Elektrik kesilmeden, kesildi parası alınıyormuş!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan REDFOKS
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Elektrik faturalarının kabarık geldiği yönünde eleştiriler sürerken, tartışma yaratacak yeni bir uygulamaya gidildiği ortaya çıktı.

fft81_mf1927057.Jpeg

Tüketicileri şaşkınlığa uğratan kalem “Kesme-Bağlama” ücreti... Tutar 17 TL ile 19 TL aralığında. Ancak elektriklerin kesilmediğini söyleyen tüketiciler, fazladan alınan tutara itiraz ediyor. Tüketiciler Derneği ise haksız alınan ücretin iadesinin istenebileceğine dikkat çekti.

'ELEKTRİĞİM HİÇ KESİLMEDİ'
Hürriyet'in haberine göre, Yalova’da yaşayan Z.K.’nin 27 Ocak son ödeme tarihli faturası 73.90 TL... Fatura kalemleri arasında yer alan bir tutar ise Z.K.’de şaşkınlığa yol açmış durumda. Şikayetvar.com isimli siteye ulaşan Z.K. elektriğinin hiç kesilmediğini belirerek, “Elektrik faturam her ay olduğundan fazla geldi. Kullanım aynı olmasına rağmen ve fatura detayında 19.10 TL’lik bir kesme- bağlama bedeli gözüküyor fakat benim elektriğim ne kesildi ne de bağlandı. Arayıp sorduğumda son ödeme tarihini 24 saat geçtikten sonra kesme kodu gönderiliyormuş. Yani kesmeye gelmeden dahi veya bağlamaya bu parayı bizden alıyorlar bu nasıl iş ? Anlamış değilim” şeklinde bilgi verdi. Z.K. açıklamasının devamında, “Elektriğim kesilmemesine rağmen faturama kesme ücreti yansıdı. Telefonda bunun sebebini sorduğumda ise elektrik kesilmeden de bu ücreti bana yansıtılabileceğini söylediler, bu kesme ücretini acilen tarafıma iade edilmesini istiyorum” dedi.

'İKİ GÜN GEÇ ÖDEDİM'
Bir başka tüketici ise elektrik faturasını 2 gün geç ödediği için 17, 70 TL kesme-bağlanma ücreti yansıtıldığını söyledi. Aynı tüketici, elektriğinin fiilen hiç kesilmediğini de vurguladı.

Bir başka tüketici ise faturasına yansıyan 17,68 TL’lik "Kesme-Bağlama" ücretinin nedenini ilgililere sorduğunda, “Faturayı geç yatırdığım için uygulandığını söylediler. Geç ödediğimiz için gecikme bedeli zaten alınıyor. 10 günlük gecikme sonucunda tarafıma yapın bir tebliği (kesme ve bağlama) gibi bir işlem de yapılmadı zaten elektriğimde kesinti de olmadı. Nasıl bağlansın ki? Görevlinin bana verdiği cevap gecikme bedelinin çok düşük olması sebebiyle böyle bir yöntem uygulanıyor dedi" şeklinde yanıt aldığını aktardı.

İstanbul Bakırköy’de N.E. ise hürriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada benzer bir durumu kendisinin de yaşadığını kaydetti. N.E. geçtiğimiz Aralık ayı faturasına 17 TL’lik bir "Kesme-Bağlama" ücretinin yansıtıldığını aktararak, “Ancak elektriğim kesilmedi. Dolayısı ile bağlama işlemi de olmadı. Böyle bir ücret neden alınıyor anlayamadım” dedi.

'TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ'NE GİDİN'

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, haksız yere alınan kesme-bağlama ücretinin iadesinin istenebileceğine işaret ederek şunları kaydetti: “Elektrik temel bir ihtiyaç olduğu için kesilmesi doğru değil. Kesme ihbarnamesi tüketiciye gönderilmeden, kesme işlemine gidilmesi ve 19 lira açma-kapama ücretinin tüketiciden istenmesi elektrik idaresi için ek gelir anlamına geliyor. Fatura 5 iş günü geç ödendiği için, açma-kapama ücreti bir sonrası aya yansıtılıyor. Ancak burada kesme ihbarnamesinin tüketiciye ulaştırıldığı ispatlanmalı. Tüketiciler, elektriklerini fiilen kesilmediği, kesme ihbarnamesinin kendilerine gönderilmediği durumlarda, bulundukları yerdeki Tüketici Hakem Heyeti’ne, hiçbir ücret ödemeden, başvurarak fazladan alınan tutarın iadesini isteyebilirler. Burada, ispat yükümlülüğü satıcıya aittir.”

