Ehli sünnet vel cemaat

quasimodo

Profesör

Ehl-i Sünnet ve’l Cemaat

Takdim: Haçl​
ı-Yahudi ittifakının ümmet topraklarını işgal etmesine sessiz kalan ve hatta el altından yardımcı olan Şia taifesi yine gündemde. Şehid Bayram Hocamız, Şii fitnesiyle mücadele edenlerin önde gelenlerindendi. Aşağıda okuyacağınız Mektubat tercümesi Şehid Bayram Hocamıza aittir. 1990 yılında Taraf Dergisi’nde Abdülhak Doğru müstear ismiyle yayınlanmıştır. Buyurun, Bayram Hocanın 17 yıl önce Şii fitnesine karşı Müslümanları uyandırmak için ettiği feryada…
Bismihi Teâlâ.
Bütün hamdler Allah
Celle Celalühu’a salât ve selâmlar Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve onun pâk Ashab-ı üzerine olsun. Ehl-i Sünnet ve’l- Cemaat inancını devlet seviyesinde temsil edilmediği bir atmosferde yaşıyoruz. Bu inancın en son müdafii Osmanlı Devleti idi. Bu muazzam devletin tarihe malolmasından sonra, bu inancın sahipleri bir bakıma öksüz ve yetim kaldılar. Neticede bu mübarek inanç bugün elleri kelepçeli, ayakları prangalı, gözleri bağlı bir mahlûk konumuna geldi. Bu zor durumda bir taraftan Amerika’nın, diğer taraftan Rusya, bir diğer taraftan da Avrupa insan azmanları ile uğraşırken, beklenmedik bir tarzda, inancımızın tahrik edilmesinde ŞİA’nın da aktif bir görev anlayışı içinde olduğunu gördük.
Allah
Celle Celalühu’nun zât ve sıfatları, Kur’ân’ı Kerim, Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Sahabe-i Kiram hakkında Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaatten farklı bir inanca sahip olan bu cemaatin, Takiyye (hedefe ulaşıncaya kadar iyi niyetli gözükme) prensibi içerisindeki faaliyetlerini Ehl-i Sünnet’in ruhuyla nasıl bağdaştırabiliriz? Tarihin hiçbir döneminde Ehl-i Sünnet’e yâr olmayan bir inanç sistemiyle inancımızın her türlü destekten mahrum bırakıldığı şu garip zamanda bu inanç koalisyonu nasıl câiz görülebilir.
Acaba
ŞİA’ya muhabbet besleyen Ehl-i Sünnet kardeşimiz, hiç Ehl-i Sünnet âlimlerinin Şia hakkında yazdıklarını ve söylediklerini araştırdı mı? Osmanlı Devleti her ne zaman Avrupa’ya ordu çıkarttı ise onu arkadan vurmayı inancının gereği bilen Şia’nın, bugün o görev anlayışından bir şey kaybettiğini mi zannediyoruz? Bu nedenle bugün İslâm’ın Avrupa’ya hâkim olamayışının yegâne sebeplerinden birisini Şia olduğunu biliyor muyduk?
Temel inançlar
ını Sahabe-i Kiram’a düşmanlık üzerine dayandıran bu inanç sistemini normal bularak onlara muhabbet besleyen âhirette hangi yüzle Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem’den ve her şeyini onun uğruna feda eden bu büyük insanlardan şefaat isteyecektir? Cenab-ı Hak kitabında Peygamber hanımlarının mü’minlerin anneleri olduğunu belirtirken annelerimiz hakkında ağıza alınmayacak sözler söyleyecek kadar hakikat mahrumu insanlarla kimleri rencide ettiğimizin farkında mıyız? Bugünkü şartlarda bunlar konuşulmuyor. Zira zemin henüz elverişli hâle getirilmiş değil. Ama bu menfi cereyan hele bir iskeleti kursun, omurgayı oluştursun o zaman bu işin vebalini kim taşıyacaktır?
E
ğer bugün Ehl-i Sünnet ve’l-cemaat zor durumda bırakılıp iş göremez halde bulunuyorsa bu aksaklı bu inanç sisteminden değil, onu lâyıkıyla anlayıp, yaşayamayan bizlerden kaynaklanmaktadır. Bu inancın birçok milletleri payidar ettiğine tarih şahiddir.

ŞİA’yı, onu bayraklaştıranlara bakarak değil, onların temel inançlarını inceleyerek, Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat âlimlerinin bu mezhep hakkında dün ve bugün söylediklerine bakarak değerlendirmemiz gerekir. Eğer Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat olarak yaşayıp ölmek istiyorsak... Bu duygudan hareketle Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve Sahabe-i Kiram’a hasret çeken siz inanan kardeşlerime, yaşadığı asrın Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat reisi olan hicri ikinci bin yılının müceddidi olan İmam-ı Rabbanî Kuddise Sırruhu’nun Mektûbât’ından 349. mektubunu takdim ediyorum. Bayram Ali Öztürk Rha. itibarHaber
http://www.itibarhaber.com/kutuphane/BayramHocaYaziliSohbetleri/Ehl-iSunnetvelCemaat.pdf
eşşehid bayram hocanızın ruhuna fatiha
 

KAZUYA

Doçent
quasimodo* actigin konular veya cevaplar islami dine yakin konular ALLAH razi olsun..Ama rumuzunun manasini biliyormusun?*
quasimodo: paskalya bayramından önceki ilk pazartesiye verilen ad

sencede celiski yokmu ?
 

KAZUYA

Doçent

Bu arkadastan bu sekilde bir ozel mesaj geldi aman ya nasil bi dumenin icindeyim ben :)
 

quasimodo

Profesör
türkçesi illa mahlamızı burada yaşamayacağımız
dediğin doğru o pazartesi ama bana hatırlattığı
notre dame de paris teki kambur
aşkı çaresizliği ve fransız devrimine olan katkısı
va
unutulmaz belle müzikali
konu başka yerde değil
 

ilahiyatci

Doçent
tarih bilmeden mezhep taassubuna girerek hiçbir sorunu çözemezsiniz. şiayı anlamak için arap entrikalarını, pers devlet geleneğini, toplum-siyaset ilişkisini çözmeniz lazım. şia için mezhep tanımı yapmak yapılacak belki en son şey. kopyala - yapıştır düşünceyi öldürmekten başka bir işe yaramıyor. ezber değil düşünce lazım.
 

quasimodo

Profesör
tarih bilmeden mezhep taassubuna girerek hiçbir sorunu çözemezsiniz. şiayı anlamak için arap entrikalarını, pers devlet geleneğini, toplum-siyaset ilişkisini çözmeniz lazım. şia için mezhep tanımı yapmak yapılacak belki en son şey. kopyala - yapıştır düşünceyi öldürmekten başka bir işe yaramıyor. ezber değil düşünce lazım.
bu yazının müellifi degerli alimimiz eşşehid bayram ali[Rhma]hocaefendidir kendisi bir islam alimi olmanın yanı sıra özellikle tarih olmak üzee diğer konulardada uzmandır
tabiki biz kendisinden alim olsaydık:4:kendi yazımızı koyardık
ashabulyemin
 
Üst