• GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

Egzama nedir ?

Bu konuyu okuyanlar

fatihd

Öğrenci
Katılım
13 Nisan 2013
Mesajlar
90
Reaksiyon puanı
7
Puanları
8
Yaş
39
Egzama nedir ?
Egzama “deride alerjik sebeplerle gelişen iltihap” olarak tanımlanan bir hastalıktır. Bebek ve çocuklar da dâhil olmak üzere her yaştan insanda görülebilmektedir. Egzama bilimsel adıyla “dermatit” olarak da anılır.Vücudu alerjik olan kişilerde egzama durumu daha çok yaşanmaktadır. Örneğin saman nezlesi ya da astım olan kişilerin daha sık bir şekilde egzama ile karşılaştığı gözlenmiştir. Egzama sorunu genellikle çocukluk döneminden itibaren baş gösterir.

Egzama bulaşıcı mı ?
Egzama bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Vücudun kendi tepkimeleri ile alakalı bir durumdur. Ancak egzama, kişinin kendi vücudunda yayılabilme özelliğindedir. Bu da egzama konusunda önlem alınmadığı zaman gerçekleşir.

Egzamaya hangi doktor bakar ?
Egzama belirtileri ile karşı karşıya kalanların doğrudan bir dermatolog (deri bilimcisi/cildiye) tarafından muayene edilmesi gerekir. Egzama sandığımız derideki bu belirtilerin deri kanseri, uyuz ya da mantar iltihabı gibi ciddi diğer deri hastalıkları ile karıştırılması ihtimali vardır. Ne tür bir deri hastalığı olduğunu hekimler değerlendirmeli ve tanı koymalıdır.

Kaynak : Egzama nedir
 

KNMX

Müdavim
Katılım
2 Temmuz 2017
Mesajlar
6,936
Reaksiyon puanı
3,753
Puanları
113
Bende var, Allah düşmanıma vermesin. Çok fena kızarıyor, egzama kremi sürmeden geçmiyor. Yanıyor çok fena...
 

fatihd

Öğrenci
Katılım
13 Nisan 2013
Mesajlar
90
Reaksiyon puanı
7
Puanları
8
Yaş
39
Benim de malesef çocuğumda var. Kremsiz uyutmuyor ve kaşıntı yapıyor. Hayat kalitesini ve uyku kalitesini mahveden bir hastalık.
 
Üst