Soru Ekran Kartını Fırınladım İşe Yaramadı

korkusuzmaraz

Finest Сasual Dating - Genuine Damsels
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhabalar bende bir adet asus eah 2600 po (Ati readon hd 2600) ile Sapphire R7 240 var. Asus olanin renkleri bozuk bilgisayar acikdiginda ekranda dikey olarak kirmizi cizgiler var. R7 240 da ise birkac yil once bilgisayar yuk altinda iken usb takmaya calisirken 230 voltluk power guc yettirememis olmali ki bilgisayar kapandi ve sonrasinda bir daha ekran karti hic calismadi.

Gecenlerde ben normal uzerinde ocak olan buyuk firinda iki kartin da fanlarini soktukten sonra once 200 derecede 15 - 20 dakka bekledim firinin isinmasini. Sonrasinda iki ekran kartinin altlarina kasik koyup kesinlikle firinin tepsisine temas etmeyecek sekilde yerlestirdikten sonra kartlarin diger yerleri acikta birakip 10 dakika bekledim. Cikardiktan sonra kenara koydum. Gece oyle kenarda sogudular. Sabah kalktigimda ikisine de termal macun surup fanlarini vidaladim ve calistirmayi denedim. Sanki hic firinlama yapmamisim gibi ayni sekilde oldugu gibi duruyorlar. Hicbir degisiklik yok.

Forumda burada yillar once biri ekran kartini 220 derece 13 dakika bekletmisti. Acaba ben de ekan kartlarini ln cip kismi acikta kalacak sekilde aluminyum folyo ile sarip firinin en son derecesinde 250 derede yarim saat falan bekletsem ise yarar mi? Bu konuda herhangi bir fikri olan var mi?

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Arkadaslar hadi ama koskoca forumda konu hakkinda fikir sahibi bir kisi bile mi yok.

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
ad3ziog.jpg

f519cjl.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu youtube videosundaki sorunun aynısı benim asus ekran kartımda da var.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Sen hala Youtube videolarına inanıyor musun?

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Sen hala Youtube videolarına inanıyor musun?
Me alaka simdi yorumlarda da ve forum sitelende bu sekilde kartini canlandiran cok insan var. Hayir biri yalan ikisi yalan e hepsi mi yalan

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Bu oldukça tehlikeli bir yöntem. Aynısını bende çok yaşadım ve o sorunu yaşayan ekran kartıyla beraber 1 sene boyunca bilgisayarı kullandım oyun oynadım vs. Yapacağın şey çipin üstünde çakmak tutmak. Elin yanabilir, ağrıyabilir o yüzden dikkat et ve çakmağı çipin tam ortasında ya da belli bir bölgesinde değil de gezdirerek ısıt. Bunu 3 dakika ısıt 1 dakika soğut mantığıyla 3 4 kere yapabilirsin. Sonrasında termal macunu sürüp sistemde test edebilirsin. Ben böyle 1 yıl boyunca gittim. Hafta da 1 kez bozulduğu da oluyordu 4-5 kere bozulduğu da oluyordu ya da ayda sadece 1 kere bozulduğu da oluyordu. Bu yüzden her bozulduğunda aynı işlemi yapman gerek. Haqqus bununla ilgili bir video çekmişti. Onu da izleyebilirsin.

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Bu oldukça tehlikeli bir yöntem. Aynısını bende çok yaşadım ve o sorunu yaşayan ekran kartıyla beraber 1 sene boyunca bilgisayarı kullandım oyun oynadım vs. Yapacağın şey çipin üstünde çakmak tutmak. Elin yanabilir, ağrıyabilir o yüzden dikkat et ve çakmağı çipin tam ortasında ya da belli bir bölgesinde değil de gezdirerek ısıt. Bunu 3 dakika ısıt 1 dakika soğut mantığıyla 3 4 kere yapabilirsin. Sonrasında termal macunu sürüp sistemde test edebilirsin. Ben böyle 1 yıl boyunca gittim. Hafta da 1 kez bozulduğu da oluyordu 4-5 kere bozulduğu da oluyordu ya da ayda sadece 1 kere bozulduğu da oluyordu. Bu yüzden her bozulduğunda aynı işlemi yapman gerek. Haqqus bununla ilgili bir video çekmişti. Onu da izleyebilirsin.
Cakmakla ilgili boyle video var ama
videodaki arkadas kondansator ve ramlerin mosfetlerin kartin arkasinin uzerine de tutuyor cakmagi. Ayrica 200 derece firinda 10 dakika durupta o kadar yuksek isiya maruz kalmasina ragmen uzerinde herhangi bir degisiklik olmayan kart veya kartlar diyim cakmakla ne kadar isinacak ki duzelebilsin.

