Elliye Yakın Ekşi Sözlük Yazarına Dini Değerlere Hakaret Soruşturması

Bu konuyu okuyanlar

Demnesia

Profesör
Reaksiyon puanı
43
İstanbul polisinin, yaklaşık 50 ekşisözlük yazarını sitedeki bazı dini konulu başlıklar nedeniyle ifadeye çağırdığı ortaya çıktı.
Ekşisözlük sitesinde büyük tartışmaya yol açan olay “ekşisözlük’ün yazar bilgilerini polise vermesi” başlığı altında tartışıldı. İddiaya göre ekşisözlük yöneticileri polisin isteği üzerine bazı yazarların kimlik bilgilerini verdi. Bunun üzerine polis yazarları ifadeye çağırdı. Site yöneticileri eleştiri konusu olurken, ‘degisen’ ismini kullanan bir yazar şu entry’yi (sözlükte yazılan madde) girdi:

115689.jpg

“Bugün itibariyle Gayrettepe’de Bilişim Suçları biriminden iki memur arkadaşa ifademi verdim. Yalnız başlıktaki dezenformasyonu düzeltmek lazım. Memurlara sorduğum ve net cevap aldığım üzere ekşisözlük’ten herhangi bir bilgi talepleri olmamıştır. ADSL kaydı üzerinden gelmektedirler. Eldeki diğer bilgiler; toplam yaklaşık 50 yazar için ifade almaktadırlar. 14’erlik gruplar halinde yazarları ekipler arasında paylaştırmışlar. Şikâyetçi Adnan Oktar. Suçlama halkın manevi değerlerini rencide etmek gibi bir madde.

Yalan, sıkma falan diyenlere ifade fotokopimin scan’ini zevkle yollayabilirim. Buradan polis arkadaşlara çok teşekkür ederim. Kibar, anlayışlı davranışları için. Biri ile sigara bile içtik. Güzel muhabbet ettik. Senin benim gibi adamlar neticede.”

Tartışmanın başlamasıyla bazı yazarlar arasında varolan entry’leri silme tartışması da yaşandı. İşte Ekşisözlük'teki ilgili başlıkta yer alan yorumlardan bazıları:

bundan gayri gusül abdesti almadan klavyeye dokunanın ağzı burnu yamulur. söylemedi demeyin. (pisekar v2)

ortalığa cengaverleri dökmüş olan olaydır. neymiş islam'a saygı gösterilmiyormuş, seçim öncesi islam'a sayısız hakaretler edilmiş, klavye arkasından gerçek kimlik verilmeden sallanıp duruluyormuş.

1400 önce yaşadıkları dilden dile aktarılmış bir peygambere, indiği söylenen zamandan 200 yıl sonra yazılmaya başlanmış bir kitaba inanmıyoruz ve saygı göstermiyoruz diye hapse atılalım, gerçek hayatta bunları dillendirsek işimizden olalım, dayak yiyelim, canlı canlı yakılalım, sonra da klavye delikanlısı diye aşağılanalım.

iyi be ne güzel hayat.

arkadaşlar, hakaret etseniz de, işkence etseniz de, hapis etseniz de, yaksanız da, öldürseniz de biz inanmayacağız binlerce yıldır insanoğlunu sömüren bu yalan'a. (peter parke)

akıllı davranmış, hukukun gereğini yapmışlardı. ne yapsalardı, hak hukuk bilmeyen ergenlerin hakaretlerinin arkasında durup, siteleri mi kapatılsaydı. allah vesile olanlardan razı olsun. (hell yeah)

ana bacı söven, allah kitap bırakmayan bu yazarcıklara birşey olmazken sevgili ekşisözlük yazarlarına neden uyarı geldiğini anlayamama sebep vermiş olay. (peter pan pan)

Kaynak

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
ee sonuç?
soruşturdun muhabbet ettin sigara içtin?..

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Diğer sitelere de baskın yapmaları lazım.

