Eğitim Sistemi İyiymiş gibi birde okulları açıyorlar

Uchiha Sasuke

Profesör
Eğitim sisteminin kotu oldugu ülkerin sıralamasina bakinca bile belli oluyor.

Ancak bir kac kotu sey yuzunden her seyi karalamanizi istemem.
Ornegin hoca 10 dk de cozuyor bize 2 dk sure veriyorlar demissin.
Hoca tahtada yavas ilerliyor. Bir cok adimi yaziyor, anlatiyor. Ayni zamanda hizlica yazip masada oturmak sonra tekrar kalkip yeni soru cozmek yorucu geliyor. Sinif butunlugunden kopuyor. Mecburen ya yavas ilerler ya bir cok soru yazip cozer. Ogrenciler deftere gecirirken masasina oturup telefonuyla takilir.

Ogretmenlerinizi yabana atmayin. Iyi kotu oraya gelebilmek icin bir cok zorluk astilar.
Eskisi gibi ogretmen lisesi mezunu olup bilgisi, yontemleri geri de kalmis bir hocaniz varsa bilemem.

Airbus

Asistan
Çocuk nefretini nickiyle kusmuş resmen.

Eğitim sistemi düzenleyenin Allah belasını versin.Hayatımızı 3 saatte belirliyorlar.Birde okulları açıyorlar her yerde açıklama yapıyorlar öncelik eğitim diye.Eğitim sistemini ben yapsam 13 yaşımda daha iyi olur neredeyse.8.sınıfım ve lanet olası burada okumak yerine Amerikada garson olmak istiyorum,ama ailem oku diyorlar bütün derslerim iyi ama şu matematik dersini bulanın 8 kişi çapraz sevsinler adamı.Ben ne yapıyım günlük hayatta 9 karesini bilmenesini.Yapacakları soruları öğretmenler 10 dakikada çözüyor bize 2 dakikada çöz diyor.
İlkokulda Çinlilerin öğrendiği=Yaşamak için üreticeksin
İlkokulda Almanların öğrendiği=Geçmişini bil
Bizim öğrendiğimiz=Ali ata bak
Olaylara günlük hayatta ne işime yarayacak deme. 9 un karesi dediğin şey 9x9. Her ne kadar paraboller şunlar bunlar (ben 8. sınıftayken vardı trigonometri, paraboller vs. hala var mı bilmiyorum) fazla teknik olsa da bu bahsettiğin kısımlar gerçek hayatta işine yarıyor. Hızlı düşünme becerisi katıyor. Bu yüzden o saçma bu saçma demektense elinden gelenin en iyisini yapmaya bak. Her şey birbiri ile bağlantılı bu yüzden iyi öğrenmen lazım. Üniversitede bir bölüm seçeceksin emin ol o kadar anlatmayacaklar bile :)

Çocuk nefretini nickiyle kusmuş resmen.

Olaylara günlük hayatta ne işime yarayacak deme. 9 un karesi dediğin şey 9x9. Her ne kadar paraboller şunlar bunlar (ben 8. sınıftayken vardı trigonometri, paraboller vs. hala var mı bilmiyorum) fazla teknik olsa da bu bahsettiğin kısımlar gerçek hayatta işine yarıyor. Hızlı düşünme becerisi katıyor. Bu yüzden o saçma bu saçma demektense elinden gelenin en iyisini yapmaya bak. Her şey birbiri ile bağlantılı bu yüzden iyi öğrenmen lazım. Üniversitede bir bölüm seçeceksin emin ol o kadar anlatmayacaklar bile :)
Hocam haklısnız sizde ben sınavda matematiğin çok zor olduğunu söylüyorum bence zorluk seviyesini düşerebilirler amaçları okutmak değil sanki okuyanı azaltmak

