Edifier X600 en detaylı inceleme

Bu konuyu okuyanlar

gokhanbilgin74

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Daha öncesinde Donanımhaberde yazıyordum fakat artık burayada tat katmak istedim :) Direk konuya girecek olursak bundan yaklaşık 2 ay önce Edifier X600 marka modelli 2.1 ses sistemini kargo dahil 105 lira gibi bir fiyata aldım. Forumlarda cihaza dağir bir çok inceleme, video inceleme mevcut bir de ben yapmak istedim. Daha çok üzerinde durmak istediğim konu sesi ve müzik kalitesi.

Biraz markadan bahsetmek gerek başlamadan önce. Edifier Türkiye de yeni yeni tanınmaya başlanmış sadece ses sistmeleri üreten bir Tayvan markası. Sloganları ise ''a possion of sound'' Türkçe karşılığı ses tutkusu diyebiliriz :) Türkiye de daha çok Logitech Creative gibi markalar bilinirken Edifierin bilinmemesi garip bir durum. Neyse lafı çok dolandırmadan cihazın biraz tasarımından bahsetmek gerek.

Cihaz kutunu elinize aldığınızda bu fiyat aralığında bir 2.1 ses sisteminden daha ağır oluşuyla ilkte sizi şaşırtıyor. 8 kiloya yakın bir ağırlığı var. Bunun temel sebebi tüm hoparlörlerinin kabinleri kalın ahşap olmasından kaynaklanıyor. Kutuyu açtığınızda iki adet tahmininizden biraz daha büyük siyah ahşaplı önünde gri plasitik ve siyah çorap üstünde gri plakanın üstündeki Edifier yazısıyla bizi karşılıyor. Uyduların tasarımı bence hoş. Tasarımları çok sade ben hoparlörüm çokta bişey bekleme tasarımımdan diyor uyduları :) İşlevsellik olarak ise çivi deliği var uydularda. Yani uydu hoparlörlerinizi rahatlıkla duvara asabilirsiniz. Kablo uzunluklarıysa yaklaşık 1.5 metre kadar. Kabloların çıkarılıp değiştirelimiyor olması birinci eksisi. Keşke çıplak uçlu kablo kullanılsaymış. Uydulardan biraz daha bahsetmek gerekirse. Midrange dediğimizi orta frenkans seslerini veren hoparlörü 3 inch yani yaklaşık 7.5 cm. Siyah renkteler ve yumuşak yapıdalar. Bu cihazı ayrıcalıklı kılan ben önemli özelliklerinden biri bilindiği üzüere tweeterları olması. Tweeterlar ise 3/4 inch yaklaşık 20 milimetre boyunda. Biraz teknik detaylarını konuşmak gerekirse. Sağ ve sol uydu hoparlörleri 10 ar watt rms değerindeler. Thd dediğimiz olay ise uydularda %10 değerinde. Bilmeyen arkadaşlar için thd yani total harmonic distortion sesteki bozulmayı ifade eder. Bu değer yükseldikçe son seslerde cihazın sesi bozduğuna şahit olursunuz. Bu modelde böyle bir sorun yaşamıyorsunuz. En son teknik detaylarını bir liste halinde yazıcam o yüzden şimdi çıkta konuşmaya gerek yok.

Subwoofera geçicek olursak ilk elinize aldığınızda tam olması gerekn ölçülerde olduğunu görüyorsunuz. Tamamen siyah boyanmış önünde siyah çorabı olan bir subwoofer. Sol tarafında hava portu dediğimiz deliği bulunuyor. Sağ tarafında ise ses şiddeti ve bass şidddtini yarlayabilceğiniz tuşlar ana giriş hoparlör çıkışları çalıştığını gösteren led ve elektirik kablosu yer alıyor. Cihazda harici bir adaptör yok. Normal priz ile çalışıyor. Çorabını çıkardığınızda sizi yaklaşık 18 cmlik bir bass sürücüsü karşılıyor. Gerçekten büyük tutulmuş bu ölçü. Sert bir yapıda çok esnek değil subwooferı. Bu sürücünün watt değri 20 watt ve thd si %10.