Jacoub

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ekşi sözlük yazarlarını Adnan Bey şikayet etmişte, Adnan Bey'i kim şikayet edecek?
ekşi yazarıymış, tarikat lideriymiş, kapalıymış, açıkmış vs.. banane!
yazarlar, başkalarının hak ve özgürlüğüne tecavüz etmemiş, kendi gözüyle dini tasvir etmiş. belki doğru belki yanlış. kime göre doğru kime göre yanlış? herkesin doğrusu bir değil. insanlar birbirlerinin düşüncelerine saygı gösterdiği takdirde bir toplum meydana gelir. belli bir görüşü insanlara empoze etmeye çalışarak değil.
bana göre bu arkadaşların pazardan domates alınır gibi alınması da doğru değil.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
başkalarının değerleriyle uğraşıp dalga geçeceklerine kendi değerlerinin peşinde koşsalar onlar için daha iyi olmazmı. o zaman farkına varacaklarki değer verdikleri hiç bir şey. ayrıca inanmıyorsan inanma, soran oldumu.

WolfeXtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bir insan istediği kadar dinsizliği savunabilir, ateizmi savunabilir ifade özgürlüğü vardır bu konuda. ancak hakaret özgürlüğü olamaz! hukukla kanunla karşı koyarız.
dine hakaret edenlerin Allah belasını versin. onları şikayet edenden de Allah razı olsun.

TOKAI

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O ha diyorum afedersiniz ama burası internet özgür bir ortam kimene benim kime küfür ettiğim bu sistemlerin adminleri webmasterları moderatorları var bunlar zaten yasaklıyolar yasaklıcaklarını acma kardesim internet eger cok dindarsan kapat pc kapat tv radio dagda yasa 21. yuzyılda yasıyoruz millet marsa gitmenin pesinde iran bile uzaya fuze fırlattı biz hala din iman kavgası

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
O ha diyorum afedersiniz ama burası internet özgür bir ortam kimene benim kime küfür ettiğim bu sistemlerin adminleri webmasterları moderatorları var bunlar zaten yasaklıyolar yasaklıcaklarını acma kardesim internet eger cok dindarsan kapat pc kapat tv radio dagda yasa 21. yuzyılda yasıyoruz millet marsa gitmenin pesinde iran bile uzaya fuze fırlattı biz hala din iman kavgası
Ne saçma düşünce, uzayla dine küfretmenin ne alakası var. İnternet özgürse gerçek hayat ney? O halde git sokakta dine küfret bakayım

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dini olmayan içi saman dolu bir kuş gibidir...

Maneviyat ve din (gerçek din İslam) olmadan yapılan hiç bir şey haklı bir zemine oturmaz. Amerikalıların teknolojisi insanlığı yok etmeye çalışıyor, İsrail'in ki de öyle ve Çin'in de... Yaptıkları her şey dünyaya zarar veriyor, ozonu neredeyse delecekler, dünyanın her yerinde bombalar yağıyor o bilimle ilimle icat ettikleri füzeler çocukları vuruyor, uzaya gönderdikleri uydular sivilleri izlemek ve imha etmek için kullanılıyor...

Önce "Maneviyat"! maneviyatı olmayan zengin olursa zalim olur, güçlü olursa zalim olur...

---------- Post added at 20:43 ---------- Previous post was at 20:42 ----------

Ne saçma düşünce, uzayla dine küfretmenin ne alakası var. İnternet özgürse gerçek hayat ney? O halde git sokakta dine küfret bakayım

Şahsen ben dine bırak küfretmeyi hakaret eden birini görürsem Allah can verdi demem girişirim :)

TOKAI

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ozaman internetin özgürlüğü nerde kaldı neden rumuzlar alarak nete giriyoruz çünkü özgürlüğü yaşamak için ben şahsen öyle burda birilerini yasaklamak ve engellemek çözüm değil eğer herşeyi yasaklarsanız ozaman özgürlüğün ne anlamı kalır sonucta sanal ile real birbirine karıştırmamak lazım real hayatın çok farklı bir kişilik olabilirsin hatta çok dindarda görünebilirsin ama sanalda bunun tam tersini yapabilirsin neden bu internetin verdiği özgürlük ha senin sitende buna izin vermezler o senin siten ile alakalı burdan yasaklanırsam giderim başka bir siteye yani internetinde en güzel tarafı bu nasıl insanlar ülkelerinde yaşayamıyor kaçıyor başka ülkelere bu olayda öyle

