Elektrikli Araç Kullanıyor Musunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
i3'ün menzili kısa.

Automania

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Türkiye'de %100 elektrikli araç sayısı çok kısıtlı. Haberdeki araçlardansa fiziken en güzeli tabii ki Tesla Model 3

SOLTER

Doçent
Reaksiyon puanı
560
benim arkadaş elektrikli araçları çok araştırıyor beni de merak saldı. hiç aklımda yoktu halbuki. bmw i3 veya herhangi bir elektrikli araç kullanan deneyen bilen varsa bilgilendirebilir mi düşünceleri neler? 2020’de En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araçlar - arabam.com
Tr de elektrikli araç sıkıntı şarj istasyonu bulmak zor eğer istanbulda yaşamıyor ise arkadaşın, bütçeside önemli 2 kişilik penceresiz daracık reno twizy bile 100k artı alacaksa bütçesi çoksa Tesla tabiki

boraK

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Hayır kullanmıyorum.
Ve kullanacağımıda düşünmüyorum.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
3 5 sene daha lazım yaygınlaşması için

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
ben kullanmıyorum ama 1 ay gibi bir süre deneyimlemiştim şu anki arabamla eşit güce sahip gibi geldi yani elektrikli araçlarda benzinli araçlar gibi performans gösteriyor hiç motor sesi yok sadece hafif bir tekerlek sesi duyuyorsun gayet konforlu ama şu anda türkiyede alınmaz çünkü hiç yaygın değil ve tesla veya jaguar gibi bişi düşünüyorsan parça ve servis sıkıntıları çekersin

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
İst-Ankara kışın kar yağarken gidersen biter.
İst Ankara kışın kar yağarken yol üzerindeki onlarca istasyondan birinde durup şarj etmen lazım. Araba öterken ve şarj %1'i gösterirken kenardaki istasyonları geçemezsin. (%0 olsa bile muhtemelen hala diğer istasyona gidecek menzilin olur ama riske bırakmazsın.)
Ayrıca benzinliğe uğramazsan benzin deposunda da benzin kalmaz. :D Benzinli arabada da yolda kalınıyor.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
İst Ankara kışın kar yağarken yol üzerindeki onlarca istasyondan birinde durup şarj etmen lazım. Araba öterken ve şarj %1'i gösterirken kenardaki istasyonları geçemezsin. (%0 olsa bile muhtemelen hala diğer istasyona gidecek menzilin olur ama riske bırakmazsın.)
Ayrıca benzinliğe uğramazsan benzin deposunda da benzin kalmaz. :D Benzinli arabada da yolda kalınıyor.
Benzinli yolda kaldığında 1lt pet şişeyle benzin alıp devam edebiliyorsun :D

_MMA_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
benim arkadaş elektrikli araçları çok araştırıyor beni de merak saldı. hiç aklımda yoktu halbuki. bmw i3 veya herhangi bir elektrikli araç kullanan deneyen bilen varsa bilgilendirebilir mi düşünceleri neler? 2020’de En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araçlar - arabam.com
Şarj istasyonu bulmak zor veya sıkıntılı diyenlere aldanma. Batı kısımda ve İstanblu'da çok sayıda şarj noktası var. İ3'e gelecek olursak; İ3 menzili nedeniyle daha çok şehir içi kullanıma müsait. Şehir dışına da gidersin ama sık sık şarj için durman gerekir. Daha çok şehir içi kullanım yapacaksa İ3 almasını tavsiye ederim. Şehir dışı daha ağırlıklı kullanıyorsa İ3'ten ucuz olan Renault Zoe var. Fabrika verisi 400km'ye yakın menzil verse de gerçek kullanımda 350km civarı. Tesla getirtmek istediğinde Amerika üretimi olduğu için çok uçuk rakamlara çıkıyor. Daha çok model için E-Garaj'a bakmanı tavsiye ederim.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Pedallı araç kullanıyorum. Ne trafik, Ne rota, Ne Yakıt nede elektrik derdim var. Kafam dümdüz, Dünya dümdüz

Haaa elektrik derdim az-buz var. Işık sistemini Powerbank'lı yapmışım. Şarj yapmayı unutmiyim Efso

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Keşke Türkiye'de daha da yaygınlaşsa ama gidipte bir Tesla almak istesen en düşüğü milyon TL'lerden başlıyor.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Tesla her ülkede pahalı. Üretildiği yer olan Amerika'da bile. Ama tabii bizim ülkemizde daha da pahalı oluyor:)
Pahalı değil aslında 20 ile 35 bin Euro arası satılıyor yani eğer diğer ülkeler kadar vergi alsaydık düz hesap 200 Bin TL olacaktı hadi buna bir araba parası kadar vergi daha eklesen 400 Bin TL olması lazım ama nasıl oluyorsa biz üretici firmadan çok daha fazla vergi alıyoruz.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Fiyat problem değil. Dağlarda gezen adamım, şarj gitti eğlence bitti. Bu problem.
Öyle düşünmemek lazım her araç farklı kesimlere hitap eder mesela şuan çoğu kişi İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyor yani şarj istasyonu sorun olmaz ama eğer şarj istasyonu bulmakta zorluk çekiyorsa elektrikli araç tercih etmeyebilir ama şarjı o kadar sorun etmeyin eğer altyapı yeterli ise herhangi bir priz ve aparatlar yardımı ile garaj gibi yerlerde şarj etmekte mümkün diye duymuştum.Yani araçlar amaca yönelik seçilmeli.Ayrıca dağdan kastınız ne ufak tefek araziler ise çoğu elektrikli araç işinizi görür ama daha güçlü bir şey arıyorsanız SUV araçlara bakabilirsiniz.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,495
Türkiye'de elektrikli aracın yaygınlaşma ihtimali çok zor. Araçların vergisi çok yüksek, ve şarj edecek yerler kısıtlı. 10 yıl sonra belki bir nebze de olsa yaygınlaşabilir.