E-Ticaret sitelerine vergi geliyor! Sanal ortam işyeri sayılacak!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Türkiye'de internet üzerinden yapılan ticaretin hacmi 12 milyar liraya ulaşırken, Maliye Bakanlığı 'sanal alışveriş sitelerini' incelemeye aldı. Sanal ortam 'işyeri' sayılacak.

597720110105040408497.jpg

Maliye Bakanlığı, 12 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacmini takibe aldı. "Internetten kazanç vergilendirilmeli" diyen Bakan Mehmet Şimşek, sanal ortamın 'işyeri' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de internet üzerinden yapılan ticaretin hacmi 12 milyar liraya ulaşırken, Maliye Bakanlığı "sanal alışveriş sitelerini" incelemeye aldı.

Bu sitelere kayıtlı kullanıcıların listesini çıkaran Maliye, eticaretle kazanç elde edenlere tebligat göndermeye başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet ortamının 'iş yeri' tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sanal ortamda elde edilen kazancın Gelir Vergisi Yasası kapsamında vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

MALİYE SİZİ İZLİYOR!

Maliye, ürünlerini elektronik ortamda pazarlayan şirketler ile "gittigidiyor.com", "hepsiburada.com" gibi sanal ortamda alışveriş yapan siteleri izlemeye aldı.

Maliye denetmenleri, öncelikle internet üzerinden satılan eşya ve ürünlerin ticari nitelik taşıyıp taşımadığını tespit ediyor.
Bu siteler üzerinden kimlerin kaç kalem mal sattığı, ne kadar kazanç elde ettiği tek tek belirleniyor.

Ardından da sanal ortamda kazanç elde ettiği belirlenen isimlere tebligat gönderilerek, bağlı bulunduğu vergi dairesine davet ediliyor. Bu internet siteleri üzerinden yaptıkları satışlara ilişkin bilgi isteniyor.

Bakan Şimşek: Vergi kapsamına alınmalı

İnternetten elde edilen kazancın vergilendirilmesi gerektiğini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet ortamının iş yeri tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Şimşek, "Gelir Vergisi Yasası'na göre ticari faaliyette bulunmak üzere kurulan bir organizasyon tüm unsurlarıyla değerlendirildiğinde esas gayesinin kazanç sağlamak olduğu şüphesizdir.

Vergi Usul Yasası'na göre de iş yerinin tanımı yapılırken, ticari, sınaî, zirai ve mesleki faaliyetin yapılması, yürütülmesinde kullanılan yerlerin neler olacağı belirtilmiş.

Söz konusu faaliyetlerin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan benzer yerlerin de iş yeri olarak tanımlanacağı hükme bağlanmıştır. Yani internet ortamının iş yeri tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Haber7

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Saçma... Zaten e-ticaret kullanan kişiler vergi veriyor. Niçin derseniz. Bankalar Ticari Faaliyeti olmayan, Mali yükümlülüğü olmayan kimseye sanal pos vermiyorlar. Zaten Pos üzerinden yaptığın satışların kaydına çok rahat ulaşılabildiği için aklı başında olan herkes ordan geçen tutara fatura kesmek zorunda olduğunu biliyor. Asıl kaçak gittigidiyor gibi sitelerin üzerinden satış yapan yerlerde dönüyor :D

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
E-ticaret siteleri zaten vergi ödüyor; açıklamalar çok belirsiz, başlık da maalesef biraz yanıltıcı. Fatura kesen tüm işletmeler zaten vergiye tabi; e-ticaret siteleri sanki vergi ödemiyormuş da bundan sonra ödeyeceklermiş gibi anlaşılıyor. Halbuki internet üzerinde doğrudan satış yapıp bu ürünleri müşterilerine kargo ile gönderen e-ticaret siteleri, firma olarak vergi ödüyorlar. Bu kapsamda; ya maliye bakanlığında bu araştırmayı yapanların gözünü para bürüdüğü için rakamlar bu seviyelerde çıkmış; yine başlıkta olduğu gibi, 12 milyar para miktarı belirtilirken vergi ödenen ödenmeyen her şeyi tek kalemde yazmışlar. Aksi halde bu paranın ekonomik olarak vergisiz olan e-ticarette dönmüş olması mümkün değil. Vergi ödemeyen sadece dolaylı satış siteleri vardır; ancak onlar vergiye bağlanabilir, onu da sektöre sekte vurmadan nasıl yapacaklar, doğrusu ben merak ettim.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
mevcut vergilere ekleme yaparlarsa bu sektör için hiç iyi olmaz

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Zaten vergi veriyorlar, açıklama yapmak için açıklama yapmış o kadar...

Vergi vermeden nasıl kredi kartı hizmeti verecekler ? Bu devirde kredi kartı hizmeti vermeyen hangi sanal mağazadan kim alışveriş yapar ?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Zaten vergi veriyorlar, açıklama yapmak için açıklama yapmış o kadar...