Belkide sanal en güzel tarafı şu nasıl toplum hayatında çoğunluk olan kısım sözü geçer ve ona göre haraket edilir mesela islam toplumunda yaşıyorsunuz ve islam toplumuna göre yaşamak zorundasınız yoksa yukarda arkadaşın yapacağı gibi kafa göz girişen kişiler nedeniyle zor duruma düşebilir şiddet görüp hatta ölüm ile sonuçlanacak olaylara neden olabilirse sanal dünyada çoğunluk aynı fikirleri paylaşsada bir tek kişinin aykırı fikride vücut bulabilir buda sanalın en güzeli burda sınıflar castlar yok burda realde ne olkduğunuz önemli değil duygularınızı nasıl ifade ediyorsunuz o önemli diye düşünüyorum

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Burada yapılan hareket çok iyi(!) yalnız (konuyu gönderen tarafından).

Aslında başlık "Elliye Yakın Ekşi Sözlük Yazarına Dini Değerlere Hakaret Soruşturması" değil, bu başlık konuyu gönderen tarafından yazılmış. Peki neye dayanarak? Elbette, dinci ve dindar insanların dine yapılacak herhangi bir hareketi hakaret görüp, zanlılara cephe alacağını bilmesine dayanarak! Bu yolla bu insanların kullanılması hedeflenmiş. Peki başarılmış mı? Ah, elbette! Her zamanki gibi.

Şunun altına dinden, özgürlükten, toplumdan bahsetmek isterdim ama bu durumu fark ettim ve hepinize acıdım.

Not: Sanırım birkaç arkadaş durumun farkında, onlar üstlerine alınmasın.

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fikirlerden bahsetmiyoruz.. Küfür ya da hakaretten bahsediyoruz. Benim dine inanmayan arkadaşlarım da var, Hristiyan ve Budist arkadaşlarım da var hiç birini dövmüyorum :)

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ee sonuç?
soruşturdun muhabbet ettin sigara içtin?..

bu kadar basit mi senin için bu konu. ekşi sözlük yazarları umrumda değil. ama bu konu --eee sigara içtin falan eee diye yorum yazacak kıytırık bir konu değil..ne kadar basitleşmişiz ya.

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah'ın varlığını "bilimsel" olarak reddeden, evrim teorisi gibi safsatalara inanıp, bunun doğal sonucu olarak dinleri de reddeden birinin dinden bahsetmesi abesle iştigaldir. Gidin maymunun kafa tasını inceleyin siz :)

Ben dünyadaki bu kadar muazzam sistemin; ağaçlar, kuşlar, böcekler, denizler, yeraltı, yer üstü, kainat ve herşeyin rastgele olduğuna inanan ve bunların da bir yaratıcı olmadan kendinden var olduğunda inanan zihniyettekilere acıyorum... Allah doğru yola kavuştursun...

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Allah'ın varlığını "bilimsel" olarak reddeden, evrim teorisi gibi safsatalara inanıp, bunun doğal sonucu olarak dinleri de reddeden birinin dinden bahsetmesi abesle iştigaldir. Gidin maymunun kafa tasını inceleyin siz :)

Ben dünyadaki bu kadar muazzam sistemin; ağaçlar, kuşlar, böcekler, denizler, yeraltı, yer üstü, kainat ve herşeyin rastgele olduğuna inanan ve bunların da bir yaratıcı olmadan kendinden var olduğunda inanan zihniyettekilere acıyorum... Allah doğru yola kavuştursun...

Evrim teorisinin bilimsel bir gerçek olduğunu, Allah'ı reddetmeye çalışmadığını, dinlerle de hiçbir bağlantısı olmadığını tekrar etmem sanırım yüzünün kızarmasına sebep olacaktır. Çünkü, "bilmemek değil öğrenmemek ayıp" gibi harika bir sözü barındıran ülkemde yaşayan herhangi birisi için, böyle düşünmem gayet normal karşılanır.

Burada, hala evrim teorisini çarpıtarak; evrim teorisinin Allah'ı reddettiğini(!) savunarak, (benim de evrim teorisini savunduğum kabul edilirse) beni (aynı ekşisözlük yazarlarına yapılan gibi) de dine hakaret ediyormuş gibi göstermeniz sadece sizin gibi işi basitçe düşünebilen insanları kullanmanıza sebep olacaktır. Onun dışında sağlıklı ve mantıklı düşünebilen kimse bu oyuna gelmeyecektir.

Senin, seninle aynı fikri savunmayanlara acıman ile, benim kullanılan insanlara acımam arasında farklar olduğunu da görebileceğini umuyorum.

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaş sen internet özgürlük derken birilerine küfür etme ortamı zannetmişsin sanırım şimdi birileri sana böyle birşey yapsa bu özgürlükmü olacak diğer cevabinda insanın farklı farklı davrana bileceğinden bahsetmişsin bizim kültürümüzde buna iki yüzlülük denir inancımızda da münafıklık denir ki her ikisindende allah cümlemizi korusun benim allaha olan inancım sonsuzdur ben allaha inanmayanlara karışmazken benim inancım ateistleri neden rahatsız ediyor bunu anlamakta zor iş

Demnesia

Profesör
Reaksiyon puanı
43
O başlığı kafamdan uydurmadım majeste kardeşim, bana göre zıt fikirde olan bir yerden buldum, nerden bulduğumu sana özel mesajla gönderiyorum, belki artık buraya gelmeyi bırakırsın senin kafana uygun çok kişi var orda :)

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evrim teorisinin bilimsel bir gerçek olduğunu, Allah'ı reddetmeye çalışmadığını, dinlerle de hiçbir bağlantısı olmadığını tekrar etmem sanırım yüzünün kızarmasına sebep olacaktır. Çünkü, "bilmemek değil öğrenmemek ayıp" gibi harika bir sözü barındıran ülkemde yaşayan herhangi birisi için, böyle düşünmem gayet normal karşılanır.

Burada, hala evrim teorisini çarpıtarak; evrim teorisinin Allah'ı reddettiğini(!) savunarak, (benim de evrim teorisini savunduğum kabul edilirse) beni (aynı ekşisözlük yazarlarına yapılan gibi) de dine hakaret ediyormuş gibi göstermeniz sadece sizin gibi işi basitçe düşünebilen insanları kullanmanıza sebep olacaktır. Onun dışında sağlıklı ve mantıklı düşünebilen kimse bu oyuna gelmeyecektir.

Senin, seninle aynı fikri savunmayanlara acıman ile, benim kullanılan insanlara acımam arasında farklar olduğunu da görebileceğini umuyorum.

Böyle bilimsel konuşuyormuş gibi görünen ama aslında içi bomboş; kökü, arka planı olmayan mevzuları konuşan bir insansın.

Kaç gündür burada bilimsel gerçek bilimsel gerçek diyorsun. Allah'ı reddetmeye çalışmıyormuş! ama nedense evrim teorisi denen şeyin özü Allah'ı ve yaradılışı reddediyor. Hani sanki amaçları insanlığa çok büyük hizmetler vermek için bilimsel araştırmalar yapmakmış da bunun sonucunda da vardıkları yargılara göre "Allah yoksa yok bizim çalışmalar bunu gösteriyor ama amacımız Allah'ın varlığını reddetmek değil" gibi saçma sapan mantıklar kurmaya çalışıyorsun. Gerçi tabi Müslüman bir toplumda böyle çelişkili olman normal çok tepki çekmemek için bu yolu seçiyorsun sanıyorum.

Bu evrim teorisi, canlıların tesadüfler sonucu kendi kendine oluştuğunu söylemiyor mu? Söylüyor. Peki nerede burda yaratıcı? Yok! Evrim teorisi adı altında tesadüfler mantığı ile bin bir şeyi ima ve iddia edin ondan sonra da bu teorinin amacı Allah'ı reddetmek değil deyin. Amaç, araç, bağlaç, yan anlam fark etmez önemli olan bu teorinin ne ortaya koyduğudur. Bizler de bunu açıkça görüyor ve biliyoruz.

Sen Evrim Teorisinin Allah ve yaradılış felsefesine ters düşmediğini mi iddia ediyorsun hala? Benimle aynı fikirleri savunmayanlara değil, gerçekleri göremeyenlere acıyorum... Esas kullanılan sensin haberin yok...

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
O başlığı kafamdan uydurmadım majeste kardeşim, bana göre zıt fikirde olan bir yerden buldum, nerden bulduğumu sana özel mesajla gönderiyorum, belki artık buraya gelmeyi bırakırsın senin kafana uygun çok kişi var orda :)

Özel mesajda da belirttiğim gibi bu başlığı kullanan o kaynak da aynı yanlışı yapmış. Neyse ki, kendileri yazının içinde "biz girdilere (entry) bakmadık, zaten dine hakaret olduğunu düşünmüyoruz" yazmışlar. Bu konuda dürüst oldukları için tebrik ederim ancak başlığı böyle seçerek insanları kandırmaya çalıştıkları için kendilerini kınıyorum.

Böyle bilimsel konuşuyormuş gibi görünen ama aslında içi bomboş; kökü, arka planı olmayan mevzuları konuşan bir insansın.

Kaç gündür burada bilimsel gerçek bilimsel gerçek diyorsun. Allah'ı reddetmeye çalışmıyormuş! ama nedense evrim teorisi denen şeyin özü Allah'ı ve yaradılışı reddediyor. Hani sanki amaçları insanlığa çok büyük hizmetler vermek için bilimsel araştırmalar yapmakmış da bunun sonucunda da vardıkları yargılara göre "Allah yoksa yok bizim çalışmalar bunu gösteriyor ama amacımız Allah'ın varlığını reddetmek değil" gibi saçma sapan mantıklar kurmaya çalışıyorsun. Gerçi tabi Müslüman bir toplumda böyle çelişkili olman normal çok tepki çekmemek için bu yolu seçiyorsun sanıyorum.

Bu evrim teorisi, canlıların tesadüfler sonucu kendi kendine oluştuğunu söylemiyor mu? Söylüyor. Peki nerede burda yaratıcı? Yok! Evrim teorisi adı altında tesadüfler mantığı ile bin bir şeyi ima ve iddia edin ondan sonra da bu teorinin amacı Allah'ı reddetmek değil deyin. Amaç, araç, bağlaç, yan anlam fark etmez önemli olan bu teorinin ne ortaya koyduğudur. Bizler de bunu açıkça görüyor ve biliyoruz.

Sen Evrim Teorisinin Allah ve yaradılış felsefesine ters düşmediğini mi iddia ediyorsun hala? Benimle aynı fikirleri savunmayanlara değil, gerçekleri göremeyenlere acıyorum... Esas kullanılan sensin haberin yok...
Evrim teorisini bilmediğin için hala bana misyoner gibi bakıyorsun. Hala, Allah ve dinlerden bahsediyorsun. Hala, bilimsel bir teoriyi bilimden habersiz şekilde tartışmaya çalışıyorsun. Hala, araştırmayıp, öğrenmeyip; aynı yanlışları yapmaya devam ediyorsun.

Evrim teorisi canlıların "tesadüfler" sonucu kendi kendine oluştuğunu SÖYLEMİYOR yahu! Canlılığın başlangıcını abiyogenez teorisi açıklar. Buradan bile hiçbir şey bilmediğini görüyorken ben sana nasıl bilimi anlatabilirim?

Evrim teorisi, canlıların yıllarca nasıl değişim gösterdikleri ve bu değişimlerle yaşadıkları ortama uyum sağladıkları konusunda açıklamalar getiriyor. Ancak, ne din ne de Allah ile ilgili bir açıklama yapmıyor. Eğer siz bunları birbirine karıştırıp, "Allah yok" sonucunu çıkarabiliyorsanız, bu sizin YANLIŞINIZDIR, benim değil!

