Efes Pilsen basketboldan çekiliyor

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Katılım
5 Haziran 2009
Mesajlar
1,475
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Efes Pilsen Spor Kulübü, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı ile ilgili bir açıklama yaparak, taslak öngörülen biçimde yürürlüğe girerse kulübün varlığını sürdürmesinin imkansız hale geleceğini ve Efes Pilsen Spor Kulübü'nün kapanacağını bildirdi.

Efes Pilsen Spor Kulübü'nün açıklaması şöyle: Bildiğimiz kadarıyla Yönetmelik Taslağı alkollü içecek firmalarının spor dahil olmak üzere sponsorluk yapmasını yasaklıyor ve Efes Pilsen Spor Kulübü'nün bu adı taşıyamayacağını öngörüyor. Taslak bu biçimde yürürlüğe girerse Efes Pilsen Spor Kulübü'nün varlığını sürdürmesi imkansız hale gelecek ve Efes Pilsen Spor Kulübü kapanacaktır.
Söz konusu Yönetmelik Taslağının yürürlüğe girmesi durumunda ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Kulübümüz arasında ortaklaşa düzenlenen, Yurt çapında 31 ilde 15 bin gence eğitim verilen Efes Pilsen Basketbol Okulları da kapatılmak zorunda kalınacaktır.
Ayrıca bilinmelidir ki Dernekler Kanunu'na ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün ilgili mevzuatına göre spor kulüpleri hakkında, karar verme, kurallar koyma, düzenlemeler yapma yetkisi bu konuda bilgi ve birikimi olan İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne aittir.
Spor Kulübümüz 34 yıldan bu yana Türk basketbolunun gelişimine yaptığı katkıların yanı sıra markasını Türk Patent Enstitüsü'nde de tescil ettirerek tanınan ve bilinen bir marka olduğunu da ortaya koymuştur. Ayrıca markamız toplum tarafından da Spor Kulübü olarak kabul görmekte ve bu niteliği ile bilinmektedir. Efes Pilsen, ülkemizde basketbol denilince sporseverlerin aklına ilk gelen kurumdur.
Bu nedenle kanuni bir dayanağı olmayan ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün görev ve yetki alanında bulunan spor kulüpleri ile ilgili bir düzenlemenin Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunca yapılmasının uygun olmadığı kanaatindeyiz.

DÜNYADA DA ÖRNEKLERİ MEVCUT
Dünyada da tamamı bira ya da diğer alkollü içecek firmaları tarafından sponsorluk yoluyla desteklenen çok sayıda Spor Kulübü ve sportif faaliyet mevcuttur.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hazırlanan yönetmelik taslağının bahse konu olan düzenlemeler arasında kuruluşundan işleyişine kadar, Dernekler Kanunu, GSGM mevzuatı ile TBF kural ve düzenlemelerine göre faaliyet gösteren Spor Kulübümüzün isminin alkollü içki markasını çağrıştırması nedeniyle kaldırılmasına dair maddenin hukuki dayanağının olmadığı kanaatindeyiz.
Avrupa Komisyonu'nun "The European Model of Sport " (Avrupa Spor Modeli) ile ilgili olarak hazırladığı üye ülkelere tavsiye niteliğindeki raporunda da sporun geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, halk sağlığı ve sosyal kültürel fonksiyonlarının bir bütün halinde ele alınması ifade edilmektedir. Anayasamızın sporun ve sporcuların geliştirilmesine ve desteklenmesine dair ilgili düzenlemesinin de bu kapsamda olduğuna inanmaktayız.
Spor Kulübümüz yukarıda belirtilen yasal çerçevede uzun yıllardan beri faaliyet göstermekte, kazandığı başarılar ile dünyada ve Avrupa'da tanınan, Türk basketbolunun tanınmasına önemli katkıları olan çok saygın bir konuma sahiptir.
40 yıla yakın bir zamandan bu yana önceliği hiçbir zaman ticari gaye olmayan Kulübümüzün, bahse konu yönetmelik maddesi ile isminin değiştirilmesi, öncelikle akdedilen büyük bütçeli sponsorluk sözleşmelerinin sona erdirilmesine olduğu kadar, aktif olarak üyesi bulunduğumuz uluslararası organizasyonlara (ULEB) olan taahhüt ve yükümlülüklerimizin de yerine getirilememesine neden olacaktır. Bu durum Spor Kulübümüz açısından telafisi imkânsız maddi zararların yanında, ülkemiz ve ülkemiz basketbolu adına büyük bir itibar kaybı yaratacaktır.
Dünyada ve Avrupa'da belirgin bir tanınırlığı olan Spor Kulübümüzün adından ve markasından vazgeçilmesini getirecek olan ilgili yönetmelik taslağı hükmünün hukukun genel ilkelerine aykırı olduğuna ve herhangi bir kamu yararı da içermediğine inanıyoruz.
Bu nedenlerle TAPDK tarafından hazırlanan yönetmelik taslağının yeniden gözden geçirilmesini temenni ediyoruz.

