Ekmekte bile alkol var!

Bu konuyu okuyanlar

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
@NGungor96 madem ben senin neyi tek bildiğini bilmiyorum, seni tanımıyorum; sen o adamın ne niyetle açıklama yaptığını nereden biliyorsun? Neden ekmek örneğini verdiğini nereden biliyorsun?

Haberden anladığına göre yorum yaparsın ona karışmam. Ancak yorumu yaparken bazı şeyleri ötekileştirmemen gerekir.
Doğru bilgiler veren bir insanın lafına sırf senin inancına ters düşüyor diye "saçmalık" diyemezsin.
doğru bilgi mi?????
git bak bakalım:bilginin doğruluk ölçütleri nelerdir?

kardeşim sen benim bazı ötekileştirdiğimi nereden biiyorsun yav. :cursing:

ben haberi okudum. bir şey anladım ve yorumladım. tam bir saçmalık! (bu benim düşüncem.)

senin beni ya da düşüncemi eleştirme özgürlüğün var. buna saygı duyarım ama benimde kendimi savunma özgürlüğü var. buna da saygı beklerim senden!

haber benim yorumum değil. haber yukarıda. oku ve fikrini belirt. ya da belirtme bana ne!!!
benim yorumu mu da mantık sınırları içerisinde değerlendir. ya da bence değerlendirme(bu bir uyarı).

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Hep demek istediğim yere kendin geliyorsun yazdıklarınla. Hep karşıdaki insanı kendine göre yönlendirme peşindesin. Mesajının sonundaki "bu bir uyarı!" ifadesi ne demek?
Daha fazla tartışırsak iyice konunun dışına çıkacağız.
Tekrar konuya dönmek adına; senin görüşüne göre ekmeğin içinde alkol olması saçmalıktır, bana göre bilimsel bilgidir.
Saygı duyarım.

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Hep demek istediğim yere kendin geliyorsun yazdıklarınla. Hep karşıdaki insanı kendine göre yönlendirme peşindesin. Mesajının sonundaki "bu bir uyarı!" ifadesi ne demek?
Daha fazla tartışırsak iyice konunun dışına çıkacağız.
Tekrar konuya dönmek adına; senin görüşüne göre ekmeğin içinde alkol olması saçmalıktır, bana göre bilimsel bilgidir.
Saygı duyarım.
uyarıdır dan kastım şudur ki şu an sinirlerim bozuk. tahmin bile edemezsin sebebini.
kafam çok karışık. seninle bir tartışmaya girersem eğer; ikimizden biri kesinlikle banlanır. ciddiyim.

ekmekte alkol olduğu sana göre bilimsel bilgi olabilir. :4: bilimsel bilgi dedi :lol:
ekmekte alkol bulunduğunu bu şekilde iddia etmek bence saçmalık.

ve tavsiyeme uymamışsın. dedim ya sana:
>>başkaları ile şöylesin-böylesin tarzın da konuşma :). eğer söz konusu bensem hiç konuşma.
>>ve benimle ilgili konuşacaksan alıntı yap yada adımı yaz. "@ NGungor96" yani.

sonicar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
alkolün haram olduğunu ağzını doldura doldura bağıranlar kamu malını yürütmenin günah olduğunu hiç dile getirmiyorlar. günah, kesinlikle yapılmaması gereken hareketlerdir. haram ise yapılmaması daha iyi olan hareketlerdir.

krygndz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
afedersin ama saçmalık diye bahsettiğin bir iddia değildir gerçektir. milyarda 1 oranda bile olsa var vardır durum bu. ortaokul çoçuklarına fen dersinde okutulan mayalanma, fermantasyon vb dersleri görmüş her insanın kabul edebileceği bir gerçektir.

uyarıdır dan kastım şudur ki şu an sinirlerim bozuk. tahmin bile edemezsin sebebini.
kafam çok karışık. seninle bir tartışmaya girersem eğer; ikimizden biri kesinlikle banlanır. ciddiyim.