Evrim teorisinin, bilimsel olmayan herhangi bir düşünceye ters düşmesi, ne bilimi, ne evrim teorisini, ne de beni ilgilendirir. Eğer bahsettiğiniz düşünce bilimsel olarak kanıtlanabiliyorsa, buyrun tartışalım.

Reaksiyon puanı
10,324
Şunun altına dinden, özgürlükten, toplumdan bahsetmek isterdim ama bu durumu fark ettim ve hepinize acıdım.

majeste kardeş, sen ne kadar da çok şey biliyon böyle yav!
hangi nane'den bahsedilse bitiveriyorsun orada,
bu 'acınası garipler'e bildiriyorsun hadlerini...
o engin ve bitip tükenmeyen bilgilerinizle...
yıllar önceydi, profesör olan bir hocamızın sohbetinde bize şöyle bir hatırasını anlatmıştı.
"bir hattat'ın eserlerini sergilediği dükkanında hocamla beraber oturup sohbet ediyorduk.
sonra bir vatandaş geldi, üzerinde kûfi hat ile yazılmış güzel bir tabloyu satın almak istedi.
sora o tabloyu hocama getirip üzerinde ne yazdığını sordu. hocam şöyle bir bakındı ve adama dedi ki: "a evladım, ben bunu okuyamam.
şu yanımdaki delikanlı benden daha iyi bilir, göster o okusun" baktım tabloya, üzerinde besmele yazıyordu. kocaman harflerle ve okuyamaması mümkün değildi. ben hemen atıldım ve onun besmele olduğunu söyledim. fakat bu bir anlık dalgınlığımın utancını bir ömür üzerimde taşıdım hep. çünki hocam tevazu göstermiş, bilemediğini söylemişti. bense hemen sazan atlamıştım."

şimdi majeste kardeş diyecek ki, "ee, ne var bunda yani! böyle saçma ve ufak bir şey için bunca dil döker mi, ne önemi varmış bunun sanki!"
doğru, ilk bakışta öyle... ne ki bu, islam'ın haddehanesinden geçmeden anlaşılmaz bu durum.

yani diyorum ki, biraz tevazu muhterem abim. biraz tevazu... azıcık!

bilir misin abim, bizim jargonumuzda bir kural vardır: "ilmin son noktası, 'bilmiyorum' diyebilmektir"

siz bilin gene de, güzel şeydir bilmek... ne ki, bunu başkalarına sürekli tepeden bakarak, "siz bilmiyorsunuz" pozlarına girerek değil.

bir islam alimi de şöyle demişti: "hayatımda hep cahillere kaybettim!"

siz artık nerede "ben biliyorum" diye ortaya atıldıkça, benim oradan kaçasım geliyor...

sahiden siz benden dünya kadar daha çok şey biliyorsunuz, kabul... eğer ki bişey daha bilebilseydiniz işte o zaman çok daha şey bilmiş olduğunuza inanacaktım.

"bilmiyorum" diyebilmeyi!

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
majeste kardeş, sen ne kadar da çok şey biliyon böyle yav!
hangi nane'den bahsedilse bitiveriyorsun orada,
bu 'acınası garipler'e bildiriyorsun hadlerini...
o engin ve bitip tükenmeyen bilgilerinizle...
yıllar önceydi, profesör olan bir hocamızın sohbetinde bize şöyle bir hatırasını anlatmıştı.
"bir hattat'ın eserlerini sergilediği dükkanında hocamla beraber oturup sohbet ediyorduk.
sonra bir vatandaş geldi, üzerinde kûfi hat ile yazılmış güzel bir tabloyu satın almak istedi.
sora o tabloyu hocama getirip üzerinde ne yazdığını sordu. hocam şöyle bir bakındı ve adama dedi ki: "a evladım, ben bunu okuyamam.
şu yanımdaki delikanlı benden daha iyi bilir, göster o okusun" baktım tabloya, üzerinde besmele yazıyordu. kocaman harflerle ve okuyamaması mümkün değildi. ben hemen atıldım ve onun besmele olduğunu söyledim. fakat bu bir anlık dalgınlığımın utancını bir ömür üzerimde taşıdım hep. çünki hocam tevazu göstermiş, bilemediğini söylemişti. bense hemen sazan atlamıştım."

