Elon Musk, Bitcoin'in kurucusu mu? Bitcoin mi, Dogecoin mi?

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

King of the Woodland Realm.
Yönetici
Moderatör
Katılım
15 Kas 2020
Mesajlar
4,035
Çözümler
18
Reaksiyon puanı
7,047
Puanları
113
Yaş
17
Elon Musk, son zamanlarda Bitcoin'i dilinden düşürememesi sonrasında akla bazı sorular gelmiş durumda. Bu konumuzda Musk'ın Bitcoin'le olan ilişkisini ve Bitcoin'in kurucusu olduğu iddiasını ele alacağız.

elon-muskin-bitcoin-etiketi-ile-hisseler-yukselise-gecti.jpeg


Öncelikle Satoshi Nakamoto'nun kim olduğunu ele alalım.

Satoshi Nakamoto kimdir?
Satoshi Nakamoto, Bitcoin'in yaratıcısı ve kurucusu olarak bilinmekte. Kendisi, kim olduğu bilinmeyen biriyken grup olduğu yönünde de iddialar var. Her ne kadar isim Japon asıllı olsa da, arattığımızda çıkan kişi/ler Japon asıllı olsa da iddialar Satoshi Nakamoto'nun ABD veya Avrupa'da yaşayan, Japon asıllı olmayan ve kritografi uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden olduğu yönünde.

Nakamoto'nun şu anda 1 milyon Bitcoin'e sahip olduğu iddia edilmekte. Peki ya Elon Musk'ın Satoshi Nakamoto olduğu iddiası nasıl ortaya çıktı?

Elon Musk, Satoshi Nakamoto mu?
Tarih 27 Kasım 2017'yi gösterdiğinde ortaya dev bir iddia atıldı. Eski bir SpaceX stajyeri olduğunu iddia eden kişi, Elon Musk'ın Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Musk ise cevap olarak şunu söyledi:
"Bir arkadaşım bana birkaç yıl BTC'nin bir kısmını gönderdi, ancak nerede olduğunu bilmiyorum."

Musk, her ne kadar iddiaları reddetse de insanlar, hâlâ onu 'Satoshi Nakamoto olabilecek insanlar' listesinde bulunduruyor.

2 yıl önceki Elon Musk, Bitcoin hakkında neler söyledi?
Elon Musk, iki yıl önce tam da bu zamanlarda Bitcoin hakkında konuştu. Tesla, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin almışken Musk, iki yıl önce bu fikre hiç sıcak bakmıyordu. O zamanlarda şunları söylemişti:
"Tesla'nın kaynaklarının kriptoya dahil olmak için iyi bir kullanım olacağını sanmıyorum."

Ayrıca Musk, o zamanlar kripto paranın kağıt paraya göre daha iyi bir değer aktarma yolu olduğunu söyledi. Musk'ın şu anda ne kadar Bitcoin'i olduğu bilinmezken 2 yıl önce 0.25 BTC'e sahipti.

2020 yılı, pek de hareketli geçmezken gelin, Musk bu yıl içerisinde neler söylemiş bakalım.

Dogecoin ve Bitcoin üzerinden atak!
Musk, bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Twitter biyografisine "#Bitcoin" yazmış ve fiyatının %14 artmasını sağlamıştı. Bunun sonrasında bütün kripto paraların toplam piyasa değeri ilk kez 1 trilyon dolar üzerine çıkmıştı.

Sonrasında Musk, Clubhouse üzerinden yaptığı röportajda Bitcoin'in destekçisi olduğunu ancak alımda biraz geciktiğini belirtti.

elon-musk-dogecoin.jpg


Musk, Bitcoin sonrasında desteğini Dogecoin'e yöneltti. Musk, yaptığı ankette geleceğin para birimini Dogecoin olduğunu açıkça belirtmiş durumda diyebiliriz.


Elon Musk, desteğini sürdürürken Twitter'dan da tepkiler peş peşe geldi. İnsanlar, Musk'ın sarhoşken insanları değersiz para birimlerine yönlendirmemesi gerektiğini, bunun hem insanlar için, hem pazarlar için kötü olacağını dile getirdi.

Dogecoin'i desteklemeden önce Musk, Bitcoin'i desteklediğini ve Bitcoin'in yatırımcılar arasında yaygınlaşacağını da belirtti. Musk'ın neyin peşinde olduğu önümüzdeki günlerde kesinleşecekken, açıklamaların birbiriyle çelişkili olduğunu görmek mümkün.

 

Son mesajlar

Üst