kaynak

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kesilse daha mı iyi olacakmış iyi ya adamlar kesmeden kesme parası almışlar bu uygulama yıllardır var faturayı geciktirirsen normalde kesmeleri lazım ama uğraşmıyorlar sadece kesme ve açma ücreti alıyorlar bence gayet yerinde ve güzel bir uygulama

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Oturduğun yerden açtım kapadım de paraları indir cebe oh ne güzel, kaçak kullananları da ödeyenlerden al faturada gizle sonrada güzel uygulama olsun ben bizim milletimize müstehak değince neden öyle diyorsun oluyor.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Sirketler iyuce s****iz oldu halki dusunen yok vereceksin milyonlarca lira ceza gene yaparsa gene vericeksin bu boyle gitmez ... isterlerse batsinlar yenisi bulunur mutlaka

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
kesilse daha mı iyi olacakmış iyi ya adamlar kesmeden kesme parası almışlar bu uygulama yıllardır var faturayı geciktirirsen normalde kesmeleri lazım ama uğraşmıyorlar sadece kesme ve açma ücreti alıyorlar bence gayet yerinde ve güzel bir uygulama

sen şakamısın ,gerçek misin
Faturayı geç ödersen gecikme faizi alırlar. Adamlar yapmadıkları işin parasını almaya kalkıyor sende bunu destekliyorsun. Sorsan müslümanım dersin.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
sen şakamısın ,gerçek misin
Faturayı geç ödersen gecikme faizi alırlar. Adamlar yapmadıkları işin parasını almaya kalkıyor sende bunu destekliyorsun. Sorsan müslümanım dersin.

okumuyor ki haberi.direk kafa yolsuzlukları nasıl savunurum moduna geçmiş.ne desen boş böylelerine.

friendly

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Bu yeni bir şey değil, 3-4 ay önce aynısı başıma geldi, faturayı ödemeyi atlamışım 3 gün sanırım gecikti, ödedim neticesinde..
Sonraki ay faturada Kesme-Açma bedeli yansıtmışlar 17 tl civarı, acayip sinirlenmiştim..

Hadi 10 gün 20 gün ödemezsin anlarım ama 3-4 güne el insaf yahu.. İlave olarak gecikme faizini de tahakkuk ettiriyorlar..

tabiihab

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ttnet de farklı bir uygulama yapmıyor, ödeme günü geçer geçmez 20 tl bi sonraki faturaya işleniyor

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Ülkede o kadar yiyici olursa özel sektöründe yemesi çok normal.

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
oldu o zaman bankalarda kredi borcunu ödemediğiniz zaman gecikme faizi almasın önce dürüst olun ve borcunuzu zamanında ödeyin

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
oldu o zaman bankalarda kredi borcunu ödemediğiniz zaman gecikme faizi almasın önce dürüst olun ve borcunuzu zamanında ödeyin

haberi okumadan yorum yapma.gecikme faizi alıyor zaten.kimsenin ona bir şey söylediği yok.

Burdaki haber elektrik faturasını 2 gün geç ödediği için 17, 70 TL kesme-bağlanma ücreti alınıyor.bunun adı resmen dolandırıcılık.

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Elektrik çok pahalı. 2 kişinin oturduğu bir eve 98 TL elektrik faturası gelirmi ya gündüzleri çalışıyoruz akşam 6 da eve geliyoruz. Aşırı bi elektirik tüketimimiz israfımızda yok 98 TL gelmiş Ayedaş dan.

Birde EPDK başkanı geçenlerde açıklama yaptı diyor ki Türkiye de ortalama elektrik faturası 30 TL imiş bina başına neymiş efendim insanlar ayda 80 tl telefon faturası ödüyormuş ama elektrik faturasını çok buluyormuş. Elektriğe zam gelecekmiş gayette normalmiş bu

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
haberi okumadan yorum yapma.gecikme faizi alıyor zaten.kimsenin ona bir şey söylediği yok.

Burdaki haber elektrik faturasını 2 gün geç ödediği için 17, 70 TL kesme-bağlanma ücreti alınıyor.bunun adı resmen dolandırıcılık.
bende zaten onu diyorum ha adam gönderip senin elektiriğini kesip karanlıkta koymuş bir kaç gün yada parasını almış ama kesmemiş sizce hangisi daha iyi senin açından beni dürüst olmamakla eleştiren arkadaşlar o zaman neden şunu söylemiyorlar tamam biz faturayı ödemediğimiz günü hemen kesin bizim elektiğimizi

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bende zaten onu diyorum ha adam gönderip senin elektiriğini kesip karanlıkta koymuş bir kaç gün yada parasını almış ama kesmemiş sizce hangisi daha iyi senin açından beni dürüst olmamakla eleştiren arkadaşlar o zaman neden şunu söylemiyorlar tamam biz faturayı ödemediğimiz günü hemen kesin bizim elektiğimizi

Kesebiliyorsa kessinler. Sence böyle birşey mümkün mü? Büyük şehirlerde milyonlarca abone var. Faturayı ödemediğinde anında ksmesi için her mahallede ekip kurması lazım .Doğal olarak bu ekip için dünyanın parasını harcaması lazım. Ama beyfendiler alışmış beleş para kazanmaya , kağıt üzerinde kesme bağlama göstererek para kazanıyorlar.