Onun haricinde hic calismayan sapphire r7 240 ekran ksrti icin simdi hatirladim 2018 agustosunda forumdonanimda konu acmisim. Yine ayni forumdaki marins nickli uyeye karti tamire gondermisim. Tamirci bana bunun gpusu bozuk tamiri kartin maliyetini gecer demisti. Ben de karti geri gondermesini istemistim. Karti kargolamadan once bozuk karti satin alip almayacagini sordugumda da gpusu bozuk ekran karti satin almadigini soylemisti. Hatirliyorum o donemde asgari ucret 1600 tl iken ayni kartin calisan ikinci elleri 500 - 600 tl ye satiliyordu. Tabi zamnediyorum o zamanlarda mining bitcoin maden kaziciligi da bu kadar yaygin degildi. Yani ilanlardaki kartlarin mining yapilmis kart olduklarini zannetmiyorum.

5721bqy.jpg

p8xfmj6.jpg

39tcfs2.jpg

klmcjak.jpg

lswce5p.jpg

İlk resim asus ekran kartındaki durum. Kırmızı yani ikinci ve üçüncü resim asus ekran kartına ait. Siyah yani dördüncü ve beşinci resim saphire ekran kartına ait. Saphire ekran kartını bilgisayara taktığımda hiç çalışmıyor ve hatta bilgisayar ekran kartını algılamıyor görüntü onboard ekran kartından yani anakarttan geliyor. Bilgisayar sanki hiç harici ekran kartı takılı değilmiş gibi davranıyor. Ekran kartlarının üzerinde herhangi bir yanık içizk kopma falan da yok.

Son düzenleme:

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Cakmakla ilgili boyle video var ama
videodaki arkadas kondansator ve ramlerin mosfetlerin kartin arkasinin uzerine de tutuyor cakmagi. Ayrica 200 derece firinda 10 dakika durupta o kadar yuksek isiya maruz kalmasina ragmen uzerinde herhangi bir degisiklik olmayan kart veya kartlar diyim cakmakla ne kadar isinacak ki duzelebilsin.

Onun haricinde hic calismayan sapphire r7 240 ekran ksrti icin simdi hatirladim 2018 agustosunda forumdonanimda konu acmisim. Yine ayni forumdaki marins nickli uyeye karti tamire gondermisim. Tamirci bana bunun gpusu bozuk tamiri kartin maliyetini gecer demisti. Ben de karti geri gondermesini istemistim. Karti kargolamadan once bozuk karti satin alip almayacagini sordugumda da gpusu bozuk ekran karti satin almadigini soylemisti. Hatirliyorum o donemde asgari ucret 1600 tl iken ayni kartin calisan ikinci elleri 500 - 600 tl ye satiliyordu. Tabi zamnediyorum o zamanlarda mining bitcoin maden kaziciligi da bu kadar yaygin degildi. Yani ilanlardaki kartlarin mining yapilmis kart olduklarini zannetmiyorum.

5721bqy.jpg

p8xfmj6.jpg

39tcfs2.jpg

klmcjak.jpg

lswce5p.jpg

İlk resim asus ekran kartındaki durum. Kırmızı yani ikinci ve üçüncü resim asus ekran kartına ait. Siyah yani dördüncü ve beşinci resim saphire ekran kartına ait. Saphire ekran kartını bilgisayara taktığımda hiç çalışmıyor ve hatta bilgisayar ekran kartını algılamıyor görüntü onboard ekran kartından yani anakarttan geliyor. Bilgisayar sanki hiç harici ekran kartı takılı değilmiş gibi davranıyor. Ekran kartlarının üzerinde herhangi bir yanık içizk kopma falan da yok.
Genellikle çipin arkasında ki lehimlerin oynamasından kaynaklanan bir durum oluyor. Fırınlamak ve çakmak tutmak yeterli olmayınca mecbur çip sökülüp reballing yani lehimleri tekrardan doldurmak tek çare oluyor o da çok teknik isteyen bir durum. Astarı yüzünden pahalıya gelir yani. Fırın için söyleyeceğimde çok büyük alanda bıraktığınız için yine o kadar ısınmıyor çipiniz. Çakmak direkt temas ettiğinden dolayı lehimleri eritip yerine düşürme şansınız var.

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
5721bqy.jpg

haa bak ilk resim buydu yukarıdaki mesajda nedense resim eklenmedi.

Genellikle çipin arkasında ki lehimlerin oynamasından kaynaklanan bir durum oluyor. Fırınlamak ve çakmak tutmak yeterli olmayınca mecbur çip sökülüp reballing yani lehimleri tekrardan doldurmak tek çare oluyor o da çok teknik isteyen bir durum. Astarı yüzünden pahalıya gelir yani. Fırın için söyleyeceğimde çok büyük alanda bıraktığınız için yine o kadar ısınmıyor çipiniz. Çakmak direkt temas ettiğinden dolayı lehimleri eritip yerine düşürme şansınız var.
5721bqy.jpg

anladım doğrudur küçük mikrodalga fırın olsa yine daha iyi ama büyük fırına koyduğum için ısınması gereken yerler yeterince ısınmamış olabilir.