ekmekte alkol olduğu sana göre bilimsel bilgi olabilir. :4: bilimsel bilgi dedi :lol:
ekmekte alkol bulunduğunu bu şekilde iddia etmek bence saçmalık.

ve tavsiyeme uymamışsın. dedim ya sana:
>>başkaları ile şöylesin-böylesin tarzın da konuşma :). eğer söz konusu bensem hiç konuşma.
>>ve benimle ilgili konuşacaksan alıntı yap yada adımı yaz. "@ NGungor96" yani.

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
afedersin ama saçmalık diye bahsettiğin bir iddia değildir gerçektir. milyarda 1 oranda bile olsa var vardır durum bu. ortaokul çoçuklarına fen dersinde okutulan mayalanma, fermantasyon vb dersleri görmüş her insanın kabul edebileceği bir gerçektir.
bi tane daha geldi :D

kardeşim bu benim görüşüm neresini anlamadınız?? :wink:

bizim burada "fırıncı ali ustanın" ürettiği ekmeğin içinde alkol var demek size mantıklı-bilimsel geliyorsa ben karışamam.
"maya da alkol var." biz yok mu diyoruz ya...... bana ne maya daki alkolden.

bana ilkokul fen dersinden bahsetme. biyolojiden bahsetme. bilime ben senden daha çok inanırım. emin olabilirsin.

neyse. ben susuyorum. siz beni anlamadınız. anlayamadınız.
bye bye :D

|seyyah| ın açıklamasını bir daha oku bence. :) özelliklede 4. sünü.

1. Alkol necis değildir, keza haram da değildir. haricen kullanıldığında antiseptik olduğunu biliyorsunuz.
2. alkol gazlı içeceklerde de vardır, birada da vardır. ama gazlı içeceklerde haram değilken, bira, rakı ve şarap gibi içeceklerde haramdır. burada ölçü şu: "çoğu sarhoşluk veren şeyin, azı da haramdır"

mesela, kola ve gazozda da vardır, -eğer sağlığınızı düşünmez- bir ton bile içseniz, yine de sarhoş etmeyeceği için helaldir. ama mesela biradan sadece bir damla dahi içseniz sizi sarhoş etmeyecektir ama çoğu sarhoş edince bir damlası dahi haram kılınmıştır.

3. kolonyada da alkol vardır. bazıları bunu kullanmanın haram olduğunu söylese de haramla kesinlikle hiçbir ilgisi yoktur ve gönül huzuru içinde kullanılabilir.

4. alkol karıştırıldığı madde içinde sarhoş edebilecek bir orana ulaşmadıkça hem necis, hem haram değildir.
[MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] mesajını alıntıladığım için kusuruma bakma. derdimi anlatmak için buna mecburdum.

krygndz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben dinen haram olup olmamasından bahsetmiyorum.

ben sadece içerisinde alkol bulunduğunu söylüyorum.

o zaman şu şekilde açıklamak en mantıklısı olacak.

''Ekmek dinen sorun teşkil etmeyecek miktarda alkol içeriyor.''

ve bu cümle özellikle son zamanlar Coco cola da alkol var içmeyin diye ortalarda zıp zıp zıplayan gereksizlerede bir cevap olsun.

kardeşim bu benim görüşüm neresini anlamadınız?? :wink:

bizim burada "fırıncı ali ustanın" ürettiği ekmeğin içinde alkol var demek size mantıklı-bilimsel geliyorsa ben karışamam.
"maya da alkol var." biz yok mu diyoruz ya...... bana ne maya daki alkolden.

bana ilkokul fen dersinden bahsetme. biyolojiden bahsetme. bilime ben senden daha çok inanırım. emin olabilirsin.

neyse. ben susuyorum. siz beni anlamadınız. anlayamadınız.
bye bye :D

|seyyah| ın açıklamasını bir daha oku bence. :) özelliklede 4. sünü.