GENÇLİK SPOR GENEL MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, TAPDK'ın (Tütün, Alkol Piyasası Denetleme Kurulu) Efes Pilsen ve Tuborg gibi alkol içeren isimli kulüplerin kapatılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada söz konusu kulüplerin haklarının saklı kalması gerektiğini söyledi.
TAPDK'nın bu konuda Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne görüş sorduğunu belirten Yunus Akgül, "Biz en azından köklü ve Türk sporuna hizmet etmiş kulüplerin haklarının saklı kalmasının uygun olacağını belirttik. Henüz TAPDK'dan bu konuda bir yanıt gelmedi. Zaten şu anda tasarı mecliste görüşülmedi. Yani henüz kanunlaşmadı. Onlar da bizim görüşümüz ile birlikte değerlendirme yapıp karar verecek. Eğer görüşümüz kabul edilmez ve kanun çıkarsa ona uymak durumundayız. Tabi bir de bunun hukuki süreci var. Dolayısıyla bu durum yeni sezonda da çözülmez" dedi.

EFES PİLSEN SPOR KULÜBÜ'NÜN KISA TARİHÇESİ:

Hatırlanacağı gibi Efes Pilsen Spor Kulübü 1976'da ülke sporunun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş ve basketbolda şimdiye kadar hiçbir Türk takımının gerçekleştiremediği başarılara imza atmıştır. 1996 yılında kazandığı Avrupa Koraç Kupası ile Türk spor tarihinde ilk kez bir Avrupa kupası kazanan basketbol takımı olma unvanını alan Efes Pilsen Spor Kulübü, 13 kez Türkiye Şampiyonluğu, 8 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası, 9 kere de Türkiye Kupası kazanmış, Türkiye'yi yurt dışında defalarca başarıyla temsil etmiştir.
1992 yılında Avrupa'nın bir numaralı kupası olan Avrupa Şampiyonlar Ligi Final Four'unu İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda organize eden Efes Pilsen 1995 yılında da Avrupa'nın bir başka önemli kupası olan Avrupa Kupası finalini Türk basketbolseverlerin aynı salonda izlemesine olanak sağlamıştır.
2006 yılında NBA ve Euroleague'nin davetlisi olarak Birleşik Amerika'ya giden ve iki maç oynayan Efes Pilsen, bir yıl sonra da bir NBA takımını İstanbul'da konuk etmiş ve Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yıllarca unutulmayacak bir atmosferde Minnesota Timberwolves ile karşılaşarak bu alanda da Türk basketbolunda bir ilke imza atmıştır.
Türk basketboluna yeni yetenekler kazandırmak amacıyla alt yapı çalışmalarına çok büyük önem veren Efes Pilsen'den yetişmiş bir çok oyuncu Milli Takımlarda yer almaktadır. Ülkemizden NBA'e giden oyuncuların neredeyse tamamı Efes Pilsen'de yetişmiştir. Basketbol liglerinde yer alan takımların hemen hemen tümünde Efes Pilsen alt yapısından yetişmiş en az bir oyuncu bulunmaktadır.
2009-2010 sezonunda Efes Pilsen alt yapısında yüzlerce sporcu yer almaktadır. Efes Pilsen alt yapı takımları üç altyapı kategorisinde de Türkiye Şampiyonaları'nın final grubuna her yıl olduğu gibi bu yıl da katılma hakkını elde etmiştir ve yine şampiyonluk hedefi ile mücadele vermektedir. Efes Pilsen, geçen sezon üç kategorinin birinde Türkiye Şampiyonu olmuş ve birinde de final oynama başarısını göstermiştir.
Efes Pilsen Basketbol Kulübü'nün Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği Basketbol Okulları, 31 ilde 33 merkezde yaklaşık 15 bin gence ücretsiz basketbol eğitimi vermektedir. "Efes ile İlk Adım" adı verilen bu proje kapsamında birçok ilimizde basketbol okulları açılmış, malzeme ve eğitici desteği verilerek çok sayıda sporcunun yetiştirilmesi ve çocuklarımızın fiziki, sosyal gelişim kazanmaları sağlanmıştır. Bu faaliyetler halen yoğun bir biçimde sürmektedir.
Efes Pilsen Spor Kulübü, varlığını sürdürebildiği son güne kadar Türk sporuna katkıda bulunmaya devam edecektir.


Kaynak
 

6.burhan

Profesör
Katılım
16 Mart 2010
Mesajlar
1,287
Reaksiyon puanı
26
Puanları
0
Aşağıdaki konudan devam edilebilirdi.


http://forum.shiftdelete.net/spor/149284-efes-pilsenden-ilk-aciklama.html


Lakin sigara ve alkol için aynı şeyler söylenemez, sponsorluk mantığı bu iki alanda devre dışı kalmalıdır. Ki bunun uygulamalarını uluslararası spor organizasyonlarında görmek mümkün (F1 gibi)


DÜNYADA DA ÖRNEKLERİ MEVCUT
Dünyada da tamamı bira ya da diğer alkollü içecek firmaları tarafından sponsorluk yoluyla desteklenen çok sayıda Spor Kulübü ve sportif faaliyet mevcuttur.
 

Felagund

Profesör
Katılım
23 Nisan 2009
Mesajlar
1,085
Reaksiyon puanı
14
Puanları
38
madem spora bu kadar önem veriyolar klübün adını efes basketbol klübü yapsınlar.
 

ufukcoskun

Müdavim
Katılım
28 Kasım 2008
Mesajlar
6,467
Reaksiyon puanı
101
Puanları
63
Yazıklar olsun vallahi, son yıllara damgasını vurmuş olan bir kulübün kapanma aşamasına kadar gelmesi, getirilmesi ne kadar ahmakça bir iştir.
 

Vendetta_

Müdavim
Katılım
28 Kasım 2009
Mesajlar
3,704
Reaksiyon puanı
73
Puanları
0
yılların klübü kapatılıyo pehhh berbat edin her şeyi...
 

design_man79

Öğrenci
Katılım
26 Kasım 2008
Mesajlar
77
Reaksiyon puanı
6
Puanları
8
zihniyetin çamurları sıçramaya başladı... uyumaya devam hala :(
 

ATmaCA53

Müdavim
Katılım
21 Nisan 2009
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
35
Puanları
0
kapatılsın bence, alkoli temsil eden bir klüp iistemiyorum.
 

teknologs

Öğrenci
Katılım
23 Nisan 2008
Mesajlar
88
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
alkolu temsil ve sporu temsil..süper değilmi sizce..düz mantık budur..bravo valla
 

eray045

Müdavim
Emektar
Katılım
12 Nisan 2008
Mesajlar
12,600
Reaksiyon puanı
230
Puanları
63
kapatılsın tabi ya
her maçını izlediğimde canım buz gibi efes çekiyor...

saşmalıktan başka bir şey değil
 

MdbK

Doçent
Katılım
9 Mayıs 2008
Mesajlar
542
Reaksiyon puanı
5
Puanları
0
kapatılsın bence, alkoli temsil eden bir klüp iistemiyorum.
Şaka gibi. Biz de sizin gibi düşünen yasakçı bir zihniyeti istemiyoruz ne yapalım ortadan mı kaldıralım sizi? Gerçi sizin gibi insanlar kendisinden farklı düşünen insanlar için böyle birşeyi bile desteklerler. Böyle bir zihniyetin varlığı bile utanç verici. Yazık.. :thumbdown:
 

Vendetta_

Müdavim
Katılım
28 Kasım 2009
Mesajlar
3,704
Reaksiyon puanı
73
Puanları
0
Efes Pilsen Alkolü değil TÜRKİYE'yi TEMSİL EDER!
Avrupadaki başarılarının Türkiye'ye katkısı yatsınamaz
Eğer bir isim yüzünden kapatılcaksa bu takımın değil TÜRKİYE'nin kaybıdır...
 