şimdi majeste kardeş diyecek ki, "ee, ne var bunda yani! böyle saçma ve ufak bir şey için bunca dil döker mi, ne önemi varmış bunun sanki!"
doğru, ilk bakışta öyle... ne ki bu, islam'ın haddehanesinden geçmeden anlaşılmaz bu durum.

yani diyorum ki, biraz tevazu muhterem abim. biraz tevazu... azıcık!

bilir misin abim, bizim jargonumuzda bir kural vardır: "ilmin son noktası, 'bilmiyorum' diyebilmektir"

siz bilin gene de, güzel şeydir bilmek... ne ki, bunu başkalarına sürekli tepeden bakarak, "siz bilmiyorsunuz" pozlarına girerek değil.

bir islam alimi de şöyle demişti: "hayatımda hep cahillere kaybettim!"

siz artık nerede "ben biliyorum" diye ortaya atıldıkça, benim oradan kaçasım geliyor...

sahiden siz benden dünya kadar daha çok şey biliyorsunuz, kabul... eğer ki bişey daha bilebilseydiniz işte o zaman çok daha şey bilmiş olduğunuza inanacaktım.

"bilmiyorum" diyebilmeyi!

Merhabalar,

Hikayeyi okudum, oldukça güzel. Ancak benimle bir ilgisi yok. Ben zaten doğru bilinen (örneğe tekrar bakın) bir şeyi bilmiyor gibi yapmaktan öte, yanlış bilinen bir şeyin doğrusunu anlatmaya ve insanları bilgilendirmeye çalışıyorum.

"Bilmiyorum !" (sizin bahsettiğiniz) hayata harika uygulanabilecek bir düşünce. Çünkü, biliyorum dediğinizde o konuya ilgili bilmediklerinizin hepsini kaçırırsınız. Peki, her konu bilmediğimiz bir şey olabilir mi? Elbette! Her zaman bilmediğimiz bir şey vardır.

Ben bu düşüncenizi hayatıma uyguluyor ve daha çok şey öğrenme fırsatını karşıma çıkarıyorum.

Ancak, hiçbir konuda "her şeyi ben biliyorum" şeklinde davranmadım. Bunu iddia ederek bana haksızlık ediyorsunuz. Ancak elbette bildiğim birkaç şey var ve bunları içimde tutmak yerine, yazıyorum.

Söylediklerimin doğruluğu konusunda size garanti veririm, ama kabul etmeyebilirsiniz. Etmeyin de zaten! Neden benim söylediklerimden şüphelenmeyeceksiniz ki? Ancak bu durumda gidip araştırmak yerine, hala benim yanlış olduğum iddia edilirse; sizce bu iddia ne kadar doğrudur? Bence çok az, hatta hiç. Çünkü bu yapılan bana şüphecilikle yaklaşmak değil, gerçekten kaçmak, daha doğru bir kelime olarak da korkmaktır!

Saygılarımla.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
bu gündeme yakışacak tek soru;domuz kanlı mıymış çay :D

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
no comment!
ve bir de,
"kellim kellim lâ yenfâ"
bir arap özdeyişidir!
majeste kardeş! :)
Doğrudur. Kişi kendini kapatırsa, olaya baştan ön yargılı yaklaşırsa elbette fayda etmez. Kişi anlamak istemezse, ona yapılacak başka bir şey yoktur.

Eğer ben burada uzun uzun açıklıyorsam ve siz ancak "kellim kellim lâ yenfâ" ile cevap verebiliyorsanız; bu da söylediklerimin doğruluğunu kanıtlar. ;)

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Özel mesajda da belirttiğim gibi bu başlığı kullanan o kaynak da aynı yanlışı yapmış. Neyse ki, kendileri yazının içinde "biz girdilere (entry) bakmadık, zaten dine hakaret olduğunu düşünmüyoruz" yazmışlar. Bu konuda dürüst oldukları için tebrik ederim ancak başlığı böyle seçerek insanları kandırmaya çalıştıkları için kendilerini kınıyorum.