@|SeYYaH| mesajını alıntıladığım için kusuruma bakma. derdimi anlatmak için buna mecburdum.

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
ben dinen haram olup olmamasından bahsetmiyorum.

ben sadece içerisinde alkol bulunduğunu söylüyorum.

o zaman şu şekilde açıklamak en mantıklısı olacak.

''Ekmek dinen sorun teşkil etmeyecek miktarda alkol içeriyor.''

ve bu cümle özellikle son zamanlar Coco cola da alkol var içmeyin diye ortalarda zıp zıp zıplayan gereksizlerede bir cevap olsun.
olsun be senimi kıracam :p

evet anlatmaya çalıştığım şeyi kısmen anlamışşsın :)

ekmekte ve dünya kadar malzemede dinen sorun teşkil etmeyecek kadar alkol vardır.
peki neden sadece ekmek gündeme geliyor yav...

bu haberdeki ne olduğu belirsiz adama kalsa 3 yaşındaki çocuklar bile şarap içmeli. :hammer:
hep birlikte içelim hadi. şerefe(!)

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bu haberdeki ne olduğu belirsiz adama kalsa 3 yaşındaki çocuklar bile şarap içmeli. :hammer:

Haberin neresinden bunu çıkardın gösterir misin?
Önceki mesajımı mobil cihazdan yazdığım için alıntı yapmamış.Senin ne kadar sinirli olduğun beni ilgilendirmez.
Burası bir tartışma platformudur ve bunun da belirli kuralları vardır. Ben bu kurallara uyarak tartışmamı yaparım, ancak senin sinirli olup olmaman, sinirlendiğinde kendini kontrol edemeyip bu kuralların dışına çıkabilecek olman senin sorunundur. Benim öyle bir sorunum yok, kurallar dahilinde tartışıyoruz burada.

Bir de bir önceki mesajında başka birine " bi tane daha geldi" demişsin. Burada her görüşten insan olabilir ve her isteyen görüşünü belirtebilir. Böyle aşağılaman gerekmez.

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
3. kolonyada da alkol vardır. bazıları bunu kullanmanın haram olduğunu söylese de haramla kesinlikle hiçbir ilgisi yoktur ve gönül huzuru içinde kullanılabilir.

Aslında burada eksik bilgi vermişsin. Kolonyayı burun yolu ile koklayarak kullanılması haram değildir. Ancak içmek haramdır. Çünkü hem kolonyada ki alkol doğrudan kana karışır ve sarhoşluk hissi verir, hemde iç organlara ciddi zarar verir.
Ayrıca alkolün yasak olduğu çoğu yerde (Hapishane, askeriye vb.) alkol niyetine kullanıldığı için yasaklanmıştır.

Diğer söylediklerine harfi harfiyen katılıyorum.

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Haberin neresinden bunu çıkardın gösterir misin?
Önceki mesajımı mobil cihazdan yazdığım için alıntı yapmamış.Senin ne kadar sinirli olduğun beni ilgilendirmez.
Burası bir tartışma platformudur ve bunun da belirli kuralları vardır. Ben bu kurallara uyarak tartışmamı yaparım, ancak senin sinirli olup olmaman, sinirlendiğinde kendini kontrol edemeyip bu kuralların dışına çıkabilecek olman senin sorunundur. Benim öyle bir sorunum yok, kurallar dahilinde tartışıyoruz burada.