Açıkca konuşmak gerekirse cihazı öyle büyük pahalı harici ses kartlarıyla kullanamanıza hiç gerek yok. Ben dahili ses kartıylada denedim harici creative sound blaster ses kartıylada arada her kulağın anlayamacağı bir fark oluşuyor fakat cihazdan pahalı ses kartıyla kullanmak garip oluyor doğrusu. Biraz sesinden bahsetmek gerekirse öncelikle ses şiddetindne bahsedeyim. Edifier teknik detatlarda 85 desibele kadar çıktığını söylemiş ses şiddetinin. Benim dnemelerimde bu watt aralığındaki bir cihazın bu kadar kuvvetli ses vermesi beni şaşırttı doğrusu. Topalmda 40 watt olan bu cihaz hakikaten idaddasını doğrulayıp gerçek 40 watt veriyor. Diğer markalar ki bunların içinde büyük markalarda var thd oranını yüksek tutarak watt oranlarını şiridikçe şişiriyor. Fakat iki cihazı yan yana koyup dinlediğinizde fark olduğu gibi anlaşılıyor. Sesi %50 üzerine çıakrdığınızda bass %80 civarında açıksa yaklaşık 20-25 metre kare bir odadaysanız bassları içinizde hissediyorsunuz artık. Sesler başınızı ağrıtmaya başlıyor. Sesi %90 civarına çıkardığınızda gerçekten odada durulmuyor artık komşularla mahkemelik olma korkusu başlıyor insanda :) ama işin güzel yanı seste hala gram bozulma olmuyor. Ses olduğu gibi doğal çıkıyor. Full ses açtığınızda ufak tefek bass bozulmaları meydana geliyor ama zaten o ses şiddetinde bassı düşüncek haliniz kalmıyor :) Kısacası 2.1 şiddetli ses bekleyen arkadaşlara rahtaça önerebilirim bu seti.

Kalite konusuna gelirsek bir çok müzik türü dinledim cihazda. İlk önce daghili ses kartım olan bir çoğunuzun notebookunda kullandığı relatek hd audio. Özellikle flac ve 320 kbps mp3 kalitisende şarkılar dinlerseniz en sesssiz enturmanı bile duyuorsunuz. Fakat bunun ilk şartı iyi konumlandırma. Uyduların yüksekliği kesinlikle kulak hizanızda olamlı ve size en azından 1.5 metre uzkta olmalılar. Mümkünse sağ-sol olarak aralarındaki mesafede 2 metre kadar olmalı. Subwoofer ise hava portu duvara bakacak şekilde yerde durmalı. İşte böyle bir konumlandırma yaparsanız ses çok güzel oluyor. Tizler tam kıvamına geliyor. Hiç bir equalizer ayarı yapmanıza gerek yok zaten cihazın 3 sürücüsü olduğu için tüm ses aralıklarını sorunsuz veriyor.

İlk önce tizlerden bahsetmek istiyorum. Tizler dedğim gibi doğru konumlandırma ile çok tatlanıyor. Sesi ne kadar açsanızda kulağınızı tırmalamıyor. Midlerin önüne hiç geçmiyor. Parlama yapmıyor. Kendini çaktırmadan çaktırmadan hissettiriyor. Özellikle jazz dinlerken baterinin zillerine ben vurmuş kadar oluyorum bu tizlerle :) tizler 20.000 hertze kadar sorunsuz çıkıyor.

Midlere geçicek olursak dahili ses kartıyla nedense biraz güçsüz geliyorlar kulağa. Güçsüzden kastım ses şiddeti değil. Böyle sanki tam dolgun değil gibi sesler. Hep bi tize kaçma havası var gibi. Fakat creative kartla dinlediğimde sesler daha canlı daha dolgun geldi galiba bu ses kartıyla ilgili bir şey. Öyle herkesin anlayabileceği bir doyumsuzluk değil hifi sistemlerle uğraşmış adam anlar ama bu doyumsuzluğu :) Midler doğru konumlandırıldığında sahne derinliği açısından gerçekten başarılı. Size sanki grubun ortasındaymışssınız gibi bir akustik sağlıyor. Bunun tmel nedeni tabiki ahşap olması. Mid bass dediğimizi orta alt frenkans seslerde biraz cansız kalıyor bu uydular. Eğer çok fazla dubstep drumstep hip hop rap türü şarkılar dinliyorsanız biraz üzebilir sizi. Vokal dediğimiz insan seslerinde ben başarılı buldum seti. Özellikle kadın selerinde uç noktlarda tweeterdanda yardım alıyor cihaz ve ghüzel bir ses çıkıyor. Slow şarkılarda çok hoş sesler alıyorsunuz o yüzden.

Uyduların toptan bir değerlendirmesine yapıcak olursak 3-4 katı fiyata satılar vreative t3 den bile daha berrak bir ses sahipler. Tizler hiç can sıkmıyor ne denirse onu yapıyorlar. Ahşap olması akustiğine ve sahne derinliğine çok büyük katkı sağlıyor. Doğru konumlandırma ile mükkemmel sesler albiliyorsunuz.