Vergi vermeden nasıl kredi kartı hizmeti verecekler ? Bu devirde kredi kartı hizmeti vermeyen hangi sanal mağazadan kim alışveriş yapar ?

muhtemelen satış başı değil e-ticaret'i mağaza olarak düşünüp bir vergilendirme yapıcaklar.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
ikinci el ürünlerede verrgi istiyorlar. gittigidiyor.com zaten 2. el ürünlerın ve çakma ürünlerin bol bol bulundugu bir yer. bit pazarı gibi bir yer 2. el ürünlerde cok daha fazla para var.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
ikinci el ürünlerede verrgi istiyorlar. gittigidiyor.com zaten 2. el ürünlerın ve çakma ürünlerin bol bol bulundugu bir yer. bit pazarı gibi bir yer 2. el ürünlerde cok daha fazla para var.
Doğru, gittigidiyor ve sahibinden.com gibi sitelerde hiç bir fatura mecburiyeti yok. Çünkü Kullanılan pos alıcıyla satıcıya ait değil. Burdan devlet ciddi gelir elde edebilir.

erdemmin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu işlem ilan siteleri için geçerli. İlan sitelerinde satış yapan kullanıcılar artık vergi verecek. Bence mantıklı ben vergi veriyorsam o da vermeli.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Her zamanki gibi maalesef "ben yapıyorsam o da yapacak" şeklinde, bizim yediğimiz acıyı başkalarına da yedirme eğilimimiz kabarıyor. Yapmayın etmeyin arkadaşlar, ikinci el bir şeyini satan herkes ticaret mi yapıyor? Yarın devlet kapınıza dayanır arkadaşınıza verdiğiniz borçtan bile vergi ister. Kalkıp itiraz da edemezsiniz, zira sizinle aynı düşünce yapısında olan birisi "bence mantıklı, ben bankadan borç alırken vergi ödüyorum, o da arkadaşından borç alırken ödesin" diyecek. Biraz makul düşünelim; bizim uğradığımız zarara başkası da uğrasın demek doğru değildir, onun yerine ben de zarara uğramayayım, devlet daha makul vergi sistemi yapsın demek daha doğru olur.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Her zamanki gibi maalesef "ben yapıyorsam o da yapacak" şeklinde, bizim yediğimiz acıyı başkalarına da yedirme eğilimimiz kabarıyor. Yapmayın etmeyin arkadaşlar, ikinci el bir şeyini satan herkes ticaret mi yapıyor? Yarın devlet kapınıza dayanır arkadaşınıza verdiğiniz borçtan bile vergi ister. Kalkıp itiraz da edemezsiniz, zira sizinle aynı düşünce yapısında olan birisi "bence mantıklı, ben bankadan borç alırken vergi ödüyorum, o da arkadaşından borç alırken ödesin" diyecek. Biraz makul düşünelim; bizim uğradığımız zarara başkası da uğrasın demek doğru değildir, onun yerine ben de zarara uğramayayım, devlet daha makul vergi sistemi yapsın demek daha doğru olur.
Bence sizin konuya bakışınız çok iyi niyetli. Bizim maksadımız "bizede, onada" politikası değil. Bahsettiğimiz sitelerde Bireysel olarak ürün satan kişilerden ben bahsetmiyorum şahsen. Orada çok büyük ciro yapan, dükkanlar açan, aylık belki 500 adete yakın ürün satan şahıslar var. Bu siteler üzerinden faturasız işleme çok müsait ortamlar oralar. Eski bilgisayarını yada cep telefonunu satana tabiki vergi getirilmesin, ama yol geçen hanıda olmasın sistem. Çünkü güneydoğuda %70 lere varan kaçak elektriğin faturası malesef ödeyen vatandaşlardan çıkıyor. Burdada durum çok farklı değil ki.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Yeni bir vergi almanın yolu onu sanki alınmıyormuş gibi gösterip yeniden almaktan geçiyor demekki :D Yakında elektrikli ev aletleri için her ay vergi alırlarsa hiç saşmam :mrgreen:

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@unattended, söylediklerine katılıyorum; yalnız kaçırdığın bir nokta olabilir. O da şudur; o tür sitelerde satılan malların çoğu kaçak. Teorik olarak devlet onlardan vergi alamaz. Gözünü para bürümüş olan devlet asli görevlerini unutmuş. Kaçak maldan vergi almak devletin kendi kendiyle çelişmesi anlamına gelir. Yapılacak olan iş ona buna vergi kovalamacası yapmak yerine kaçağı engellemek olur herhalde. (Gerçi o da ayrı bir kanayan yaradır, çünkü bazı ürünler var ki vergiler yüzünden cep yakıyor.) Bu durum iki yönlüdür; birincisi ülkeye kaçak girişleri engellemek, ikincisi de sürekli mal alıp hiç satmayanları, daha doğrusu satmıyormuş gibi yapanları tespit etmek. Aslına bakarsan bunlar da tek başına çözüm değil; çünkü bu tedbirler alınırsa esnafın ve kobinin %70'i kepenk indirmek zorunda kalır; bunu da engellemek için vergileri makul sevilere indirmek ve tekrarlı vergileri kaldırmak gerekir.

Özetle; devlet vergi işini içinden çıkılmaz, karmakarışık ve çok ağır bir duruma getirdiği için, bunları düzeltmek kolay değil. Devlet baba ise sağolsun düzeltme yapmak yerine hala da vergi makbuzunu eline almış vatandaşın peşinden koşuyor ona da keseyim buna da keseyim diye..

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Gitti Gidiyorda Sadece 2. El ürün satılmıyor...

Sıfır ürünler daha çok...

Hatta piyasadaki sıradan bir dükkandan daha çok buradan ürün satan kişiler var...