Bir de bir önceki mesajında başka birine " bi tane daha geldi" demişsin. Burada her görüşten insan olabilir ve her isteyen görüşünü belirtebilir. Böyle aşağılaman gerekmez.
önyargıların kurtul. (artık bende seniin gibi şöyle yap böyle yap tarzında konuşuyorum :))
farkettin mi bilmiyorum ama ben o cümleden sonra gülüvük kodum. o cümleyi aşagılayıcı bir şekilde kurmadığımı belirtmek için. sen bunu anlayamadıysan ben karışmam. sonraki mesajımada baktın mı :) adama herhangi bir hakaretim yok yani.

sen zahmet etme:
NGungor96 dedi ki:
bak gülücük var. @krygndz seni hiçbir şekilde aşağılamadım.
ben başkalarının düşüncelerini eleştirecek seviyede değilim!
seninle hiçbir şekilde de dalga geçmedim. bunu belirtmek için de gülücük koydum. :)

NGungor96 dedi ki:
bunu nereden çıkarttığım seni ilgilendirmez. çok merak ettiysen:

<<Şarap üreticileri olarak bizim hedefimiz zaten gençler ve alkolizm değil. Dolayısıyla bu uyarı etiketlerini problem olarak görmüyoruz. Ancak bu düzenlemeler şarap dışındaki alkollü içeceklerde tüketimi azaltabilir.

Ayrıca, alkollü ve alkolsüz içeceklerin ambalajlarının birbirine benzememesi için de düzenleme getiriliyor. Bu da alkollü ya da alkolsüz içecek tercih edenlerin yanlış ürünleri almasını önlemeye dönük bir uygulama.”>>

burdan çıkardım. aslında haberin kensinden ama şimdi boşver. derine inmeyelim.

nbthnknt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ALKOL denilince aklınıza hemen içki bira gelmesin, alkol doğada var olan etkili bir ORGANİK BİLEŞİK'tir....
Yüzlerce alkol çeşidi mevcut doğada, ve bunların hepsi sarhoş eder diyemeyiz.
Mesela içkilerdeki alkol Etanol (CH[SUB]3[/SUB]CH[SUB]2[/SUB]OH)'dır. ve formülde gördüğünüz o C'lerin sayıları birbirleriyle yaptıkları kimyasal bağ şekilleri değiştikce alkolün çeşidi değişir -vücuda etkisi de değişir-:hammer:
Bunları ekmek mevzusu için söylemiyorum, sadece daha iyi anlamanızı istiyorum.
Lâkin yorum yapmaya bile deymeyen bir söylem: "Ekmek'te de alkol var". Salakça yani, anlamsız ve çocukca
:4:

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Derde bak be !
Varsa var,yoksa yok arkadaş.
Bu kadar tartışmanın anlamı hiç yok.

XuSeR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
e o zaman sapıtmadan alkol almakta haram değil :)

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
e o zaman sapıtmadan alkol almakta haram değil :)
bak alkolin mesela biranın bir daması sarhoş etmez. ama haram neden:
çünkü bir damladan fazlası sarhoş eder :) mesela şişenin dibini gördün mü işin biter :)

ekmek ne kadar yersen ye sarhoş etmez. içinde alkol olsa bile.(alkol ve uyuşturucu özellik taşıyan madeler amileyatlarda da kullanılır) bu yüzden dinen sorun teşkil etmez. :) çünkü 100 tane ekmekte yesen sarhoş olmasın ki kimse sarhoş olmak niyetyle ekmek yemez. alkol niyetine ekmek yerse benim bildiğim kadarıyla yine günah işlemiş olur.(doğruluğundan emin değilim-sadece bir yerde okumuştum aklımda kalmış-bilen biri aydınlatırsa sevinirim. :))

böyle yani bence. :)

shadow2

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
|SeYYaH| konuyu gayet güzel açıklamış.

Cevat Akşit hocanında açıklamarı olmuş zamanında;

Efendim, Hanefi fıkhına göre alkol necis değildir. Çünkü işte önümüzde portakal var, bunda alkol var. Biz bunu yiyoruz, helal değil mi? Elmada, üzümde, patateste de var. Şıra helal mi, helal. Şıra'da da var. Onları yiyorsun, içiyorsun. Gazozda, kolada da alkol var. Bunlar da haram değil, içmenin mahzuru yoktur. Sirkede de alkol var. Hatta çok içerseniz sarhoş eder. Ama sirke helaldir. Hatta sünnettir. Gazoz, kola v.b. meşrubattır. İçilebilir.
Kaynak

Lawleds

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
|SeYYaH| konuyu gayet güzel açıklamış.

