Ekran kartı yavaşlaması..

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

sistemim
pentium 4 3.06 ghz
1.50 gb ram
palit nvidia 9400gt 1gb

*Daha önce xp kullanıyordum yeni bir ekran kartı aldım palit nvidia 9400gt 1gb bu ekran kartıyla crysisi düşük ayarda akıcı şekilde oynuyordum daha sonra windows 7 yükledim , sonra tekrar format çekip xp yükledim
Ancak şu anda ne yaptıysam ekran kartının sorununu çözemedim
Sorun tam olarak şu : format attım ve siteden en son driveri yükledikten sonra ekran kartı düzgün çalışıomu die cs 1.6 yükledim , driver programında ekran kartı yüksek performans modundaydı neyse,oyunu 1280x1024 yapıp girdim ancak oyunu akıcı oynayamadım , tamam grafikler net ama oyun akıcı şekilde oynanmıyor , eğer crysis düşük ayarda akıcı oynanıyorsa cs 1.6 full rahatlıkla oynanması gerekir.
Ancak şunuda söyliim yanlış olmasın , ben 1280x1204 te akıcı oynayamıyordum ama daha sonra 640x480'e aldım yine aynı şekilde akıcı oynayamadım işte bunu anlamadım 1280 'de olmasa tamam derim belki ayar fazla açmışım ama aynısını 640'tada yapıyo , nie anlamadım .. . .
Sorunu çözmek için denediğin şeler şunlar :
-Virüs taramasın yaptım
-Son driver yükledim
-Kasayı söküp ram larde veya ekran kartında gevşeme varmı die kontrol ettim , gevşeme yoktu.

Bir an önce yardım eden biri çıkar umarım . . .:huh:

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nvidia control panelden ayarı "yüksek performans" tan "3 boyut uygulamasının seçmesine izir ver (yada buna benzer bişeydi)" e getir, driver ekran kartını güzel görüntü için fazla zorluyor olabilir

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
nvidia control panelden ayarı "yüksek performans" tan "3 boyut uygulamasının seçmesine izir ver (yada buna benzer bişeydi)" e getir, driver ekran kartını güzel görüntü için fazla zorluyor olabilir

keşke dediğin gibi basit bişey olsaydı...
maalesef , denedim :( . . .
ya anlamadığım bişey var , 1280 'dede akıcı oynamıyo 640'tada akıcı oynamıyo , sadece 1280 de olsa tamamda 640 ta nie öle oluyo anlamadım

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
İlginç bir şey fakat bir not aktarayım. Ekran kartı x çözünürlükte 100 puan alırken daha iyi bir ekran kartı aynı çözünürlükte 90 puan alabilir.

Ekran kartları testinde dikkat ederseniz hangi çözünürlükte nasıl performans verdiğini gösterir.

Burada ilk tespit etmen gereken nokta şu idi.

"Eski sistem ile şimdiki sistem arasında nasıl bir fark var. "

Tespit et adım adım gidelim :)

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İlginç bir şey fakat bir not aktarayım. Ekran kartı x çözünürlükte 100 puan alırken daha iyi bir ekran kartı aynı çözünürlükte 90 puan alabilir.

Ekran kartları testinde dikkat ederseniz hangi çözünürlükte nasıl performans verdiğini gösterir.

Burada ilk tespit etmen gereken nokta şu idi.

"Eski sistem ile şimdiki sistem arasında nasıl bir fark var. "

Tespit et adım adım gidelim :)

şöle söyliiim , eski xp'dede aynı sürüm driveri kullanıyorsdum şu andada
aradaki fark şu
eski xp'deki ayarlar ile şimdiki ayarlar 100% aynı olmasına rağmen neden şu anda çok ağır çalışıyo
sadece oyun için değil , şu anda bilgisaayr kullanırkende ekran kartı çok ağır çalışıyo
kısaca şöle sölüorum , eski xp'de crysisi düşük ayarda akıcı oynayabiliyorum , ama şu anda cs'yi 640x480'de oynayamıyorum?? sadece bu bile geçerli bi nedendir bence..
Kasayı söktüm acaba ramlarda veya ekran kartında bi gevşeme falan bi temassızlık varmıdır die kontrol ettim hiçbişi yok , herşey düzgündü
Aklıma hiçbişey gelmiyo . . . :(

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok garip bi durumla karşı karşıyayız... Bi ihtimal ekran kartını underclock etmiş olma şansın varmıdır? Çok uç oldu ama sanırım :) belkide ekran kartın bir sebepten dolayı aşırı ısınıyordur? gpu-z gibi programlarla ekran kartı ısısını ölçebilirsin?

karcx

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
39
İmkanın varsa ram al.Böylece oynarsın:):)
SUç ekran kartında değil...:wink::wink:

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Mutlaka bir sorun var. Bunun sebebi ekran kartında oluşmuş bir sorun olabilir. Chipsetinde.

