Ekran kartı sıcaklığı çok mu fazla ?

Bu konuyu okuyanlar

maehwatar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle herkese merhaba,
Sistemimden bahsetmem gerekirse,
Ekran kartı olarak, Asus GTX 1660 Ti Phoneix 6GB
Kasa olarak Power Boost VK-2080C
İşlemci olarak Ryzen 5 2600
PSU olarak Aerocool VX-500 kullanıyorum.

PC boştayken , ekran kartı 39-45 işlemci ise 45-51 derece arası gidip geliyor.
Fakat tüm sorun oyunlara girince başlıyor. Herhangi bir OC işlemi yapmıyorum ve MSI Afterburner'dan kullanım %'lerini kontrol ettiğimde ekran kartının %70'ler, işlemcinin %45 civarında olduğu oyunlarda bile ekran kartı anında 82-83 derecelere ulaşıyor. Kasanın ön kapağını hava akışı daha sağlıklı olsun diye sökmeme rağmen ne yaptıysam düşüremedim bu sıcaklığı. Forumlarda okuduğum kadarıyla herkes normal yazmış fakat aynı ayarlarda denediğimiz 1050ti kullanan arkadaşımda bu ekran kartı sıcaklıkları aynı oyunda maksimum 70 dereceye ulaşıyor. Termal macun ve bakımını bu konuda hassas olduğum için düzenli olarak yapıyorum ve temizliğe özen gösteriyorum. Ağırlıklı olarak oynadığım oyun ise Black Desrt Online.
Kısaca özetlemem gerekirse, hangi oyuna girersem gireyim ekran kartım anında 82-83 dereceye ulaşıyor. Sizce bu normal mi?
Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

maehwatar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sıcak bence gerçi kart güçlü baya o yüzden ısınması normal
Evet güçlü bir kart fakat , komik olan oyun ayarlarını ultraya da alsam en düşüğe de alsam hep aynı sıcaklığı almam. Bir bozukluk veya sıkıntı mı var merak ediyorum

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Ekran kartı soğutması iyi bir ekran model değil anladığım kadarıyla. Undervolt etmeniz tavsiye edilmiş videoda. Aynı şekilde 83 dereceleri görüyor ve oyunda geçirilen bir süreden sonra 83 dereceye sabitliyor.

lucarth

Doçent
Reaksiyon puanı
131
cpu derecesi normal, SYSTİN nedir?
100 derece gozukmesi normal mi?
89a0ccba5dc645c4bc0be8fe562ff4cc.jpg

maehwatar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ekran kartı soğutması iyi bir ekran model değil anladığım kadarıyla. Undervolt etmeniz tavsiye edilmiş videoda. Aynı şekilde 83 dereceleri görüyor ve oyunda geçirilen bir süreden sonra 83 dereceye sabitliyor.

Çok teşekkürler, kendi ekran kartımı izliyormuş gibi oldum videoda. Undervolt işlemini deneyecem son çare o zaman.