Edimax AR-7084GA+

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Tayvanlı ağ ürünleri üreticisi Edimax'ın ekonomik ama yine bol özellikli kablosuz ADSL erişim noktası SDN'de. Yaz sıcağının da desteğiyle eriyene kadar test ettik! Edimax'ın AR-7084GA kodlu bu ADSL modem destekli kablosuz ağ erişim noktası, ekonomik bir çözüm olmasının yanında, bir ev kullanıcısının ihtiyaç duyabileceği neredeyse her özelliği barındırıp kullanmayacağı özellikleri de barındırmamasıyla öne çıkıyor. Şimdi bu uzun cümleyle ne anlatmak istediğimizi açıklayalım.

Gereken Herşey

Edimax'ın kablosuz ağ destekli ADSL modeminde son kullanıcıların işini görecek her özellik eklenmiş. 802.11g protokolüyle teorik 54 Mbit hıza ulaşan erişim noktası aynı zamanda 4 tane yuvayla kablolu erişime de olanak tanıyor. Bunun yanında AES şifreleme tekniğiyle hayat bulan WPA2-PSK kablosuz ağ güvenliği de şu an için en çok tercih edilen güvenlik yöntemlerinden.

edimax_on.jpg

Gerektiğinde uzaylılara kurtarın beni mesajı gönderebilen ışıklar.

Modemin ayarlarını yapmak oldukça kolay. Çalıştırdığınız gibi "Default" adıyla kablosuz ağ yayını yapmaya başlayan modemin tüm ayarlarını menüsündeki sihirbazla yapabiliyorsunuz. Gerçi Türkçe desteği göremedik ama sadece kavramları bilmeniz ayar yapmanız için yeterli olacaktır. Tek yapmanız gereken, tarayıcınızı açıp 192.168.2.1 adresine gitmek. Küçük bir not olarak ürünün ADSL modemini kullanmadan da kablosuz ağ erişim noktası olarak kullanmanızın mümkün olduğunu belirtelim.

edimax_arka.jpg

Anten çıkarılabiliyor. İsterseniz yönlü veya daha kuvvetli olanını takabilirsiniz.

Modemin içinde kablosuz ağ için RaLink marka yonga kullanılmış. Anten küçük gibi görünse de kapsama alanı, elverişsiz koşullarda da yeterince iyi. Anlık da olsa bazı ürünlerde benzer koşullarda yaşadığımız kablosuz ağ kopmalarını bu ürünle hiç yaşamadık. Ek bir bilgi olarak ürünün kendisi veya beraberinde gelen güç çeviricisi asla elle tutulmayacak kadar ısınmıyor. Ev ve el sağlığınız için önemli bir artı diyebiliriz. Tabii bu elle yoklama işini ürünü hiç kapatmadan günlerce çalıştırdıktan sonra yaptığımızı da söyleyelim; zaten ürünü kapatmak için fişten çekmeniz gerekiyor. Üzerinde bir anahtar yok.

Gerekmeyen Hiçbir Şey

Üründe neler yok sorusu da önemli bir mesele, çünkü getiriler ve götürüler arasındaki denge satınalma kararını verdiriyor. Öncelikle ürünün standart bir 802.11g ürünü olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Sonuçta piyasada (Edimax'ın da) kendi arasında çok yüksek kapsama alanlarına sahip ve daha yüksek performanslı kablosuz ağ ürünleri var. 802.11n, hâlâ taslak halinde olduğu için bu ürünler yerine tamamen standart ve ekonomik ürünleri seçenlere de hak vermemek elde değil tabii. Sonuçta alacağınız bu tür ürünler başka ürünlerle beraber çalıştığında verimlilikleri dibe vuruyor.

Bazı üreticilerin oldukça vurguladığı VPN veya tümleşik antivirüs özellikleri bu üründe yok. Üründe SPI özellikli bir güvenlik duvarı bulunuyor ama özelliklerine çok fazla müdahale edemiyorsunuz. Açtığımızda ADSL üzerinden genel ağ ve oyun performansımıza bir darbe vurmadı. Dolayısıyla doğru şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Üründe ADSL2+ standardına kadar bir erişim desteği var. Her ne kadar zamanında bazı firmalarla yaptığımız görüşmelerde Türk Telekom'un bu yönde çalışmaları olduğu söylense de, değerlendirmelerimize hâlâ aldığımız bir ölçüt olmaktan uzak olduğunu belirtelim. Diğer taraftan, firmaların bu konuda özen gösterip eski değil yeni ürünleri bize sunmaları onlara verdiğimiz değeri de kesinlikle artırıyor.

Değerlendirme

Gelelim puanlarımıza. Teknik olarak bu ürün en son geçerli kablosuz ağ standartlarının başarılı bir uygulaması. Diğer taraftan kendisini teorik olarak geçen, henüz yeni bir standardına kavuşmuş olmasa da, ürünler ve uygulamalar mevcut. Bu ürün teknik açıdan bizden bir 3,5 alıyor. Artistik puanda ise fiyatının 65 dolar + KDV olması ve kutu içeriğinin gerekli herşeyi (ek ağ kablosu, hat bölücü, ek telefon kablosu) barındırması gayet güzel. Artistik puan 4,5. Genel ortalamaya baktığımızda ortalamamız 5 üzerinden temiz bir 4 oluyor. Rakamlardan hoşlanmıyorsanız bir cümleyle özetleyelim: İyi bir fiyata bulunduğunuz mekâna kablosuz ağ erişimi sağlamak istiyorsanız, doğru ürüne bakıyorsunuz.

Edimax AR-7084GA
ADSL Modem ve Kablosuz Ağ Erişim Noktası

ADSL Desteği: ADSL2+'ya kadar, en fazla 24 Mbit/s geliş, 1 Mbit/s gidiş.
Kablosuz Ağ: 802.11g, 54 Mbit/s kablosuz ağ erişimi
Kablolu Ağ: 4 adet 10/100 Mbit/s ethernet arabirimi, hepsi kendiliğinden cross-over destekli
Yönetim: Ağ tabanlı yönetim arabirimi
Sabit Yazılım: Linux tabanlı işletim sistemi, güncellenebilir.

Üretici: Edimax / Tayvan
Ülkemize Getiren: Mascom
Telefon: (212) 312 50 00

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

baskuda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
üstat bu modemden bende var yaklaşık olarak 3 yıldan beri kullanıyorum. ve de çok memnunum. ancak son bir haftadan beri evde ki laptop tan internete kablolu veya kablosuz bağlanabilmeme rağmen masa üstü bilgisayarla hiçbir türlü bağlanamıyorum. sınırlı bağlantı uyarısı veriyor. bilgisayara format attım iki gün sorunsuz çalıştı ancak yine bağlantı sağlanamıyor. ayarları ile ilgili bir problemmi var acaba bir türlü bulamadım yardımcı olursan müteşekkir olurum