Daha mantıklı bir şey bulamadım vallahi :S

Cloakengaged

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
147
Direct X güncelse oyunu pencere modunda başlatıp görev yöneticisini açın (Ctrl+Shift+Esc).
Ve hangi işlemlerin kaç CPU kullandığına bakın. Belki işlemcinizi sömüren bir yazılım yüzünden oynayamıyor olabilirsiniz.

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok garip bi durumla karşı karşıyayız... Bi ihtimal ekran kartını underclock etmiş olma şansın varmıdır? Çok uç oldu ama sanırım :) belkide ekran kartın bir sebepten dolayı aşırı ısınıyordur? gpu-z gibi programlarla ekran kartı ısısını ölçebilirsin?

underclock ne oluyo yani ???
@karcx
ram a gerek yok , eski xp'de bunları aynı bu sistemle zaten rahatlıkla zorlanmadan akıcı şekilde oynuyodum....Bence suç ekran kartında , ama ne olduğunu çözemiyorum ...
Cloakengaged
directx güncel , kullandığım programlar daha önce kullandığım xp dekiyle 100% aynı
bişi söyliicem , ben kasaya daha önce ek bi fan takmıştım , kışın fazla soğuk olmasın die çıkardım onu ondan olabilirmi???
(lütfen evet deyin :D )

Mert Ahmet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
41
onu tak bir de oyle dene: )

Bisi daha once ekran kartinin cdsindeki surucuyu yukle sonra gubcee bakalim ne olcak? ?

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0

harbiden sevindim yaa
fanı taktığım girişin adı , SYS_FAN , die bi giriş
@Mert Ahmet
ekran kartının kendi cd'sindeki driveride denedim :)

-------
ısı değerleri

resmi tam göremeyenler için
http://img84.imageshack.us/f/fffvm.jpg/

---------- Post added at 21:46 ---------- Previous post was at 21:38 ----------

ısı değerleri nasıl ? normalmi? , fanı takmalımıyım , yoksa gerek yokmu ?

---------- Post added at 21:51 ---------- Previous post was at 21:46 ----------

eğer çevrimdışı olursam bilinki fanı takıyorum :)

---------- Post added at 22:03 ---------- Previous post was at 21:51 ----------

maalesef fanı taktım ancak aynı , değişen bişey yok...,
Önerisi olan varmı :(

apoxlost

Asistan
Reaksiyon puanı
2
PhysX ayarlaryla oynadınmı belki ondan olabilir.

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Elindeki PC'yi camdan at kesin çözüm:) acayip rahatlarsın:D

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Millet resimlerde bişey dikkatinizi çektimi; ekran kartı PCI-E te x4 modunda çalışıyor? sorunun kaynağı bu olmasın? ea-GTR hiç biosuna girip işlemcinin felan hızlarıyla oynadınmı? yanlışlıkla pcı-e hızını düşürme ihtimalinde senin sorunun doğar çünkü

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Millet resimlerde bişey dikkatinizi çektimi; ekran kartı PCI-E te x4 modunda çalışıyor? sorunun kaynağı bu olmasın? ea-GTR hiç biosuna girip işlemcinin felan hızlarıyla oynadınmı? yanlışlıkla pcı-e hızını düşürme ihtimalinde senin sorunun doğar çünkü

ekran kartının yanında gelen driver cdsinin içinde vtune adlı bi overclock programı vardı , bi ara ordaki ayarlarla oynadım sonra ayarları düzeltmeden programı sildim...

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok o programın bunu yapabileceğini pek sanmıyorum (ama yinede emin değilim :( ), kartının hızları normal ısısıda sorun çıkarıcak düzeyden uzakta ama bu x4 meselesine kafam takıldı anakartının modelini yazabilirmisin acaba?

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yok o programın bunu yapabileceğini pek sanmıyorum (ama yinede emin değilim :( ), kartının hızları normal ısısıda sorun çıkarıcak düzeyden uzakta ama bu x4 meselesine kafam takıldı anakartının modelini yazabilirmisin acaba?

şu anda laptoptayım , anakart ile ilgili sadece gigabyte markası olduğunu ve pcı ex. x16 desteklediğini biliyorm

annttiigs

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
24
arkadaşların dediği gibi ( ne dikkat yahu :) ) pcix4 mode şu anda ekran kartın. kartı hiç çıkarıp taktın mı ?? yanlışlıkla 4x'e takmayasın ?