Reading

Asistan
Katılım
9 Şubat 2010
Mesajlar
229
Reaksiyon puanı
15
Puanları
0
Vay anasını yakında maçlar pantolon la oynanacak derlerse kimse şaşırmasın...
 

yumluanarsist

Müdavim
Katılım
11 Haziran 2009
Mesajlar
12,009
Reaksiyon puanı
276
Puanları
0
Efes Pilsen maçına baktığımda bira içesim gelmiyor. Demek ki zihniyet kötüyse yapacak bir şey yok.
 

by_xps

Öğrenci
Katılım
18 Aralık 2008
Mesajlar
67
Reaksiyon puanı
2
Puanları
0
Basket maci izlediginizde takim adi efes olunca bira icesiniz geliyor ha ne kadar sacma ge aptalca bi zihniyyet ya.

Bn denver Nuggets macini izledigimde aklıma tavuklu nugget lar gelmiyo nedense bnce sizde bi bozukluk war !

Yıllarin kulubunun boyle bir sebeple kapatılması sacma !!! Kınıyorum
 

firefox4ever

Profesör
Katılım
28 Aralık 2009
Mesajlar
1,031
Reaksiyon puanı
41
Puanları
48
Sırf alkol markası olduğu için kapatılmasının istenmesi saçmalık.
 

hellmarch

Müdavim
Katılım
15 Eylül 2007
Mesajlar
2,041
Reaksiyon puanı
19
Puanları
38
Senin bira markasının logosunu görünce canın bira çekiyorsa. Nefsin bu kadar zayıfsa kim napsın sana?
 

ATmaCA53

Müdavim
Katılım
21 Nisan 2009
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
35
Puanları
0
Şaka gibi. Biz de sizin gibi düşünen yasakçı bir zihniyeti istemiyoruz ne yapalım ortadan mı kaldıralım sizi? Gerçi sizin gibi insanlar kendisinden farklı düşünen insanlar için böyle birşeyi bile desteklerler. Böyle bir zihniyetin varlığı bile utanç verici. Yazık.. :thumbdown:
hadi ben bu zihniyetteyim beni nasıl ortadan kaldıracaksın bakalım çok merak ediyorum, nasıl formula yarışlarında sigara reklamları yasağı ortadan kaldırılıyorsa, efes pilsen ismi ve reklamıda ortadan kaldırılabilir.
 

MdbK

Doçent
Katılım
9 Mayıs 2008
Mesajlar
542
Reaksiyon puanı
5
Puanları
0
Cehaleti ortadan kaldırmak o kadar kolay olsaydı keşke.
 

fizikci

Doçent
Katılım
1 Şubat 2010
Mesajlar
798
Reaksiyon puanı
12
Puanları
18
yavaş yavaş irana benziyoruz malesef....
 

MdbK

Doçent
Katılım
9 Mayıs 2008
Mesajlar
542
Reaksiyon puanı
5
Puanları
0
Aklıma gelmişken bir eklemede bulunmak istedim. NBA'i takip edenler varsa bilirler belki, Washington Wizards'ın eskiden adı Washington Bullets'tı. Bullet da mermi demek İngilizcede. Takım sahibi bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettikten sonra takımın adını Wizards yani büyücüler olarak değiştirdiler. Bu yılda takımda Gilbert Arenas soyunma odasına silah sokarak büyük bir skandala neden oldu. Tahmin edin ne oldu sonrasında. Suçunu itiraf edip federal mahkemeyle anlaşma yoluna gitti ve 1 yıl boyunca da NBA'den ceza aldı. Yani o çok eleştirdiğiniz Amerika'da böyle bir ceza verildi. Üstelik Amerika'da spor maçları esnasında bira içmek de oldukça yaygındır. Ama onlar bu kadar basit şeylerle uğraşmıyorlar. Yok alkol zararlı da, sigara zararlı da, uyuşturucu zararlı da o zaman hepsini yasaklıyalım. Bazı şeyleri yasaklayarak engelleyemezsiniz. Orada uyuşturucu bağımlıları tedavi edilip bu zehirden kurtarılmaya çalışılıyor ve uyuşturucu ticareti yapanlar en ağır cezayı alıyor. Bizde ise uyuşturucu bağımlıları cezalandırılıyor, ticaretini yapanlar rahat rahat geziyor ortalarda. Bir tarafta topluma kazandırılmaya çalışılan insanlar, diğer tarafta ise yasaklarla ve bilgilendirilmemenin sonucuna katlanmak zorunda bırakılan insanlar. Ayrıca bir örnek daha New Orleans Hornets takımında Chris Andersen diye bir oyuncu vardı, daha sonra uyuşturucu kullandığı için ceza falan aldı ama tedavi olup tekrar başladı basketbola. Şimdi Denver Nuggets'ta belki de ligin en iyi savunmacılarından birisi olmuş durumda. Özetle yasaklarla işler çözülmüyor.
 

