sebebiyle, Güney Afrika'dan göç etti. Kanada'ya göç eden Elon, annesinin vatandaşlığını kullanarak, Kanada vatandaşı oldu.
elon-musk-kimdir.jpeg
Kanada'ya yerleştikten sonra, eğitim hayatında devam eden Musk, Pensilvanya Üniversitesi Fizik ve ekonomi bölümlerinden lisans derecesiyle mezun oldu. Ardından Stanford Üniversitesi'nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktorasını yapma başladı. Başladıktan hemen sonra da okulu bırakmak zorunda kaldı. Çünkü, kardeşi Kimbal Musk ile beraber Zip2 projesine girişti. Çevrimiçi içerik yayınlama yazılım olan Zip2, ileride çok başarılı oldu ve Compaq şirketinin AltaVista birimine 307 Milyon Dolar'a satıldı ve 34 Milyon Dolar değerinde hisse senedi de verdiler.

İlerleyen yıllarda da X.com için girişimlerde bulundu. Bu site, finansal ve ödeme sistemi olan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Bu girişimin büyümesi sonucunda Confinity şirketi ile birleşti ve yeni adı Paypal oldu. PayPal’ın çabuk büyümesinin nedeni, büyük ölçüde Musk’ın internette yayılarak büyüme kampanyasının yapmasından kaynaklanıyor ve Ekim 2002’de PayPal, eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti. Daha sonra kazandığı paralarla birlikte, Space X şirketini kurdu. Space X şirketi, uzay alanında yaptığı bir yatırım olarak karşımıza çıkıyor. Özetle, roket teknoloji ile ilgilenen Musk, bu roketleri tekrar kullanabilmek adına çeşitli çalışmalar yürütmüş ve bunu da yakın bir zamanda başardı. Mars'a gitme gibi bir planı olan Elon, bu konu üzerinden de çeşitli çalışmalar yapmaya da, halen devam ediyor. Bunlara ek olarak, Tesla Motors ve Solar City gibi yatırımları da bulunuyor. Tesla araçları, günümüzde otonom ya da elektrikli araç anlamında, sektörün lider markalarından biri olarak gösteriliyor. Son olarak, güneş enerjisi için çalışmalar yürüten Musk, ileride farklı projelerle de karşımıza çıkabilir.
 

Dora

Dekan
Emektar
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
5,671
Reaksiyon puanı
9,587
Puanları
113
Yaş
28
Bu adamın Heavy Falcon öncesinde Anıtkabir ziyareti yapmasıyla ona karşı olan saygım ve merakım bin kat daha artmıştır. İleri görüşlü ve fedakar kanımca.
 

Arcath

Asistan
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
144
Reaksiyon puanı
58
Puanları
28
Yaş
35
Yaşını göz önüne aldığımızda birbirinden alakasız bu projeleri yapmış, yönetmiş, bitirmiş olması bence yeterince saçma.
Hangi meslek veya konu olursa olsun, uzmanlaşmak yıllar süren bir iş. Görünüşe göre uzmanlığı olmadan gayet başarı sağlamış. Filmlerdeki "seçilmiş insan" profili.
Altı boşluklarla dolu bir hikaye okuduğumu düşünüyorum.
Birilerinin desteği ile parlatılıyor gibi duruyor.
 

Fragger

Dekan
Katılım
21 Eki 2016
Mesajlar
9,623
Reaksiyon puanı
3,622
Puanları
113
  • Başka bir siteden alıntı yapılmış ise mutlaka orijinal kaynağa ilişkin link verilmelidir. Alıntı yapılan yerden izin almak gerekiyorsa gerekli izin alınmalıdır.

Konu Kilit!
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst