Ekran kartı değiştikten sonra pc daha kötü oldu

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
1
Selamun aleyküm. Ben Youtube'dan Sesi Değişik Adam. Yaklaşık 50 bine yakın takipçim var. Bilgisayarımı daha da güçlendirip kaliteli video ve yayınlar yapabilmek için yeni bir ekran kartı satın aldım. Eski ekran kartım 'AMD RX 570'i satıp yerine

'Nvidia GTX 1650 Gaming X' satın aldım. Bilgisayardan pek anlamam 1500 TL bütçem vardı ve bi arkadaşım bu ekran kartını tavsiye etti. Ama ekran kartını değiştirdikten sonra hem 2. monitörümün çözünürlüğü bozuldu hem de video çekip yayın yapamaz hale geldim. Eski ekran kartım varken 2. monitör gayet HD ve olması gerek çözünürlükteydi. Şimdi ise 1280x1024 çözünürlükte ve bulanık. Ayarlardan bakınca en üst çözünürlük bu olarak gözüküyor.

Ayrıyeten video çekerken 2. ekranda webcam kaydını ve ses kaydını açıyorum. Ana ekranda oyun kaydını başlattığım anda aşırı derece droplanmalar ve kasmalar oluyor. Ne oyun oynanabiliyor ne video çekilebiliyor. Ama yan ekranı kapatıp webcamsiz sadece oyun kaydı alırken hiç bir sorun olmuyor.

Çevremde ki çoğu kişinin her birinden farklı farklı fikirler çıkıyor.

Birisi 'ekran kartı anakartla uyumlu değil' diyor diğeri 'Power yetersiz' diyor. Diğeri 'senin sistemin AMD' ile uyumlu diyor bir başkası 'Nvidia'yı sat AMD ekran kartı al' diyor.

Ne yapacağım bilmiyorum. Bilen anlayan varsa bi yardımcı olabilir mi ne yapmalıyım? Sorun ne?

PC darboğaz mı yapıyor başka bir şey mi sorun anlayamadım bir türlü. Sistem özelliklerini aşağıya bırakıyorum yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler..

► AMD 3.6GHz Ryzen 5 2600x İşlemci

► GIGABYTE B450M S2H Anakart

► ADATA 8x2 (16GB) 2400MHz Ram

► Nvidia GeForce GTX 1650 Gaming X Ekran Kartı

► FSP CMT120A Kasa

► FSP 500W 80+ Silver Güç Kaynağı

► ADATA 240GB SSD Sabitdisk + 1 TB HARDDISK

► VIEWSONIC VX2458-MHD 24" 144Hz 1ms LCD Ekran

► Asus VS299 Monitör (Yan Ekran)

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Driver temizliği yaptığınız mı? Yapmadıysanız DDU ile temizleyip Nvidia experience kurmanız gerekiyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Selamun aleyküm. Ben Youtube'dan Sesi Değişik Adam. Yaklaşık 50 bine yakın takipçim var. Bilgisayarımı daha da güçlendirip kaliteli video ve yayınlar yapabilmek için yeni bir ekran kartı satın aldım. Eski ekran kartım 'AMD RX 570'i satıp yerine

'Nvidia GTX 1650 Gaming X' satın aldım. Bilgisayardan pek anlamam 1500 TL bütçem vardı ve bi arkadaşım bu ekran kartını tavsiye etti. Ama ekran kartını değiştirdikten sonra hem 2. monitörümün çözünürlüğü bozuldu hem de video çekip yayın yapamaz hale geldim. Eski ekran kartım varken 2. monitör gayet HD ve olması gerek çözünürlükteydi. Şimdi ise 1280x1024 çözünürlükte ve bulanık. Ayarlardan bakınca en üst çözünürlük bu olarak gözüküyor.

Ayrıyeten video çekerken 2. ekranda webcam kaydını ve ses kaydını açıyorum. Ana ekranda oyun kaydını başlattığım anda aşırı derece droplanmalar ve kasmalar oluyor. Ne oyun oynanabiliyor ne video çekilebiliyor. Ama yan ekranı kapatıp webcamsiz sadece oyun kaydı alırken hiç bir sorun olmuyor.

Çevremde ki çoğu kişinin her birinden farklı farklı fikirler çıkıyor.

Birisi 'ekran kartı anakartla uyumlu değil' diyor diğeri 'Power yetersiz' diyor. Diğeri 'senin sistemin AMD' ile uyumlu diyor bir başkası 'Nvidia'yı sat AMD ekran kartı al' diyor.

Ne yapacağım bilmiyorum. Bilen anlayan varsa bi yardımcı olabilir mi ne yapmalıyım? Sorun ne?

PC darboğaz mı yapıyor başka bir şey mi sorun anlayamadım bir türlü. Sistem özelliklerini aşağıya bırakıyorum yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler..

► AMD 3.6GHz Ryzen 5 2600x İşlemci

► GIGABYTE B450M S2H Anakart

► ADATA 8x2 (16GB) 2400MHz Ram

► Nvidia GeForce GTX 1650 Gaming X Ekran Kartı

► FSP CMT120A Kasa

► FSP 500W 80+ Silver Güç Kaynağı

► ADATA 240GB SSD Sabitdisk + 1 TB HARDDISK

► VIEWSONIC VX2458-MHD 24" 144Hz 1ms LCD Ekran

► Asus VS299 Monitör (Yan Ekran)
Sorununuz çözülürse 3000 ya da 3200 MHz 2x8 RAM alsanız iyi olur.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
ekran kartınız gayet iyi.

bilgisayar parçalarını sök tak yaptıktan sonra eski verileri silmeniz lazım. arkadaşlar DDU programını önermişler. onu kullanıp eski kalıntıları silmeniz lazım.

daha sonra Sürücüleri Yükle | NVIDIA sitesinden geforce 16 series i seçip gerekli şeyleri seçip driverını indirip kurmanız gerekir (kurarken mzel kurulum diyip temiz kurulumu seçmelisiniz)