Cevat Akşit hocanında açıklamarı olmuş zamanında;

Efendim, Hanefi fıkhına göre alkol necis değildir. Çünkü işte önümüzde portakal var, bunda alkol var. Biz bunu yiyoruz, helal değil mi? Elmada, üzümde, patateste de var. Şıra helal mi, helal. Şıra'da da var. Onları yiyorsun, içiyorsun. Gazozda, kolada da alkol var. Bunlar da haram değil, içmenin mahzuru yoktur. Sirkede de alkol var. Hatta çok içerseniz sarhoş eder. Ama sirke helaldir. Hatta sünnettir. Gazoz, kola v.b. meşrubattır. İçilebilir.
Kaynak
Hocam "Sirkede de alkol var. Hatta çok içerseniz sarhoş eder. Ama sirke helaldir." sözünden yola çıkarak, sarhoş etmeyeceği kadar bira(vodka, şaraf vs.) da içilebilir oluyor o zaman. Ben |SeYYaH|'ın da dediği gibi çoğu sarhoşluk veren şeyin, azının da haram olduğunu zannediyordum :confused1:.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Allahın verdiği aklı keşke herkes aynı seviyede kullanabilse ...

shadow2

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Hocam "Sirkede de alkol var. Hatta çok içerseniz sarhoş eder. Ama sirke helaldir." sözünden yola çıkarak, sarhoş etmeyeceği kadar bira(vodka, şaraf vs.) da içilebilir oluyor o zaman. Ben |SeYYaH|'ın da dediği gibi çoğu sarhoşluk veren şeyin, azının da haram olduğunu zannediyordum :confused1:.

Cevat Hocanın burda anlatmak istediği anladığım kadarıyla şu;
GAzoz,meyve,sirke gibi şeyleri halk "alkol alma" "sarhoş etme" amaçlı kullanmadığı için ve kullanılan miktar sarhoş edecek seviyenin altında olduğu için kullanılmasında sakınca yoktur diyor. sirkenin sarhoş etmesinden bundan dolayı bahsetmiş herhalde. Çünkü sirkeyi ne sarhoş edecek amaçlı kullanıyor toplum nede sarhoş etme amaçlı kullanması mümkün. Ama bira şarap gibi maddeler sarhoşlık verici amaçlı kullanıldığı için azıda haramdır diyor.

Abdurahman

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Alkolu haram eden sarhoşluk verecek şekilde kimyasal tepkimeye uğratılmasıdır. Yoksa alkol ekmekte de olabilir,meyvelerde de var,hatta kolonyalarda parfümlerde bile var. Ama o farklı bir kimyasal karışım olduğu için sarhoş etme özelliği kalmıyor. İşin inceliği alkolun sarhoşluk vermesidir haram olan kısım bu.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Alkol uçucu bir madde değil mi? Ekmek bilmem kaç derecede dakikalarca pişiyor. Alkol mü kalır onun içinde?

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
"Ekmekte alkol var" diye ekmeğe haram diyenler siz ne içtiniz yahu? Alkol gıdaların içinde saf halde -bir çok gıdada- bulunur. Lakin alkolün saf hali sarhoş edici olmadığı için haram değildir. Sarhoş eden içki ise alkole belli maddeler karıştırılarak yapılır.

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
"Ekmekte alkol var" diye ekmeğe haram diyenler siz ne içtiniz yahu? Alkol gıdaların içinde saf halde -bir çok gıdada- bulunur. Lakin alkolün saf hali sarhoş edici olmadığı için haram değildir. Sarhoş eden içki ise alkole belli maddeler karıştırılarak yapılır.

ekmek yemişlerdir :p