Ebeveynlerim YKS sınavına tekrar girmemi engelliyor

Bu konuyu okuyanlar

Hurricane1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Meslek lisesinden 80 diploma notuyla mezun oldum. Mezun olduğum liseden dolayı YGS sınavına bilgisizce girip ham olarak 179 puan alarak barajı geçemedim. Ebeveynlerimin zoruyla istemediğim bir okulu tercih ettim, ancak gitmedim. Dershaney yazıldım. Yeni sınav sistemi(YKS) belli olduktan sonraki girdiğim deneme sınavlarından 280’in altında puan almadım. Üstüne dershanenin, bizim sınavlarımız asıl sınava göre daha çok daha zor demesinden dolayı yeterince çalışmadım.

Sınav öncesi aşırı stresten dolayı saç derimde egzama oluştu ve saçlarım dökülmeye başladı.
Sınava girmeden bir gün öncesi yine stresten dolayı uyuyamadım ve sınava uykulu girmek zorunda kaldım. Sınavda stresten o kadar çok terlemiştim ki kalem elimden kayıp gidiyordu. Her neyse, bu sınavdan da ek puanım yarıya indiğinden ham olarak 218, ek puanla birlikte 230 puan aldım.

Şu anda ek yerleştirmelere kaldım. Seneye ek puanımın eski haline döneceğinden herhangi bir yere gitmek istemiyorum ancak seneye de istediğim üniversiteye gidebileceğim kadar çalışabileceğimi sanmıyorum. En mantıklısının ek tercihleri yapmak olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra ebeveynlerim, bir sene daha seni besleyemeyiz, diyorlar.

Ne yapmam konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. İradesiz bir insan olduğumdan karar vermekte güçlük çekiyorum. Bana göre ek tercihleri yaparak şansımı denemek.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Aileler genelde sınavdan önce çok gerçekçi olmazlar.. Benim kuzenime de aynısı dendi hatta çalışır paranı kazanır dershaneye gidersin yoksa katiyen olmaz vs.. Fakat sonuçlardan sonra ailene mantıklı bir açıklama yaparsan ikna etmen kolay olucaktır. Şimdiden çalışmaya başla sendeki azmi isteği görsünler zamanla sana izin vericeklerdir.

Hurricane1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu arada sınavı evde çözdüğümde 320 puan çıkarttım TYT’den. Çözeli iki hafta olmuştur.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Bu arada sınavı evde çözdüğümde 320 puan çıkarttım TYT’den. Çözeli iki hafta olmuştur.

Hangi yayının denemeleri bu ? Başlangıç için iyi almışsın

Yayın olarak 345,Palme,Endemik, denemelerini ilerleyen safhalarda mutlaka al

Benim ailemden örnek veriyim ben ders çalışmazken çok sinirlidirler elime 2 kalem alıyım değişirler.. Seni görsünler davranışları değişicektir.

Hurricane1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hangi yayının denemeleri bu ? Başlangıç için iyi almışsın

Yayın olarak 345,Palme,Endemik, denemelerini ilerleyen safhalarda mutlaka al

Benim ailemden örnek veriyim ben ders çalışmazken çok sinirlidirler elime 2 kalem alıyım değişirler.. Seni görsünler davranışları değişicektir.
ÖSYM’nin resmi sınavı.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
ÖSYM’nin resmi sınavı.

Başlangıç için iyi fakat yazdığım denemeler daha zor denemeler

Ben en iyi TYT mi ÖSYM den aldım

Ayriyetten AYT nin %60 etkilediğini unutma AYT çok daha önemli bir sınav ondaki netlerin nasıl ?

Hurricane1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Başlangıç için iyi fakat yazdığım denemeler daha zor denemeler

Ben en iyi TYT mi ÖSYM den aldım

Ayriyetten AYT nin %60 etkilediğini unutma AYT çok daha önemli bir sınav ondaki netlerin nasıl ?
Matematik 5
Fizik 3
Kimya 1
Biyoloji 2
Coğrafya 5
Türkçe 8
Edebiyat 3
Tarih 4

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Yanlış anlamazsınız umarım, diploma notunuz 80 olduğu halde nasıl 179 ile baraj altı kalıyorsunuz?

Hurricane1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yanlış anlamazsınız umarım, diploma notunuz 80 olduğu halde nasıl 179 ile baraj altı kalıyorsunuz?
Ham puanım 179. Okuldan gelenle birlikte 222 civarı.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Hedefin ne hangi bölüm ?

TYT -AYT birlikte götürmelisin yoksa yetiştiremezsin
Programlamada yıllardır kendimi geliştirdiğimden yazılım mühendisliğinden başka bir şey istemiyorum.

Son düzenleme:

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Haftalık plan yap ve Tyt Ayt birlikte götür

Özellikle matematik konularında bir tyt bir ayt konusu bitirmelisin

Günlük düzenli olarak paragraf çözmeyi ve kitap okumayı unutma

Yeni sınavdan çıktım her konuda yardımcı olabilirim

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Meslek lisesinden 80 diploma notuyla mezun oldum. Mezun olduğum liseden dolayı YGS sınavına bilgisizce girip ham olarak 179 puan alarak barajı geçemedim. Ebeveynlerimin zoruyla istemediğim bir okulu tercih ettim, ancak gitmedim. Dershaney yazıldım. Yeni sınav sistemi(YKS) belli olduktan sonraki girdiğim deneme sınavlarından 280’in altında puan almadım. Üstüne dershanenin, bizim sınavlarımız asıl sınava göre daha çok daha zor demesinden dolayı yeterince çalışmadım.

Sınav öncesi aşırı stresten dolayı saç derimde egzama oluştu ve saçlarım dökülmeye başladı.
Sınava girmeden bir gün öncesi yine stresten dolayı uyuyamadım ve sınava uykulu girmek zorunda kaldım. Sınavda stresten o kadar çok terlemiştim ki kalem elimden kayıp gidiyordu. Her neyse, bu sınavdan da ek puanım yarıya indiğinden ham olarak 218, ek puanla birlikte 230 puan aldım.

Şu anda ek yerleştirmelere kaldım. Seneye ek puanımın eski haline döneceğinden herhangi bir yere gitmek istemiyorum ancak seneye de istediğim üniversiteye gidebileceğim kadar çalışabileceğimi sanmıyorum. En mantıklısının ek tercihleri yapmak olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra ebeveynlerim, bir sene daha seni besleyemeyiz, diyorlar.

Ne yapmam konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. İradesiz bir insan olduğumdan karar vermekte güçlük çekiyorum. Bana göre ek tercihleri yaparak şansımı denemek.
"bir sene daha seni besleyemeyiz" bu lafı hangi aile evladına söyler çok merak ediyorum. nasıl bir aileye sahipsin ?