ekran kartı ve işlemci için overclock

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
gt 1030 ekran kartımı overclock ile power limit 85 Core Clock (mhz) +160 Memory Clock (mhz) +300 yaptım fan speed ise 29 en düşükte.
bu değerler yarıda bir videodan izleyip yaptım. Sonuna kadar çekmedim yani. Amacım single player oyunlarda fps kazanmaktı.
g4600 işlemcime nasıl overclock yapabilirim ? Ve ekran kartım hiç bir oyunda 51 derecenin üzerine çıkmıyor bu yüzden yıpranmaz değil mi ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
G4600 overclock yapılabilen bi işlemci değil,yapamazsın yani.
E.kartının defaut saat hızları kaçtı. Overclock ile bi işlemci veya e.kartının yıpranması mümkün değildir. İçindeki bileşenlerin zorlanmasından ,(ki bu zorlanmaya, aşırı voltaj,sıcaklık artması gibi faktörler de dahil)işlemci veya ekran kartındaki oluşabilecek ömür azalması,bunların normal ömrüne kıyaslanırsa,tabiri caizse,devede kulak gibi kalır.
Overclockda en dikkat edilecek husus voltajdır. Sıcaklık en son planda kalır. Zaten günümüz işlemci ve ekran kartlarında aşrı sıcaklık kOrumaları da var. Fazla ısındılarmı ,soğumak için hemen otomatik olarak hız düşürüyorlar. Fakat voltajın çaresi yok. Fazla verirseniz,anında yakarsınız parçayı. :)

BilgisayarUzmani

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Fazla voltaj verip benim gibi sıcaklıkları 110 a çıkarıp parçayı eline almazsan sıkıntı olmaz

Özgür Ç..

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Ekran kartı için msi afterburner kullanarak otomatik şekilde en iyi OC seçeneğini bulabilirsiniz işlemci ise zaten overclok olmuyor çarpan kilidi ile oynamassanız tabi ama anakart desteklemiyordur zaten.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
E.kartının defaut saat hızları kaçtı. Overclock ile bi işlemci veya e.kartının yıpranması mümkün değildir. İçindeki bileşenlerin zorlanmasından ,(ki bu zorlanmaya, aşırı voltaj,sıcaklık artması gibi faktörler de dahil)işlemci veya ekran kartındaki oluşabilecek ömür azalması,bunların normal ömrüne kıyaslanırsa,tabiri caizse,devede kulak gibi kalır.
Overclockda en dikkat edilecek husus voltajdır. Sıcaklık en son planda kalır. Zaten günümüz işlemci ve ekran kartlarında aşrı sıcaklık kOrumaları da var. Fazla ısındılarmı ,soğumak için hemen otomatik olarak hız düşürüyorlar. Fakat voltajın çaresi yok. Fazla verirseniz,anında yakarsınız parçayı. :)

69414