Yoksa adamların umrundamı sen karanlıkta kalmışssın kalmamışsın

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Geçen geldi fatura ilk defa boğaziçi hariç bi şirketin logosunu gördüm özel şirketlere geçmiş herhal.. Kesme açma parası 1 gün geçmişti bendende aldı vicdansızlar..

pcwolf

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
33

Sorunu hâlâ anlamadınız değil mi?
Zaten o adam gelip de elektiriği kesmediği halde bu parayı aldıkları için şikayet var.
Biz senin elektriğini kesmedik ama senden parasını alalım.
İnternet bağlattığınızı ve eve modem dahi gelmeden internet faturasını elinize aldığınızı düşünün.
Demez misin internet bağlamak için hat kurulumu yapan ekip gelmedi, fatura nasıl kestiniz diye?
Onlar internet hizmeti alıyorsunuz(?!) diye cevap verse?

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
canım sorunu anlıyorum da şimdi hırsızın hiç mi suçu yok yada bizde önce iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır demişler peki birde şu açıdan bakalım firma senin birilerine bir hizmet veriyorsun ama adam senin paranı on gün önce haber vermene rağmen ödemiyor keyfim gelince öderim diyor hatta yetmemiş birde paramı verecem diyor sen bunu bana babanın hayırına ver diyor peki sen verirmiydin birazda karşı tarafın açısından bakalım bu işler bedava olmuyor

friendly

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Bu işler bedava olmuyorsa yasal faiz denen bir sistem var..
Normal standartlarda onu da işletiyorlar zaten..

Bir çok insanın göz göre göre kaçak elektrik kullandığı bir memlekette benim ödemeyi 2 gün sehven unuttuğum 35 tl lik faturaya 17 tl açma-kapama bedeli yansıtmadaki mantığı, adaleti izah edemezsiniz..

Bu durum net olarak vurgundur, peşkeştir, ayrıca ayıptır, günahtır..

Kimi destekliyorsanız destekleyin ama bu konuya biraz objektif bakın yahu El insaf !

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44

Bir çok insanın göz göre göre kaçak elektrik kullandığı bir memlekette benim ödemeyi 2 gün sehven unuttuğum 35 tl lik faturaya 17 tl açma-kapama bedeli yansıtmadaki mantığı, adaleti izah edemezsiniz..

Kimi destekliyorsanız destekleyin ama bu konuya biraz objektif bakın yahu El insaf !
İnsanların gözü o kadar kör olmuş ki adama diyoruz ki paran gidiyor seninde paran benimde param ama adam yapılan işi savunuyor.Bir şeylere zam geliyor vatandaş toz kondurmamak için zammı savunabiliyor.Bak zam diyoruz adam geçmişten karneden falan bahsediyor.Biz benzinde vergi çok yüksek diyoruz vatandaş bize bilmem şurda perde vergisi var diyor.Biz haber paylaşıyoruz vatandaş kaynağa bak okumaya gerek yok diyor.Yani demem o ki insanlara bir şey anlatmak çok zor.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346

bunu yapan elektrik şirketine cezayı giydirmeleri lazım işte.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya bunun günü filan olamaz bu tamamen bir soygundur bana göre ses çıkartmadığımızdan oluyo böyle bişey olamaz hırsızlık bu devletin bu işe kesin el atması lazım o kurumlar milletin malıydı özelleştirildi şimdi bizim malımızla bizi soyuyorlar yeter artık birileri dur desin bu gidişe

m.aslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kafalarına göre hesap kitap çıkarıyorlar sanki bu nedir arkadaş bu vatandasın çektiği nedir :)

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
İnsanların gözü o kadar kör olmuş ki adama diyoruz ki paran gidiyor seninde paran benimde param ama adam yapılan işi savunuyor.Bir şeylere zam geliyor vatandaş toz kondurmamak için zammı savunabiliyor.Bak zam diyoruz adam geçmişten karneden falan bahsediyor.Biz benzinde vergi çok yüksek diyoruz vatandaş bize bilmem şurda perde vergisi var diyor.Biz haber paylaşıyoruz vatandaş kaynağa bak okumaya gerek yok diyor.Yani demem o ki insanlara bir şey anlatmak çok zor.

Yargı>Önyargı>ideolojikönyargı>ilahlastırıci önyarg

yukardaki örnek;?