Son düzenleme:

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
daftaz8.jpg

Bugün iki tane çakma zipo çakmağı benzin doldurup iki ekran kartını da ayrı ayrı ısıttım. Isıtma esnasında çakmaklar da ısınıyordu. Mecbur bir çakmağı bırakıp diğerini alıyordum az kalsın da elim yanıyordu. Ve sonuç yine aynı değişen hiçbir şey yok. Hakikatten uğraşmaya değmez.

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Fırınlarken tereyağını unutmayın , bol tereyağı işin püf noktası.

Şaka bir yana başarı ihtimali çok düşük bir yöntem bu riske atmaya değmez.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Türk usulü mühendislik.
Nasredtin Hoca'nın Akgöl'ü mayalama hikayesinin günümüze uyarlanmışı.

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Fırınlarken tereyağını unutmayın , bol tereyağı işin püf noktası.

Şaka bir yana başarı ihtimali çok düşük bir yöntem bu riske atmaya değmez.
Olan da var olmayan da var iste.

Türk usulü mühendislik.
Nasredtin Hoca'nın Akgöl'ü mayalama hikayesinin günümüze uyarlanmışı.
Eee bu sekilde yillardir firinlayip bir sure ekran kartini kullananlar var. Buradaki amac cipin ve ramlerin altindaki lehimlerin yuksek isiyla eriyip tekrar uygun duruma gecmesidir. Bir nevi cipin soklulup altinin lehimlendigi reballing isleminin biraz daha kabacasi. Ne yapacaktim 50 - 100 liralik ekran kartlarina 3 - 5 bin tl tamir masrafi mi yapacaktim. Bazi seylere muhalefet olmak yerine empati kurmayi ve sagdan soldan asli astari nedir diye bakmayi deneyebilirsin.

Son düzenleme:

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Bazen entegre sökmek için lazım olan sıcak havya tabancası yapmıştım. Bu tür ekran kartları içinde kullanılacağını düşünüyorum. 6 ayda bir lazım olan işler için böyle bir şeyin el altında bulunması iyi olur diye düşünüp yapmıştım. Forumda elinde sıcak havya bulunan arkadaşlar aynı şehirde olan arkadaşlara da yardımcı olabilirler. Şahsen ben zaman zaman Ankara ve Kayseri'de bulunuyorum. Böyle durumlarda aynı şehirde bulunan arkadaşlara yardımcı olmaktan memnun olurum.

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Bazen entegre sökmek için lazım olan sıcak havya tabancası yapmıştım. Bu tür ekran kartları içinde kullanılacağını düşünüyorum. 6 ayda bir lazım olan işler için böyle bir şeyin el altında bulunması iyi olur diye düşünüp yapmıştım. Forumda elinde sıcak havya bulunan arkadaşlar aynı şehirde olan arkadaşlara da yardımcı olabilirler. Şahsen ben zaman zaman Ankara ve Kayseri'de bulunuyorum. Böyle durumlarda aynı şehirde bulunan arkadaşlara yardımcı olmaktan memnun olurum.
Sag olun hocam bahsettiginiz sehirlerde ikamet etmiyorum ayrica bu kartlar hurda sayilabilecek kartlar biri kirmizi olan ve ekranda kirmizi cizgiler olan asus eah 2600 pro (ati readon hd 2600 diye de geciyor) digeri ise hic calismayan bilgisayarin bile pci express slotunda hic algilamadigi saphire r7 240 yani oyle ahim sahim kartlar degil ve oldukca da eski sayilir. Hele asus olanin goruntu cikislari 2 tane dvi girisi ve ortalarinda 1 tane s-video girisi. Yani ne kadar eski oldugunu oradan da anlayabiliriz.

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Söylemek istediğim yardım ücret karşılığı değil tabi ki. Eski malzemeler sayesinde deneyerek tecrübe sahibi oluyoruz. Bende hurda malzeme alarak denemeler yapıyorum. Bazan başarılı Oluyorum bazanda olamıyorum.

korkusuzmaraz

Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Söylemek istediğim yardım ücret karşılığı değil tabi ki. Eski malzemeler sayesinde deneyerek tecrübe sahibi oluyoruz. Bende hurda malzeme alarak denemeler yapıyorum. Bazan başarılı Oluyorum bazanda olamıyorum.
Tabi hocam anladim ucret istemediginizi zaten mesajinizin altinda uye imzanizda yaziyor. Eskiden 5 yil ankarada ikamet etmistim artik orada yasamiyorum. Eger orada olsaydim emin olun size ulasmaya calisirdim. Su anki durumda ilgili malzemeler benim acimdan kargo ucreti odemeye bile degmez ki ilgili kartlardan saphire olani yukaridaki mesajlarimdan birinde belirttigim gibi zaten daha onceden donanimhaberde marins nickli birine tamire gondermistim.