6.burhan

Profesör
Katılım
16 Mart 2010
Mesajlar
1,287
Reaksiyon puanı
26
Puanları
0
Bizde ise uyuşturucu bağımlıları cezalandırılıyor, ticaretini yapanlar rahat rahat geziyor ortalarda.

Milletvekilleri bile var:rolleyes: İsim sayabilirim, zaten basına yansıdı. Tırlarında uyusturucu bulundu diye. Tırları kırmızı durumunda. Yani her seferinde aranıyor. Eee tabi bu şekilde kolay kolay yapamadığı için başbakandan ricada bulunmuştu. Benim tırlar yeşil renke geçsinler diye:rolleyes:

Yeşil-sarı-kırmızı

Yeşil: Şirketin temiz olduğunu gösteriyor.
Sarı: Şirket tırlarından birinde zehirli madde bulunduğunu gösteriyor. Evrak denetimi daha sıkı yapılıyor.
Kırmızı: Şirketin bütün tırları aranıyor. Çok sıkı bir denetim oluyor.


Neyse... Konuya dönecek olursak.

Bu taslak sadece Efes Pilsen için çıkarılmadı ve her maddesi ayrı ayrı saçmalıklarla dolu:mellow:
 

Vendetta_

Müdavim
Katılım
28 Kasım 2009
Mesajlar
3,704
Reaksiyon puanı
73
Puanları
0
Bayılıyorum benim nefsimi benden fazla düşünen insanlara :)
 

yavuz_4106

Müdavim
Katılım
17 Aralık 2008
Mesajlar
6,118
Reaksiyon puanı
50
Puanları
48
Kapatılsın diyorum bizim amacımız sporla gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmak olmalı
 

Vendetta_

Müdavim
Katılım
28 Kasım 2009
Mesajlar
3,704
Reaksiyon puanı
73
Puanları
0
Efes Pilsen Basketbol Takımı kötüye değil Basketbola teşvik ediyo
benim birçok arkadaşım basketbola ya efes sayesinde başlamıştır ya da nba
 

ufukcoskun

Müdavim
Katılım
28 Kasım 2008
Mesajlar
6,467
Reaksiyon puanı
101
Puanları
63
Kapatılsın diyorum bizim amacımız sporla gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmak olmalı

Tabi bizim amacımız bu olmalı o yüzden Efes Pilsen spor kulübü kapansın, gençler artık bira içemesin.Gençler o kadar gerizekalı ki spor kulübü kapanmadan birayı bırakmıyolarmış.
 

eray045

Müdavim
Emektar
Katılım
12 Nisan 2008
Mesajlar
12,600
Reaksiyon puanı
230
Puanları
63
siz burdan göbeğinizi kaşıyıp ülke için hiç bir şey yapmadan klavye başında oturuyorken
bu adamlar uluslararası arenada ülkemizin o kadar çok tanıtımını yaptılar ki mali yönünü çıkaramazsınız..

efes kapanınca da gençlik birayı bırakacaktı hemen zaten :D
ülkede uzun zamandır sigara reklamı yasak , filmlerde bile mozaikleniyor ama sokakta 13-14 yaşında çocukların elinde paket var..

geçiniz bu işleri..
 

Ordo ab chaO

Müdavim
Katılım
2 Haziran 2009
Mesajlar
3,511
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Efes Pilsen bu ülkede basketbolun bu kadar popüler olmasını sağlayan, gençlerin basketbola başlamasını sağlayan, Avrupa'da başarıdan başarıya koşarak Türkiye'nin adını duyuran bir takımdır. Milli Takım'daki en önemli oyuncular hep Efes Pilsen kökenlidir.

Kapatılması Türk sporuna ihanet olur.

Adı bir bira markası diye kapatılmasını düşününen sığ ve cahil zihniyetin bir an önce yok olması dileğiyle.
 
Üst