Subwoofera geçicek olursak. 2. paragraftada dedğim gibi sürücüsü sert bir yapıda. Buda demek oluyor ki tok basslar daha canlı ve güçlü olacak. Gerçektende baterideki kick drum dedğimiz bass davulunu seslerini belli ses seviyesi şiddetinde içinizde hissediyorsunuz. Jazz slow rock post rock blues türündeki şarkıları dinlerken bass gitarın tellerini hissedebiliyorsunuz. Ambiyans olarak 20-25 metrekarelik odayı rahatça dolduruyor bass. Fakat hiç bir zaman midlerin tizin önüne geçip sesi boğmuyor. Uzun ve derin basslarda sert yapısından ötürü biraz sönük kalıyor bu cihazın subwooferı. O yüzden çok uçuk kaçık basslı şarkıları özellikle dubstep drumstep gibi şarkıları dinlemeyi seven arkadaşlara bu bassı önermiyorum. He ama odam ufak benim abi derseniz işler değişir o zaman. Ufak çaplı odalarda uygun akustik varsa komşunuzun ahizesini sallıyıcak kadar güç üretiyor subwoofer :) Fakat o tip şarkı dinleyen arkadaşlar sonradan pişman olmasın diye söyliyeyim yinede ben. Bassın güzel bir yanıysa daha hiç pörtleme dedğimiz kabin ayarsızlıklarından meydana gelen ses bozulmasını oluşturduğunu görmedim. Hep doru sesi veriyor basslar. Tok ve sert vuruşlu. Tek kusuru biraz daha derin sesler vereiblirmiydi diye düşünmüyorum değil.

Cihazın sesindne yeterince bahsettim sanırım. Bazı arkadaşlar dip ses cızırtı vb var mı diye merak edebilir. Cihaz boştayken sesi sonua kadar açtığınızda dip ses yok cızırtı vb yok. Sadece uydulara kulağınızı yapıştırdığınızda çok sessiz bir fısıltı var onuda herkes duyamaz emin olun :) Merak eden arkadaşlar için teknik detay listesi edifier.comdan alınımıştır:
Total power output:
RMS 10W x 2 + 20W x 1

THD + N (testing level):
10%

Signal to noise ratio:
≥85dBA

Frequency response:
Satellites: 190Hz - 20KHz | Subwoofer: 20Hz - 170Hz

Distortion:
≤0.5%

Input sensitivity:
Satellites: 420mV ± 50mV | Subwoofer: 60mV ± 10mV

Input impedance:
10KΩ

Subwoofer / bass unit:
7 inch aluminum Coil, 4Ω

Midrange / high unit:
3 inch paper cone, 4Ω

Tweeter unit:
¾ inch (20mm) PV membrane dome

Dimensions:
Satellites: 241mm x 229mm x 279mm | Subwoofer: 91mm x 202mm x 141mm (WxHxD)

Weight:
≈7.30Kg (gross)

Sonuç kısmına gelicek olursak. Eğer kaliteli müzik dinlemek için iyi bir markadan 2.1 arıyorsanız ve çokta uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız herkesin önerdiği gibi ben de bu cihazı öneriyorum. Eksilerine gelicek olursak vihazın kablolu kumandası yok. Ama onun çözümüde basit. Sesi sonuna kadar açıp bass ayarınızı yapınca windowsdan ses çaıp kısabiliyorsunuz. Cİhazda dip ses sorunu olmadığı için sorun oluşturmuyor. Diğer kötü yanı kablolar kısa ve değiştirelemiyor. Başka bence büyük bir eksisi yok. Ses bu her kulağa farklı gelir zevk meselesidir. Ama berraklık ve kalite açısından konuşursak bu fiyata alınabilcek sanırım en iyi 2.1 ses sitemi. Şu nada kargo dahil 100 lira gibi bir fiyata satılıyorken alın derim. Okuduğunuz için hepinize teşekkürler :)

GOLD_CT

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler uzun bir konu olmuş okudum hepsini. Hangi siteden aldın ?

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Sevilir tabi de konuyu bu cihazın bir kaç fotosuyla da süsleseydiniz daha iyi olurdu, bilmeyenler için faydalı olur, forumda daha önce x600 konuşuldu bir çok kişiye de en çok bu model tavsiye edildi, belki de o nedenle konuya şu an bir akın olmadı ama yavaş yavaş yazanlar çıkacaktır, zaten konu daha yeni açılmış, emeğine sağlık.

gokhanbilgin74

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
n11.comdan almıştım sanırım en ucuz orda bulunuyor. 2 günde elime ulaştı iyi bir satıcı

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
ben de kullanıyorum fiyatına göre büyük işler başarıyor :)
not: komşularınızla aranızı bozabilir :D

gokhanbilgin74

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elimden geldiğince sesi hakkında görüşleeimi yazdım dediğim gibi basslar çok uzmaıyor eğer o yönden alıyorsan siparişi iptal et derim. Eğer derdin seste denge ve her sesi kaliteyle duymaksa bu cihazı al. Bne evi inletmek için laıyorum basslarla camı sallıcam diyosan pişman edebilir. Basslar hiç bir zman ön olana atılmıyor çünkü. Hep kararlı bass veriyor.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Burda pek inclemer sevilmiyor mu ne :)

