Ekran Kartı Kod 43 Hatası

Bu konuyu okuyanlar

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Benim MSI gaming laptopum var. İşlemcim i7-6700hq. Geçenlerde GTX 1070 ekran kartı ile Pubg oynarken sıcaklık 80'lerdeydi birden mavi ekran hatası çıktı ve laptop yeniden başladı. Ekranda tuhaf hareketli noktalar belirdi ve aygıt yöneticisinde kod 43 hatası çıktı. Ne yaptıysam olmadı, oyun oynayamadım, laptopu öyle kullanmaya devam ettim. Bir süre sonra aygıt yöneticisinde ekran kartını devre dışı bırakıp tekrar devreye aldığımda kod 43 ibaresi gitti ve istediğim kalitede oyunları oynamaya devam ettim. Bir süre daha geçince bu sefer CSGO'da aynı şey başıma geldi ve bir süre sonra kendiliğinden düzeldi ve tekrar sorunsuz kullanabildim. Laptop çok da ısınmıyo, en fazla 70'lere geliyor. Şimdi tekrar aynı sorunu yaşıyorum ve ekranda çizgiler falan çıkmadı. Belki tekrar çıkar, tam olarak anlayamadım, sizce sorun nedir? Chipset mi, VRAM mi, Ram mi, priz voltajı mı, vbios mu, driver mı? (Farklı vbioslarla ve driverlarla denedim.) Lütfen arkadaşlar, yardımcı olursanız çok memnun olurum. Mevzudan anlayan arkadaşlar varsa cevaplarınızı bekliyorum...

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
ekran kartını nvidia.com sitesine girerek laptop için uygun sürücüyü indirerek güncelleme yapmalısın.

edit: kurulum yaparken "özel" i seçip "temiz kurulum yap" demelisin. eski driverini kaldırıp yenisini kursun temiz temiz. yeniden başlat falan derse başlatırsın..

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekran kartını nvidia.com sitesine girerek laptop için uygun sürücüyü indirerek güncelleme yapmalısın.

edit: kurulum yaparken "özel" i seçip "temiz kurulum yap" demelisin. eski driverini kaldırıp yenisini kursun temiz temiz. yeniden başlat falan derse başlatırsın..
Teşekkürler hocam, deneyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkürler hocam, deneyeceğim.
Maalesef hocam driver sorunu değil gibi sürücüyü kaldırıp tekrar denedim, sonuç yine aynı.

Bu arada SS alınca resimde çizgi çıkmıyor, bilen bir arkadaş varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Merhaba. Benim MSI gaming laptopum var. İşlemcim i7-6700hq. Geçenlerde GTX 1070 ekran kartı ile Pubg oynarken sıcaklık 80'lerdeydi birden mavi ekran hatası çıktı ve laptop yeniden başladı. Ekranda tuhaf hareketli noktalar belirdi ve aygıt yöneticisinde kod 43 hatası çıktı. Ne yaptıysam olmadı, oyun oynayamadım, laptopu öyle kullanmaya devam ettim. Bir süre sonra aygıt yöneticisinde ekran kartını devre dışı bırakıp tekrar devreye aldığımda kod 43 ibaresi gitti ve istediğim kalitede oyunları oynamaya devam ettim. Bir süre daha geçince bu sefer CSGO'da aynı şey başıma geldi ve bir süre sonra kendiliğinden düzeldi ve tekrar sorunsuz kullanabildim. Laptop çok da ısınmıyo, en fazla 70'lere geliyor. Şimdi tekrar aynı sorunu yaşıyorum ve ekranda çizgiler falan çıkmadı. Belki tekrar çıkar, tam olarak anlayamadım, sizce sorun nedir? Chipset mi, VRAM mi, Ram mi, priz voltajı mı, vbios mu, driver mı? (Farklı vbioslarla ve driverlarla denedim.) Lütfen arkadaşlar, yardımcı olursanız çok memnun olurum. Mevzudan anlayan arkadaşlar varsa cevaplarınızı bekliyorum...
Sorun GPU'da. Masaüstünde de benzer sorunlar oluşabiliyor, sebebi ise fazla ısınmadan ötürü çipin içindeki lehimlerin yüksek sıcaklık ile denk noktalarını kaybetmesi. Reballing ya da yüksek ısıda çipi ısıtma işe yarayabiliyor.

