Elektrikte sayaç parası kalkıyor

Reaksiyon puanı
31
Elektrik dağıtım şirketlerinin değiştirilen sayaçlar için abonelerden para alması tepkilere neden olunca geri adım atıldı. 2014'ten itibaren elektrik sayaçlarının bakım ve değişimi için abonelerden hiçbir ücret alınmayacak.
GIEDifx.jpg

Soru önergesini cevaplayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2014’ten itibaren elektrik sayaçlarının bakım ve değişimi için abonelerden hiçbir ücret alınmayacağını açıkladı. Bakan Yıldız cevabında, bunun için gerekli yasal değişikliğin de geçen yıl yapıldığı bilgisine yer verdi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre dağıtım şirketleri önceki yıl abonelerden 50,7 milyon lira sayaç-sökme takma bedeli ve 132 milyon lira da sayaç okuma parası olmak üzere toplam 182,7 milyon lira tahsil etti.
Yasa gereği elektrik dahil 10 yılını dolduran sayaçların değiştirilmesi gerekiyor. Kamu eliyle yapılan elektrik dağıtımının bazı bölgelerde özelleştirilmesiyle, şirketler sayaç değiştirme çalışmalarını hızlandırdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu mevzuatı gereği dağıtım şirketleri, değiştirilen sayaçlar için abonelerden 40-50 lira civarı bir ücret alıyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre halen kullanımda olan yaklaşık 33 milyon sayacın yaklaşık 8 milyonu değiştirildi. Bakan Yıldız, 27 Ocak’taki açıklamasında 24 milyon abonenin sayaçlarını 5 yılda yenileyeceklerini söylemişti.

Milliyet.com.tr

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Onu da gizlice yansıtırlar faturaya. "Faturalarda Kaçak Bedeli Gizlenecek!"

AHMT06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güzel uygulama geçen sayaç parası olarak 30 lira ödemiştik

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Merak etmeyin kayıpp kaça k kısmı kaldırılıyor. ORadan gizlidengiydirirler. :)

DangeRWoLL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sayaçların parasını ödedikden sonra kaldırırlar saten

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Para almadıkları kalmadı galiba ondan bedava..!!! yaptılar :D

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bizden 2 sene önce sayaç değişimi için 70 lira almışlardı.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Kalkıyor değilde gizleniyor diyelim açık olsun :)

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
yasal değişikliğin de geçen yıl yapıldığı bilgisine yer verdi
terbiyesizliği ağızları ile yapıyorlar. Sonra akşam bu haberlere bakıp kıçı ile gülüyorlardır. Lan bir tanesi de kalkıp sormuyor yasal değişikliği geçen yıl yaptınız neden 2 yıl sonra yürürlüğe koyuyorsunuz diye. Tabi onlar iyi biliyor güttükleri koyunları. Yönetmelik bile yayınlasanız para size gidecekse yayınlandığı gün yürürlüğe koyuyorsunuz. iş tersi oluınca 2 yıl. Çok güzel yere dükkan açmışsınız . Bu kadar da mantıksızlık olmaz.