Elinize aklınıza sağlık.
Türkiye'de inceleme malesef "hacı ben kullanıyorum çok memnunum"dan ibaret. Bu nedenle ben de yıllar önce bıraktım artık bu işleri. Yoksa yeni aldığım kahve makinasıyla ilgili bile 2-3 sayfa yazacak şeyim hazır. :)

Edifier çok bilinmiyor, bilinmesin de , fiyatlarını uçururlar sonra. 2.1'leri genelde uygun fiyata bulunabiliyor, ben Tick Tock radyolu alarm saatini aldım, 150TL verdim diyince arkadaşlarımdan sopa yemediğim kaldı, ama şahane ses veriyor. Dandun yerine kaliteli, gerçek ses isteyenlere tavsiye edilir. Kedim masadan aşağı atmalık şahane bir oyuncağa çevirene kadar da kullanıyordum. :)
Tüp şeklindeki laptop speakerlarından almayı düşünüyorum, ofiste hemen herkes müzisyen, laptoplardan müzik dinlemekten muzdaribiz. :) Deneyiminiz var mıdır?

Bir de affınıza sığınarak, Edifier Beijing'de. :)

gokhanbilgin74

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle sheldonu görünce profil resminizde bi yüzüm güldü :) Edifierin o dediğiniz hoparlörünü ben dinlemedim. Fakat mesut çevik in yapmış olduğu video inclemeyi izledim. Çok memnun kaldılar. Cihaz laptop gibi taşınabilir bilgisayarlarla çok iyi bir tasarım uyumuna sahip. Ses kalitesi temiz ve berrak olduğu söyleniyor. Tabikde basslarıyla camları sallayacak kadar güçlü bir cihaz değil ama elinden geldiğince en alt frenkansıdan en üst frenkansa kadar vermeye çalışıyor. Basslarında pörtleme sorunu da yokmuş. Uygun fiyata bulursanız ofis için ideal bir cihaz deneyin derim.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle sheldonu görünce profil resminizde bi yüzüm güldü :) Edifierin o dediğiniz hoparlörünü ben dinlemedim. Fakat mesut çevik in yapmış olduğu video inclemeyi izledim. Çok memnun kaldılar. Cihaz laptop gibi taşınabilir bilgisayarlarla çok iyi bir tasarım uyumuna sahip. Ses kalitesi temiz ve berrak olduğu söyleniyor. Tabikde basslarıyla camları sallayacak kadar güçlü bir cihaz değil ama elinden geldiğince en alt frenkansıdan en üst frenkansa kadar vermeye çalışıyor. Basslarında pörtleme sorunu da yokmuş. Uygun fiyata bulursanız ofis için ideal bir cihaz deneyin derim.

hehe, ben artık gülemiyorum fazla izleyemediğim için, malum... :(

Bass falan umrumuzda değil. Dediğim gibi ofiste herkes müzisyen, en fazla çalışnan şeyler klasik rock, hard rock ve klasik müzik. (itiraf edeyim ara sıra uykumuz gelince İsmail YK, Demet Akalım falan çalıyoruz ama mideler en fazla 10-12dk dayanıyor.:) ) O yüzden dedğim gibi bass-mass geyikleri değil, temiz ses almamız önemli. Bir de ses yüksekliği de biraz utanarak söylesem de önemli zira masanın altına monte edip saklı bir sistem olarak kullanmayı düşünüyorum.

Vatan'da 100TL gibi bir fiyatı vardı, son derece de makul geldi. Alalım o zaman. :)
Teşekkürler! :)

GOLD_CT

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elimden geldiğince sesi hakkında görüşleeimi yazdım dediğim gibi basslar çok uzmaıyor eğer o yönden alıyorsan siparişi iptal et derim. Eğer derdin seste denge ve her sesi kaliteyle duymaksa bu cihazı al. Bne evi inletmek için laıyorum basslarla camı sallıcam diyosan pişman edebilir. Basslar hiç bir zman ön olana atılmıyor çünkü. Hep kararlı bass veriyor.

Ben daha önceden Sonicgear 3nity kullanıyordum sanırım bundan daha iyidir bassları çok dandik bi ses sistemiydi 50TL ye almıştım d:D:D

gokhanbilgin74

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben daha önceden Sonicgear 3nity kullanıyordum sanırım bundan daha iyidir bassları çok dandik bi ses sistemiydi 50TL ye almıştım d:D:D

o zaman işini görür ya :D odan ufaksa subu odanın en köşesine koy hava portunu devara çevir duvarla arasında 5 cm fark olsun. İşte o zaman basslar coşuyor. Komşuyla sakata gelebilirsin dikkat et :D