Ekran kartı fiyatları düşüşe geçti!

Bu konuyu okuyanlar

Yiğit Ali Demir

root
Yönetici
Moderatör
Katılım
30 Mart 2020
Mesajlar
29
Reaksiyon puanı
30
Puanları
13
3DCenter ekibi tarafından yayınlanan rapora göre, Alman ve Avustralya perakende piyasasında ekran kartlarının fiyatları düşüşe geçti.

Ekran kartları, piyasa talebi ve çip krizi nedeniyle bir süredir yüksek etiket fiyatlarıyla satılıyordu. Ocak ayı itibarıyla bazı ülkelerdeki perakende mağazalarındaki ekran kartı fiyatlarının düştüğü gözlemlendi.

Pandemi süreciyle etkisini gösteren çip krizi, akıllı telefon ve bilgisayar pazarları başta olmak üzere birçok alanda kullanıcıları olumsuz etkiledi. Çip krizinden etkilenen ekran kartı piyasası, kripto para madencilerinin artan talepleriyle birlikte zorlu bir süreçten geçti. Düzenli olarak perakende satıcılarının fiyatlarını takip eden 3DCenter, Nisan 2021’den beri yüksek fiyat ile satılan ekran kartlarının 2022 yılında düşüşe geçtiğini raporladı.

Ekran kartı fiyatlarında sevindiren gelişme! Fiyatlar düşüşe geçti​

Nvidia GeForce RTX 30 serisi ekran kartları, neredeyse yüzde 200’e varan artış ile gündem olmuştu. Alman ve Avusturyalı perakende şirketlerinin fiyat listesini inceleyen 3DCenter ekibi, bu oranın Ocak 2022 başında yüzde 185’e düştüğünü gözlemledi. Geçtiğimiz günlerde yüzde 177’ye kadar gerileyen fiyatlar, açıklanan liste fiyatlarından halen çok yüksek.

Ekran kartı fiyatlarında sevindiren gelişme! Fiyatlar düşüşe geçti


AMD tarafında ise ilk olarak yüzde 178’e kadar gerileyen etiket fiyatları, şu an yüzde 167 seviyelerinde. AMD Radeon RX 6800XT gibi kartların 1.279 ile 1.559 euro arasında satıldığını belirten 3DCenter, orta vadede ekran kartlarının liste fiyatlarından satışa sunulacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Bazı analistler, kripto para piyasasındaki sert düşüşün madencileri olumsuz etkilediğini belirtti. Ethereum 2.0’ın da yaklaşması sebebiyle madencilerin ekran kartlarına talebinin azalacağı tahmin ediliyor. Ethereum, yeni dönemde Proof of Work protokolünden Proof of Stake’e geçiş yapacak.

Yüksek işlem gücüne sahip kripto para madencileri, Proof of Work protokolünde daha fazla Ethereum kazanıyor. Proof of Stake ile birlikte bu durum daha fazla kripto para saklayan kullanıcılar için avantaj haline gelecek. Analistler, Ethereum 2.0 ile birlikte Ethereum madenciliğinin büyük oranda azalacağını ve madencilerin farklı kripto para birimlerine yöneleceğini tahmin ediyor. Ayrıca Ethereum 2.0 dönemi başladığında piyasada 2. el ekran kartlarının artacağı ve ekran kartı fiyatlarının hızla düşeceği düşünülüyor.

Kaynak: Ekran kartı fiyatları düşüşe geçti!
 

emin:)

Profesör
Katılım
4 Ocak 2021
Mesajlar
1,746
Reaksiyon puanı
1,115
Puanları
113
Yaş
22
Yinede aşırı pahalı. Bakın pahalı demiyorum. Pahalı olsa alırdık bir şekilde. Ama aşırı pahalı :)
 

James Howlett

Profesör
Katılım
26 Ekim 2020
Mesajlar
2,534
Reaksiyon puanı
1,787
Puanları
113
Yinede aşırı pahalı. Bakın pahalı demiyorum. Pahalı olsa alırdık bir şekilde. Ama aşırı pahalı :)
Vergiyle ayakta duran üretim yapmayan olanı bitiren ülkede aşırı pahalı olması bile güzel birşey 👍

Bu ülkenin hala ayakta durması bile mucize hiç bir ülke bu rezil sistemle ayakta kalamaz

Atam rahat uyusun nasıl kurduysa ülkeyi 20 senedir hala batmadı
 

404 Error

Dekan
Katılım
22 Şubat 2019
Mesajlar
6,321
Reaksiyon puanı
12,617
Puanları
113
Türkiye'de fiyatlar ne kadar düşecek ki? Türk Lirası değer kaybettikçe fiyatlar daha da yükselir. Bir de bazı mağazalarda fiyat farkı oluyor. Serbest piyasa ya... Bu ülkede bilgisayar ve bilgisayar parçalarının fiyatlarının çok düşeceğini beklemek boşa olur bu zamanlarda.
 
Son düzenleme:
Üst