Airbus

Asistan
Hocam haklısnız sizde ben sınavda matematiğin çok zor olduğunu söylüyorum bence zorluk seviyesini düşerebilirler amaçları okutmak değil sanki okuyanı azaltmak
Bak mesela bu da yanlış bir düşünce neden biliyor musun? Kolay sınavda bir yere yerleşmen zor sınava göre daha zordur. Bunu bu seneki üniversite sınavında gördük. Sorular kolaylaşınca 20 binle açıkta kalanlar oldu nedeniyse sorular kolay olduğundan herkesin yapabilmiş olması. Eğer dediğin gibi matematik gibi eleyici dersleri kolaylaştırırlarsa bu sefer açıkta kalan kişi sayısı artar. Eleme sistemi bu yüzden var. Ne kadar insanı elerseniz başarıya göre doğru yerleşim yapma ihtimaliniz ona göre artar. Siz şimdi tercih yaparken geçmiş senelerde girenlerin puanını baz alacaksınız ama geçmiş sene zor sınav yapıldıysa o sınavda ilk 10 bini alan okul bu sene sınav kolay olduğu için belki 2000-3000'i alacak. Yani sınavın kolaylaşması çözüm değil. Çözüm senin elinden gelen en iyi şekilde hazırlanman. Bu süreçlerden geçmiş bir abin olarak sana verebileceğim tavsiye bu. Kolay sınav hiçbir zaman iyi değildir. Ne okulda hocalarının yaptığı sınavda ne de merkezi sınavlarda :)

Bak mesela bu da yanlış bir düşünce neden biliyor musun? Kolay sınavda bir yere yerleşmen zor sınava göre daha zordur. Bunu bu seneki üniversite sınavında gördük. Sorular kolaylaşınca 20 binle açıkta kalanlar oldu nedeniyse sorular kolay olduğundan herkesin yapabilmiş olması. Eğer dediğin gibi matematik gibi eleyici dersleri kolaylaştırırlarsa bu sefer açıkta kalan kişi sayısı artar. Eleme sistemi bu yüzden var. Ne kadar insanı elerseniz başarıya göre doğru yerleşim yapma ihtimaliniz ona göre artar. Siz şimdi tercih yaparken geçmiş senelerde girenlerin puanını baz alacaksınız ama geçmiş sene zor sınav yapıldıysa o sınavda ilk 10 bini alan okul bu sene sınav kolay olduğu için belki 2000-3000'i alacak. Yani sınavın kolaylaşması çözüm değil. Çözüm senin elinden gelen en iyi şekilde hazırlanman. Bu süreçlerden geçmiş bir abin olarak sana verebileceğim tavsiye bu. Kolay sınav hiçbir zaman iyi değildir. Ne okulda hocalarının yaptığı sınavda ne de merkezi sınavlarda :)
Hocam ben herkesin yapabileceği kadar indirsinler demiyorum.Seçiciliği çok arttı matematiğin biraz indirebilirler çokda kolay yapsınlar demiyorum.Matematikte yeni nesil sorular çözülmüyor yeni nesil soru olmayan bir denemede matematikte full çıkarırken yeni nesil olanda 5-6 yanlışım çıkyor.Eğer yapamazsam bir dersi hayatın kararıyor