Evrim teorisini bilmediğin için hala bana misyoner gibi bakıyorsun. Hala, Allah ve dinlerden bahsediyorsun. Hala, bilimsel bir teoriyi bilimden habersiz şekilde tartışmaya çalışıyorsun. Hala, araştırmayıp, öğrenmeyip; aynı yanlışları yapmaya devam ediyorsun.

Evrim teorisi canlıların "tesadüfler" sonucu kendi kendine oluştuğunu SÖYLEMİYOR yahu! Canlılığın başlangıcını abiyogenez teorisi açıklar. Buradan bile hiçbir şey bilmediğini görüyorken ben sana nasıl bilimi anlatabilirim?

Evrim teorisi, canlıların yıllarca nasıl değişim gösterdikleri ve bu değişimlerle yaşadıkları ortama uyum sağladıkları konusunda açıklamalar getiriyor. Ancak, ne din ne de Allah ile ilgili bir açıklama yapmıyor. Eğer siz bunları birbirine karıştırıp, "Allah yok" sonucunu çıkarabiliyorsanız, bu sizin YANLIŞINIZDIR, benim değil!

Evrim teorisinin, bilimsel olmayan herhangi bir düşünceye ters düşmesi, ne bilimi, ne evrim teorisini, ne de beni ilgilendirir. Eğer bahsettiğiniz düşünce bilimsel olarak kanıtlanabiliyorsa, buyrun tartışalım.

Sen beni bırak da kendine ve savunduklarına bak önce. Ben koskoca bir İslam dinini ve onun öğretilerini arkama almışım sen ise iki tane palavracı bilim adamını... Ya evrim teorisinin ne olduğunu bilmiyorsun ya da burada çarpıtıyorsun. Müslüman toplumlarda bu tür palavralara insanların karnı tok olduğundan, evrimi Allah ve yaradılış gerçeği ile paralel yürütmek gibi bir eğilime giriyorsun. Savunduğunuz şeyin farkında olun dosdoğru savunun!

Farklı bir konu başlığında evrim teorisi ile ilgili olarak bilimsel, bilim adamlarının da görüşlerine yer veren bir yazı paylaştım. Moderatör onayından sonra yayımlanacaktır. Okuyunuz... Sen daha neyi savunduğunu bilmiyorsun bir de bizim düşünce yapımıza laf söyleyeceksin... Sen bana şunu söyler misin "Allah var mıdır, Yok mudur?"

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Sen beni bırak da kendine ve savunduklarına bak önce. Ben koskoca bir İslam dinini ve onun öğretilerini arkama almışım sen ise iki tane palavracı bilim adamını... Ya evrim teorisinin ne olduğunu bilmiyorsun ya da burada çarpıtıyorsun. Müslüman toplumlarda bu tür palavralara insanların karnı tok olduğundan, evrimi Allah ve yaradılış gerçeği ile paralel yürütmek gibi bir eğilime giriyorsun. Savunduğunuz şeyin farkında olun dosdoğru savunun!

Farklı bir konu başlığında evrim teorisi ile ilgili olarak bilimsel, bilim adamlarının da görüşlerine yer veren bir yazı paylaştım. Moderatör onayından sonra yayımlanacaktır. Okuyunuz... Sen daha neyi savunduğunu bilmiyorsun bir de bizim düşünce yapımıza laf söyleyeceksin... Sen bana şunu söyler misin "Allah var mıdır, Yok mudur?"

"iki tane palavracı bilim adamını" hahaha :D

İşte iki tanesi bilip, onlara da palavracı demekle olmuyor bu işler. Bilmediğin şeyi, ben bilmiyormuş gibi göstermek yerine doğrusunu öğrenmeyi deneyebilirsin. Ben başından beri itirazlarınızı yazın diyorum. Ama tek yaptığınız inançlarınızdan bahsetmek.

Yazını bekliyorum. Umarım bilim-dışı kaynaklardan kopyala-yapıştır yapmamışsındır. Yoksa çok gülerim. :D