Ekrem İmamoğlu cinsiyet eşitliği ile ilgili konuştu!

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Ekrem İmamoğlu: "Cinsiyet eşitliği konusu tüm dünyanın ortak sorunudur. İBB bünyesinde cinsiyet eşitliği üzerine bir masa kuracağız."
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, KAGİDER üyeleri ile sanal toplantıda bir araya geldi. İBB bünyesinde cinsiyet eşitliği üzerine bir masa kurulması için çalışma arkadaşlarına talimat vereceği bilgisini paylaşan İmamoğlu, 1 yılda İBB’de, kadın çalışan sayısını yüzde 18, kadın yönetici sayısını da yüzde 20 artırdıklarını belirtti.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Pozitif ayrımcılığın olduğu bir ülkede cinsiyet eşitliğinden bahsetmek tezat bir durumdur uygulanabilir ama sağlıklı olmaz. Mutlaka bu durumlardan birisinin olmaması gerekir. Pozitif ayrımcılık ile cinsiyet eşitliğini uygularsan düzen bozulur erkek cinsiyeti tarafından boykot ve eleştiri başlar.

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Pozitif ayrımcılığın olduğu bir ülkede cinsiyet eşitliğinden bahsetmek tezat bir durumdur uygulanabilir ama sağlıklı olmaz. Mutlaka bu durumlardan birisinin olmaması gerekir. Pozitif ayrımcılık ile cinsiyet eşitliğini uygularsan düzen bozulur erkek cinsiyeti tarafından boykot ve eleştiri başlar.
Ekrem İmamoğlu'nun pozitif ayrımcılık yaptığını mı düşünüyorsun?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Türkiye'de cinsiyet eşitliği değil. Kadın üstünlüğü vardır ama o da batıda işler. Doğuda geçmez.

Bir kesimi değil genel adaleti konuşalım artık.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Bunu İmamoğlu için değil tüm yönetici ve patronlar nezdinde söylüyorum. Kadın üstünlüğü yani pozitif ayrımcılık devam ettikçe cinsiyet eşitliğinden bahsetmek anlamsız kalıyor. Zira pozitif ayrımcılığın dozunu iyi ayarlayamayan patronlar ve yöneticiler yüzünden bunu erkeklere karşı yapılan dolaylı bir mobbing olarak bile adlandırmak mümkündür. Tabi burada bunu söylerken yapılan işi ve amacını dikkate almak gerekiyor.
Ekrem İmamoğlu'nun pozitif ayrımcılık yaptığını mı düşünüyorsun?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Cinsiyet eşitliği denilince direk kadının rolü tartışılmaya başlanıyorsa bir problem vardır gerçekten.

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Amacımız yüzde 50 ye gelmek diyor... kadın erkek çalışanlarını eşitlemek istiyor aslında buradaki pozitif ayrımcılığı ben çözemedim.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Sayıyı eşitlemek pozitif ayrımcılık değil , pozitif ayrımcılık sayıyı yüzde 50 yapsan da yapmasan da yönetimdeki nicelik ve nitelikteki davranışlar olacaktır.
Amacımız yüzde 50 ye gelmek diyor... kadın erkek çalışanlarını eşitlemek istiyor aslında buradaki pozitif ayrımcılığı ben çözemedim.

Reaksiyon puanı
3,027
Maalesef Türkiye'de genel eşitlik anlayışı; kadına pozitif ayrımcılık. Ama erkek çalışan sayısı fazla ise ve kadın çalışan sayısının erkek çalışan sayısına oranı 1/2 yapılmaya çalışılıyorsa bu güzel bir durum. İmamoğlu'nun anlattığı durumda pozitif ayrımcılık yok.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Maalesef Türkiye'de genel eşitlik anlayışı; kadına pozitif ayrımcılık. Ama erkek çalışan sayısı fazla ise ve kadın çalışan sayısının erkek çalışan sayısına oranı 1/2 yapılmaya çalışılıyorsa bu güzel bir durum. İmamoğlu'nun anlattığı durumda pozitif ayrımcılık yok.
Ya ben anlatamıyorum ya da dediklerim anlaşılmıyor. Ben İmamoğlu pozitif ayrımcılık yapıyor veya söylüyor demiyorum. Çalışma hayatında pozitif ayrımcılık apaçık ortadayken ve devam ediyorken İmamoğlu değil başka biri bile olsa sayıyı eşit yapsa da yapmasa da nicelik ve nitelikte olan davranışlar bu eşitliği bozacaktır. İlla ki eşitlik çalışan sayısını eşitlemekle olmuyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yahu bu devlet pozitif ayrımcılık getirdi, olmadık binbir çareye başvurdu, yine de kadınlar öldürülüyor, yine de kadınlar dövülüyor, aşağılanıyor, eziliyor, horlanıyor. Siz ultra pozitif ayrıcalık da getirseniz, elektronik aletlerdeki +++ işaretli 50 yıldızlı ayrımcılık da getirseniz düzelmez bu işler.

Düzelmez; Çünkü biz insanımızın manevi dünyasını tahrip ettik, sevginin, merhametin merkezi bomboş kaldı.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Kişilerin zihniyeti bozuk ve eğitimsiz oldukça arzu edilen cinsiyet eşitliği toplumda olmaz. Bu zihniyetler bilim ve eğitim var oldukça zamanla körelecektir. İmamoğlu'nun yapmaya çalıştığı şeyde tam olarak iyi değil neden çünkü kadın çalışan sayısı ve erkek çalışan sayısını eşitlerken, sayı eşitlensin diye işi hak etmeyen kadınlarda işe alınıp erkek adayların hakkı yenebilir. Önemli olan liyakat ve işi hak edene vermektir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu forumda veya dünyada Cinsiyet eşitliğini savunmayan Erkek veya Kadın daha üstün diyen varsa bıraksın gitsin kapatsın hesabını. Ama burada Cinsiyet eşitliğini direk çalışan sayısını yüzde 50-50 yaptık al sana cinsiyet eşitliği oldu gibi yorumlamamak lazım bence.

Kadın'ın yapabileceği Erkeğin yapabileceği işler vardır. ( Kadın hepsini yapar tabii ama bazı konularda Erkek kadar verimli olmaz. Veya ortam kadına göre çalışmaya uygun değildir. )

Şimdi bakınca İBB bünyesinde iş imkanları nelerdir diye. İETT şöförlüğü veya İSPARK görevlisi veya Kamyon şöförlüğü Güvenlik tarzı işlerde yarı yarıya kadın çalıştırma işi mantıksız geliyor bana. Şöförlük hem zor İstanbul Trafiğinde hemde stresli onca saat. Benzer şekilde iti kopuğu var fiş kesmek İSPARK için çalışmak bir kadın için zor. Veya Belediye işlerinde kepçe kamyon kullanmak yada Güvenlik için belli bir oranda kadın çalışan olabilir. Ama yarı yarıya gene fazla bence benzer şekilde. Örnek böyle uzatılabilir. Ama yemek işlerinde çoğunluk kadın olabilir. Yada danışmanlık tarzı hizmet sektörü tarzı yerlerde kadın ağırlıklı olabilir illaha yüzde 50-50 ye inatlaşmamak lazım bence.

Reaksiyon puanı
6,381
Çalışan sayısını artırmak cinsiyet eşitliği olmamalı bence.

Haklar eşitlendiğinde cinsiyet eşitliği olmalı, kadın çalışan artınca cinsiyet eşitliği sağlanmıyor diye düşünüyorum.