Airbus

Asistan
Hocam ben herkesin yapabileceği kadar indirsinler demiyorum.Seçiciliği çok arttı matematiğin biraz indirebilirler çokda kolay yapsınlar demiyorum.Matematikte yeni nesil sorular çözülmüyor yeni nesil soru olmayan bir denemede matematikte full çıkarırken yeni nesil olanda 5-6 yanlışım çıkyor.Eğer yapamazsam bir dersi hayatın kararıyor
Önceden sordukları sorular daha çok ezber dayalıydı. Şimdi ise düşünme yeteneğini ölçen sorular soruyorlar. Bu yüzden çok fazla pratik yapmalısın. Benim zamanımda ezberle çöz geç mantığı vardı ve emin ol işe yaramıyordu. Şimdi bildiğini uygulamanı istiyorlar. Sorular belki bir tık zor olabilir ama emin ol kolay olmasından iyidir. Lise hayat karartmaz. İyi bir liseye gitmenin + sı olur ama sen kendin çalışmazsan sana bir faydası olmaz. Ne liselerden ne üniversiteler kazanılıyor. Önemli olan senin biliçli olup baştan sıkı tutman.
Mesala amerikada üniversite şöyle.İlk sene bütün dersleri görüyorsun 2.sene hocalarınla beraber en yatkın olduğun dersi seçiyorsun çok mantıklı bence
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sadece bir ders yüzünden hayatın kararıyor düşünsene
Benim okuduğum üniversite de böyle. İlk 2 sene zorunlu dersler 3 ve 4'te kendi bölümünde yöneleceğin alana göre seçiyorsun. Ama bu dediğin her bölümde olmaz, olması zaten imkansız.

Eğitim sistemi düzenleyenin Allah belasını versin.Hayatımızı 3 saatte belirliyorlar.Birde okulları açıyorlar her yerde açıklama yapıyorlar öncelik eğitim diye.Eğitim sistemini ben yapsam 13 yaşımda daha iyi olur neredeyse.8.sınıfım ve lanet olası burada okumak yerine Amerikada garson olmak istiyorum,ama ailem oku diyorlar bütün derslerim iyi ama şu matematik dersini bulanın 8 kişi çapraz sevsinler adamı.Ben ne yapıyım günlük hayatta 9 karesini bilmenesini.Yapacakları soruları öğretmenler 10 dakikada çözüyor bize 2 dakikada çöz diyor.
İlkokulda Çinlilerin öğrendiği=Yaşamak için üreticeksin
İlkokulda Almanların öğrendiği=Geçmişini bil
Bizim öğrendiğimiz=Ali ata bak
Kanka bende meslek lisesinde bilgisiyar bolumunde takiliyoz sadece 4 gu okula gelip pc dersi uzaktan egitim 2 gu var ondada mat fen hic bisi anlamiyoz bayadir gidiodum simdi 15 kasimda sinav yapcaz diyolar ne ogrettilerki siav yapcaklar

Szayel

Profesör
Ogretmenlerinizi yabana atmayin. Iyi kotu oraya gelebilmek icin bir cok zorluk astilar.
Eskisi gibi ogretmen lisesi mezunu olup bilgisi, yontemleri geri de kalmis bir hocaniz varsa bilemem.

İyi kötü zorluk aşsalar dahi devletin her kadrosunda denetim olsun isterim şahsen.
Öte yandan benim zamanımda da lise elektrik çıkışlı kişiler tarafından alakasız dersler hakkında eğitim aldık. Sözde eğitim işte. Şimdilerde neredeyse herkesin evinde internet var. Heryer öğretmen zaten. 20 liraya özel ders alanlar gördüm. Öte yandan; Youtube, udemy derken sınırsız bilgi çağındayız. Bunu tabii ki ders çalışmakta değil de pubgde, instagramda, facebookta veya amongusta kullanmak daha mantıklı...

Son düzenleme:

rover_xp

Doçent
aklıma online eğitimde dünya 2. siyiz demeleri geldi xd.daha yüz yüzede bile bazı sömürülmüş ülkelerinin önündeyizdir o kadar.okulları özel okullara açıyorlar devlet okullarına açmıyorlar.adaletsiz varlıklar işte.
Mesaj otomatik birleştirildi:

aklıma online eğitimde dünya 2. siyiz demeleri geldi xd.daha yüz yüzede bile bazı sömürülmüş ülkelerinin önündeyizdir o kadar.okulları özel okullara açıyorlar devlet okullarına açmıyorlar.adaletsiz varlıklar işte.
malum kişiler için
eğitim=ticaret

rover_xp

Doçent
1603782087229.png
amerikadaki lise terk burger king çalışanı > üni okuyup yüksek lisans yapan türk genci

Son mesajlar