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorun GPU'da. Masaüstünde de benzer sorunlar oluşabiliyor, sebebi ise fazla ısınmadan ötürü çipin içindeki lehimlerin yüksek sıcaklık ile denk noktalarını kaybetmesi. Reballing ya da yüksek ısıda çipi ısıtma işe yarayabiliyor.
İkidir hata kendiliğinden düzeliyor ve yüksek performansla yine bir süre daha kullanabiliyorum tekrar aynı şey oluyor. Voltaj hatası ihtimali daha yakın gelmişti bana. Furmarkta da iyi sonuçlar geldi hep. Gpu buna rağmen arızalı olabilir mi?

MicrosoftTemel Görüntü Bağdaştırıcısı'na geçince çizgiler gitmiyor bu bir şey anlatır mı?

Ayrıca ekranı zoom programından paylaştığım da da karşı tarafta çizgi vs çıkmıyor ekran normal görünüyor.

Son düzenleme:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
İkidir hata kendiliğinden düzeliyor ve yüksek performansla yine bir süre daha kullanabiliyorum tekrar aynı şey oluyor. Voltaj hatası ihtimali daha yakın gelmişti bana. Furmarkta da iyi sonuçlar geldi hep. Gpu buna rağmen arızalı olabilir mi?

MicrosoftTemel Görüntü Bağdaştırıcısı'na geçince çizgiler gitmiyor bu bir şey anlatır mı?

Ayrıca ekranı zoom programından paylaştığım da da karşı tarafta çizgi vs çıkmıyor ekran normal görünüyor.
Bahsettiğiniz hata da durduk yere olur zaten, dediğim gibi lehimler kaydığı için kafasına göre artifact de çıkabilir çıkmayada bilir.

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bahsettiğiniz hata da durduk yere olur zaten, dediğim gibi lehimler kaydığı için kafasına göre artifact de çıkabilir çıkmayada bilir.
Çok müdahale ettirmek istemiyorum karta tam manasıyla sorunu bilmeden, şimdilik ısıtmayı düşüneyim o halde diyorum. Bazı arkadaşlar böyle bir hatanın kısa devre (voltaj) veya ekran kartı ram hatası olabileceğini de söylemişti o yüzden kafam karıştı. Dediğiniz gibi de olabilir, teşekkür ederim.

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün cihazı devre dışı bırak deyip tekrar cihazı etkinleştir dediğimde çizgiler kayboldu. Durumu gerçekten anlayamadım çip arızası böyle olur mu? Var mı anlayan biri?

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu kod 43 nasıl bir şeymiş, yok mu bunun kesin çözümü?

suleymandy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
42

Uğraştırmak fantazidir. | DDU ile sürücünüzü kaldırıp nvidia.com'dan sürücünüzü seçerek son sürümünü dikkatli bir şekilde indiriniz @ahumada51

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acaba ekran kartı ramlerini ısıtsam sorun olur mu, var mı yardım edebilecek biri? Ayrıca bu kart ilk bozulup kendiliğinden düzeldiğinde furmark testinde canavar gibi çalıştı, yani vram yine de bozuk olabilir mi, yoksa elektrikle ilgili bir sorun mudur?

ahumada51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aygıt Yöneticisi - Ayrıntılar - Donanım Kimliği seçeneklerine tıklayıp ikinci sırada çıkan yazıyı Google'da aratıp çıkan ilk siteden ilk sürücüyü indirip kurdum ve ekran kartı düzeldi. İnşallah artık hata vermez. Yardımcı olan herkesten Allah razı olsun. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara faydalı olabildiysem ne mutlu bana! Çözüldü diyebiliriz.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Sorun GPU'dan kaynaklı muhtemelen. Reballing işe yarayabilir.