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşların dediği gibi ( ne dikkat yahu :) ) pcix4 mode şu anda ekran kartın. kartı hiç çıkarıp taktın mı ?? yanlışlıkla 4x'e takmayasın ?

evet acaba tam yerine oturmamıştır düşüncesiyle çıkarıp yerine taktım ancak benim taktığım yerin altında pcı express yazıyo altınnda 2 giriş daha var onlarında altında SATA yazıyo . . .

Acaba satayamı takmam gerekiyo??:huh:

annttiigs

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
24
şimdi izleyeceğin yol şu.

önce anakart markanı internetten araştırıyorsun.
sonra onun pci ex x16 yuvasını gösteren bir grafik buluyorsun.
sonrasında da kart o yuvada değilse o yuvaya alıp, hayatını yaşıyorsun.

kart o yuvadaysa, zamanında kullandığın grafik kart booster programı tekrar kurup onun ayarlarını kurcalıyorsun.

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Anti aliasing ve anisotropic filtering özelliklerini kapatarak dene istersen hem nvidia control panelinden hemde oyundan. Daha sonra üçlü arabelleğe almayı aç öyle dene derim. En azından %20 %30 performans sağlar.

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şimdi izleyeceğin yol şu.

önce anakart markanı internetten araştırıyorsun.
sonra onun pci ex x16 yuvasını gösteren bir grafik buluyorsun.
sonrasında da kart o yuvada değilse o yuvaya alıp, hayatını yaşıyorsun.

kart o yuvadaysa, zamanında kullandığın grafik kart booster programı tekrar kurup onun ayarlarını kurcalıyorsun.

kartın takıldığı yer doğru
biraz önce farklı birşey denedim,bu ekran kartını çıkarıp , daha önce kullandığım geforce 6200 le 256 mblık ekran kartını taktım,driverını yükledim
cs ye girdim
maalesef sonuç aynı... :(
öyle görünüyorki sorun ekran kartında değil , 1 gb lık ekran kartındaki takılma ne kadar fazlaysa 256 mblık ekran kartındaki takılma %100 aynı ...

@emre24
zaten onları sürekli yapıyorum

---------- Post added at 13:38 ---------- Previous post was at 13:26 ----------

arkadaşlar galiba çözümü buldum
biraz önce bilgisayarcı bi arkadaşımı aradım
ben xp yi windows 7 ninüstüne kurmuştum
biçimlendirmeden yani
oda windows 7 nin driveriyle çakıştığını söyledi
şu an biçimlendirme yapıyorum
umarım çözümü bulmuşumdur...

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Haydi hayırlısı umarım çare bulmuşsundur sorununa, sonucu yaz ama merak ettim :)

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sorunu çözdüm
aynen dediğim gibi çıktı , ben windows xp yi windows 7 nin üstüne format atmadan kurmuştum
windows 7 de driverleri otomatik gördüğü için benim yüklediğim driverla çakışıyormuş
format attım driverleri yükledim şu anda full+full ayarda 1280x1024 cs çok çok rahat oynayabiliyorum
Herkese yardımları için teşekkür ederim :)
Bu arada yöneticilerden ricam konu başlığına çözüldü die eklerlerse ii olur başkalarıda benim gibi çıldırmasın :)
İyi Günler. . .

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar maalesef bugün aynı sorun tekrar etmeye başladı
bizim power supply frisby marka 400w , bilgisayar açılınca bii süre motor gibi ses çıkarıyo sonra kesiliyo
acaba p.suppllyde sorun olduğu içinmi ekran kartıda etkileniyo???
ayrıca bişey daha var mesela programlarda ayarlama yapıyoum yeniden bilgisayarı başlattığımda herşey eski haline dönüyo hiçbişey yapmamış gibi . . .
Lütfen acil yardım lazım . :(

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Psu da sorun olduğunda tabiki ekran kartıda etkilenir ama ayarların sıfırlanması garip bir olay psunu kasayla birliktemi almıştın? kaç yaşında psu?

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Psu da sorun olduğunda tabiki ekran kartıda etkilenir ama ayarların sıfırlanması garip bir olay psunu kasayla birliktemi almıştın? kaç yaşında psu?

psu 400w kasayla beraber aldım
bu arada bişi buldum , benim kasanın yan kapağı cam , camın üstünde soğutma fanı var
bişi denedim , kasanın kapağını takmadım , kasayı açık şekilde denedim...
düzeldi :)
anlamadım nasıl oldu :) . . .